Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Produse comandate din china (wish, aliexpres)

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Ionutzz2013

Ionutzz2013

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 05.10.2022
Salutare! A avut cineva probleme cu livrarea coletelor din china prin curierul sunyou? Am comandat acum ceva timp un produs de pe wishdin china mai exact pe 12 septembrie,iar termenu de livrare imi zice ca este intre 24 sept 10 oct iar cand utmaresc acel tracking id imi arata ca a ajuns in tara pe 26 septembrie si asteapta vamuirea si acolo a intepenit nu se mai intampla nimic de atunci. E normal sa stea la vama de o sapt jumate aproape 2? In trecut am mai comandat de pe acest site si primeam mereu coletele la timp. Atasez mai jos  statusul urmaririi

Attached Files



#2
fab1an

fab1an

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 23.12.2010
La cum lucreaza Posta Romana, e foarte normal. Ai rabdare, il vei primi dar va dura mai mult timp decat a facut din China pana in Romania

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,873
  • Înscris: 07.11.2006
Stai linistit. Io am un produs care a iesit din vama pe 19.08 si este gata de livrare din 25.08 si pe care bineinteles inca nu l-am primit. Interesant este faptul ca fix acelasi produs comandat in iulie ac mi-a ajuns in 16 zile.
Incurcate-s caile...economice.
Dar beneficiezi de refund in caz ca nu-l primesti in timp util si-l mai comanzi odata Posted Image
Personal nu ma supar pe chinezi, vama lor sau Posta Romana. Io-s suparat pe antreprenorii-eroi care nu-s in stare sa produca acele miriade de "rahaturi" utile pe care tre' sa le cumparam din China.

Edited by adisz, 05 October 2022 - 10:23.


#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004
Pana la Craciun sigur il primesti.

Posta Romana nu updateaza tracking-ul - cand ajunge la ei e pauza pana iti vine notificare de la ei sa te duci sa-l ridici si sa platesti taxele.

#5
Ionutzz2013

Ionutzz2013

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 05.10.2022
Partea proasta e ca pe site-ul postei romane cand caut acel awb zice ca nici macar nu exista in sistemu postei romane iar pe alte site-uri apare in tranzit la sypost si ca este la vama

Culmea e ca am mai comandat tot felu de kestii din china si de pe wish si aliexpres si veneau mult mai repede, si nu imi cerea nicio taxa venea postarita si mi le aducea la usa nu imi cerea nici macar buletin sau altceva, anu trecut am comandat tot in perioada asta in sept si in 3 sapt mi l-a adus la usa nu mai stiu prin ce firma a venit din china pana in tara si nu am verificat nici trackingu pe siteul postei romane iar acu pe 10.10 face 2 saptamani de cand imi arata ca e ajuns la vama si de atunci nu am mai primit nimic nici update la status nici altceva

View Postfab1an, on 05 octombrie 2022 - 09:05, said:

La cum lucreaza Posta Romana, e foarte normal. Ai rabdare, il vei primi dar va dura mai mult timp decat a facut din China pana in Romania
ai verificat tracking id pe siteu postei romane? Mie imi da statusu din imagine desi figureaza ca e ajuns in Romania

Attached Files


Edited by Dany_Darke, 05 October 2022 - 14:13.


#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004
Vezi ce ti-am zis mai sus - Posta Romana nu prea foloseste tracking-ul - practic nu il updateaza deloc.
Probabil angajatii nu stiu sa foloseasca softul.

Eu am trimis in Germania un colet anul trecut - cu ei a fost mai ieftini.
Pe tracking-ul lor nu aparea nimic. Le-am facut reclamatie si mi-au dat tracking-ul... Deutche Post - acolo aparea deja livrat in timp ce la ei nici nu figura ca fiind inregistrata expeditia.

Legat de plata - tot ce se vamuieste se plateste - e o lege mai noua aparuta. Indiferent de valoarea coletului tot va trebui sa platesti ceva. Minim parca e 8 lei.

Acu un an nu era nimic de plata la coletele sub 150 de lei parca.

Posta Romana si DHL-ul sunt de evitat daca e nevoie de vama.

#7
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 02.09.2006
posta stie sa foloseasca trackingul, dar chinezul nu a platit pentru acest serviciu!

#8
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 12.09.2015
Da este normal pentru Romania din nefericire.Mie mi-a stat in vama un colet 6 luni si acela a fost ultimul colet din China,si colac peste pupaza de la posta romana mi s-au cerut bani/taxa suplimentara pentru ca a stat coletul neridicat la ei in conditiile care nu m-a anuntat nimeni ca a sositPosted Image.RIP Posta Romana.

#9
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,116
  • Înscris: 26.06.2009

View PostIonutzz2013, on 05 octombrie 2022 - 06:32, said:

Salutare! A avut cineva probleme cu livrarea coletelor din china prin curierul sunyou? Am comandat acum ceva timp un produs de pe wishdin china mai exact pe 12 septembrie,iar termenu de livrare imi zice ca este intre 24 sept 10 oct
Exact cu ei am avut eu o comanda de pe Ali: a ajuns in tara pe... 4 August 2022. A fost livrat la posta de cartier astazi, 6 Octombrie!!! :-)

Cum spunea un coleg mai sus: stai relax - pana la Craciun iti ajunge!

Intre timp am deschis disputa si am si primit banii inapoi de vreo 2 saptamani... Nici nu mai credeam ca ajunge. Uite ca a ajuns pana la urma.

P.S. Alt colet comandat acum 3 saptamani si trimis via Ungaria. A ajuns tot astazi. Cele de Ungaria vad ca vin cel mai bine/rapid.

Edited by Xman_ghio, 06 October 2022 - 20:04.


#10
Ionutzz2013

Ionutzz2013

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 05.10.2022
Tocmai am vb cu cineva care a comandat cu ceva timp in urma si mi-a zis sec ca lui i-au ajuns in Romania acu 3 luni jumate si ca nu mai vin din cauza postei romane. Ce as putea face in situatia asta? Am facut reclamqtie pe site-u postei acu 2 zile si nu am primit niciun raspuns, mi-au dat un nr de inregistrare si atat. Un raspuns automat primit dupa vreo 10 min de cand am postat acea reclamatie. Stie cineva in ce locatie ajunc acele colete la vama in Romania? Sau ce as putea face unde sa ma duc sau sa sun.

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004
Daca faci reclamatie vei primi raspuns, legal, in termen de 30 de zile.

Locatia... depinde din ce oras esti.

De facut, nu poti safaci nimic decat sa astepti. Reclamatia ai facut-o deja.
Poti eventual sa ceri banii inapoi pe produs - deschizi disputa pe site-ul unde ai comandat.

#12
Ionutzz2013

Ionutzz2013

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 05.10.2022

View Posteiffel, on 10 octombrie 2022 - 11:05, said:

Daca faci reclamatie vei primi raspuns, legal, in termen de 30 de zile.

Locatia... depinde din ce oras esti.

De facut, nu poti safaci nimic decat sa astepti. Reclamatia ai facut-o deja.
Poti eventual sa ceri banii inapoi pe produs - deschizi disputa pe site-ul unde ai comandat.
Tocmai ca sunt din Bucuresti iar la reclamatie am primit un mail ieri precum ca figureaza ca o trimitere simpla neinregistrata care e vamuita deja, ca nh se poate urmarii si ca ei proceseaza toate trimiterile iar coletu ciuciu. Sta la BSI din 26 sept singura cale sa incerc sa sun sau sa dau o fuga pana la bsi. Nu stiu ce sa fac daca astept mult sa stea la ei o sa imi ia taxe pe depozitare probabil care creste in fiecare zi de stat la ei

#13
Ionutzz2013

Ionutzz2013

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 05.10.2022
Sa inteleg ca e o problema legata de sunYou care nu livreaza coletele... ce am mai comandat prin alte servicii postale am primit mai putin cele  cu sunyou.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate