Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Auchan Bucuresti - desfiintare case cu personal uman.

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
465 replies to this topic

#37
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008

 ecococo, on 06 octombrie 2022 - 12:48, said:

o mica intrebare...adica doua...

auchan ...

daca ceri o reducere sau salariu pentru ca faci munca casierului iti rad in fata.

[1] daca le spui ca asa isi pierd locul de munca si de ce accepta sa fie slugi plecate la stapan strain iar rad a prost asa...

[2] stiu - nu o sa mai calc pe acolo...


Te plictisesti grav!

[1] Chiar iti pasa de angajatii de la case sau doar te-ai trecut cu fata la cearceaf?
La job la tine doar tu iei decizii, faci doar ce si cum iti trece prin tigva?
Orice angajat e sluga plecata la stapan...  in paradigma asta daca este stapan autohton si nu strain ar fi mereu cu mult mai bine?

[2] Dar pe unde o sa calci? Pe la altii care sunt slugi la [alti] stapani straini? Lumea nu isi cumpara cele necesare functie de calitatile intrinsesci ale produselor, sau functie de pret? Ce criteriu este asta ca nu calci printr-un magazin ca ti se pare tie nu stiu cum managementul respectivei entitati?

La fel boicotezi si bancile? Ca ai dracu' si aia ne silesc sa facem totul dupe card sau din aplicatiile de internet banking. Plus ca nenorocitii la randul lor or fi disponibilizat angajati bancari.
La benzinarii la fel revendici salariu, pensie si concediu de odihna pentru ca pui mana pe pistol?

_________

Ti-e chiar asa imposibil sa inveti sa iti scanezi singur produsele?

Edited by BlueKing-69, 07 October 2022 - 08:59.


#38
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,203
  • Înscris: 03.08.2010
Gigel isi imagineaza ca supermarketul are grija de nevoile lui, uite, imi da si card de fidelitate si sunt recompensat cu promotii! Colectare de date privind comportamentul de cumparare/ frecventa vizitelor/ preferinte/etc, ca sa stim cum sa apasam mai bine pe butoane si sa te mulgem mai eficient.

#39
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Sincer privind la toate magazinele cu preturi mari ce functioneaza am convingerea ca lumea nu stie carte.Altfel oamenii si-ar pretui munca si ar cauta preturi bune.

#40
thorxx

thorxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 18.07.2022

 vio69c, on 06 octombrie 2022 - 22:17, said:

Start-up-ul numeste TRIGO
Inventia a doi tineri israelieni in 2020, care a fost vanduta deja pe multe milioane dolari.Cea mai spendida si spectaculoasa reprezentare a inteligentei artificiale.

Marile retele din Israel incep deja sa-si adapteze magazinele la sistem
Noi aici vorbim de Romania.
Dupa cum am zis mai sus exista niste aplicatii concept care sunt in teste prin tari neonaziste precum cea spusa de tine, care ar trebui sa fie exemplul de asa nu ca tara.

 underrated, on 07 octombrie 2022 - 08:24, said:

Normal ca au, au dat afara casierii si au angajat security workers, care stau cu p**a in sus si cu biciul in mana, sa dirijeze sclavii care isi scaneaza singuri produsele.
Cum puteti unii sa sustineti ca e ok sistemul self-check, ma depaseste. Cand e evident ca e o masura pt cut-costs, ambalata in mizerii “nu pierde timp la case”. Nu pierde timp la case, dar la raft poti sa stai si 2 zile, ca ne convine, uite, in sensul asta facem alte magarii ca sa stai cat mai mult( magazine fara ceasuri/ fara geamuri/ carucioare care se imping f greu/ muzica ambientala placuta/ mirosuri pt fomica din tine, etc/etc, stiti despre ce vorbesc).
Clar nu e ok sa fie doar sistem self-check. Dar consider ca e ok ca sa existe si sistem self-check pe langa casele clasice, mai ales in conditiile in care case rapide cu personal uman nu face nimeni.
Eu casele self le privesc strict ca niste case rapide, daca ai putine produse n-are nici un sens sa stai la coada.
Dar se intampla sa ai un avantaj si daca ai multe produse, de exemplu la Lidl unde au cel mai prost management iesi mai repede din magazin daca folosesti self chiar daca ai mai multe produse, ca sa va dati seama cat de prost e managementul in magazinele lor.

#41
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,830
  • Înscris: 17.08.2022

 thorxx, on 07 octombrie 2022 - 09:38, said:

Eu casele self le privesc strict ca niste case rapide, daca ai putine produse n-are nici un sens sa stai la coada.
Dar se intampla sa ai un avantaj si daca ai multe produse, de exemplu la Lidl unde au cel mai prost management iesi mai repede din magazin daca folosesti self chiar daca ai mai multe produse, ca sa va dati seama cat de prost e managementul in magazinele lor.

si atunci dece nu te aliniezi la ideea automatizarii complete a cumparaturilor?
Iei de pe raft, pui in cos si pleci direct la masina.....
suma cumparaturilor coboara din card automat.
Este o senzatie fantastica pana te obisnuiesti.


Amazon - deja foloseste aceasta metoda in cateva tari care nu mi se par fasciste.
ii spune Just Walk Out
Star-up -ul israelien doar imbunataeste aplicatia caci ce sa vezi, dimineata apar marfuri care nu au fost trecute in program sau de Craciun, pe marfuri apare o eticheta cu mos Craciun si asta zapaceste senzorul....care nu recunoaste produsul....

Edited by vio69c, 07 October 2022 - 09:54.


#42
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 17.01.2012
hai că mai fac și io o paralelă:
@inițiator + cei ca el, nu-i așa că nu vă face plăcere să plătiți impozite/facturi/amenzi din comoditatea canapelei și vreți să stați ore la rând?
și nici să trimiteți bani copiilor care-s la studii la paris, direct dintr-o aplicație electronică?
etc, etc, etc...

la ce drakku ați mai dat un purcoi de bani (de la o jumate de salariu în sus) pe telefonul ăla inteligent din buzunarul de la spate?
:o

#43
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,830
  • Înscris: 17.08.2022

 gushpi, on 07 octombrie 2022 - 10:46, said:



la ce drakku ați mai dat un purcoi de bani (de la o jumate de salariu în sus) pe telefonul ăla inteligent din buzunarul de la spate?
Posted Image

Ca sa fie mai "tare" decat a lu varu Ghita

#44
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Unora nu le place cu mijloace electronice de plată. Motivele fiind multe.
Lucrătorii de la casele de marcat nu vor dispărea aşa de repede. Vor dispărea când vor dispărea generaţiile care nu se descurcă cu unele chestii. Eu folosesc doar plata prin numerar, dar folosesc casele self-check (la "Kaufland" au, însă pentru bere trebuie acordul cuiva de acolo, adică cu cartonaşul şi bagă un cod; la "Auchan" de la "Bucur-Obor", unde mai sunt casiere, nu au decât cu mijloace electronice de plată); alţii care au telefon inteligent şi conectat la internet, chiar dacă manevrează telefonul, tot la casele cu angajaţi umani apelează, chiar dacă electronic plătesc şi nu plătesc la casele self, chiar dacă au puţine produse, cauzând astfelt cozi la restul caselor, deci stres pentru toţi.
Sunt curios cum e cu ţigările, că alea sunt numai cu servire de către personal uman, ca să nu se fure.

#45
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 17.01.2012

 djl, on 07 octombrie 2022 - 10:54, said:

Eu folosesc doar plata prin numerar,

q.e.d.
te rog, de azi înainte să-ți scrii topicele pe hârtie, să le pui la poștă, iar un moderator să ți le scrie acilea! :P

...că altfel vom fi moderați de un computer, nu de uameni :P

Edited by gushpi, 07 October 2022 - 10:59.


#46
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
La Kaufland, în zona caselor selfpay, exista și o vitrina încuiată, ce conține țigări. Cheia este la persoana desemnata sa fie prezenta în zona acestor case, sa valideze cumpărarea de alcool sau erorile care apar la scanarea produselor.
Probabil ca în viitor vor exista automate pentru țigări, asa cum exista deja pentru sandvișuri, dulciuri, sucuri, apa, șamd., unde poți plăti cash sau cu cardul.

#47
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Probabil se vor face automate, dar tot vor trebui verificate de cineva, că vai, să nu ia persoane sub 18 ani ţigări (sunt anti-fumat, deşi am fost fumător). Sau probabil vor exista carduri speciale (fizice sau electronice) ca să validezi.
La "Kaufland" s-ar putea face comandă de la distanţă pentru accept la alcool, ca să nu mai stea cu stres angajatele, dar nu au fost în stare să facă aşa ceva.

 gushpi, on 07 octombrie 2022 - 10:59, said:

q.e.d.
te rog, de azi înainte să-ți scrii topicele pe hârtie, să le pui la poștă, iar un moderator să ți le scrie acilea!    Posted Image
...că altfel vom fi moderați de un computer, nu de uameni    Posted Image

Glumă de prost gust.

#48
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,203
  • Înscris: 03.08.2010

 thorxx, on 07 octombrie 2022 - 09:38, said:


Noi aici vorbim de Romania.
Dupa cum am zis mai sus exista niste aplicatii concept care sunt in teste prin tari neonaziste precum cea spusa de tine, care ar trebui sa fie exemplul de asa nu ca tara.


Clar nu e ok sa fie doar sistem self-check. Dar consider ca e ok ca sa existe si sistem self-check pe langa casele clasice, mai ales in conditiile in care case rapide cu personal uman nu face nimeni.
Eu casele self le privesc strict ca niste case rapide, daca ai putine produse n-are nici un sens sa stai la coada.
Dar se intampla sa ai un avantaj si daca ai multe produse, de exemplu la Lidl unde au cel mai prost management iesi mai repede din magazin daca folosesti self chiar daca ai mai multe produse, ca sa va dati seama cat de prost e managementul in magazinele lor.
De acord cu tine, cand ai 2-3 produse, e ok self-scan.
Cu o observatie totusi. Ceea ce tu crezi ca e “management prost” e de fapt management asumat total constient pe 2 directii. Tinem doar 1-2 case deschise pentru ca:
1. Taiem din costuri cu personalul/casierii
2. Ciumpalacii ies frecvent din randul de la casa si mai infig mana in ceva produse cat timp asteapta.

#49
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006

 Zuy, on 06 octombrie 2022 - 19:11, said:

Pentru mine e ok selfpay.... dar am o obiecție.
De fiecare dată când cumpăr mai multe articole, iau un cărucior.. bag 50 bani și iau căruciorul (din interior de la auchan), la ieșire la selfpay, scanez produsele și le pun într-un cărucior identic lângă stația de scanare.
Până aici toate bune și frumoase.... dar căruciorul de lângă selfpay nu are moneda în el....
Nu stau după 50 bani, dar de multe, foarte multe ori mă rog de cei de la magazinele din complex auchan să îmi schimbe o bancnotă de un leu în 2 de 50 bani să pot să iau un cărucior.
Dacă cărucioarele din interior ar fi la liber atunci nu aș avea nici o problemă, dar să las 50 bani de 3 x pe săptămână x 12 x pe lună în total = aprox 60 lei... btw am scris cu minuscule intenționat...
Ce propuneți.... ?
emag.ro/breloc-cu-fisa-pentru-supermarket-brelocfisabvs/pd/DW6BW8BBM/

#50
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Nu Auchanul in sine, ci targetul de profit maxim, capitalismul prost inteles (short-sighted) duce la dispret fata de angajati si consumatori.
Istoria se (va) repeta. Peste 5-10 ani un concept inovator, care va taia respiratia tuturor va duce la deschiderea unor magazine... cu personal uman.

#51
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,830
  • Înscris: 17.08.2022

 overseas, on 07 octombrie 2022 - 12:09, said:

Nu Auchanul in sine, ci targetul de profit maxim, capitalismul prost inteles (short-sighted) duce la dispret fata de angajati si consumatori.


Ca si consumator, nu ma gasesc deloc in postura de a ma simti dispretuit.
Dimpotriva, faptul ca reteaua se gandeste la a-mi scurta timpul de asteptare,
la un mod rapid de plata, la comoditatea mea in magazin, ma flateaza.

Edited by vio69c, 07 October 2022 - 13:02.


#52
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,558
  • Înscris: 26.05.2022

 gushpi, on 07 octombrie 2022 - 10:46, said:

și nici să trimiteți bani copiilor care-s la studii la paris, direct dintr-o aplicație electronică?
Ceva imi zice ca persoanele astea n-au copii trimisi la studii la paris. Asta ar presupune o oarecare cunoastere a mediului in care traim si o iesire din conditia de asuprit si ca cineva cauta cu orice pret sa ne fure.

#53
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006

 vio69c, on 07 octombrie 2022 - 12:59, said:

Dimpotriva, faptul ca reteaua se gandeste la a-mi scurta timpul de asteptare,
Depinde de case. Uneori e mai rapid la casele clasice, cel putin fata de cele de la Auchan in care tot o casiera iti scaneaza produsele.
Adica stai o data la coada la scanat, alta coada la platit si inca una la iesire. Am patit sa se adune in fata mea toti nepriceputii.
La self e mai rapid doar daca te misti repede, altfel dureaza si acolo neavand dexteritatea casierelor.
Dar e bine daca ai putine produse.
Cel mai simplu este sa comanzi online, cu ridicare din magazin. Asta chiar e rapid.
Numai ca unii (Auchan de ex.) nu au toate produsele pe site. In schimb pe site iti apar promotiile (2 produse la pret de 1, de ex.), care nu sunt afisate la raft.
Daca vreti si repede si ieftin, asta e solutia: comanda online cu ridicare din magazin.

#54
Alywan

Alywan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.05.2018
Va invit la Selgros, unde e cea mai rapida solutie de Self-Scan. Cu un cos de 1000 lei, ies cu el afara in 5 minute maxim.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate