Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Info Coronavirus/Vaccinare vs Fake News

Samsung ue55mu6402 optiuni/setari...

Transmitere Index ENEL

Tradiția impodobirii bradulu...
 R.I.P avocatul31

Plutitor cu temporizator

Lacuit la temperaturi scazute

Network Signal Guru
 Cum se monteaza obiectul asta?

Curent AC produs de alternator

GDPR | Algoritm computer vision p...

Elveția ia in considerare in...
 Windows Defender recuperare

Hackintosh Ryzen 5600g fara placa...

Cum izolez acest fir?

rtorrent - scripting

Sârma pentru antena de ferită - radio Bucium 3

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

pelikanu

pelikanu

tread carefully

• Grup: Senior Members
Salutare,

A ajuns la mine un aparat de radio Bucium 3, de printr-un pod.
Din nefericire, chiriașii precedenți și-au cam făcut de cap și au ros bobinajul de pe antena de ferită.

Acum, de unde pot cumpăra sârmă de asta?

Eu mă gândeam să o înlocuiesc cu sârmă monofilara, argintata - dar parcă ceva nu dă la calcule.
Voi ce părere aveți?

Attached File  6684BEA0-8742-4739-95F7-40CF45233F1F.jpeg   372.56K   78 downloads

altuser09

altuser09

Senior Member

Cred ca mai usor gasesti prin talcioc ceva asemanator, cu bobinajul intact.

mihaicozac

mihaicozac

Guru Member

Merge şi sârmă normală emailată de 0,25-0,3mm.

bit 61

bit 61

Guru Member

Nu poti face cu sarma argintata.
Trebuie sa fie izolata.
Nu cred ca te intereseaza Q-ul asa ca poti sa o realizezi dupa cum a specificat  #mihaicozac.

pelikanu

pelikanu

tread carefully

Mulțumesc pentru sugestii, voi încerca cu sârmă Cu-Em. Dacă voi găsi și niște liță pentru RF, poate voi face un test comparativ.

tytysor

tytysor

Guru Member

View Postpelikanu, on 06 octombrie 2022 - 05:45, said:

Salutare,

A ajuns la mine un aparat de radio Bucium 3, de printr-un pod.
Din nefericire, chiriașii precedenți și-au cam făcut de cap și au ros bobinajul de pe antena de ferită.

Acum, de unde pot cumpăra sârmă de asta?

Eu mă gândeam să o înlocuiesc cu sârmă monofilara, argintata - dar parcă ceva nu dă la calcule.
Voi ce părere aveți?

Attachment 6684BEA0-8742-4739-95F7-40CF45233F1F.jpeg
  Parerea mea: Sigur sinteti in masura sa reparati un radioreceptor? vreti sa inlocuiti bobina de pe ferita cu una facuta din sirma argintata si pretindeti ca reparati RR?

Peerless

Peerless

Member

• Grup: Members
Domnilor, eu cred ca ar trebui sa existe o sectiune separata pentru vintage. Cu tot tacamul, scheme, schimburi samd. Chiar ar fi utila pentru pasionati si mult mai usor de citit. Nu s-ar mai dilua informatia printre frigidere, transformatoare, becuri samd. Nu?

pelikanu

pelikanu

tread carefully

Am găsit termenul minune. Litz wire!
Mai exact, silver plated litz wire.

http://www.jacmusic....re/index-WT.htm

Nota bene: cum de nu m-am gândit că înrădăcinatul cuvânt "liță" chiar vine de undeva?

pelikanu

pelikanu

tread carefully

Am luat, sa fie.

Attached File  733CD2B6-3C1D-4D1E-AE8F-7249C7D90EE9.jpeg   526.13K   26 downloads

Aici este un document interesant: https://shreejee.co/...trands-ieee.pdf

tytysor

tytysor

Guru Member

View PostPeerless, on 06 octombrie 2022 - 21:28, said:

Domnilor, eu cred ca ar trebui sa existe o sectiune separata pentru vintage. Cu tot tacamul, scheme, schimburi samd. Chiar ar fi utila pentru pasionati si mult mai usor de citit. Nu s-ar mai dilua informatia printre frigidere, transformatoare, becuri samd. Nu?
...sau in topicul de ''electronica'' sa nu fie majoritatea subiectelor cam pe alaturi si fara legatura cu electronica!

iar conductorul respectiv, in termeni colocviali se numea pe vremuri ''lita de radiofrecventa''! pentru ca era folosit doar in domeniul RF. Sursele SMPS erau pe la inceputuri, iar in RO destul de rare, deci conductorul respectiv era folosit doar in circuitele de intrare ale RR.!

csoka2002ro

csoka2002ro

Member

• Grup: Members

View PostPeerless, on 06 octombrie 2022 - 21:28, said:

DA !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate