Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Psihologia- este o știință sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#73
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

View PostAleduon, on 08 octombrie 2022 - 00:38, said:

... Confucius spunea că e bine să fii bun și nu rău...

Tot asa, un mare filozof pe nume Gheorghe Hagi, a spus "sa fie bine ca sa nu fie rau". Aceste cuvinte pline de intelepciune si profunzime calauzesc multe minti catre iluminare si adevar. Fortza Steaua! :D

#74
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 08.01.2021
Fotbalul o fi știința? :)

#75
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,078
  • Înscris: 04.02.2011

View PostAtreides7, on 07 octombrie 2022 - 17:02, said:



Vezi ca te-ai bagat in ARTE, aia e alta mancare de peste

Chiar și artele au o serie de caracterizări științifice, rapoartele de perspectivă sunt definite matematic, așadar există un element științific precis în arte.

#76
Aleduon

Aleduon

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 28.08.2021

View Postbenis, on 08 octombrie 2022 - 09:04, said:

Chiar și artele au o serie de caracterizări științifice, rapoartele de perspectivă sunt definite matematic, așadar există un element științific precis în arte.

Se adaugă teoria muzicală, atât în muzica modală cât și în cea tonală, studiul formelor (muzicale), cromatologia (arte vizuale) și multe altele. Chiar dacă arta deservește emoția (subiectivă), are la bază niște proporții și raporturi cât se poate de măsurabile. Cercetarea lor tot „știință” se numește.

#77
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View PostAtreides7, on 07 octombrie 2022 - 21:40, said:

O asumptie, ipoteza, etc, foarte logica si cu mult bun simt inlatura conotatia de speculativitate, care pentru mine contine obligatoriu o cantitate deloc neglijabila de hazard, incompatibil cu logica. Ma rog lets agree we disagree, nu ne certam pe termeni si nu asta  e subiectul
Cum nu acesta este subiectul, cand majoritatea contestatarilor asta sustin, ca psihologia este o mare abureala? Si indiferent ca ii spunem abureala sau speculatie logica, tot la ceva care nu are legatura cu realitatea ne referim.
Ori nu este asa chiar deloc, doar studiile care s-au facut si se fac nu sunt simple "speculatii".
Orice articol mai serios precizeaza studiile in baza caruia a fost publicaf. Numai cineva care nu a citit mai nimic din domeniu, dar traieste cu impresia ca are pareri bine formate, poate afirma asa ceva.

In alta ordine de idei, sa stii ca eu una astept link-urile promise a fi postate, cand ai timp ptr asta.

Edited by Cr1spy, 19 October 2022 - 22:15.


#78
eddiy

eddiy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 20.05.2009
Mai degraba o arta, o arta a manipulării, întrucât psihoterapia nu este decat manipularea pacientului de catre psihoterapeut în vederea rescrierii filtrelor prin care acesta percepe realitatea pentru a ajunge la o percepție a realității general acceptata ( neurotipical [eng]).  Unii ar considera asta îndrumare, terapie, ok, la urma urmei chiar si fiind in scop terapeutic, tot manipulare se numește folosirea unui set anume de skill-uri pentru a schimba percepțiile si convingerile by default ale altei persoane, repet, chiar si fiind in scop bun.
Pe de alta parte, fara sa intram in sfera psihiatriei, anumite probleme ce tin strict de psihologie, gen tulburări de personalitate etc se pot susține științific prin scanari CT/RMN unde s-a dovedit faptul ca anumite porțiuni ale creierului sunt diferit dezvoltare la pacienții cu afecțiuni fata de pacienții considerați neurotipici.
Tiparele care se folosesc pt diagnosticul problemelor ce tin de psihologie au fost stabilite tot in urma unor studii, cercetări, experimente pe eșantioane de subiecți de-alungul anilor pentru a se ajunge la concluziile general acceptate, deci undeva si aici e ceva știința, nu exacta, dar este.
Deci este psihologia o combinație de arta cu stiinta? ( off topic: pare o discuție de genul ios vs android :)).
Seara buna.

#79
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 08.01.2021
Și medicina e o combinare a artei (sau artizanatului mai bine spus) cu știința. Pe de o parte pacienții sunt unici, tratezi pacientul individual nu boala, însă validarea metodelor sau a tratamentelor se face pe baza de statistici de exemplu.
Una n-o exclude pe cealaltă.

Edited by KiloW, 19 October 2022 - 22:55.


#80
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Nu cred ca este corect spus o arta a manipularii, in rest absolut de acord cu tine, bine spus.
Si de ce zic asta? Ptr ca nu prin manipulare se rezolva problemele. Si nu este chiar atat de simplu, te pacaleste nenea psihologu' sa-ti faca injectia si gata, ti-a trecut.
Manipularea intervine acolo unde psihologul este un impostor, ca de-aici pleaca si toata controversa cu psihologia/psihoterapia, "beingba hoax". E, impostorii astia au ceva "special" in arta manipularii. Pot infunda un pacient care se confrunta cu un partener sau parinte  narcisist de exemplu, mai tare in abisul disperarii, ptr ca stiu sa-l manipuleze, incat sa vada negrul alb si albul negru. Si totodata sa-i apara acestuia ca (el, psihologul) fiind ingerul lui salvator.
Chiar aseara am observat un impostor de genul asta, in toata splendoarea lui manipulativa.
El nu iti va rezolva niciodata nimic, vei veni in cabinetul lui, iar si iar, ptr ca iti vorbeste foarte frumos si mieros.

Edited by Cr1spy, 21 October 2022 - 12:32.


#81
eddiy

eddiy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 20.05.2009

View PostCr1spy, on 21 octombrie 2022 - 12:17, said:

Nu cred ca este corect spus o arta a manipularii, in rest absolut de acord cu tine, bine spus.
Si de ce zic asta? Ptr ca nu prin manipulare se rezolva problemele. Si nu este chiar atat de simplu, te pacaleste nenea psihologu' sa-ti faca injectia si gata, ti-a trecut.
Manipularea intervine acolo unde psihologul este un impostor, ca de-aici pleaca si toata controversa cu psihologia/psihoterapia, "beingba hoax". E, impostorii astia au ceva "special" in arta manipularii. Pot infunda un pacient care se confrunta cu un partener sau parinte  narcisist de exemplu, mai tare in abisul disperarii, ptr ca stiu sa-l manipuleze, incat sa vada negrul alb si albul negru. Si totodata sa-i apara acestuia ca (el, psihologul) fiind ingerul lui salvator.
Chiar aseara am observat un impostor de genul asta, in toata splendoarea lui manipulativa.
El nu iti va rezolva niciodata nimic, vei veni in cabinetul lui, iar si iar, ptr ca iti vorbeste foarte frumos si mieros.
Cr1spy inteleg de unde vi, eu ma refeream la o intervenție pozitiva a psihologului, si ma refer psiholog=persoana licentiata in psihologie, psihoterapie, care are ca obiect de activitate tratarea problemelor ce țin de aria lui de activitate, nici decum la impostori sau acesti mentori virtuali apăruți ca ciupercile după ploaie si gata sa intoxice audienta cu ineptiile lor pentru cele 3 recompense magice ale lumii moderne (like&share&subscribe).
Pacienții care se confruntă cu părinți/parteneri narcisisti au nevoie de terapii complexe care presupun intervenții ale psihologului la cabinet, integrare in grupuri de suport, plus activități controlate care trebuie facute de pacient în afara primelor doua, "Trauma Bond" nu se rezolva doar cu cateva sfaturi la cabinet, bine acum, depinde cat de grava e situația.
Referitor la "alb" si "negru", intenția psihologului trebuie sa fie tocmai de a scoate asta din tipar, de a invata pacientul sa accepte si sa folosească nuanțele de gri, nicidecum sa inverseze albul cu negru si invers.


#82
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Pe internet sau irl tot aia este (impostura). Plus ca este mare diferenta intre diplomele vanturate de unii (chiar obtinute contra cost la o facultate privata) si atestatele pe bune.
In fine, eu doar nu am fost de acord cu exprimarea "arta manipularii", ptr ca manipularea este ce este. Hai sa ii zicem arta persuasiunii, daca vrei.

Edited by Cr1spy, 21 October 2022 - 13:30.


#83
eddiy

eddiy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 20.05.2009

View PostCr1spy, on 21 octombrie 2022 - 13:27, said:

Pe internet sau irl tot aia este (impostura). Plus ca este mare diferenta intre diplomele vanturate de unii (chiar obtinute contra cost la o facultate privata) si atestatele pe bune.
In fine, eu doar nu am fost de acord cu exprimarea "arta manipularii", ptr ca manipularea este ce este. Hai sa ii zicem arta persuasiunii, daca vrei.
Manipularea este perceputa ca si ceva toxic de marea majoritate, eu am folosit termenul asta într-un sens dacă vrei metaforic, in fine, persuasiunea presupune tot insistenta asupra cuiva spre a il convinge de ceva,metodele pot fi însă diferite, dar ok, putem sa ii spunem asa, Arta Persuasiunii, suna mai academic :)

#84
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,063
  • Înscris: 28.07.2008

View PostCr1spy, on 19 octombrie 2022 - 22:13, said:



In alta ordine de idei, sa stii ca eu una astept link-urile promise a fi postate, cand ai timp ptr asta.

Nu doar pentru tine, dar si un scurt articol explicativ si pentru ceilalti despre ce e vorba in propozitie
In articol gasesti indicate si studiile cu pricina

https://curs-psiho.c...sihoterapie/

LE

Daca doresti mai poti aprofunda subiectul aici

View Posteddiy, on 21 octombrie 2022 - 13:36, said:

Manipularea este perceputa ca si ceva toxic de marea majoritate, eu am folosit termenul asta într-un sens dacă vrei metaforic,
Metaforic, si punerea in ghips a unui membru fracturat e tot "manipulare" Posted Image

#85
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Posteddiy, on 21 octombrie 2022 - 13:36, said:


Manipularea este perceputa ca si ceva toxic de marea majoritate, eu am folosit termenul asta într-un sens dacă vrei metaforic, in fine, persuasiunea presupune tot insistenta asupra cuiva spre a il convinge de ceva,metodele pot fi însă diferite, dar ok, putem sa ii spunem asa, Arta Persuasiunii, suna mai academic :)
Nu mi-am dat seama ca am devenit pretentioasa in exprimare, mai ales ca pe forum sunt altii cu mult mai pretentiosi. Acum am avut un declic si iti mulțumesc ptr asta.  

Atreides7 si tie iti multumesc ptr postare.

#86
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Nikola Tesla:
Intuiția este ceva care este înaintea cunoașterii exacte. Creierul nostru are, fără îndoială, celule nervoase foarte sensibile, ceea ce ne permite să simțim adevărul, chiar dacă este încă inaccesibil concluziilor logice sau altor eforturi mentale.

Credeti ca in viitor vom putea concluziona ceva logic legat de aceste afirmatii sau va ramane in continuare greu de explicat sau cuantificat?


#87
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 08.01.2021
Intuiția nu mai e demult un mister, e studiata științific și e cuantificata în zilele noastre. Funcționează în anumite cazuri sau mai bine domenii, și anume cele in care acțiunile obțin un feedback rapid.

Edited by KiloW, 16 November 2022 - 21:32.


#88
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Probabil vorbesti de un anumit tip de intuitie, cel referitor la actiunile specifice de care vorbesti.
Tesla vorbea de ceva mult mai mult, pe care el probabil l-a experimentat intr-un mod uluitor (ptr altii).

Edited by Cr1spy, 17 November 2022 - 10:28.


#89
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 08.01.2021
Tesla a fost contemporan cu Freud, iar psihologia era încă în pampers, posibil ca nici măcar termenii folosiți să nu fi avut același înțeles ca pentru noi.
Dealtfel din anumite puncte de vedere și astăzi psihologia e în pampers sau măcar in copilărie. Nu cred că se încadrează la știință matura conform definiției data de Thomas Kuhn. Asta nu înseamnă că-i pseudostiinta sau escrocherie, ci ca încă n-are o fundație axiomatica sau metodologii acceptate de întreaga comunitate științifică, si ca in continuare exista "scoli de gândire" fiecare cu ipotezele și metodele ei acceptate de cercetare.
Ma refer la partea științifică, nu cea aplicata/clinica.

Edited by KiloW, 17 November 2022 - 10:43.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate