Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Izolatie balcon inchis

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
florin cfs

florin cfs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 06.01.2007
Izolez pe interior un balcon (de bloc) inchis cu termopan. Pe podeaua existenta - placata cu gresie - am pus polistiren extrudat de 30 mm iar pe peretele exterior, sub geamurile termopan, vreau sa pun polistiren expandat. Pe pardoseala voi turna sapa autonivelanta. Intrebarea este daca intai torn sapa si APOI fixez polistirenul expandat SAU " imbrac" balconul cu ambele izolatii, jos si lateral si abia ulterior torn sapa?

#2
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,827
  • Înscris: 16.04.2007
Pune mai bine vata bazaltica pe peretele exterior.
E mai scumpa, dar isi merita banii.

#3
florin cfs

florin cfs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 06.01.2007

 cristiany, on 04 octombrie 2022 - 10:55, said:

Pune mai bine vata bazaltica pe peretele exterior.
E mai scumpa, dar isi merita banii.
Din pacate nu se poate. Peretele exterior este o placa de beton armat foarte subtire. Daca incep sa gauresc la ea ma tem ca o fac strecuratoare. Polistirenul este deja cumparat. Deci cum ramane cu raspunsul la intrebarea mea? Ce sfat imi dai?

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,163
  • Înscris: 13.03.2017
N-ai facut bine deloc
Polistirenu' extrudat se pune SUB gresie NU peste
Deci - dai gresia jos - etansezi eventualele fisuri - nivelezi podeaua - extrudat - gresie (dar eu as pune parchet rezistent la umezeala)
Gata

#5
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 15.08.2005
cand am renovat balconul (tot inchis) eu am folosit doar polistiren:
- am pus polistiren extrudat pe podea, apoi plasa de fibra de sticla, adeziv de polistiren folosit ptr a acoperi plasa de fibra de sticla, apoi am pus gresia
- ptr peretele de sub geam am cautat cel mai dens polistiren expandat EPS120 sau ceva de genul. erau de la EPS50 care e foarte moale pana la EPS120 care se apropie de polistirenul extrudat ca densitate. am luat placi de 10 cm grosime de EPS120 si am cioplit din el sa intre prin toate gaurile si pe langa fiarele de acolo, ptr ca peretele de sub geam e iesit in exterior si are o gramada de fiare. lipirea am facut-o cu adeziv de polistiren la sac. dupa ce am adus polistirenul la nivel cu geamul de sus am pus plasa de fibra de sticla pe care am lipit-o folosind adeziv de polistiren, apoi am dat 2 maini de glet ca sa aiba aspect de perete. daca bati cu degetul in el se aude gol. a rezistat asa de mai bine de 10 ani. avantajul e ca nu adaug greutate la balcon si nici nu trebuie sa dau gauri in peretele exterior ca lipirea se face cu adeziv de polistiren
- ptr tavan am folosit placi de polistiren expandat EPS120 de 2 cm grosime ca nu aveam spatiu pe care la fel le-am lipit cu adeziv de polisitren. peste polistiren am pus fibra de sticla lipita tot cu adeziv de polistiren apoi am dar 2 maini de glet ca sa aiba aspect de perete. pe tavan nu am putut pune polistiren mai gros ca ma lasam prea mult in jos si nu mai puteam deschide geamul

#6
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,827
  • Înscris: 16.04.2007

 florin cfs, on 04 octombrie 2022 - 11:09, said:

Din pacate nu se poate. Peretele exterior este o placa de beton armat foarte subtire. Daca incep sa gauresc la ea ma tem ca o fac strecuratoare. Polistirenul este deja cumparat. Deci cum ramane cu raspunsul la intrebarea mea? Ce sfat imi dai?

Nu era nevoie sa gauresti, puteai folosi adeziv pe baza de ciment alb.
Dar daca spui ca deja ai polistirenul cumparat, sfatul acesta e tardiv.

#7
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,047
  • Înscris: 15.06.2009
Daca permite ,cat mai gros extrudat pe podea si tavan. Sacrifica gresia aia si mai castigi 2 cm in grosime polistiren. Plasa in doua straturi pe podea si doua maini generoase de adeziv apoi ce finisaj vrei, mai subtire pvc in placi, daca permite parchet. Oricare aduce un plus de izolatie comparativ cu gresia.

#8
florin cfs

florin cfs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 06.01.2007
Multumesc pentru opiniile exprimate. Nu am considerat ca trebuie sa scot gresia pusa cu ani buni in urma. Este intacta, fara crapaturi sau alte defecte si sta pe un pat generos de adeziv. Peste ea am lipit extrudat de 3 cm. Pe acesta vreau sa torn un strat de sapa autonivelanta. Cu toate acestea, nu am primit raspuns la intrebarea daca intai torn sapa si APOI fixez polistirenul expandat SAU " imbrac" balconul cu ambele izolatii, jos si lateral si abia ulterior torn sapa?

#9
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012

 florin cfs, on 05 octombrie 2022 - 10:44, said:

Multumesc pentru opiniile exprimate. Nu am considerat ca trebuie sa scot gresia pusa cu ani buni in urma. Este intacta, fara crapaturi sau alte defecte si sta pe un pat generos de adeziv. Peste ea am lipit extrudat de 3 cm. Pe acesta vreau sa torn un strat de sapa autonivelanta. Cu toate acestea, nu am primit raspuns la intrebarea daca intai torn sapa si APOI fixez polistirenul expandat SAU " imbrac" balconul cu ambele izolatii, jos si lateral si abia ulterior torn sapa?

Salut,
Imbraca si peretii in vata (gasesti vata de duritate asemanatoate polistirenului - nu-i nevoie sa dai dubluri in perete daca e asa subtire), apoi pui pe pereti plasa astfel incat plasa de pe perete sa se petreaca cu plasa pe care o vei pune pe sol. Dupa toate astea torni sapa - nu sapa autonivelanta, ulterior vi si cu gresia.
Spor la treaba.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate