Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Auchan Bucuresti - desfiintare case cu personal uman.

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
465 replies to this topic

#109
geluadi2000

geluadi2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 08.02.2006
e foarte bine sa aiba self-check(cu soft optimizat ce naiba!) dar as vrea sa-i vad pe consultanti ca, chiar stau printre rafturi sa ajute si nu cu transpaleta . Poate asa se termina cu cele 2 preturi: 1 la raft si 1 la casa/selfcheck . Ptr cei cu melancolie sunt o gramada de magazine mai mici (ca deh, toti vrem numai la hypermarket ca vrem ieftin dar fara manevre)iar acolo poti sa stai si la povesti si cu patronul acela.

#110
gushpi

gushpi

    cārcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
absolut totul evoluează, inclusiv creierul oamenilor
nu vă mai plângeți că urmașii noștri nu vor avea de lucru deoarece nu-i va duce capu'...

da, va exista un procent infim de inadaptabili, dar majoritatea va ști să țină cu vremurile...

#111
Evonxxx

Evonxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 17.02.2022
Eu de 6 ani nu am mai stat la vreo caserie ci doar la self checkout. Mult mai rapid, scanez si impachetez in ritmul meu, nu ma grabeste nimeni, nu stau cu bosorogi lipiti in spatele meu , cateodata mai "uit" sa scanez o sacosa si asta e mergem inainte .
AH! si platesc doar contactless preferabil cu haifonul. Traim in secolul lu' illuminati !.

Edited by Evonxxx, 17 October 2022 - 13:39.


#112
a_user

a_user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,321
  • Înscris: 22.04.2017
Abia astept ziua in care vor scoate vanzatoarele de bilete de la RATB si Metrou!!!

Daca nu mai am cartela, ocolesc pe la alta intrare (unde au automate de vanzare) numai sa nu cumpar de la casa!

#113
gushpi

gushpi

    cārcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
ăăă, păi io cum plătii cu telefonu la intrare-n „mihai bravu”? :o

#114
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,434
  • Înscris: 05.07.2018

 Evonxxx, on 17 octombrie 2022 - 13:38, said:

Eu de 6 ani nu am mai stat la vreo caserie ci doar la self checkout. Mult mai rapid, scanez si impachetez in ritmul meu, nu ma grabeste nimeni, nu stau cu bosorogi lipiti in spatele meu , cateodata mai "uit" sa scanez o sacosa si asta e mergem inainte .
AH! si platesc doar contactless preferabil cu haifonul. Traim in secolul lu' illuminati !.
Asta pentru ca esti tanar si deschis la minte. Plus ca te afli in alta tara, unde sunt mai multe magazine cu self checkout decat la noi.

 gushpi, on 18 octombrie 2022 - 12:30, said:

ććć, pći io cum plćtii cu telefonu la intrare-n „mihai bravu”? :o
Nu stiu daca poti face asta la toate statiile. La fel ca in tramvaie si autobuze.

#115
gushpi

gushpi

    cārcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012

 Puferiu_, on 18 octombrie 2022 - 13:29, said:

Plus ca te afli in alta tara, unde sunt mai multe magazine cu self checkout decat la noi.


...și unde SIGUR :P bubuie forumurile de protestele moșilor că ei nu vor să fie sclavii supermarketurilor... :)

#116
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 17.08.2022

 gushpi, on 18 octombrie 2022 - 14:25, said:


...și unde SIGUR Posted Image bubuie forumurile de protestele moșilor că ei nu vor să fie sclavii supermarketurilor... Posted Image

Nu, nu ii poti acuza si nici ignora.Procentul de raspandire a mijloacelor informatizate, a calcalutoare sau telefoanelor destepte este foar, foarte putin raspandit in Romania.
Reactia la ele nu este curiozitatea si dorinta de a le intelege ci respingerea din start.

#117
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Unii au telefoane inteligente, mijloace electronice, de plată, produse uşor de scanat, dar tot casele cu operator uman le folosesc. Iar operatorii umani, chiar şi când vor fi mai mulţi bătrâni din generaţia tehnologie, tot nu vor dispărea, că pe lumea asta există şi aiuriţi, care nu se vor descurca fără ajutor uman.
Îmi amintesc că atunci când au deschis un mare "Mega Image" lângă mine (să fi fost 2009-2010) era şi la etaj personal care stătea degeaba de obicei şi pe care-l puteai întreba de una-alta... acum, uneori nu dai uşor de el, deşi nu e cu o oră înainte de închiderea magazinului...  Şi-au întins uneori cam mult plapuma.

#118
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,744
  • Înscris: 26.08.2008

 djl, on 18 octombrie 2022 - 19:05, said:

...Iar operatorii umani, chiar şi când vor fi mai mulţi bătrâni din generaţia tehnologie, tot nu vor dispărea, că pe lumea asta există şi aiuriţi, care nu se vor descurca fără ajutor uman.

Fii putin rational! Pentru astfel de situatii sunt suficienti 2 - 3 angajati care sa asiste asemenea cazuri, in loc de nu stiu cati casieri.

 djl, on 18 octombrie 2022 - 19:05, said:

...acum, uneori nu dai uşor de el, deşi nu e cu o oră înainte de închiderea magazinului...  Şi-au întins uneori cam mult plapuma.

Nu ai tu treaba cu ce fac angajatii aia, poate nu mai existau destui [cascati] care sa le puna intrebari si au fost disponibilizati.
Usor ti-o veni tie - care pare-se nu prea ai muncit vreodata, oricum, in mod cert nu ceva pe termen lung - sa critici functionarea unor structuri cu angajati.

Edited by BlueKing-69, 18 October 2022 - 19:30.


#119
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 17.08.2022

 djl, on 18 octombrie 2022 - 19:05, said:

Iar operatorii umani, chiar şi când vor fi mai mulţi bătrâni din generaţia tehnologie, tot nu vor dispărea, că pe lumea asta există şi aiuriţi, care nu se vor descurca fără ajutor uman.


Interesant ce spui....pare o situatie specifica vis a vis de informatizare si modernizare


Eu stiu ca de minim 10 ani, nu am mai calcat la un ghiseu, nu am stat fizic in fata cu un functionar, un cititor de contoare,
cartela de autobuz o incarc acasa la PC de cate ori plec cu transportul in comun, totul trece prin contul bancar pe care il verific de acasa,
tot asa transfer moneda locala in  valuta cand vreau sa plec si sa o pot scoate la bancomaat unde ma duc....

Edited by vio69c, 18 October 2022 - 20:07.


#120
ecococo

ecococo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 29.09.2022

 vio69c, on 18 octombrie 2022 - 20:06, said:

Interesant ce spui....pare o situatie specifica vis a vis de informatizare si modernizare


Eu stiu ca de minim 10 ani, nu am mai calcat la un ghiseu, nu am stat fizic in fata cu un functionar, un cititor de contoare,
cartela de autobuz o incarc acasa la PC de cate ori plec cu transportul in comun, totul trece prin contul bancar pe care il verific de acasa,
tot asa transfer moneda locala in  valuta cand vreau sa plec si sa o pot scoate la bancomaat unde ma duc....

tu imi aduci aminte de ce mi-a spus un amic plecat in uk acum vre-o 10 ani - ba am castigat 10 ani din viata aici numai pentru ca am scapat de dosarul cu sina...

#121
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Da' ce s-a întâmplat cu şina de la dosar, au furat-o unii pentru fer?   Posted Image
Lăsând gluma de o parte, sunt şi bătrâni care se descurcă cu digitalul, dar sunt şi destui care nu se descurcă.

Edited by djl, 28 October 2022 - 09:22.


#122
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,744
  • Înscris: 26.08.2008

 djl, on 28 octombrie 2022 - 09:22, said:

Da' ce s-a întâmplat cu şina de la dosar, au furat-o unii pentru fer?   Posted Image

Gluma ta [ne]gluma, este o tragedie: nu au furat-o pentru fer, ci au pastrat-o ca sa o vanda mai tarziu ca obiect vintage Posted Image

Din nefericire si astazi suntem / ramanam tributari sinei de fier si redundantelor din procedurile birocratice care ne mananca ani din viata!

 djl, on 28 octombrie 2022 - 09:22, said:

Lăsând gluma de o parte, sunt şi bătrâni care se descurcă cu digitalul, dar sunt şi destui care nu se descurcă.
Tu dintre care batrani faci parte?

Edited by BlueKing-69, 28 October 2022 - 20:24.


#123
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Din ăla care nu foloseşte card, dar dacă e casă self check cu numerar, o foloseşte.

#124
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 djl, on 28 octombrie 2022 - 22:43, said:

Din ăla care nu foloseşte card

Recent am intampinat problema asta. Aveam nevoie de dovada plata deoarece la x nu se gasea in sistem plata. Stiind ca am platit cu cardul, am scos in 2 secunde pdf cu tranzactia respectiva si s-a rezolvat. Daca plateam cash, ce mai aratam? Chitanta/factura se pierd/deterioreaza in timp. Deci plata cu cardul are n beneficii si avantaje. Te incurajez sa o faci, mai ales ca majoritatea bancilor nu percep nicio taxa administrare sau conditie incasare in cont, totul este free (macar baza).

Edited by MembruAnonim, 28 October 2022 - 22:52.


#125
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,434
  • Înscris: 05.07.2018
Ti-ai gasit pe cine sa sfatuiesti sa foloseasca tehnologia zilelor noastre.

#126
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Puferiu_, on 31 octombrie 2022 - 06:58, said:


Acum doua zile am vazut o stire la protv despre introducerea in viitor a POS-urilor in cat mai multe magazine (scade plafonul de la care vor fi obligati comerciantii sa ofere plata cu cardul). Si astia de la protv au luat interviu la niste oameni, ce parere au despre plata cu cardul. Vine o femeie si spune ca poti tine evidenta mai bine la bani daca platesti cu cash. Posted Image Cum naiba sa fie mai bine daca ai cash. Pleci la cumparaturi, platesti la diversi, ajungi acasa si nu stii pe ce ai dat banii sa poti tine o evidenta, unii nu ti-au dat bon fiscal, altii ti-au dat dar l-ai pierdut, o hartie de 50 lei ai ratacit-o intr-un buzunar, in alt buzunar ai niste marunt etc. Daca platesti cu cardul stii cat ai avut in ziua x, cat ai cheltuit, la cine ai cheltui, si cat ti-a mai ramas (soldul). Simplu. Multi spun prostii d-astea nu pt ca le cred, nu au analizat optiunea, ci spun treburile astea pt ca le este frica de necunoscut.

Multi nu stiu ce presupune mai exact un card. Iar necunoscutul ii sperie si prefera tot varianta clasica, cashul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate