Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Proiect ciudat legat de metaverse si virtual reality

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Turcalet

Turcalet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 26.12.2020
Salut baieti, am intampinat ceva amuzant dar si intrigator. Proiectul asta "coomiverse" se presupune ca e un proiect de metaverse unde oameni in jurul globului se conecteaza la o realitate virtuala 3D si fac activitati gen cumparat/vandut terenuri si imobiliare metaverse, relatii sexuale (lol), afaceri si intalniri in virtual reality, si defi farming in realitate virtuala. Cu cat de dubios mi se pare cu cat ma atrage pentru ca au un concept chiar interesant.

Cea mai interesanta parte pentru mine e vandut si cumparatul de teren metaverse, mi se pare ca multinationalele care au lucratori peste tot vor fi interesati sa pot sa realizeze intalniri si prezentari de la distanta. Va las pe voi sa judecati

https://coomiverse.xyz

si au si un telegram @Coomiverse

#2
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,506
  • Înscris: 06.01.2012

 Turcalet, on 04 octombrie 2022 - 19:23, said:

Cea mai interesanta parte pentru mine e vandut si cumparatul de teren metaverse, mi se pare ca multinationalele care au lucratori peste tot vor fi interesati sa pot sa realizeze intalniri si prezentari de la distanta. Va las pe voi sa judecati.
Chestiile astea se pot face bine-mersi prin servicii gen Teams, Zoom, etc.
Nu ai nevoie de un concept dubios ca sa il redefinesti.

#3
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 15.08.2005
si la intalnirile pe Teams poti sa iti pui background cu orice peisaj vrei tu
daca tot vrei sa vii cu ceva inovativ, vino cu holograme 3D de genul cum erau in filmele Kingsman sau Resident Evil: toti stateau la o masa, dar doar unul era fizic acolo, restul erau la distanta si iti proiectau hologramele in sala de sedinte
in felul asta reduci si consumul de combustibil ca nu mai trebuie sa se deplaseze atatia CEO, CFO, C-mama-naibii-O cu avionul privat la cate o intalnire de 1 ora care se poate face remote

Edited by rexx, 04 October 2022 - 20:45.


#4
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,827
  • Înscris: 15.04.2019
Asadar astia vor sa te faca sa-ti cumperi teren in Meta, sa-ti faci cabana, sa transferi bere, sa faci mici si sa-i mananci cu colegii in team building tot acolo? Cum simuleaza mahmureala? Da' colegii de unde stii ca-s reali sau boti? Sunt si d-aia care te provoaca sa-l injuri pe sef?
E misto ca-ti menajezi ficatul dar iti f.ti creieru'.

#5
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,664
  • Înscris: 08.10.2004
eu incurajez cat mai multi sa se duca acolo sa petreca timp , sa faca mici..sa se deghizeze in fetite..ce vor ei...d-abia e mai liber in realitatea asta.

#6
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 24.07.2022
pun pariu ca vor sta in trafic cu orele si acolo.. :)

#7
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 19.05.2005
"Cum sa facem mai complicat ceva care se poate face acum foarte simplu? Coomiverse este raspunsul" - slogan 10 BTC

#8
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,360
  • Înscris: 10.08.2005

 smoke, on 04 octombrie 2022 - 21:00, said:

eu incurajez cat mai multi sa se duca acolo sa petreca timp , sa faca mici..sa se deghizeze in fetite..ce vor ei...d-abia e mai liber in realitatea asta.
mai mult loc pentru noi in realitatea nevirtuala

 Turcalet, on 04 octombrie 2022 - 19:23, said:

Cea mai interesanta parte pentru mine e vandut si cumparatul de teren metaverse, mi se pare ca multinationalele care au lucratori peste tot vor fi interesati sa pot sa realizeze intalniri si prezentari de la distanta. Va las pe voi sa judecati

https://coomiverse.xyz

si au si un telegram @Coomiverse
Si cine este proprietarul initial al acestui "teren" ?

Edited by MarianG, 05 October 2022 - 08:57.


#9
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,293
  • Înscris: 24.05.2010
de ce oare in mintea mea xyz e asociat doar cu hype, mlm, scam, rusia, brazilia, thailanda?

cumparat/vandut terenuri si imobiliare metaverse - exista deja
relatii sexuale (lol) - exista deja
afaceri si intalniri in virtual reality - exista deja
defi farming in realitate virtuala - exista deja


Daca privim din punct de evedere entertainment e o forma de petrecere a timpului liber. E putin cam complicat sa duci in business fiindca la birou nu are sens sa ne vedem virtual si acasa mi-ar trebui sa ocup cel putin jumatate de camera ca sa aduc experienta totala VR si nu sunt dispus. Astazi.

Insa eu vad utilitatea pragmatica in viitor in directia asta, dar sa nu incepem ca ne curga bale la orice contine VR. Am vazut chestii de realitate augmentata si VR in lumea mea industriala cu multi ani inainte sa ajunga metaverse pe gurile tuturor.


Mare atentie pentru cei necunoscatori. Nu exista un metaverse. Ci orice creator isi poate crea propriul metaverse. Gandeste-te la cate jocuri VR sunt pe steam. Aruncam un blockchain care deja azi e din ce in ce mai banal de facut si vindem pixeli. La un momentdat exista earth2, nextearth si inca unu... toate vindeau acelasi lucru.

Edited by MooF2010, 05 October 2022 - 12:31.


#10
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,955
  • Înscris: 02.02.2008
exista de mult asa ceva, doar ca acum i se spune "metaverse". btw: pe ce site-uri deochiate ai stat cu ochii de ti-a venit reclama la acest site ca pop-up?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate