Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Daniel Fenechiu: Nu vom aștepta opinia Comisiei de la Veneția pe legile justiției, dar vom ține cont

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
68 replies to this topic

#55
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,262
  • Înscris: 21.03.2020
Constitutia adoptata de fratiorii pesedezi e fantezia dupa care ne ghidam de vreo 32 de ani...

#56
mishuletzu

mishuletzu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,995
  • Înscris: 27.02.2018

View Postgarett, on 05 octombrie 2022 - 12:45, said:

Înainte de mizeriile uslamului au fost mizeriile pedeleului condus de popeye și tuta lui cea blondă.
Iar referendumul, la care majoritatea a votat pentru demitere, a fost ignorat cu aplomb pe motive pur fanteziste.
Referendumul era in 2012 cu 50%+1 pentru validare, insa vorba lui geoana, nici noi nu mai stim cati suntem. Apoi a venit cariatul cu referendumul pentru idioti de modificare a constitutiei pentru penali via famiglia traditionala, si au facut ciumatoii rosii pragul de doar 30%, insa ghinion, nu a trecut nici atunci.
Iar basescu cu portocaliii lui erau multe clase peste imbecilii uslamisti care au venit dupa aia si au facut parapad in tara. Bine, ca acum sunt in cardasie si pesedezii cu aia ai lui basescu.

#57
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Trebuie sa recunoastem, e interesant cum pe un topic despre cum uslamul ignora complet Comisia de la Venetia sare cate unul sa sustina ca respectiva Comisie ne-ar fi fortat sa invalidam referendumul uslamist...

#58
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,262
  • Înscris: 21.03.2020
Comisia de la Venetia e pretenara uslamistilor, se stie...

#59
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Daca actuala coalitie de guvernare e recunoscuta de UE, daca e legal la putere, eu consider ca tot ce face e OK. Asta e criteriul meu, daca UE zice ca alegerile au fost OK sau nu.

#60
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,262
  • Înscris: 21.03.2020
Ete ma cum sunt pesedeii nemultumiti de alianta cu PDLul lu Base... orice le-ai face astora tot le pute  Posted Image Poate daca era Iliescu Presedinte pe viata sa fi fost multumiti

Edited by GlCA_Contras, 05 October 2022 - 13:29.


#61
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
Comisia de la Venetia nu are nicio legatura cu UE, ci este o structura a Consiliului Europei. Iar Consiliul Europei, a nu se confunda cu institutiile Uniunii numite Consiliul European si Consiliul Uniunii Europene, nu are nicio legatura cu Uniunea Europeana.

Cu toate astea vad ca ati pomenit foarte mult UE in comentariile voastre. Posted Image

The Venice Commission, officially European Commission for Democracy through Law, is an advisory body of the Council of Europe, composed of independent experts in the field of constitutional law. It was created in 1990 after the fall of the Berlin Wall, at a time of urgent need for constitutional assistance in Central and Eastern Europe.

Deci avizul Comisiei Europene nu are nicio legatura cu directivele Uniunii Europene si nici cu ce zice Comisia Europeana sau mai stiu eu ce alte structuri ale UE. Faptul ca nu se asteapta opinia Comisiei de la Venetia nu are de a face cu relatiile noastre cu UE.

#62
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Pai nu are, evident, dar asta era narativa cretinilor, că ne conduce oculta de la Bruxelles.

Părerea comisiei de la Veneția este foarte importanta, fiind un organism de înaltă clasă în materie și chestiuni juridice.

Și UE tine cont de opiniile comisiei respective.

#63
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Poste2k, on 05 octombrie 2022 - 19:42, said:

Comisia de la Venetia nu are nicio legatura cu UE
No country has ever joined the EU without first belonging to the Council of Europe.

#64
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View PostFlat, on 05 octombrie 2022 - 19:46, said:

Părerea comisiei de la Veneția este foarte importanta, fiind un organism de înaltă clasă în materie și chestiuni juridice.

Aha, vezi ca si Tudorel Toader fostul ministru PSD-ist al justitiei era mambru al Comisiei de la Venetia. A fost inlocuit cu actualul ministru de externe Bogdan Aurescu.

http://stiri.tvr.ro/...08160.html#view

Fostul ministru al Justiţiei Tudorel Toader nu a mai fost propus pentru un nou mandat în Comisia de la Veneția. Guvernul Ciucă a stabilit ca România să fie reprezentată în organizația Consiliului Europei care veghează la respectarea democrației constituționale chiar de ministrul de Externe, Bogdan Aurescu.

Daca Tudorel Toader si Bogdan Aurescu sunt membri ai Comisie de la Venetia atunci in mod clar este o institutie de mare clasa. Posted Image

View Postpasilla, on 05 octombrie 2022 - 19:59, said:

No country has ever joined the EU without first belonging to the Council of Europe.

Pai si ce legatura are asta? Pana sa inceapa razboiul din Ucraina si Rusia era parte din Consiliul Europei. Cred ca doar Belarus nu facea parte. Deci aproape toate statele europene sunt membre ale acestei institutii. Deci dupa parerea mea aceasta informatie este irelevanta.

#65
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Pai da
Tudorel era doxa de legi. Așa l-a și îmbârligat pe Liviu.

Aurescu nu poate fi contestat. Este un profesionist

#66
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,278
  • Înscris: 08.12.2006

View Poste2k, on 05 octombrie 2022 - 19:42, said:

Deci avizul Comisiei Europene nu are nicio legatura cu directivele Uniunii Europene si nici cu ce zice Comisia Europeana sau mai stiu eu ce alte structuri ale UE. Faptul ca nu se asteapta opinia Comisiei de la Venetia nu are de a face cu relatiile noastre cu UE.
"Comisarul european pentru justiție: România trebuie să aștepte opinia Comisiei de la Veneția înainte să adopte legile justiției"  https://romania.euro...i/32046136.html
Nu cred că e cazul să-ţi explic ce e un comisar european şi ce rol are instituţia pe care o reprezintă în "relaţiile noastre cu UE", inclusiv financiare.

Edited by antinari, 06 October 2022 - 07:49.


#67
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
Stiu foarte bine ce e Comisia Europeana. Din multe puncte de vedere, nu chiar toate punctele de vedere, este un fel de Guvern al UE care, spre deosebire de un Guvern national, nu este desemnat in mod democratic si in practica nu poate fi tras la raspundere democratica pentru actiunile sale. Existenta Comisiei Europene in actuala forma si actiunile ei sunt principalul motiv pentru care eu sunt eurosceptic moderat.

Mesajul respectivului Comisar este insa unul abuziv. Comisia de la Venetia nu este un organ al UE si nu are treaba cu ce face Comisia. Asta este doar un mesaj ca sa ne umileasca si mai mult. Ceva de genul: bai romanilor voi nu aveti dreptul sa va scrieti legilie proprii, nu numai noi (Comisia) va tratam ca niste sclavi insa si alte institutii (Consiliul Europei) poate face lucrul asta. Asa vad eu lucrurile.

Apoi Comisia de la Venetia nu e neaparat o institutie formata din oameni independenti si capabili daca pana si Tudorel Toader a ajuns acolo. Din cate am inteles Guvernele isi trimit oamenii acolo deci clar numirile sunt politice.

Edited by e2k, 06 October 2022 - 09:31.


#68
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View Poste2k, on 06 octombrie 2022 - 09:29, said:

Asta este doar un mesaj ca sa ne umileasca si mai mult.
Si pe cine anume ar umili? :rolleyes:
In nici un caz pe poporul roman, care este umilit zilnic de uslam, adica fix de cei ce-si bat joc de justitie.
Si nici pe uslam, care ignora pur si simplu asemenea mesaje.

#69
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,262
  • Înscris: 21.03.2020

Quote

Deși avizele sale sunt în general reflectate în legislația adoptată, Comisia de la Veneția nu își impune soluțiile, ci adoptă o abordare non-directivă bazată pe dialog. Din acest motiv, grupul de lucru vizitează, de regulă, țara în cauză și se întâlnește cu diverși actori politici implicați în această problemă pentru a asigura cea mai obiectivă viziune asupra situației. Avizele adoptate de Comisie nu sunt obligatorii, însă sunt în majoritate urmate de statele membre.
Adica statele membre serioase care au Stat de Drept functional implementeaza recomandarile, ai nostri nici nu vor sa auda ce zice Comisia ... Lasa domle ca vedem noi dupa. O sa, vom face, va fi, ne angajam sa candva in viitor, acum avem de spalat niste corupti, penali, plagiatori etc... chestii urgente cum ar fi!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate