Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 

Recomandare pantofi sport plimbare

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007
Salut!

Urmeaza sa plec la plimbare prin Viena si mi-am dat seama ca nu am o pereche decenta de incaltaminte. Calc pe interior si stramb talpa. Am Nike si Adidas care au costat 2-300lei/perechea si s-au strambat in mai putin de 1an de zile sau s-au dezlipit...
Deci, o sa fac cativa km pe jos, timp de trei zile. Aveti vre-o recomandare pentru anume modele? Am vazut pe ici pe acolo ca se recomanda Asics... cum nu ma pricep la pantofi, am nevoie de ajutor. Nu prea port pantofi sport si cand ii cumpar, ii cumpar pe cei frumosi :D

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,022
  • Înscris: 07.11.2006
Adica doresti ca noi sa-ti recomandam in totala necunostinta de cauza niste pantofi care sa se potriveasca cu picioarele tale?
Puma, Lotto, Reebok, Le coq sportif, Skechers, New Balance, Under Armour, Kappa sunt doar alte cateva marci pe care le poti lua in considerare.

#3
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007
Am sa incerc sa explic mai incet, pentru cei care inteleg greu:
Am vazut ca adidasii au si modele (explorer, trekking, barefoot, liliana).
Am cerut niste opinii de la oamenii care folosesc un tip de adidas si se simt bine in ei. Eu am adidasi pentru sala, Asics, pe care ii pot purta doar la sala. La plimbare nu sunt buni pentru ca ma dor talpile de la ei. Am adidasi NIKE, de aproape 1 an de zile care s-au labartat de la purtatul aproape zilnic. Am adidasi Adidas, care nu s-au labartat de la purtatul aproape zilnic. Nike sunt comozi la plimbari lungi, Adidas nu. Adidas sunt comozi la birou.

"Le coq sportif, Skechers, New Balance, Under Armour, Kappa" - astia i-am vazut doar ca adidasi de fite... nu am vazut asa ceva la sportivi.

#4
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,367
  • Înscris: 26.01.2019
Vacantele mele dureaza cam 2-3 saptamani, timp in care merg pe jos cam 8 ore pe zi, in fiecare zi.
Am 2 perechi Skechers pe care le port alternativ, de 5 ani (poate mai mult), in toate vacantele.
Rezultat: nu ma dor niciodata talpile, nu s-au stricat deloc (am si putina grija in sensul ca: nu calc in orice, nu joc "fotbal" cu diverse "obiecte", nu sunt gras)...
[ In contrast, cand port o incaltaminte de la Decathlon, ma dor talpile dupa un timp... ]

Motivul pentru care nu ma dor talpile: Skechers au o talpa foarte moale (cel putin cei pe care ii am eu).
Tin minte ca prima data cand i-am probat, mi s-a parut ca (,) calc pe perne.... :)

Du-te in magazin si probeaza o pereche (este evident si la pipait ca talpa interioara este moale).

P.S. Nu, nu afirm ca alti adidasi nu au talpa la fel de moale...

#5
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004

 scrisit, on 06 octombrie 2022 - 13:54, said:

"Le coq sportif, Skechers, New Balance, Under Armour, Kappa" - astia i-am vazut doar ca adidasi de fite... nu am vazut asa ceva la sportivi.
pai nici n-ai zis nimic de sport, ai zis de plimbare. vrei sa faci plimbare de performanta? sau la ce sportivi te referi? degeaba te uiti la ce poarta fotbalistii, ca nu prea te ajuta la plimbare.

eu unul as recomanda hoka, dar e dupa gust - si la hoka e si pretul pe masura.

#6
varzeanu

varzeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 21.01.2006
Incearca si Columbia. Gasesti oferte bune pe site-ul distribuitorului local (Dockyard) si la Sportissimo.

#7
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,627
  • Înscris: 06.03.2005
https://www.decathlo...c=8486177&c=GRI
Cei mai usori, moi, comozi pantofi spor folositi de mine, mai buni decat aia de firma pentru maraton, i-am folosit si la munte pe trasee lungi, fara stanca, grohotis sau suprafete alunecoase.
Sunt mai comozi decat niste ciorapi si costa mai putin decat niste ciorapi.
Am o pereche, pe langa alte doua, pe care o folosesc de 3 ani aproape zilnic.
Nu se incalzeste piciorul au ventilatie perfecta, totusi la ploaie se imbiba cu apa ca un burete si aluneca grav pe suprafete umede.
Skechers sunt deasemenea moi, unii au talpi cu memory foam foarte moi dar ventilatia nu e grozava, te incingi in ei.

Edited by FC72, 06 October 2022 - 15:08.


#8
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

 scrisit, on 06 octombrie 2022 - 13:20, said:

Calc pe interior si stramb talpa.
Am vazut pe ici pe acolo ca se recomanda Asics...
Iti trebuie niste incaltaminte pt superpronatie, cu talpa moale, cu drop cel putin 5 mm, pt asfalt. Intreaba la un magazin specializat.
De la Asics ar fi bun Gel-Kayano 29, GT-1000, GT-2000 etc

 born2lose, on 06 octombrie 2022 - 14:25, said:

eu unul as recomanda hoka
Da, Hoka Arahi 5 (din astia am eu) sau Arahi 6.
Fenomenale incaltari...

Edited by Karhu, 06 October 2022 - 15:32.


#9
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007

 darkangel2, on 06 octombrie 2022 - 14:12, said:

Vacantele mele dureaza cam 2-3 saptamani, timp in care merg pe jos cam 8 ore pe zi, in fiecare zi.
Am 2 perechi Skechers pe care le port alternativ, de 5 ani (poate mai mult), in toate vacantele.
Rezultat: nu ma dor niciodata talpile, nu s-au stricat deloc (am si putina grija in sensul ca: nu calc in orice, nu joc "fotbal" cu diverse "obiecte", nu sunt gras)...
[ In contrast, cand port o incaltaminte de la Decathlon, ma dor talpile dupa un timp... ]
Motivul pentru care nu ma dor talpile: Skechers au o talpa foarte moale (cel putin cei pe care ii am eu).
Tin minte ca prima data cand i-am probat, mi s-a parut ca (,) calc pe perne.... Posted Image

Du-te in magazin si probeaza o pereche (este evident si la pipait ca talpa interioara este moale).

P.S. Nu, nu afirm ca alti adidasi nu au talpa la fel de moale...
Asa patesc si eu... Doar ca eu sunt gras :)).

 born2lose, on 06 octombrie 2022 - 14:25, said:

pai nici n-ai zis nimic de sport, ai zis de plimbare. vrei sa faci plimbare de performanta? sau la ce sportivi te referi? degeaba te uiti la ce poarta fotbalistii, ca nu prea te ajuta la plimbare.

eu unul as recomanda hoka, dar e dupa gust - si la hoka e si pretul pe masura.
Buni sa fie... As plati pana in 600lei, doar sa merite... Cei mai scumpi pe care i-am avut au fost niste balene Adidas, de 360lei care s-au rupt in mai putin de 1 an de zile.... si nu mers KM sau purtat zilnic.

 varzeanu, on 06 octombrie 2022 - 14:53, said:

Incearca si Columbia. Gasesti oferte bune pe site-ul distribuitorului local (Dockyard) si la Sportissimo.
Am sa incerc. Multumesc!

 FC72, on 06 octombrie 2022 - 15:04, said:

https://www.decathlo...c=8486177&c=GRI
Cei mai usori, moi, comozi pantofi spor folositi de mine, mai buni decat aia de firma pentru maraton, i-am folosit si la munte pe trasee lungi, fara stanca, grohotis sau suprafete alunecoase.
Sunt mai comozi decat niste ciorapi si costa mai putin decat niste ciorapi.
Am o pereche, pe langa alte doua, pe care o folosesc de 3 ani aproape zilnic.
Nu se incalzeste piciorul au ventilatie perfecta, totusi la ploaie se imbiba cu apa ca un burete si aluneca grav pe suprafete umede.
Skechers sunt deasemenea moi, unii au talpi cu memory foam foarte moi dar ventilatia nu e grozava, te incingi in ei.
Am avut doua perechi. Nu imi plac pentru ca nu ofera sustinere laterala si ma si dureau talpile de la ei. parca mergeam in slabi, aveam impresia ca imi scapa din picior.

 Karhu, on 06 octombrie 2022 - 15:24, said:

Iti trebuie niste incaltaminte pt superpronatie, cu talpa moale, cu drop cel putin 5 mm, pt asfalt. Intreaba la un magazin specialöizat.
De la Asics ar fi bun Gel-Kayano 29, GT-1000, GT-2000 etc


Da, Hoka Arahi 5 (din astia am eu) sau Arahi 6.
Fenomenale incaltari...
Multumesc! GT-1000 cred ca am pentru sala. Am sa merg sa probez Kayano si 2000 si Hoka. Imi place Arahi 6, arata interesant. Sa vad in ce magazine fizice ii gasesc.
Unde gasesc acest magazin specializat in incaltaminte pentru strambi?

#10
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

 varzeanu, on 06 octombrie 2022 - 14:53, said:

Incearca si Columbia. Gasesti oferte bune pe site-ul distribuitorului local (Dockyard) si la Sportissimo.
De la Columbia modelul Flow Asphalt, dar are drop slab si nu-s overpronatori.
Columbia e specializata mai mult pe incaltaminte trail si hiking

 scrisit, on 06 octombrie 2022 - 15:32, said:

Multumesc! GT-1000 cred ca am pentru sala. Am sa merg sa probez Kayano si 2000 si Hoka. Imi place Arahi 6, arata interesant. Sa vad in ce magazine fizice ii gasesc.
Unde gasesc acest magazin specializat in incaltaminte pentru strambi?
Nu cred ca exista magazine specializate doar pe incaltaminte cu overpronatie.
Intrebi undeva unde au incaltaminte pt sport, nu pe sneakeri

#11
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,748
  • Înscris: 12.09.2015
https://www.sportisi...uma/r78/458069/

[ https://i.sportisimo.com/products/images/1242/1242673/450x450/puma-r78-dblu_0.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pret decent,usori,comozi ,talpa placuta la mers.

Eu am o varianta pe visiniu la acest model si sunt de departe cea mai comoda incaltaminte pe care o am.

Daca doresti mai clasici ,nici cu New Balance nu dai gres.Fiul meu are asa ceva si este tare multumit de ei.https://www.sportisi...l373rt2/752075/

[ https://i.sportisimo.com/products/images/1476/1476601/full/new-balance-ml373rt2-blu_6.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by PiticVerde, 06 October 2022 - 16:49.


#12
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005
Pentru City Break recomand Skechers.
Altfel Salomon XUltra sunt foarte ok, dar pentru asfaltul orasului Skechers.

#13
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Ai putea încerca skechers arch fit. Dacă ești din București, în Băneasa Mall găsești magazin skechers, posibil sa fie și în alte malluri. O parte dintre modele se găsesc și în magazinele tezyo/otter, office, deichmann.

https://www.skechers...e&start=0&sz=24

#14
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007
Nu ma intereseaza ce marca sunt. Doar sa nu miros a sconcs ca de la tenisii chinezesti :)) si sa pot merge KM cu ei. Am sa merg in magazine sa probez cam tot ce mi-ati recomandat. Multumesc pentru ajutor! Sugestiile sunt inca deschise, abia sambata ma duc sa cumpar :D

#15
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007

 darkangel2, on 06 octombrie 2022 - 14:12, said:

Motivul pentru care nu ma dor talpile: Skechers au o talpa foarte moale (cel putin cei pe care ii am eu).
Tin minte ca prima data cand i-am probat, mi s-a parut ca (,) calc pe perne.... Posted Image

Du-te in magazin si probeaza o pereche (este evident si la pipait ca talpa interioara este moale).

P.S. Nu, nu afirm ca alti adidasi nu au talpa la fel de moale...

Subscriu. Am si eu o pereche de vreo juma de an, foarte comoda talpa, la 100+ kg ale mele. La mers pe jos pe distanta mari atenueaza bine si nu transmite -n incheieturi sarcinile mari ale kilogramelor duse.

Talpa asta cu memory foam face toti banii. In plus, se spala la masina - i-am spalat de cateva ori si arata ca noi.

Ventilatia e ok - eu am varianta neagra si nu am simtit sa ma incing. Dimpotriva, la condus, cand aerul conditionat e setat la picioare, mi se ventileaza picioarele ok.

#16
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Sunt pe piata sute de modele de adidasi si toti producatorii se lauda cu o gramada de inovatii si noutati, etc...si mai exista Asics.
Eu in ultimii 5 ani nici nu m-am uitat la alte brand-uri, nu merita. Am avut varfuri de gama de la Nike, Adidas dar nu pot sa ii compar.
Eu iti recomand sa ii incerci pe astia: Sonoma 6 G-Tx GORE-TEX
https://epantofi.ro/...black-black-002
Vacanta placuta!

Edited by Y0samiteSam, 06 October 2022 - 17:41.


#17
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Dacă găsești un model confortabil, înainte să-l cumperi din magazin, verifica  pe epantofi (sau alte magazine online de încredere) , poate îl găsești la reduceri/preț mai avantajos. Comanda vine foarte rapid.

#18
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

 scrisit, on 06 octombrie 2022 - 13:20, said:

Urmeaza sa plec la plimbare prin Viena si mi-am dat seama ca nu am o pereche decenta de incaltaminte. Calc pe interior si stramb talpa.

 scrisit, on 06 octombrie 2022 - 13:54, said:

Am sa incerc sa explic mai incet, pentru cei care inteleg greu:
Explica-i ortopedului mai bine. Posted Image S-ar parea ca iti trebuie incaltaminte la comanda. Altfel risti sa calci... in strachini.

Edited by ursamajor, 06 October 2022 - 18:50.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate