Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cresc impozitele pe proprietate +50%

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
133 replies to this topic

#19
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,220
  • Înscris: 29.07.2013

 eiffel, on 06 octombrie 2022 - 10:29, said:


Inca avem, cred, cele mai mici impozite din UE.


Avem "cele mai mici" cam la toate,in Europa!

Nu mi se pare mare diferenta intre 4,5% in UE si 2% la noi. In schimb, la venituri si nivel de trai ne bat aia la curu' gol :)

#20
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

 Texe, on 06 octombrie 2022 - 10:55, said:



Hai sa iti dau un exemplu. Pensionar, Bucuresti, vaduv, 2 camere - 40 mp, Dr. Tabere, aprox. 55-60.000 eur.
60.000 eur x 2% = 1.200 eur , adica 6.000 lei, adica vreo 4 pensii lunare.

Ti-am zis, mai bine le nationalizam direct.

Pensionar București mai degrabã sta degeaba in 3 sau 4 camere. Impozitele mari l-ar forța sã vanda și sã se mute la țarã sau la.azil, iar locuințele sa fie cumpãrate de tineri cu familii, care chiar au nevoie și își permit impozitul

#21
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,843
  • Înscris: 23.10.2015

 eiffel, on 06 octombrie 2022 - 10:29, said:

Inca avem, cred, cele mai mici impozite din UE.

Am amici prin vest care platesc pe an un salariu doar ptr impozitul pe locuinte.
De-asta multi tineri stau in chirie.

In vest se platesc taxele locale de catre chirias. Direct sau sunt incluse in chirie.

Multi tineri stau in chirie pentru ca:

1) Sunt mobili
2) Nu au copii/responsabilitati
3) Nu au capitalul necesar cumpararii

Impozitele pe imobile trebuie sa creasca in Romania unde este situatia hilara de a plati taxe mai mari pe o masina de 2.000 EUR decat pe o casa de 200.000.

Deasemenea trebuie eliminata risipa, nu putem noi plati cat pot ei fura.

Thank you for coming to my TED talk.

Edited by LukRo, 06 October 2022 - 11:02.


#22
Texe

Texe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,550
  • Înscris: 09.02.2008

 Flat, on 06 octombrie 2022 - 10:58, said:

Pensionar București mai degrabă sta degeaba in 3 sau 4 camere. Impozitele mari l-ar forța să vanda și să se mute la țară sau la.azil, iar locuințele sa fie cumpărate de tineri cu familii, care chiar au nevoie și își permit impozitul

Tovarashu` Flat, eu am o idee alternativa pentru a sprijini tinerii in detrimentul pensionarilor.
O Comisie care sa investigheze apartamentul pensionarului, sa stabileasca excedentul de spatiu al acestuia si sa ii repartizeze un numar de tineri care sa stea acolo.
Cu ocazia asta facem si primii pasi ai traiului la comun, asa cum incerca sa ne invete doamna Oana Hai Sa Facem Totul la Comun, Bogdan, dar noi am dezamagit-o...

Toata logistica procedurala exista deja, trebuie sa o stergem de praf, si sa o punem furmos in .pptx ca sa arate modern si... gata!

Edited by Texe, 06 October 2022 - 11:05.


#23
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Cand e vorba de impozite pe cladiri, exista la romani cateva reflexe:

- se fie % din valoarea de piata, evaluata la X ani, dar sa fie la bogati
- sa fie ieftin pentru saraci
- sa fie impozit mare, dar doar la cei care devin proprietari de maine, nu la mine.

Cand majoritatea avutiei romanilor este data de casa in care locuieste, exista o mare problema dpdv al impozitarii.
In blocul comunist in care am copilarit, vecinii mei sunt acum pensionari, cu pensii mici/medii, ceea ce inseamna intre 1000-2000 lei/luna net

Quote

Pensia medie în România în 2022
În luna august 2022, pensia medie este de 1.776 de lei.
Începând din luna ianuarie 2022 și până în august, valoarea pensiei a crescut cu 5 lei.
De asemenea, pensia medie cu limită de vârsta în august 2022 este de 1.989 de lei.

Cuantumul indemnizației sociale minime pentru pensionari stabilit pentru anul 2022 este de 1.000 de lei.

Daca te iei dupa genialii progresisti, la un 1% din valoarea unui apartament de 2 camere bloc comunist (sa zicem 50 000 EUR), inseamna "doar" 500 eur/an, adica 2500 lei/an!

O nimica toata, daca nu ar mai trebui sa si traiesti (mancare, intretinere, utilitati, medicamente).
Daca iti mai fac astia un Lidl in fata blocului => creste pretul zonei, ti-a pus D-zeu mana in cap!

Multi uita ca timpul lucreaza inexorabil! Veti ajunge si voi batrani si neputinciosi.

#24
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,288
  • Înscris: 31.07.2017
Poate pensionarii, si-ar mai aduce aminte cum au primit casele pleasca de la dl ghinion iliescu. S-a facut un jaf al fondului locativ de stat in defavoarea celor care au platit rate pe vremea lui Ceausescu. Astia cu ratele sa nu mai macane ca se chinuie, ca si pe vremea lui Ceausescu se plateau rate gramada, daca iti doreai apartamentul in proprietate personala. Chiriasii au primit in 1992 apartamentele la un pret de nimic, pomana!

Deci, la pomenile primite, ar fi cazul sa mai platim si un pic de impozit.

#25
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Hmm... se pare ca mai era un topic - cu titlul un pic cam politizat...
https://forum.softpe...r-locale-cu-50/

 argonaut, on 06 octombrie 2022 - 10:58, said:

Nu mi se pare mare diferenta intre 4,5% in UE si 2% la noi. In schimb, la venituri si nivel de trai ne bat aia la curu' gol :)
Pai nu e vorba de 2% - asta a picat.
Le majoreaza pe cele vechi cu 50%.

#26
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

 Adm, on 06 octombrie 2022 - 11:04, said:

Multi uita ca timpul lucreaza inexorabil! Veti ajunge si voi batrani si neputinciosi.

da, și nu ne va întreba nimeni dacă avem sau nu bani de impozite, le vom plăti dacă am strâns, dacă nu vom vinde și ne vom muta la azil

este o fixație a pensionarilor actuali de a rămâne să moară în casa lor. deși în condiții mizere, fără ajutor, nu s-ar duce neam la azil sau în centre unde să fie îngrijiți corespunzător
preferă să stea în mizerie. știu un caz din familia extinsă care a murit cu cataractă și demență, cu câine și pisici, miros urină fecale, plus a fost excrocată de niște conlocuitori vecini să vândă apt. pe nimic deși nu știa ce semnează. asta e soarta bătrânilor care se încăpățânează să locuiască în centru în 4 camere fără să-și permită de fapt

discuția nici nu are sens, pensionar sau tânăr, locuiești unde îți permiți. nu trebuie ca statul să își facă pomană să te lase să dai 2 lei impozit dacă tu ocupi o proprietate de 200k euro

#27
noris08

noris08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,418
  • Înscris: 28.12.2005
azilul ala nu e chiar moka, asa cum sunt unii obisnuiti.
posibil sa nu-ti ajunga pensia ca sa stai acolo.

#28
britishpub

britishpub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,586
  • Înscris: 01.10.2010
nu pot sa pricep cum exista oameni care pot sustine mizeria asta de crestere. Posted Image e absurda.

#29
noris08

noris08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,418
  • Înscris: 28.12.2005
la fel ca la masini - n-ai masina sustii sa se interzica.
n-ai casa - te doare la patine cat e impozitul.

#30
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

 noris08, on 06 octombrie 2022 - 11:26, said:

azilul ala nu e chiar moka, asa cum sunt unii obisnuiti.
posibil sa nu-ti ajunga pensia ca sa stai acolo.

vinzi un apt. de 80-100k euro, azilul costă să zicem 500 pe lună, asta înseamnă între 13 și 20 de ani de huzureală

#31
noris08

noris08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,418
  • Înscris: 28.12.2005
^^
poate il vor copiii tai, care isi pot permite impozitul, dar nu sa-si cumpere.
iar daca sunt ca tine, te lasa in strada sa te descurci cu pensia, daca ti-a trebuit sa traiesti mult.Posted Image

#32
britishpub

britishpub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,586
  • Înscris: 01.10.2010

 noris08, on 06 octombrie 2022 - 11:30, said:

la fel ca la masini - n-ai masina sustii sa se interzica.
n-ai casa - te doare la patine cat e impozitul.

ce nu pricep astia care se bucura nevoie mare e ca si ei sunt in pierdere total:
1. cei care tot flutura chiria inca nu s-au prins ca e logic -> creste impozitul -> creste chiria.
2. stau in apartamentul parintilor -> se duc parintii la ceruri -> platesc ei chiria.

sufera toata lumea din cauza scumpirilor (inclusiv a taxelor), proprietar sau neproprietar.
e atat de simplu.

#33
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
nu suferă deloc toată lumea. oamenii tineri care ar dori să-și cumpere un apartament în oraș ar avea de câștigat, fiindcă ar scădea prețurile și nu ar mai fi nevoiți să se mute la porumb residence, în timp ce centrul orașului și cartierele bune sunt blocate de unii care cerșesc de la stat să li se plătească impozitul și căldura și locul de parcare.

deci acum, cu impozite infime, suferă oamenii tineri, productivi, care în loc să aibă start în viață se chinuie prin suburbii noroioase
de asemenea, ar avea de câștigat orașele care ar primi mai mulți bani la buget și ar putea astfel investi în calitatea vieții cetățenilor, transport public, piste de biciclete, dezvoltare urbană . acum primăriile nu au bani și chițăie la guvern să le dea măcar să le ajungă de salarii, iar investiții ciuciu

 noris08, on 06 octombrie 2022 - 11:34, said:

^^
poate il vor copiii tai, care isi pot permite impozitul, dar nu sa-si cumpere.

copiii să pună mâna să facă credit, ca toată lumea. nu să stea cu mâna întinsă la părinți să aștepte să moară

#34
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017
Colega, vezi ca intr-o buna zi o sa fii si tu batran...

Iar batranii astia care "cersesc"...au fost si ei candva tineri si productivi...

Mai usor cu ideile astea istete.

Edited by Elenistic, 06 October 2022 - 11:44.


#35
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
au fost.. și au votat cu iliescu.. care le-a dat case moka

o să fim și noi bătrâni și o să plătim impozite la prețul pieței. pensii private, dacă ne-am făcut. altfel? nu o să i se facă nimănui milă sau pomană cu noi. ai bani, plătești, nu ai, te cari la azil. așa e în capitalism

#36
Texe

Texe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,550
  • Înscris: 09.02.2008

 kopac, on 06 octombrie 2022 - 11:08, said:

Poate pensionarii, si-ar mai aduce aminte cum au primit casele pleasca de la dl ghinion iliescu. S-a facut un jaf al fondului locativ de stat in defavoarea celor care au platit rate pe vremea lui Ceausescu.
Rate platea in general personalul TESA sau o parte din indirect productivi ca asa erau normele pe vremea aia, nu aveau loc pe listele de repartitii.
Si acum:
1. Pensionarii aia au muncit ca sa avem baraje la Vidraru sau Portile de Fier ca sa putem sa ne mutam noi contractele la curent (ca de exemplu...). Si au muncit 7-8 ani pentru dreptul de a sta in frig si la cozi pentru tacamuri de pui. Vanzarea in rate a apartamentelor a fost ca un fel de mica compensare a eforturilor acelei generatii. Iar vanzarea initiala s-a facut la pretul la care le platisera in rate si ceilalti. Nu poti sa blamezi pensionarii pentru inflatia galopanta care a urmat dupa `91 si care a facut ca ratele sa devina derizorii ca valoare.

2. In general, pensionarii romani, spre deosebire de hedonistii vestici, au o utilitate sociala ridicata (ca asa e neamul asta, al nostru). Au grija de nepoti, ii spala la fund, ii duc la scoala, le gatesc, stau cu ei pana vin parintii, le mai aduc cate o prostioara cadou.

3. Mi se pare incredibila ura fata de pensionari, ca si cand nu ar fi parintii si bunicii nostri ci niste elemente cazute pe capul nostru in mod spontan, printr-un eveniment bizar.

 Flat, on 06 octombrie 2022 - 11:23, said:

este o fixație a pensionarilor actuali de a rămâne să moară în casa lor. deși în condiții mizere, fără ajutor, nu s-ar duce neam la azil sau în centre unde să fie îngrijiți corespunzător
preferă să stea în mizerie.

Parerea mea este ca ai gresit limba formului si regiunea geografica. Inca, in spatiul asta, institutia familiei este puternica, iar legaturile sociale din cadrul acesteia greu de desfacut. Si nu numai la noi, in general prin sudul europei.
Asa cum am spus mai sus, pensionarii nostri au utilitate sociala. Ca asa stiu ei ca trebuie sa isi ajute familia pana la capat.

 Flat, on 06 octombrie 2022 - 11:23, said:

știu un caz din familia extinsă care a murit cu cataractă și demență, cu câine și pisici, miros urină fecale, plus a fost excrocată de niște conlocuitori vecini să vândă apt. pe nimic deși nu știa ce semnează. asta e soarta bătrânilor care se încăpățânează să locuiască în centru în 4 camere fără să-și permită de fapt

Si eu stiu tot felul de cazuri. Dar de la un caz, pana la generalizare e cale lunga...
Ma rog, in vremurile astea de incontinenta emotionala, pare ca vazutul unui caz excede formelor rationale.

Edited by Texe, 06 October 2022 - 11:48.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate