Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Analizele Medicale, intre fericire si disperare (2022)

* * - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
109 replies to this topic

#55
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008
Maioneza si ketchup, alte sosuri nu au.

Mai degraba fara ketchup decat fara maioneza in care chiar am gasit graunti de usturoi.

Mananc shaorma din toamna 2006, rar pana in 2017, apoi am bagat 2 per weekend.

M-am enervat rau cand m-a incurcat pandemia. M-a incurcat si la miscare si la shaorma.

#56
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011
Doua pe saptamana? Pai aia e sanatate curata! Posted Image
Fiu-meu, doar cu putin mai tanar ca tine, baga cel putin la doua zile cate una si spera sa ajunga la 70 de kile, ca e sub...
Tu zici ca te-a incurcat pandemia, dar el vrea sa se mute in alt oras ca in Cluj e shaorma prea scumpa. Pe-asta n-am mai auzit-o, sa pleci din oras pe motiv de shaorma...

#57
Cipry7

Cipry7

    The Doctor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,408
  • Înscris: 04.08.2010

View PostNeaceasca85, on 05 octombrie 2022 - 16:08, said:

Maioneza si ketchup, alte sosuri nu au.

Mai degraba fara ketchup decat fara maioneza in care chiar am gasit graunti de usturoi.
Lasã maioneza, bre, cã aia te omoarã! În rest, poți sã pui tot ce-ți poftește inimioara și, mai ales, stomãcelul. :) Una la 2 sãptãmâni fãrã maionezã e perfect.

Edited by Cipry7, 05 October 2022 - 16:43.


#58
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 09.01.2007

View PostNeaceasca85, on 05 octombrie 2022 - 16:05, said:

Zic fara varza de ceva vreme, ca varza aia a capatat consistenta de carton sau plastic. Am lasat castravetii murati. In rest fara carne, maioneza (una preparata acolo cu usturoi) sau cartofi prajiti shaorma e pustie, mai bine deloc.

Super, ai renuntat la varza care era probabil cel mai sanatos ingredient.
Daca nu poti sa renunti la shaorma, trebuie sa renunti la cartofi SI la sosurile pe baza de maioneza. Poti pune ketchup dulce/picant, de exemplu.
Carnea, daca e din surse ok, nu e asa nasoala. Legumele la fel, sunt chiar ok, lipia nu deranjeaza. In schimb sosurile cu multa grasime si cartofii prajiti iti pot dubla numarul de calorii dintr-o shaorma.
Esti constient ca trebuie sa schimbi ceva, pune mana si schimba, daca vezi ca nu te poti abtine de la shaorma abtine-te de la unele ingrediente macar. Nu rezolvi nimic daca inlaturi varza, rosii, castraveti, ceapa, etc.

Si sincer, eu as manca oricand shaorma (ideal fara sosuri/cartofi) decat mcdonalds/kfc si altele, strict bazat pe cum ma simt la 1-2 ore dupa ce mananc.
Ce sporturi iti plac? De ce te poti apuca si sa te tii cateva luni macar? Alergatul banuiesc ca iese din discutie, bicicleta ai? Stii sa inoti? Tenis, ceva? Orice?

#59
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008

View PostLexon, on 05 octombrie 2022 - 16:22, said:

Doua pe saptamana? Pai aia e sanatate curata! Posted Image
Fiu-meu, doar cu putin mai tanar ca tine, baga cel putin la doua zile cate una si spera sa ajunga la 70 de kile, ca e sub...
Tu zici ca te-a incurcat pandemia, dar el vrea sa se mute in alt oras ca in Cluj e shaorma prea scumpa. Pe-asta n-am mai auzit-o, sa pleci din oras pe motiv de shaorma...
E scumpa si aici, 23 de lei cea mare, am prins pretul de 12 lei, apoi 17, apoi 19, acum 23, am ajuns sa dau 184 lei pe luna pentru Shaorma House, mai saream cand aveam nunta sau eram plecat, cum a fost weekend-ul trecut.

Ah, am avut 4 nunti anul asta, si nunta inseamna carne la 2 noaptea, deci despre ce vorbim. Analizele sunt facute in 26 septembrie, rezultatele venite ieri 4 octombrie.

View PostCipry7, on 05 octombrie 2022 - 16:40, said:

Lasă maioneza, bre, că aia te omoară! În rest, poți să pui tot ce-ți poftește inimioara și, mai ales, stomăcelul. Posted Image Una la 2 săptămâni fără maioneză e perfect.
Maioneza e farmecul shaormei. Pizza nu are maioneza, are mozzarela aia care imi face...diaree. Da, la pizza si la pateu de ficat (nu la cel vegetal) fac diaree. Sau daca combin oua cu zacusca.

Pizza mananc daca mananca cei din jur, sunt inconjurat de pizzari, pizza am mancat la mare chiar din 1994. McDonalds sau alti burgeri nu, niciodata, e Mc deschis in 2019 in Slatina, nu m-am atins de el, sunt shawarma freak, mereu de la aceeasi shaormerie.

Dar nu mananc piele de pui (mai gasesc in shaorma si o arunc), nu mananc toba, caltabos, pifite, sorici, jumari, ciorba de burta, carne de miel sau oaie (nici cu vita nu prea ma impac), piei si zgarciuri in general, peste doar ton in ulei sau peste prajit la tigaie (pe care il vreau fara oase), nu sufar icrele, castravetele verde, maslinele (astea sunt si pe pizza), ciupercile imi placeau mai mult cand eram mic.

Insa tot ce este sos, prajeala, friptura, chiftele, carnati, sarmale, rup in 2. Ciorba de porc cu zeama de varza si ciorbele verzi (urzici, loboda, stevie) cu oua fierte in ele imi plac cel mai mult.

O combinatie tampita dar a naibii de gustoasa (mai ales cu miere de salcam) este miere cu smantana si paine. Si desigur Nutella cu lingura si muscand din paine. Nu admit dulciuri fara cacao.

Intre 2003 si 2020 am avut magazin, din 2010 cand am terminat facultatea si am inceput sa lucrez aici, mancam prostii din magazin zilnic, de chipsuri m-am lasat cand s-a inchis in 2020, am luat de la altii doar Nutella si alte dulciuri cu ciocolata, gen ciocolate, Joe glazurate, Crunch/Olla/Viva.

***************
Am urmarit recent clipuri de la Imi Place sa Mananc, Ionut Lenghel, tare sa faci tururi de orase ca sa le gusti shaormele si pizzele. Ala e fratele meu adevarat. Posted Image Dar isi face des analize si trage de fiare.

Ah, si fara ceapa shaorma este trist. Maioneza+carne bine coapta/prajite+cartofi prajiti+ceapa e ceva de imi curge saliva rauri. Si acasa cartofii prajiti ii mananc cu ceapa, cu usturoi bag fripturile.

La gratare bag cate 7-10 mici. Posted Image

1 singur viciu dar al naibii rau de tot. Pacat ca se vede in analize asa de devreme, speram ca la 45-50 sa fiu nevoit sa reduc. Deci daca in copilarie nu eram tinut in frau, aveam parametrii astia alterati chiar mai devreme pe la 25-30 ani, hmmm.

View PostTehCube, on 05 octombrie 2022 - 16:49, said:


Super, ai renuntat la varza care era probabil cel mai sanatos ingredient.
Daca nu poti sa renunti la shaorma, trebuie sa renunti la cartofi SI la sosurile pe baza de maioneza. Poti pune ketchup dulce/picant, de exemplu.
Carnea, daca e din surse ok, nu e asa nasoala. Legumele la fel, sunt chiar ok, lipia nu deranjeaza. In schimb sosurile cu multa grasime si cartofii prajiti iti pot dubla numarul de calorii dintr-o shaorma.
Esti constient ca trebuie sa schimbi ceva, pune mana si schimba, daca vezi ca nu te poti abtine de la shaorma abtine-te de la unele ingrediente macar. Nu rezolvi nimic daca inlaturi varza, rosii, castraveti, ceapa, etc.

Si sincer, eu as manca oricand shaorma (ideal fara sosuri/cartofi) decat mcdonalds/kfc si altele, strict bazat pe cum ma simt la 1-2 ore dupa ce mananc.
Ce sporturi iti plac? De ce te poti apuca si sa te tii cateva luni macar? Alergatul banuiesc ca iese din discutie, bicicleta ai? Stii sa inoti? Tenis, ceva? Orice?
Am zis si mai sus, doar varza am scos-o, altceva nu scot din shaorma, nici ceapa, nici castravetii murati.

Sport doar mersul pe jos. Si de asta m-a incurcat pandemia, nu aveai voie sa mergi prin oras. Bicicleta niciodata, cand merg de 1-2 ori pe an la strand sau la mare stau numai in apa, dar fara prea mare efort in afara de cel de a ma duce in largul marii si a reveni la mal. Si am adorat din 2008 incoace Antalya cu All Inclusive, tot Raiul mancarii, deh.

Da, shaorma este raul cel mai mic dintre FF-uri, dar mancat in cantitati mari cum am ajuns eu ajunge sa fie la fel de nociva. Ma gandesc sa reduc la 1 la 2 weekend-uri. Macar la 1 pe saptamana sa reduc, daca in familie in mod sigur se va instaura regimul alimentar, un fel de comunism pentru mine. Posted Image

Sa maresc neaparat miscarea, sa nu mai am nopti sarite in care sa nu ies macar 1 ora. Dar oboseala de la serviciu ma face lenes. Si oboseala parca mai multa decat inainte m-a facut sa imi iau analize, oboseala inseamna ficat obosit.

Cand mananci mult si dormi mult, asta rezulta, obezitate gradul 3.

#60
Cipry7

Cipry7

    The Doctor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,408
  • Înscris: 04.08.2010
Sã știi cã la oboseala asta de la muncã contribuie într-o mare masurã și condiția fizicã.

La shaorma trebuie neapãrat sã scoți maioneza și sã adaugi varza (care exact cum spunea și un coleg, e cea mai sãnãtoasã), altfel n-o sã slabești deloc. Mai bine o shaorma tristã decât deloc. :) Primele sãptãmâni va fi mai greu, apoi nici n-o sã-ți mai dorești sã mãnânci cu maionezã. Nu se poate sã nu poți, doar sã nu vrei.

Încearcã un deficit caloric pentru început cã la câte calorii iei tu nici n-ar fi prea greu. :) În loc de 10 mici, bagã și tu 5 azi și 5 mâine. Adaugi o salatã sau niște castraveți murați în loc de pâine și aia e.

View PostNeaceasca85, on 05 octombrie 2022 - 17:14, said:

O combinatie tampita dar a naibii de gustoasa (mai ales cu miere de salcam) este miere cu smantana si paine. Si desigur Nutella cu lingura si muscand din paine.
Recunosc cã aici m-ai fãcut K.O.

Edited by Cipry7, 05 October 2022 - 17:48.


#61
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 09.01.2007

View PostNeaceasca85, on 05 octombrie 2022 - 17:14, said:

Dar isi face des analize si trage de fiare.
Hahahaha, da, fix "tras de fiare" e ce face Lenghel. Am vazut eu cum face exercitii. Arde cate 50 de calorii, si baloteaza vreo 800 dupa sa-si revina. Ma bucur ca face ce-i place dar si el merge incet si sigur spre obezitate.

Quote

Am zis si mai sus, doar varza am scos-o, altceva nu scot din shaorma, nici ceapa, nici castravetii murati.
Dar ai zis si mai sus ca nu-ti plac rezultatele analizelor si ca nu vrei sa o dai in mai rau. Asa ca ai de ales, scoti cartofi, sosuri, etc., sau ajungi in stiutatii in care nu mai mananci nimic din ce-ti place. O fiinta rationala ar intelege ca urmeaza o perioada in care trebuie sa faca ceva sacrificii pentru binele pe termen lung. Sper ca te incadrezi si tu.

Quote

Antalya cu All Inclusive, tot Raiul mancarii, deh.
De acord ca statiuni de genul asta sunt raiul mancarii, dar all inclusive e o prostie. Daca chiar esti gurmand, cand mergi in vacante cauti restaurante apreciate si mananci la cat mai multe, cat mai variat. Nu stai in hotel si balotezi acelasi 15 feluri de mancare in fiecare zi, facute la gramada ca pentru animale.
Stiu ca romanii au o pasiune pentru all inclusive, dar n-are nicio treaba cu mancarea de calitate. Dar deh, mult = bun!

De miscare, nu stiu ce sa zic, cu siguranta ajuta, dar trebuie sa fie destul de intensiva. Din nou, e afectata sanatatea, trebuie sa-ti faci timp. Trebuie o ora minim de miscare serioasa, in fiecare zi, daca vrei sa arzi din grasimea aia. Dieta conteaza mai mult. Mult mai mult, as zice, dar nu pare ca vei face prea multe schimbari pe partea de dieta. Iar ca sa compensezi din exercitiu va fi al nabii de greu.
Eu nu ma laud, si eu sunt grasun, incerc sa slabesc, dar la fel ca tine, nu prea imi place sa renunt la mancare. Asa ca exersez de vreo 6 ori pe saptamana (3 zile de sport, 3 zile de sala), si slabesc incet de tot, 1 kg la 2 saptamani, p-acolo. Am scos complet mc/kfc/etc. din dieta (am incercat popeyes recent, nu simt ca am pierdut nimic), incerc sa bag cat mai putin zahar, etc. si progresul e foarte incet.

Asa ca, spre binele tau, sper sa te apuci de schimbari cat se poate de repede si cat se poate de serios. Cand ajungi pe la 80 de kg poti sa ai mofturi, sa bagi shaorma cu sos, cartofi, etc. Sa rupi sarmalele, bla bla. Dar cand o sa vezi cat de greu ai pierdut cele 47 de kg nu prea o sa mai vrei sa faci asta, cel putin nu des.
Cu schimbari de gen 2 shaorma pe saptamana in loc de 4 nu o sa se vada nimic. Intr-o ora de alergat pe banda arzi vreo 500 kcal, adica nicio masa serioasa. Daca crezi ca putin exercitiu si redus numarul de shaorme saptamanal cu 1 o sa rezulte in schimbari de sanatate, am o veste foarte proasta pentru tine...

P.S.: i-am aratat prietenei threadu' si a zis ca sigur faci misto de noi cu chestii de gen lingura de nutella si smantana cu miere. Eu vreau sa cred ca e un strigat dupa ajutor si ca putem sa te aducem pe drumul cel bun. :)

Edited by TehCube, 05 October 2022 - 17:56.


#62
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,924
  • Înscris: 02.02.2007
@initiator: tu ai o obezitate de gradul 3! (spre 4)
camde aici inceepe discutia...
nu am retinut daca si fumezi. daca da, nu te vad bine!

#63
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018

View PostNeaceasca85, on 05 octombrie 2022 - 17:14, said:

Da, la pizza si la pateu de ficat (nu la cel vegetal) fac diaree. Sau daca combin oua cu zacusca.

mai in gluma mai in serios, baga mai des de astea. important e ca la input sa ai si output:))

aveam o cunostinta care a slabit intr-un mod brutal de la 110 la 80, manca ceva si dupa bea un ceai care ii dadea efect vomitiv. acolo e deja hardcore. a reusit sa dea jos kg astea in 4 luni, s-a dus intr-o extrema urata

Edited by horhescu, 05 October 2022 - 18:43.


#64
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,909
  • Înscris: 18.12.2007
Da, se numeste anorexie si e boala psihica.

@neaceasca, tu ce vrei de la topicul asta? Pana acum doar te-ai vaitat si ai incercat sa iti gasesti scuze pentru toate prostiile pe care le faci cu buna stiinta cand ti s-a spus ca ce faci nu e bine pentru sanatate.

#65
floryanm

floryanm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 12.02.2004
Cand mai mergi la analize, adauga si cele pentru tiroida. Fara gluma iti zic.

#66
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,113
  • Înscris: 04.02.2011
Și eu am acid uric ridicat însă mi-am luat un tester pentru asta și am constatat ca din fericire scade repede. Un tester de sânge nu e scump și te scapă de dureri de cap.
Din cauza problemelor de sănătate sunt de multe ori tot mai sedentar dar analizele ies bine din acest punct de vedere. Eu țin dietă Keto și chiar mănânc shaorma cu de toate de 2-3 ori pe săptămână DAR fără lipie și fără cartofi. De fapt, se știe în ultima vreme că motivul pentru care se depun grăsimile sunt carbohidrații care se ardi primii, permițând grăsimilor să se depună. De multe ori mai adaug clisă la shawormă și tot nu mă îngraș.  Sigur, pentru fiecare mile-age-ul variază dar în general regula e valabilă.

Edited by benis, 06 October 2022 - 01:05.


#67
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,411
  • Înscris: 24.02.2017

View Posthorhescu, on 05 octombrie 2022 - 18:42, said:

, manca ceva si dupa bea un ceai care ii dadea efect vomitiv. acolo e deja hardcore.


Un fel de bulimie indusa.....   Oribil .  De ce sa mananci si sa vomiti ? Mai bine nu mai mananci. Nu stiu cati dintre voi stiu dar daca vomiti des iti paradesti si dantura. Acidul gastric din stomac face praf smaltul dintilor.....

#68
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,229
  • Înscris: 27.10.2007
La greutatea pe care o ai, problema nu vine de la 2 shaorme in week end. Vine de la ce si cat mananci in restul zilelor.
Nu i obligatoriu sa mananci mult, desi probabil ca o faci, daca esti adeptul all inclusive.
Dar probabil ca rontai mereu cate ceva, apoi te asezi la masa, ca rontaitul nu se pune.
Fa ti un plan,  care sa includa mai putina mancare, paine spre deloc si multa miscare.
Nu ti trebuie analize ca sa ajungi la concluzia ca e o problema.
Bafta.

#69
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,819
  • Înscris: 01.11.2005

View PostNeaceasca85, on 05 octombrie 2022 - 17:14, said:

Cand mananci mult si dormi mult, asta rezulta, obezitate gradul 3.
Cand mananci nesanatos, fara control si nu faci miscare deloc, da, rezulta obezitate..

View PostAlexEn, on 05 octombrie 2022 - 20:13, said:

@neaceasca, tu ce vrei de la topicul asta?
Another @Ceasca topic. Ce altceva.

Edited by tehnics, 06 October 2022 - 09:15.


#70
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008

View PostCipry7, on 05 octombrie 2022 - 17:35, said:

Să știi că la oboseala asta de la muncă contribuie într-o mare masură și condiția fizică.

La shaorma trebuie neapărat să scoți maioneza și să adaugi varza (care exact cum spunea și un coleg, e cea mai sănătoasă), altfel n-o să slabești deloc. Mai bine o shaorma tristă decât deloc. Posted Image Primele săptămâni va fi mai greu, apoi nici n-o să-ți mai dorești să mănânci cu maioneză. Nu se poate să nu poți, doar să nu vrei.

Încearcă un deficit caloric pentru început că la câte calorii iei tu nici n-ar fi prea greu. Posted Image În loc de 10 mici, bagă și tu 5 azi și 5 mâine. Adaugi o salată sau niște castraveți murați în loc de pâine și aia e.

Shaorma e scumpa, mai bine nu iau decat sa-mi bat joc de ea.

View Postrichi_e, on 05 octombrie 2022 - 18:19, said:

@initiator: tu ai o obezitate de gradul 3! (spre 4)
camde aici inceepe discutia...
nu am retinut daca si fumezi. daca da, nu te vad bine!
Nu fumez, am detestat fumatul de mic copil, am avut parinti si vecini anti-fumat. Nu beau decat 1-2 guri sau maxim 2 pahare, rar.

View Postfloryanm, on 05 octombrie 2022 - 20:14, said:

Cand mai mergi la analize, adauga si cele pentru tiroida. Fara gluma iti zic.
E OK rezultatul la tiroida.

Si la colesterol.

Maica-mea (66 ani) ia Euthyrox de 1-2 ani.

#71
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,059
  • Înscris: 20.12.2007
Te indrepti in goana catre un pre-diabet si apoi diabet tip 2. De grasimea la ficat nu scapi usor, mai ales ca ai inaintat in varsta. POti sa si arati destul de fit ca tot mai ai steatoza hepatica. Era normal ca sedentarismul si lacomia alimentara sa inceapa sa aiba efect. Ai grija si cu tensiunea ,
Trebuie sa iti schimbi rutina. Nu e mare lucru sa bagi doua saorme pe saptamana dar fa miscare nu plimbare asa agale, Rupe ritmul , baga pas mai vioi. La o sala cu toate fobiile tale ma indoiesc ca o sa ajungi sa frecventezi iar balaceala de doua ori pe an nu inseamna inot. Asa ca raman, mersul alert, alergatul cat de cat sau bicicleta, Dar totul incepe cu primul pas

Edited by Kokoshmare, 06 October 2022 - 09:33.


#72
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008
Cumva trebuie si o alegere, shaorma sau mancarea de acasa. Cum acasa nu puteam spune ca mananc shaorma (ca sigur nu mai gatea nimic bun daca afla) am mancat in ambele parti. Pranzuri la birou care inainte de 2014 nu existau. Cu mancare de acasa, mai usoara in general ca la munca nu am chef de rasfat gustativ, ci doar in weekend sau seara acasa.

Acasa nema carne deloc (exceptie zilele de sarbatoare) si shaorma mai rar, mult mai rar. Era si sa ma prinda cu ea, a gasit ambalajul in cosul de gunoi din baie, a crezut ca e ceva de pizza sau Luca. Nepotii cumpara pe furis Luca/Matei sau bake rolls (niste mizerii).

Inainte de 2014 aveam timp si faceam 2 plimbari pe zi. Dar tot m-am ingrasat usor usor de la prostiile din magazin.

Fara sa vrea maica-mea s-a adaptat la gurmandismul meu. A ajuns sa tina 2 porci in 2 congelatoare, ori din 2019 urlam si pe consumul de curent.

Edited by Neaceasca85, 06 October 2022 - 10:10.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate