Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Cum s-ar putea face plafonarea pretului lemnului?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
marius2k

marius2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 11.03.2014
Salut!

Se vorbeste de OUG pentru plafonarea pretului lemnului, in spate sta si un discurs popos ...
Cum poate sa oblige statul un comerciant sa vanda la pretul dictat de el?
La motorina, benzina au compensat de la buget, dar aici nu spun nimic de compensari.

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,960
  • Înscris: 24.02.2006
in primul rand: este vorba, din ce stiu eu, de lemnul de foc, nu orice tip de produse din lemn
in al doilea rand: orice agent economic ce desfasoara activitati in Romania este obligat sa respecte legislatia romana. daca guvernul da o ordonanta care spune "pretul maxim al produsului X este Y lei", nimeni nu poate vinde (legal) produsul X cu mai mult de Y lei.

fiind vorba de un produs intern (nu importat) si aflat cumva la baza lantului de productie(nu e ca si cum ai putea face alte produse din lemnul de foc) pot aparea doua probleme:
- firme care au sucursale/filiale/etc in alta tara si fenteaza legea (vand ieftin care acele entitati, iar acestea vand scump in cealalta tara)
- daca pretul fixat nu este realist in ceea ce priveste costul de productie, e posibil ca producatorii sa decida sa-si suspende activitatea (si sa se ajunga la disparitia produsului X de pe piata)

avand in vedere ca principalul efect al scumpirilor energiei din ultima vreme a fost obtinerea de profituri semnificative de catre firmele din domeniu ( ex: https://www.libertat...ai-mari-4295369 ), e posibil ca plafonarea pretului lemnului de foc sa nu aiba efecte neplacute (altul decat pierderea unui profit potential de catre cei din industrie).

#3
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 05.06.2002
statul detine paduri. poate inunda piata cu lemn la pretul dorit de el.

#4
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 12.01.2018

View Postmarius2k, on 05 octombrie 2022 - 08:31, said:

Salut!

Se vorbeste de OUG pentru plafonarea pretului lemnului, in spate sta si un discurs popos ...
Cum poate sa oblige statul un comerciant sa vanda la pretul dictat de el?
La motorina, benzina au compensat de la buget, dar aici nu spun nimic de compensari.
îl tai gratis din pădure şi vinzi cu cât zice STATU

#5
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,360
  • Înscris: 10.08.2005

View PostFane, on 05 octombrie 2022 - 09:24, said:

statul detine paduri. poate inunda piata cu lemn la pretul dorit de el.
da, sigur, ca tot lemnul din tara se vinde legal

#6
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 05.06.2002
si cine o sa mai cumpere scump de la taietorii ilegali cand are optiunea ieftina si legala oferita de stat?

#7
marius2k

marius2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 11.03.2014
Stiu ca sunt in tara si producatori, cei care au plantat copaci special pentru foc, este ciudat sa ii dictezi lu ala un pret.
Ar fi bine sa mai elimine speculanti.
Din cate stiu cam tot ce scot ocolurile silvice se vinde repede si eventual si pe 'sub mana' datorita pretului mic.

#8
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,208
  • Înscris: 19.03.2022

View Postmarius2k, on 05 octombrie 2022 - 09:50, said:

Stiu ca sunt in tara si producatori, cei care au plantat copaci special pentru foc, este ciudat sa ii dictezi lu ala un pret.
Ar fi bine sa mai elimine speculanti.
Din cate stiu cam tot ce scot ocolurile silvice se vinde repede si eventual si pe 'sub mana' datorita pretului mic.
Producatorii au propria retea si plimba marfa in acte de pe o firma pe alta punand fiecare  adaosul comercial propriu chiar daca lemnul ajunge din padure pana la punctul de final cu un singur transport. E o mafie a lemnului care controleaza si dicteaza pretul in fiecare zona.
Daca in urma cu un an s-a putut vinde la pretul de 400 lei tona acum a trecut de dublu, e evident ca cineva scoate profituri uriase.
Aici statul ar trebui sa intervina prin vanzarea directa catre clientul final la cantitati mici, exact cum era in trecut.
In zona mea unul care comercializeaza lemn de foc in scurt timp a reusit sa isi construiasca atat o casoaie mare cat si autoturism de lux, plus alte acareturi, masina de lux si copiilor . . . evident ca preturile practicate au adaosuri comerciale enorme profitand de situatie.

#9
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,293
  • Înscris: 24.05.2010

View Post_Smiley_, on 05 octombrie 2022 - 09:13, said:

in primul rand: este vorba, din ce stiu eu, de lemnul de foc, nu orice tip de produse din lemn
in al doilea rand: orice agent economic ce desfasoara activitati in Romania este obligat sa respecte legislatia romana. daca guvernul da o ordonanta care spune "pretul maxim al produsului X este Y lei", nimeni nu poate vinde (legal) produsul X cu mai mult de Y lei.

fiind vorba de un produs intern (nu importat) si aflat cumva la baza lantului de productie(nu e ca si cum ai putea face alte produse din lemnul de foc) pot aparea doua probleme:
- firme care au sucursale/filiale/etc in alta tara si fenteaza legea (vand ieftin care acele entitati, iar acestea vand scump in cealalta tara)
- daca pretul fixat nu este realist in ceea ce priveste costul de productie, e posibil ca producatorii sa decida sa-si suspende activitatea (si sa se ajunga la disparitia produsului X de pe piata)

avand in vedere ca principalul efect al scumpirilor energiei din ultima vreme a fost obtinerea de profituri semnificative de catre firmele din domeniu ( ex: https://www.libertat...ai-mari-4295369 ), e posibil ca plafonarea pretului lemnului de foc sa nu aiba efecte neplacute (altul decat pierderea unui profit potential de catre cei din industrie).

cat lemn se vinde la tara pe factura? Prin comuna pe una mai petrec eu vremea se cumpara de la nea Fane care vine cu caruta.

Edited by MooF2010, 05 October 2022 - 12:08.


#10
Epidaurus

Epidaurus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 13.02.2014

View PostPaco_ste1, on 05 octombrie 2022 - 10:11, said:


Producatorii au propria retea si plimba marfa in acte de pe o firma pe alta punand fiecare  adaosul comercial propriu chiar daca lemnul ajunge din padure pana la punctul de final cu un singur transport. E o mafie a lemnului care controleaza si dicteaza pretul in fiecare zona.
Daca in urma cu un an s-a putut vinde la pretul de 400 lei tona acum a trecut de dublu, e evident ca cineva scoate profituri uriase.
Aici statul ar trebui sa intervina prin vanzarea directa catre clientul final la cantitati mici, exact cum era in trecut.
In zona mea unul care comercializeaza lemn de foc in scurt timp a reusit sa isi construiasca atat o casoaie mare cat si autoturism de lux, plus alte acareturi, masina de lux si copiilor . . . evident ca preturile practicate au adaosuri comerciale enorme profitand de situatie.

Se numește capitalism. Doar asta am vrut. Cerere și ofertă.

Edited by Epidaurus, 05 October 2022 - 12:14.


#11
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 27.10.2007
se numeste furt. nu se imbogateste nimeni vanzand lemn taiat legal.

View PostEpidaurus, on 05 octombrie 2022 - 12:13, said:

Se numește capitalism. Doar asta am vrut. Cerere și ofertă.

in anul 2021, RNP a vandut ca lemn de foc peste 1 milion de metri cubi ( mai exact, 1.099.048 mc) la un pret mediu de 185 lei/mc. daca se incodeaza un pic, dubleaza cantitatea. si poate astfel impune pretul.
plus ca lemnul este exploatat preponderent din padurile de stat, si poate impune si aici conditii pentru lemn de foc. transportul ar putea fi o problema,  sa duci lemne la pret reglementat in toata tara e complicat si scump.
In fapt, oamenii s-au invatat sa le vina lemnul acasa, nu se mai duce nimeni in padure sa taie lemn pe fir, nu mai vrea nimeni  creanga, nu mai vrea nimeni doboraturile.
vrem sa ardem in sobe / centrale lemn de buna calitate, asta e o problema.

#12
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 05.06.2002

View PostMooF2010, on 05 octombrie 2022 - 12:07, said:

Prin comuna pe una mai petrec eu vremea se cumpara de la nea Fane care vine cu caruta.
Am facut pana la caruta! :P

#13
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View Postmarius2k, on 05 octombrie 2022 - 08:31, said:

Se vorbeste de OUG pentru plafonarea pretului lemnului

Eu aș face dușumelizare in loc de plafonare...

#14
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
In general lemnul este vândut de romsilva, direct la clienți finali sau prin intermediari.
Mecanismul de limitare a prețului este relativ ușor de implementat. Problematic este pentru produsele din import, pentru că limitarea nu e doar la lemn, este și la peleți, de exemplu.
La peleți se vorbește despre 2lei / kg, o valoare puțin mai mare decât cea de anul trecut. Acum câțiva ani în urmă prețul era puțin peste un leu. Concluzia este destul de simplu de tras, creșterea este doar speculativă, nu are nici o legătură cu costurile de producție.

Cu alte cuvinte nici nu se pune problema ca un producător să tragă obloanele dacă se limitează prețul la 2 lei, ci să tragă tare in continuare.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate