Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

[CUM] SPV ANAF - Gestionare cont trezorerie PF

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 10.05.2004
Salutare,

Mi-am deschis cont la trezorerie (persoana fizica) pentru subscriere la emisiunile de titluri de stat. Nu ma dumiresc cum se face din SPV gestionarea contului de trezorerie (vizualizare sold cont, efectuare plati etc), Interfata arata ca mai jos. Nu ma uit unde trebuie?

Attached File  SPV.png   79.55K   32 downloads

#2
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 30.12.2012
La mesaje iti pun ei extras de cont cand se schimba ceva. Altfel nu vezi nimic. Nu te astepta sa fie ca internet bankingul de la banca. Eu au digitalizat doar procesul de vizualizare a ce emiteau ei pe hartie. Este mai greu de inteles...

Edited by numerci, 04 October 2022 - 10:41.


#3
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 25.10.2007
Dupa ce faci plata in contul de trezorerie, iti vor aparea documentele in sectiunea Mesage.. 'extras pentru CUI nnnnnnnnn, COD_TREZ..' etc
Eu un alt mod nu am descoperit.

#4
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 10.05.2004
Am primit extrasul de cont de dupa alimentare. Ma intreb insa cum se procedeaza pentru transferul banilor catre un cont bancar la scadenta titlurilor de stat.

#5
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 30.12.2012
Au un tipizat care trebuie completat dupa care pui in SPV acel pdf. Il vor valida si vor face transferul. Vezi ca este un ghid pe pagina ministerului de finante undeva. Nu mai stiu unde exact.

A... inca o chestie care nu este spunsa in ghid... acel tipizat merge completat doar in Internet Explorer... in celelalte browsere nu am reusit sa il fac sa mearga.

#6
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,812
  • Înscris: 24.04.2013
Ghidul si formularele in format PDF le gasesti aici <https://mfinante.gov...r/tezaur-online>. Intre ele este si OPME - ordinul de plata prin care iti virezi banii de la Trezorerie catre un cont bancar de-al tau.

Formularele le descarci, le completezi cu Adobe Acrobat (nu cu altceva) si le validezi (e buton dedicat) apoi le salvezi local. Dupa aceea le depui la fel cum depui Declaratia Unica - NU in SPV (dar user/parola sunt aceleasi), e buton separat de depuneri in pagina principala a ANAF. Orice fel de raspunsuri (recipisa de depunere, documente in versiune semnata, etc, etc) iti sosesc in mesageria din SPV.

Contul acela de Trezorerie nu ai cum sa il gestionezi. Singura operatie posibila online este deschiderea lui. Apoi in mesageria din SPV iti vin automat extrase pe cate o zi atunci cand sunt miscari pe el, dar nu poti tu sa ceri explicit nici un fel de extras. Daca vrei sa iti pastrezi extrasele mai mult timp, descarca-le local ca dupa o vreme ele se arhiveaza si dispar din SPV; in lista de mesaje apare la fiecare data cand se va intampla acest lucru.

#7
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 10.05.2004
Done. Documentul se numeste Ordin de plata multiplu electronic si se poate descarca de aici.
Documentul pare destul de complex, dar functioneaza si fara a completa toate campurile. este in format PDF. Finalmente, trebuie transmis prin incarcare pe site-ul anaf.ro, sectiunea Depunere declaratie unica si alte formulare SPV-PF (dreapta sus).

Multumesc mult pentru ajutor.

LE am postat in acelasi timp cu sags, el a fost doua minute mai rapid :).

Edited by suri, 04 October 2022 - 12:18.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate