Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Psihologia- este o științã sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#19
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008
religia (toate), politica, conflictele la nivel mic  sau mare (ex razboiaiele), manipularea, persuasiunea, vanzarea, culturile, subculturile, pedagogia, marketingul si cred ca mai gasesc destule, se bazeaza pe psihologie. O fi, nu o fi stiinta, nu stiu ce sa zic dar clar are o importanta cele cu care si de care se ""ocupa"...

#20
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Atreides7, on 07 octombrie 2022 - 17:23, said:

Momentul acela ( identic in miliarde si miliarde de alte cazuri) datorita caruia psihologia poate formula o LEGE a realitatii psihice si a unei predictii de aproape 100%Posted Image
EU : Sunt prost ?
P : Bai, tu esti prost !
EU: De acord..
P: Vezi? Am stiut !


Predictie 100% Posted Image

Edited by pasilla, 07 October 2022 - 18:03.


#21
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,067
  • Înscris: 02.09.2009

 tioopedi, on 07 octombrie 2022 - 16:09, said:

Sarlatanie dusa la rang de arta, chiar de autoritatile statului, care s-a prins ca daca conditioneaza accesul in anumite meserii sau functii de un aviz pshiho, incaseaza  multi bani.
Scormoneste in buzunarele cetateanului.
Deci, daca nu o poti pipaii nu exista?
Daca spuneai ca Medicina alternativa este o forma de sarlatanie era adevarul pur

Edited by florinellll, 07 October 2022 - 18:26.


#22
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,308
  • Înscris: 28.07.2008
In cazul de fata intr-o lume aflata in continua schimbare si evolutie, predictia e ca a evolua inspre un statut de ne prost este ca prostul va fi ocolit 100% de acest statut, chiar daca ar fi avut toate sansele ca lucrurile sa fi stat cu totul altfel

"nu ma mai poate convinge" nu este o intrebare "sunt prost?" ci o afirmatie , spune ceva despre categoria in care te afli si ce predictie ti se aplica, altor categorii li se aplica altele
te puteam contrazice ca nu esti prost si ai fi incercat sa ma convingi ca esti? Posted Image

#23
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Atreides7, on 07 octombrie 2022 - 18:25, said:

te puteam contrazice ca nu esti prost si ai fi incercat sa ma convingi ca esti? Posted Image
Nu, nu as fi incercat. Experimentul meu ar fi reusit oricum si nu mai pierdeam inutil timpul cu pseudostiinta. .

#24
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,308
  • Înscris: 28.07.2008
Experimentul tau fiind in sine pseudostiintific, deci chiar pierzi timp si folosesti pseudostiinta pentru a argumenta ca psihologia nu e stiinta.

Acum incearca argumente pur stiintifice.

#25
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
"nu ma mai poate convinge" inseamna ca am avut experiente negative.

Prin anii '90 am cunoscut un mare psiholog. Unul Butoi. Mare. Psiholog, nu ca fizic.
Eu pagubit, el Mare....pe la Politie. Dupa cateva saptamani de psihologeala, aproape ca ajunsese la concluzia ca eu sunt infractorul. A fost momentul cand am aplicat stiinta....vectori/lucru mecanic/Newton.
Mare Psiholog.

Edited by pasilla, 07 October 2022 - 19:33.


#26
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

 Bursul, on 07 octombrie 2022 - 15:41, said:

Pai zicea in filmulet ca in functie de intrebari care se pun, psihologia poate fi o stiinta sau nu. Ca si lumina .. particula sau unda Posted Image
Asa si este. "Pentru că ambele sunt valabile în funcție de presupunerile cuiva. Indiferent dacă psihologia este o știință sau nu... dacă scopul ei este medical adica de a ajuta oamenii, atunci întrebarea este irelevantă și ai putea numi-o artă și ai putea totuși să vindeci oamenii fără a pierde credibilitatea."
Cam asta e toata esenta.

Edited by andreic, 07 October 2022 - 19:40.


#27
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,308
  • Înscris: 28.07.2008

 pasilla, on 07 octombrie 2022 - 19:33, said:

"nu ma mai poate convinge" inseamna ca am avut experiente negative.

Prin anii '90 am cunoscut un mare psiholog. Unul Butoi. Mare. Psiholog, nu ca fizic.
Eu pagubit, el Mare....pe la Politie. Dupa cateva saptamani de psihologeala, aproape ca ajunsese la concluzia ca eu sunt infractorul. A fost momentul cand am aplicat stiinta....vectori/lucru mecanic/Newton.
Mare Psiholog.
Stiu personajul, e un mare exemplu la categoria ASA NU ! imho
Dar una e una, alta e alta

#28
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,501
  • Înscris: 22.12.2015

 pasilla, on 07 octombrie 2022 - 16:24, said:

Nu e stiinta. Stiinta e obiectiva, psihologia nu e.
Psihologia e o filozofie a Psihiatriei...deci relevanta in chestiuni complexe privind intelegerea partiala a constiintei umane.

#29
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Mai am si alte exemple. Nu atat de celebre si nu are sens sa le aduc in discutie.

Aduc in discutie doar experimentul stiintific.
Faci niste experimente, cu parametri diferiti, care au acelasi rezultat. Ce concluzie tragi ?

Edited by pasilla, 07 October 2022 - 19:51.


#30
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,308
  • Înscris: 28.07.2008

 doxan, on 07 octombrie 2022 - 19:48, said:

Psihologia e o filozofie a Psihiatriei...deci relevanta in chestiuni complexe privind intelegerea partiala a constiintei umane.
Asta ar fi vrut Freud sa se lase sa se inteleaga, dar nu, psihologia este de sine statatoare

 pasilla, on 07 octombrie 2022 - 19:51, said:

Mai am si alte exemple. Nu atat de celebre si nu are sens sa le aduc in discutie.

Aduc in discutie doar experimentul stiintific.
Faci niste experimente, cu parametri diferiti, care au acelasi rezultat. Ce concluzie tragi ?
Ca esti extraordinar de ghinionist?Posted Image

#31
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,501
  • Înscris: 22.12.2015

 superm, on 07 octombrie 2022 - 17:54, said:

religia (toate), politica, conflictele la nivel mic  sau mare (ex razboiaiele), manipularea, persuasiunea, vanzarea, culturile, subculturile, pedagogia, marketingul si cred ca mai gasesc destule, se bazeaza pe psihologie. O fi, nu o fi stiinta, nu stiu ce sa zic dar clar are o importanta cele cu care si de care se ""ocupa"...
Evident ca are aplicatii, inclusiv militare. Armata sovietica cand a incercuit Berlinul in 45 s-a consultat cu o echipa de psihologi pentru a stabili ora optima cand sa lanseze barajul de artilerie decisiv asupra orasului, s-a decis ca la ora 4 dimineata sa traga simultan cele 10 k piese de artilerie - pentru a maximiza teroarea in randul populatiei civile.
In Vietanam...armata americana a practicat un complex razboi psihologic impotriva militantilor Viet Cong, ex simularea unor imagini cu Isus/Budha pe cer, proiectii a unor creaturi supranaturale relevante in folclorul local, mesaje mistice subliminale care erau redate in difuzoare, etc.
Fenomenul UFO modern are cu certitudine o latura care intra in sfera razboiului psihologic, una din ele este problema extrem de bizara a mutilarilor de bovine.

Edited by doxan, 07 October 2022 - 20:02.


#32
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Atreides7, on 07 octombrie 2022 - 19:56, said:

Ca esti extraordinar de ghinionist?Posted Image
Foarte stiintifica concluzia.
Ma intreb ce ecuatie confirma.

Probabil ca asta.

Edited by pasilla, 07 October 2022 - 20:04.


#33
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,308
  • Înscris: 28.07.2008
Acuma serios, lasand sarcasmul de o parte, exista in psihoterapie conceptul scenariilor de viata, care explica de ce tot timpul intalnesti parteneri nepotriviti pentru relatie, de ce tot timpul dai peste oameni care te fraieresc, de ce tot timpul ai sefi imposibili care te exploateaza, samd, si cu permisiunea ta, de ce tot timpul dai peste psihologi de tot rahatul
Treaba asta a fost studiata si analizata matematic pe esantioane(insumat) de sute de mii de subiecti, de-a lungul timpului

Tot imho, dupa raptusul din Romania al psihologiei din anii 70, calitate in actul psihologic pe scara mai larga, a inceput sa se intrevada abia din 2010 incoace, inainte era praf varza pulbere butoi

Edited by Atreides7, 07 October 2022 - 20:13.


#34
pesticidul

pesticidul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 15.06.2022
E mai mult arta decat stiinta. Fiindca trebuie sa rezonezi bine cu sentimentele victimei ca sa o convingi sa-ti cedeze.

#35
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 pasilla, on 07 octombrie 2022 - 19:33, said:

"nu ma mai poate convinge" inseamna ca am avut experiente negative.

Prin anii '90 am cunoscut un mare psiholog. Unul Butoi. Mare. Psiholog, nu ca fizic.
Eu pagubit, el Mare....pe la Politie. Dupa cateva saptamani de psihologeala, aproape ca ajunsese la concluzia ca eu sunt infractorul. A fost momentul cand am aplicat stiinta....vectori/lucru mecanic/Newton.
Mare Psiholog.
O secunda, ascultandu-l vorbind despre cazul Dinca, m-am intrebat cum este sa fii convins ca esti un om de treaba, facand lucruri de ne-treaba.
Adica, ce fel de mecanisme interioare si cum se desfasoara ele? Intre pozitiiile de politist/criminal/victima.

In alta ordine de idei, nu cred ca are vreo calificare in psihoterapie.

 pasilla, on 07 octombrie 2022 - 16:24, said:

Nu e stiinta. Stiinta e obiectiva, psihologia nu e.
Ceva care nu este o stiinta, nu este intotdeauna o sarlatanie. Depinde de cine foloseste, cum si in ce scop.

Edited by Cr1spy, 07 October 2022 - 20:35.


#36
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,308
  • Înscris: 28.07.2008

 pesticidul, on 07 octombrie 2022 - 20:30, said:

E mai mult arta decat stiinta. Fiindca trebuie sa rezonezi bine cu sentimentele victimei ca sa o convingi sa-ti cedeze.
In toate meta studiile incrucisate s-a dovedit ca cea mai importanta variabila responsabila de succesul terapeutic nu e paradigma, orientarea, scoala de gandire, inventarul de tehnici si interventii, ci covarsitor persoana psihologului si alianta terapeutica creata

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate