Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Analizele Medicale, intre fericire si disperare (2022)

* * - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
109 replies to this topic

#91
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

View PostNeaceasca85, on 06 octombrie 2022 - 12:44, said:

Alte pareri despre aceste probleme. Si nevoia de a le impartasi.
Pai ti s-au spus parerile.
Asta cu impartaseala mi-e ca vom ajunge sa discutam si despre becuri, casa de la Miesti, ce bagi tu in priza, ce mai face fratele, ca nu vrei FV...etc.

Edited by tehnics, 06 October 2022 - 12:52.


#92
floryanm

floryanm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 12.02.2004

View PostNeaceasca85, on 06 octombrie 2022 - 09:27, said:

E OK rezultatul la tiroida.

Si la colesterol.

Maica-mea (66 ani) ia Euthyrox de 1-2 ani.

Vezi ca Hashimoto are si influenta genetica. Iar partea declansare poate sa intervina la un moment dat. Eu zic sa le mai faci o data, astea 3, sa stai linistit pe partea asta.
  • TSH (Hormon de stimulare tiroidiană) recomandat în diagnosticul afecţiunilor tiroidiene, diagnosticul diferenţial al afecţiunilor axului hipotalamo-hipofizo-tiroidian;
  • FT4 (Tiroxina liberă) determinarea FT4 are avantajul de a fi independentă de concentraţia şi proprietăţile de legare ale proteinelor care transportă tiroxină, corelându-se astfel fidel cu statusul clinic al pacientului.
  • Anti-TPO (Anti-tiroidperoxidaza) recomanat în diagnosticul diferenţial între hipotiroidism şi tiroidite autoimune.


#93
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,827
  • Înscris: 18.12.2007

View PostNeaceasca85, on 06 octombrie 2022 - 12:44, said:

Si nevoia de a le impartasi.

Cred ca pe Cafenea este un loc mai bun pentru asta.Iti faci acolo un topic dedicat si promit ca citesc tot ce impartasesti.

#94
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

View PostAlexEn, on 06 octombrie 2022 - 12:57, said:

Cred ca pe Cafenea este un loc mai bun pentru asta.Iti faci acolo un topic dedicat si promit ca citesc tot ce impartasesti.
Are deja unul, ala cu casa vs bloc. Eu as muta topicul ala pe cafenea si l-as denumi Viata lui Ceasca - pareri si impresii de impartasit. Ca topicul ala 5% se discuta despre casa vs bloc, restul e despre viata lui. Si acolo, pe cafenea,  unit si topicul asta despre problemele lui, ca aici numai despre analize medicale nu discutam. Apropo, n-a atasat si el o analiza ceva, sa vedem si noi. Ne povesteste despre saorma cu maioneza.

Edited by tehnics, 06 October 2022 - 13:00.


#95
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,322
  • Înscris: 24.02.2017

View Posttehnics, on 06 octombrie 2022 - 12:58, said:

Apropo, n-a atasat si el o analiza ceva, sa vedem si noi. Ne povesteste despre saorma cu maioneza.


Sau o poza cu el. Poate isi gaseste aleasa inimii pe aici  :)

#96
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Pai tu mănânci 2 porci pe an și scrii pe-aici ca te-ai îngrășat de la 2 shaorma pe săptămână? :))

#97
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,731
  • Înscris: 09.01.2007

View PostNeaceasca85, on 06 octombrie 2022 - 11:39, said:

Evident ca mi-ar place cu mancare si medicamente ce reduc chestiile nasoale, dar si medicamentele streseaza ficatul.

Si observ ca medicul de familie nu se arunca prea repede la medicatie.

Pentru ca nu exista medicament care sa trateze ceva fara sa strice altceva, cel putin nu pe o perioada lunga.
Si oricum, las-o naibii de treaba, preferi sa te indopi de medicamente decat sa ai grija la ce mananci? Nu mai bine faci niste miscare? Cat de putin iti doresti sa ai o viata normala?

Chiar incep sa cred ca trollezi daca tu chiar crezi ca 2 shaorme pe saptamna au dus la starea ta. Nu are absolut nicio legatura, probabil nici 5% din vina nu o au shaormele alea, ci lipsa de exercitiu de orice fel si dieta groaznica in restul saptamanii. Daca zici ca bagi nutella cu lingura, miere cu smantana si paine, toate chestiile prajite posibile, cum naiba dai vina pe 2 shaorma? Alea au probabil la fel de multe calorii ca deserturile tale dintr-o zi "light".

Iti plangi de mila ca nu se poate schimba nimic decat daca schimbi stilul de viata, well no shit, stilul de viata te-a adus aici, cum s-ar putea schimba rezultatul daca restul ecuatiei ramane la fel?
Zi si tu, ca sa aiba sens threadul:
- ce esti dispus sa faci pe partea de dieta
- ce esti dispus sa faci pe partea de exercitii

Ca pana acum vad ca esti dispus doar sa iei medicamente, si eventual sa renunti la O SHAORMA pe saptamana, dar sa continui cu nutella + miere pe paine cu niste mici si smantana, ca snack intre doua mese. Pe bune?

#98
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,395
  • Înscris: 14.10.2008
Nu mai iau nici Nutella. Carne acasa nu mi se va mai da. Exercitiu doar mers pe jos, altceva nu prea am. Imi doresc mai mult normalizarea analizelor decat scaderea in greutate. Daca scad la un 110 e suficient. Ma indoiesc ca va fi sub 110 dar nu ar fi rau.

#99
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

View PostNeaceasca85, on 06 octombrie 2022 - 13:28, said:

Exercitiu doar mers pe jos, altceva nu prea am. vreau.

Imi doresc mai mult normalizarea analizelor decat scaderea in greutate.
Am corectat.

Normalizarea analizelor se vor face atunci cand vei scadea si in greutate, vei face si miscare, vei manca sanatos. Altfel n-ai cum

#100
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,395
  • Înscris: 14.10.2008
Asa cum djl vrea doar bicicleta si nu mers pe jos, eu vreau doar mers pe jos.

Djl a spus public ca nu prea poate manca smantana din cauza ficatului, dar ii place mult berea.

Cum acidul uric marit e si la marii bautori de bere, medicul de familie m-a intrebat daca-mi place berea. Posted Image

#101
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,951
  • Înscris: 17.01.2012
mey răi ce sunteți...
NOI suntem „cealalantă” parte a fameliei sale...
noi tre să știm TOT despre el, noi tre să rezonăm (la unison :) ) cu viața sa.
io SUNT gata!

#102
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,395
  • Înscris: 14.10.2008
Lustruitul in tigaie cu painea, la fripturi. Cu painea, cu carnea, lustruit sa fie. Obicei nesanatos. Dar delicios.

#103
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,731
  • Înscris: 09.01.2007
Am inteles partea cu ce-ti doresti tu, eu te intrebam ce vei face in directia asta. Pentru ca suna ca si cum nu vei face mai nimic:
- Nutella nu mai, foarte bine, restul chestiilor pline de zahar?
- Carne acasa nu ti se va da, dar cum ramane cu ce carne poti cumpara tu? Cu ce mananci la birou? etc.
- Exercitiu de ce nu prea ai altceva? Poti lua o bicicleta si sa iesi in parc o ora pe zi, poti iesi sa alergi putin, poti face un abonament la sala.

Ce incerc sa-ti zic e ca schimbarea trebuie sa fie destul de majora, ca sa observi imbunatatiri rapid. O sa fie greu sa-ti faci obiceiuri sanatoase acum, dar daca incepi pe mai multe fronturi, si ramai cu macar o parte din ele, e mult mai bine decat ce doresti tu, si anume cateva schimbari minore acum despre care o sa uiti dupa cateva saptamani.

#104
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,951
  • Înscris: 17.01.2012
fii liniștit!
orice ai face, tot în media rasei te vei încadra: 73 de ani de viață!!!

#105
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,395
  • Înscris: 14.10.2008
La birou mancam doar ce se da de acasa. De la mine de acasa. In afara de shaorma alta carne pe care sa mi-o procur eu nu exista. Nu iau oricum chestii ce lasa miros in birou, aici se includ mezelurile.

Eu nu am "enablers" cum se zice la obezii morbizi din SUA unde altii le aduc mancarea la pat, eu doar singur "walked to the fast food" adica l-am inclus in plimbarea mea, in weekend. Dintotdeauna familia a vrut sa ma tina de la mancat, nicidecum sa am vreun enabler.

View Postgushpi, on 06 octombrie 2022 - 13:40, said:

fii liniștit!
orice ai face, tot în media rasei te vei încadra: 73 de ani de viață!!!
Tataie matern are 90 de ani, dar ma indoiesc ca am luat de la el gena buna, de altfel el a fost slab, tendinta de ingrasare au avut mama si tata. Tata a avut si el 115 kg la un moment dat, dupa care nu a mai depasit 95-100. Se lua de mine ca sunt "urias".

Poate faptul ca sunt singurul ce nu poarta ochelari sa fie gena de la tataie matern. Am auzit si de un obez de 80 de ani. Foarte rar dar sunt.

#106
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

View PostNeaceasca85, on 06 octombrie 2022 - 13:44, said:

La birou mancam doar ce se da de acasa.
...si cand nu o sa ti se mai dea de acasa...ce ai sa mananci ?

#107
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,052
  • Înscris: 02.09.2009

View PostNeaceasca85, on 05 octombrie 2022 - 17:14, said:

E scumpa si aici, 23 de lei cea mare, am prins pretul de 12 lei, apoi 17, apoi 19, acum 23, am ajuns sa dau 184 lei pe luna pentru Shaorma House, mai saream cand aveam nunta sau eram plecat, cum a fost weekend-ul trecut.

Ah, am avut 4 nunti anul asta, si nunta inseamna carne la 2 noaptea, deci despre ce vorbim. Analizele sunt facute in 26 septembrie, rezultatele venite ieri 4 octombrie.


Maioneza e farmecul shaormei. Pizza nu are maioneza, are mozzarela aia care imi face...diaree. Da, la pizza si la pateu de ficat (nu la cel vegetal) fac diaree. Sau daca combin oua cu zacusca.

Pizza mananc daca mananca cei din jur, sunt inconjurat de pizzari, pizza am mancat la mare chiar din 1994. McDonalds sau alti burgeri nu, niciodata, e Mc deschis in 2019 in Slatina, nu m-am atins de el, sunt shawarma freak, mereu de la aceeasi shaormerie.

Dar nu mananc piele de pui (mai gasesc in shaorma si o arunc), nu mananc toba, caltabos, pifite, sorici, jumari, ciorba de burta, carne de miel sau oaie (nici cu vita nu prea ma impac), piei si zgarciuri in general, peste doar ton in ulei sau peste prajit la tigaie (pe care il vreau fara oase), nu sufar icrele, castravetele verde, maslinele (astea sunt si pe pizza), ciupercile imi placeau mai mult cand eram mic.

Insa tot ce este sos, prajeala, friptura, chiftele, carnati, sarmale, rup in 2. Ciorba de porc cu zeama de varza si ciorbele verzi (urzici, loboda, stevie) cu oua fierte in ele imi plac cel mai mult.

O combinatie tampita dar a naibii de gustoasa (mai ales cu miere de salcam) este miere cu smantana si paine. Si desigur Nutella cu lingura si muscand din paine. Nu admit dulciuri fara cacao.

Intre 2003 si 2020 am avut magazin, din 2010 cand am terminat facultatea si am inceput sa lucrez aici, mancam prostii din magazin zilnic, de chipsuri m-am lasat cand s-a inchis in 2020, am luat de la altii doar Nutella si alte dulciuri cu ciocolata, gen ciocolate, Joe glazurate, Crunch/Olla/Viva.

***************
Am urmarit recent clipuri de la Imi Place sa Mananc, Ionut Lenghel, tare sa faci tururi de orase ca sa le gusti shaormele si pizzele. Ala e fratele meu adevarat. Posted Image Dar isi face des analize si trage de fiare.

Ah, si fara ceapa shaorma este trist. Maioneza+carne bine coapta/prajite+cartofi prajiti+ceapa e ceva de imi curge saliva rauri. Si acasa cartofii prajiti ii mananc cu ceapa, cu usturoi bag fripturile.

La gratare bag cate 7-10 mici. Posted Image

1 singur viciu dar al naibii rau de tot. Pacat ca se vede in analize asa de devreme, speram ca la 45-50 sa fiu nevoit sa reduc. Deci daca in copilarie nu eram tinut in frau, aveam parametrii astia alterati chiar mai devreme pe la 25-30 ani, hmmm.


Am zis si mai sus, doar varza am scos-o, altceva nu scot din shaorma, nici ceapa, nici castravetii murati.

Sport doar mersul pe jos. Si de asta m-a incurcat pandemia, nu aveai voie sa mergi prin oras. Bicicleta niciodata, cand merg de 1-2 ori pe an la strand sau la mare stau numai in apa, dar fara prea mare efort in afara de cel de a ma duce in largul marii si a reveni la mal. Si am adorat din 2008 incoace Antalya cu All Inclusive, tot Raiul mancarii, deh.

Da, shaorma este raul cel mai mic dintre FF-uri, dar mancat in cantitati mari cum am ajuns eu ajunge sa fie la fel de nociva. Ma gandesc sa reduc la 1 la 2 weekend-uri. Macar la 1 pe saptamana sa reduc, daca in familie in mod sigur se va instaura regimul alimentar, un fel de comunism pentru mine. Posted Image

Sa maresc neaparat miscarea, sa nu mai am nopti sarite in care sa nu ies macar 1 ora. Dar oboseala de la serviciu ma face lenes. Si oboseala parca mai multa decat inainte m-a facut sa imi iau analize, oboseala inseamna ficat obosit.

Cand mananci mult si dormi mult, asta rezulta, obezitate gradul 3.
Dupa cele citite mai sus trag concluzia ca .....ai glandaPosted Image

#108
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,395
  • Înscris: 14.10.2008
Da, glanda, scuza tuturor grasilor. Posted Image

Mircea Badea spunea foarte transant: bai in Auschwitz nu era niciun gras printre ei.

Si eu daca vad imagini din anii 80 nu prea vezi grasi la coada.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate