Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...
 Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

Auchan Bucuresti - desfiintare case cu personal uman.

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
465 replies to this topic

Robert_Kiran

Robert_Kiran

Senior Member

• Grup: Senior Members

View Postkye77, on 13 martie 2023 - 13:57, said:

Văd că nimeni nu face scandal la benzinării că trebuie să-și pună singuri benzina ....
Cine isi pune singur? Eu de fiecare data cand alimentez, chem angajatul. Motorina miroase rau, si daca apuc sa pun mana pe pistolul de motorina, voi distribui colete cu iz de motorina (eu sunt curier). Si cred ca nu vreti sa primiti colete cu aroma de motorina.
Deci eu chem un angajat. Si niciodata nu am fost refuzat! Mereu in benzinarii e cate un angajat care se plimba pe acolo. Daca il soliciti, vine si alimenteaza.

Edited by Robert_Kiran, 13 March 2023 - 18:34.

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

• Grup: Banned

View PostRobert_Kiran, on 13 martie 2023 - 18:33, said:

Cine isi pune singur? Eu de fiecare data cand alimentez, chem angajatul.
Deci eu chem un angajat. Si niciodata nu am fost refuzat! Mereu in benzinarii e cate un angajat care se plimba pe acolo. Daca il soliciti, vine si alimenteaza.

Deci exact ca la casele self checkout. Cand soliciti un angajat, el vine si te ajuta, ca d-aia sunt pusi acolo, sa ofere asistenta cand ii soliciti asta.
Eu nu am vazut zilele astea sa stea angajat la fiecare pompa non stop. Vine daca ii chemi sa te ajute.

Edited by MembruAnonim, 13 March 2023 - 18:47.

VipeR85

VipeR85

Il Magnifico

View PostRobert_Kiran, on 13 martie 2023 - 18:33, said:

(eu sunt curier).

aaaaaa...din ala de cheama destinatarul sa coboare jos la masina sa-si ia coletul?

ps:omu care cheama pe altu sa-i puna combustibil la un peco e demn de admirat doar atunci cand la locul lui de munca face la fel. gen mai sus, curier. daca eu as fi curier si as da dume de genu "imi pute mana a motorina cand alimentez" m-as asigura ca nimeni, niciodata, nu se va putea plange ca nu i-am carat, singur  daca e nevoie, mobila pentru juma de casa pana la etajul 9, fara lift.
in rest...eu unul n-as fi in stare sa las pe altu sa alimenteze. as muri de rusine sa stau langa masina sa ma uit la unu cum imi alimenteaza. si apoi nici nu-i dau "bacsis", ca-s si dracos din ala de nu lasa bacsis niciunde. au mai incercat unii sa alimenteze ei in locul meu...le-am zis sa-si vada de treaba ca stiu si eu sa apas o clapeta si nu-mi pute combustibilu.

Edited by VipeR85, 13 March 2023 - 18:56.

Robert_Kiran

Robert_Kiran

Senior Member

View PostVipeR85, on 13 martie 2023 - 18:46, said:

aaaaaa...din ala de cheama destinatarul sa coboare jos la masina sa-si ia coletul?

ps:omu care cheama pe altu sa-i puna combustibil la un peco e demn de admirat doar atunci cand la locul lui de munca face la fel. gen mai sus, curier. daca eu as fi curier si as da dume de genu "imi pute mana a motorina cand alimentez" m-as asigura ca nimeni, niciodata, nu se va putea plange ca nu i-am carat, singur  daca e nevoie, mobila pentru juma de casa pana la etajul 9, fara lift.
in rest...eu unul n-as fi in stare sa las pe altu sa alimenteze. as muri de rusine sa stau langa masina sa ma uit la unu cum imi alimenteaza. si apoi nici nu-i dau "bacsis", ca-s si dracos din ala de nu lasa bacsis niciunde. au mai incercat unii sa alimenteze ei in locul meu...le-am zis sa-si vada de treaba ca stiu si eu sa apas o clapeta si nu-mi pute combustibilu.
Cum sa ii dau bacșiș? Eu nu plătesc bani la alimentare cu motorina! Noi avem niște carduri date de firma. Alimentezi, apoi te duci cu cardul, bagi kilometrajul, apoi pinul ... si gata! Se descurca firmele între ele! Eu nu dau bani, sau cardul meu personal. Cardul de motorină dat de firma! Și da, nu îmi permit sa duc colete la clienți mirosind a motorina! Duc pachete cu haine sau pantofi la doamne sau domnișoare! Cui ii place o bluza cu iz de motorina?
Dar ne oprim aici ca suntem off topic.
Revenind on topic, cred ca și eu voi boicota parțial Auchanul. Spun parțial, deoarece în fiecare zi merg acolo și mănânc la pauza de masa! Au mâncare bună și ieftina. Dar acolo unde au mâncare, nu au case automate! Dar cumpărături nu voi mai face. Doar prânzul, atât!

Edited by Robert_Kiran, 13 March 2023 - 20:40.

VipeR85

VipeR85

Il Magnifico

tot n-ai raspuns la intrebarea mea arzatoare...mor de curiozitate: esti din ala de cheama domnisoara sa-si ia pantofii de la masina firmei, sau te duci cu freza facuta, mustind a parfum versace chiar si pana la etajul 10 fara lift cu 25 kg de pantofi, blanuri si bluzite intr-o cutie?

m-ai luat pe ocolite, da sa stii ca pe nimeni nu intereseaza ca are firma card de motorina. si a mea are, si pentru aia tot eu stau cu pompa in mana. pentru un singur si unic motiv: asa m-a invatat mama in cei 7 ani de acasa. aaaaaa...stii ce e culmea? dupa ce bag 50 litri de benzina tot nu miros a combustil. si chiar daca se mai intampla uneori, folosesc baia de la peco sa ma spal pe maini si am servetele in masina.

deci, gizas foching crist...cum sa compari bagatul de motorina cu scanatul produselor? am cunoscuti care lucreaza la peco dar n-am fost niciodata curios daca exista postul "bagator de combustibil in masinile celor carora le pute motorina"...si daca ar exista, eu am vazut doar la petrom, o data la 1000 de ani, ca se agita unu pe acolo sa bage el in locul oamenilor. din 10 pompe, coada 3-4 masini la fiecare...UN SINGUR OM...si ala mergea doar la moadmazele sa le intrebe daca le ajuta sau la astia de "le pute motorina", adica cu bani multi de bacsis. nu l-am judecat nici o clipa, si nici nu mi-am inchipuit ca jobul lui e sa bage benzina in rezervoare. doar m-a amuzat situatia si apoi l-am felicitat in gand pentru faptul ca ajuta doamnele sa nu bage benzina in loc de motorina si bravo lui ca face un leu in plus fata de salariu. poate acasa un copil se bucura de bacsisul lu tacsu.

cum poti sa compari chestia asta cu  scanatul produselor la supermarket?? in primul rand, jobul de casier exista in nomenclatorul vietii de meserii. si daca ti-ai scana tu singur produsele, da, sunt de acord ca te poti oftica ca faci treaba altuia. pe partea cealalta...fiecare, in functie de educatie si nevoi, considera cum crede de cuviinta faptul ca e "obligat" sa-si scaneze singur produsele. eu unul nu o vad o problema. si am avut si parte de probleme...am si stat 10 minute langa casa asteptand pe una sa certifice ca am peste 18 ani si pot sa-mi iau berea acasa. pentru aia n-am urlat , n-am facut ca toti dracii, n-am jurat ca nu mai calc in lidl, etc...dupa cum spuneam, fiecare dupa educatie si nevoi.
zic educatie, ca ea ne defineste ca oameni, dar nu putem uita de nevoi care sunt o parte importanta a vietii noastre. mai ales nevoia de a manca combinata cu nevoia de a plati cat mai putin pe mancare. si sunt constient ca in fata foamei, educatia se estompeaza.

deci, curierul nostru drag si scump...urci pana la etaju 10 pe scari cu o masa de bucatarie de  2 pe 1 si vreo 60 kg? bineinteles, destinatarul se subintelege ca e o moadmoazela, caprioara in floarea varstei, desi tu nu ai de unde sa stii asta. hai, ca sunt fiert pe raspuns

Edited by VipeR85, 13 March 2023 - 21:10.

suri

suri

Active Member

• Grup: Members
Mai Robert_Kiran, dar manusi nu sunt la statiile astea Peco la care alimentati voi? Ca astea cam rezolva mirosul.

Am ajuns sa discutam de manusi la benzinarie pe topciul de Auchan...

Robert_Kiran

Robert_Kiran

Senior Member

View PostVipeR85, on 13 martie 2023 - 21:09, said:

tot n-ai raspuns la intrebarea mea arzatoare...mor de curiozitate: esti din ala de cheama domnisoara sa-si ia pantofii de la masina firmei, sau te duci cu freza facuta, mustind a parfum versace chiar si pana la etajul 10 fara lift cu 25 kg de pantofi, blanuri si bluzite .....

deci, curierul nostru drag si scump...urci pana la etaju 10 pe scari cu o masa de bucatarie de  2 pe 1 si vreo 60 kg? bineinteles, destinatarul se subintelege ca e o moadmoazela, caprioara in floarea varstei, desi tu nu ai de unde sa stii asta. hai, ca sunt fiert pe raspuns
Deci nu m-ai nimerit.  Procedura e urmatoarea: sun clientul și îl întreb dacă coboară jos, sau ii urc eu coletul. Dacă nu vrea sa coboare, ai sa ramai uimit, dar urc eu la etajul 10! Asta îmi e meseria. Dacă clientul vrea sa coboare îl aștept jos! Lămurit? Nu pot refuza un colet pentru ca clientul refuza sa coboare.
Referitor la greutate, când sunt colete mai grele de 25 kg, de obicei mergem 2. Sau în extremis, sunam un coleg din apropiere. Urcam în blocuri chiar și mașini de spălat sau frigidere! Am livrat o combina frigorifica la o doamna bătrână , la etajul 4, bloc fără lift! Doar nu era sa ii las combina in fata blocului, ca sare în sus Altex-ul! Sau sa pun femeia de 70 de ani sa care combina!
Lămurit?

View Postsuri, on 13 martie 2023 - 21:29, said:

Mai Robert_Kiran, dar manusi nu sunt la statiile astea Peco la care alimentati voi? Ca astea cam rezolva mirosul.

Am ajuns sa discutam de manusi la benzinarie pe topciul de Auchan...
Cum eu îmi fac meseria, sa si-o facă și ei. Punct!

Edited by Robert_Kiran, 13 March 2023 - 22:02.

Puferiu_

Puferiu_

Membru foarte activ

Ca dáia ii platesti, nu?

der25

der25

Active Member

View PostVipeR85, on 13 martie 2023 - 21:09, said:

tot n-ai raspuns la intrebarea mea arzatoare...mor de curiozitate: esti din ala de cheama domnisoara sa-si ia pantofii de la masina firmei,

View PostRobert_Kiran, on 13 martie 2023 - 22:00, said:

Deci nu m-ai nimerit.  Procedura e urmatoarea: sun clientul și îl întreb dacă coboară jos,
Da' de ce faci asta?
Cand scrie ca livrarea e pana la usa apartamentului?
Ultimului care m-a sunat sa "cobor jos", sa-mi iau coletul, i-am spus sa il duca de unde l-a luat!

Puferiu_

Puferiu_

Membru foarte activ

[ https://img-9gag-fun.9cache.com/photo/aZDndLQ_700bwp.webp - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

VipeR85

VipeR85

Il Magnifico

Procedura e urmatoarea: sun clientul și îl întreb dacă coboară jos,

Posted Imageba te-am nimerit...si inca cum...

deci, sorry, n-ai dreptul sa emiti pretentii de la altii sa-si faca treaba atata timp cat tu nu esti in stare sa ti-o faci cum trebuie pe a ta. un curier iti aduce coletul pana la usa si doar daca nu raspunde nimeni la usa te suna. punct...nu e nimic de discutat aici.

ps: scuze deviatia de la auchan dar pur si simplu nu pot cu constiinta curata sa citesc sfaturi despre cum ar trebui sa-si faca unii treaba, de la cineva care nu si-o face pe a lui cum trebuie.

Edited by VipeR85, 14 March 2023 - 16:55.

scania_delfin

scania_delfin

Active Member

Deci nu m-ai nimerit.  Procedura e urmatoarea: sun clientul și îl întreb dacă coboară jos, sau ii urc eu coletul. Dacă nu vrea sa coboare, ai sa ramai uimit, dar urc eu la etajul 10! Asta îmi e meseria. Dacă clientul vrea sa coboare îl aștept jos! Lămurit? Nu pot refuza un colet pentru ca clientul refuza sa coboare.
Referitor la greutate, când sunt colete mai grele de 25 kg, de obicei mergem 2. Sau în extremis, sunam un coleg din apropiere. Urcam în blocuri chiar și mașini de spălat sau frigidere! Am livrat o combina frigorifica la o doamna bătrână , la etajul 4, bloc fără lift! Doar nu era sa ii las combina in fata blocului, ca sare în sus Altex-ul! Sau sa pun femeia de 70 de ani sa care combina!
Lămurit?

Cum eu îmi fac meseria, sa si-o facă și ei. Punct!
Cand primesti,5-10 in plus este bine?Sper ca esti corect si refuzi.

vio69c

vio69c

Senior Member

[...] Procedura e urmatoarea: sun clientul și îl întreb dacă coboară jos, sau ii urc eu coletul. [...]

Mai lucrezi ?

Winc

Winc

Member

Azi. in Auchan Titan am fost oprita dupa ce iesisem fara sa se declanseze alarma cica pentru un mic control, de catre o ametita de la paza si inainte sa imi verifice bonul sustine ca n-am scanat un anumit produs care - culmea - era primul pe bon! A trebuit sa repet de doua ori cum se numeste ca sa il vada pe bon, apoi ma intreaba despre un alt produs, il vede si pe acela pe bon de asemenea! Intr-un final imi da bonul si nici scuze nici 'tute'n gura, nimic, m-a umplut de draci. De acum incolo nu o sa imi mai scanez singura, e pur si simplu ridicol, te opreste pentru control si daca nu se declanseaza alarma.

Intr-una din datile trecute mi-a cazut un produs in gaura din mijlocul cosului de langa casa de plata "self check-out", cos unde se presupune ca ar trebui sa pui produsele scanate, gaura fiind pentru aruncat bonurile scanate. Am realizat de abia cand am ajuns acasa dar nu m-am mai dus sa incerc sa-l recuperez ca era tarziu si era obosita, nu era ceva foarte scump, dar totusi.. asta denota ca lumea poate pierde produse din cauza acelor cosuri cu gauri pe centru care sunt absolut aiurea.

Pe deasupra acum vreo doua zile am vazut un tip cu cateva produse in cos care iesise fara sa declanseze alarma si doi insi de la paza au venit spre el si l-au condus in spate cu tot cu carut.

Edited by Winc, 15 March 2023 - 14:48.

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

Alarma se declanșează doar la produsele ce au o eticheta cu RFID. Nu la biscuiți sau pâine.

Winc

Winc

Member

Ah, credeam ca alarma se declanseaza la orice produs cu cod de bare. Cum e de fapt? Daca se declanseaza alarma doar la produse cu RFID atunci inseamna ca sunt o gramada de produse la care nu se declanseaza alarma. In conditiile astea orice client poate fi considerat suspect de furt, te urmareste si daca i se pare ca nu ai scanat ceva in loc sa ofere asistenta te urmareste sa iesi ca sa te poata prinde ca "ai furat". Sunt pusi pe prins la furat.

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

Nicio treabă nu are codul de bare cu alarma. Doar produsele cu eticheta RFID la care se dezactivează alarma pt ele în momentul scanării.
Daca nu sunt scanate, declanșează alarma

AlexEn

AlexEn

Spoiled brat

• Grup: Moderators

View PostWinc, on 15 martie 2023 - 15:33, said:

Ah, credeam ca alarma se declanseaza la orice produs cu cod de bare. Cum e de fapt? Daca se declanseaza alarma doar la produse cu RFID atunci inseamna ca sunt o gramada de produse la care nu se declanseaza alarma. In conditiile astea orice client poate fi considerat suspect de furt, te urmareste si daca i se pare ca nu ai scanat ceva in loc sa ofere asistenta te urmareste sa iesi ca sa te poata prinde ca "ai furat". Sunt pusi pe prins la furat.

Nu mi s-a intamplat niciodata asa ceva dar, pe de alta parte, nici nu am facut vreodata scandal daca mi s-a cerut sa imi verifice plasa de cumparaturi si nici nu m-am asteptat la scuze de la cei care doar isi fac treaba.
Si foarte bine ca sunt pusi pe prins la furat, educatia se mai face si cu de-a sila.

P.S: nu stiu de ce am impresia ca problema e undeva la tine daca in toate magazinele se tin dupa tine cei de la paza.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate