Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Site-uri matrimoniale serioase

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Geam la baie: vă place sau nu vă place?

* - - - - 12 votes
  • Please log in to reply
127 replies to this topic

Poll: Vă place geam la baie (141 member(s) have cast votes)

Vă place sau nu vă place

  1. Da (130 votes [92.20%] - View)

    Percentage of vote: 92.20%

  2. Nu (6 votes [4.26%] - View)

    Percentage of vote: 4.26%

  3. Nu știu (5 votes [3.55%] - View)

    Percentage of vote: 3.55%

Aveți geam la baie?

  1. Da (104 votes [73.76%] - View)

    Percentage of vote: 73.76%

  2. Nu (37 votes [26.24%] - View)

    Percentage of vote: 26.24%

Vote Guests cannot vote

#1
djl

djl

    Resursele sunt făcute pt. a fi consumate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,129
  • Înscris: 13.06.2004
Există ceva contre pe tema asta. Părerea mea e că trebuie să fie, că orice cameră făcută pentru oameni și care nu e spațiu de depozitare, trebuie să aibă lumină naturală. Geam la baie, la o clădire nouă, nu presupune că nu ai putea avea și ventilație forțată. Că au făcut unii geam fără baie, mi se pare o prostie care a fost acceptată. Nu vrei să fii văzut (ă), există soluții și cu geam (geam mat de exemplu sau geamul dă în balcon).
Când văd că se fac clădiri noi fără geam... zici că ar fi concepute de Dorel. Dar e de fapt lăcomia imobiliarilor.

Edited by djl, 04 October 2022 - 11:34.


#2
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,295
  • Înscris: 08.02.2011
E mai ieftin fara geam, asta-i smecheria.

#3
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,888
  • Înscris: 18.09.2008
Normal ca vreau geam, dar asta pentru ca la ambele apartamente am avut geam. Plus, ca e mai bine pentru aerisire.

#4
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

View Postdjl, on 04 octombrie 2022 - 11:33, said:

Când văd că se fac clădiri noi fără geam... zici că ar fi concepute de Dorel. Dar e de fapt lăcomia imobiliarilor.
S-au facut si pe vremea lu' ceasca (Y2 - Nicolae Grigorescu).

E nasol.

#5
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,768
  • Înscris: 06.09.2004
eu am trait toata viata numai in apartamente comuniste, si nici unul nu a avut geam la baie (in afara de apartamentul parintilor, avea geam la una dintre cele doua bai, dar oricum dadea intr-un spatiu dintre 2 blocuri de maxim 20 de cm latime, deci nu prea util). nu spun ca nu e bun geamul la baie, mi-as dori unul, dar metoda asta de constructie nu e meteahna noua…

Edited by born2lose, 04 October 2022 - 11:46.


#6
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,495
  • Înscris: 14.08.2007
Nu doar ca am geamuri la ambele bai, dar sunt si geamuri mari, de camere, nu geamuri de alea mici. Pui geam mat si nu ai probleme de intimitate. Mai nimeresc cate un hotel fara geam la baie si imi amintesc cat de aiurea e sa nu ai.

#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Degeaba ai geamuri dacă n-ai pian în baie și jacuzzi.

#8
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 24.09.2017
bloc comunist si nu am geam la baie. ce sa zic, e nasol. ar fi mult mai comod si ok cu geam, dar csf daca nu e. dar in 30 de ani de stat la bloc te obisnuiesti cu toate.

#9
denisbirda1

denisbirda1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 07.03.2022
Imi place cu geam la baie. Eu am geam mat la baie. :P

#10
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,188
  • Înscris: 14.10.2008

View Postdjl, on 04 octombrie 2022 - 11:33, said:

Există ceva contre pe tema asta. Părerea mea e că trebuie să fie, că orice cameră făcută pentru oameni şi care nu e spaţiu de depozitare, trebuie să aibă lumină naturală. Geam la baie, la o clădire nouă, nu presupune că nu ai putea avea şi ventilaţie forţată. Că au făcut unii geam fără baie, mi se pare o prostie care a fost acceptată. Nu vrei să fii văzut (ă), există soluţii şi cu geam (geam mat de exemplu sau geamul dă în balcon).
Când văd că se fac clădiri noi fără geam... zici că ar fi concepute de Dorel. Dar e de fapt lăcomia imobiliarilor.
E mai mult pentru aerisire, in opinia mea. Umezeala si mirosuri. Da, poate coexista cu ventilatia. Ventilatorul arunca si aerul intra pe geam.

Am geam la toate baile, la casa. Blocul unde am birourile la parter e din 1985 de 4 etaje si nu are geam la baie decat la unele apartamente, al meu nu a avut nici la baia care a fost desfiintata cand s-a facut magazin in 2003 (inchis in 2020) nu are nici la baia de serviciu, in uz pentru noi ce lucram aici, baia are doar o chiuveta si un WC, mai exista chiuveta la bucatarie unde mancam mancare incalzita la microunde, adusa de acasa.

#11
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View PostNeaceasca85, on 04 octombrie 2022 - 12:02, said:

...mai exista chiuveta la bucatarie unde mancam mancare incalzita la microunde, adusa de acasa.

În caserole mici de plastic, cu capac colorat. Pe care ți le-a pus mama de cu seară la frigider.
Ai uitat să zici ce culoare are cuptoru cu microunde.

Pfiu, ce frumos te completezi tu cu djl...

Edited by waterman, 04 October 2022 - 12:06.


#12
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,188
  • Înscris: 14.10.2008
Geamul de la baie poate avea utilitati nebanuite. Se aude vremea de afara cand stau pe tronul imparatului.

Am baia in camera si geamul de la baie e mereu deschis chiar si cand sunt plecat. Inchid usa de la baie catre camera.

Aburul de la dus se evacueaza natural iarna, cand in timpul dusului e deschis si geamul camerei, iar vara functioneaza in camera aerul conditionat. Nu am ventilatie sau sistem de evacuat aburul.

#13
djl

djl

    Resursele sunt făcute pt. a fi consumate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,129
  • Înscris: 13.06.2004
Degeaba aia geam la baie, dacă baia e cam cât buda de la vagonul de călători.   :samui:
Ştiu că s-au făcut şi pe vremuri băi fără geam - la asta se referea la "că unii au făcut baie fără geam". Văzut aşa ceva şi la blocuri interbelice (via anunţuri imobiliare). Şi s-a propagat şi în comunism. Iar cu imobiliarii actuali sunt "rude" cu cei din interbelic...

#14
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,710
  • Înscris: 07.02.2011

View Postdjl, on 04 octombrie 2022 - 11:33, said:

... Că au făcut unii geam fără baie, mi se pare o prostie care a fost acceptată. ..
Ce faci, pui "capcane"?

#15
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,188
  • Înscris: 14.10.2008

View Postdjl, on 04 octombrie 2022 - 12:14, said:

Degeaba aia geam la baie, dacă baia e cam cât buda de la vagonul de călători.   Posted Image
Ştiu că s-au făcut şi pe vremuri băi fără geam - la asta se referea la "că unii au făcut baie fără geam". Văzut aşa ceva şi la blocuri interbelice (via anunţuri imobiliare). Şi s-a propagat şi în comunism. Iar cu imobiliarii actuali sunt "rude" cu cei din interbelic...
La blocul meu unde am stat pana in 2000 baia nu avea geam dar era generoasa ca spatiu. La un capat al holului baia, la celalalt capat sufrageria.

#16
djl

djl

    Resursele sunt făcute pt. a fi consumate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,129
  • Înscris: 13.06.2004

View Postcosteld69, on 04 octombrie 2022 - 12:16, said:

Ce faci, pui "capcane"?

Off-topic: am văzut şi eu că am comis-o.   Posted Image   Am zis că voi reuşi să scriu corect (nu ştiu de ce îmi tot vine să zic geam fără baie), dar tot am greşit-o. Mor de râs acuma.

Edited by djl, 04 October 2022 - 12:20.


#17
CUCUL

CUCUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 21.04.2022
Esti degeaba daca n-ai geam la baie.

#18
meme10

meme10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 02.01.2011
eu am avut si bai cu geam si fara geam. Nu am simtit vreo diferenta notabila. Ventilatoarele alea sunt foarte eficiente, daca nu au calea obturata.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate