Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Essilor vs. Hoya

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 09.01.2007
Ah, am inteles gresit, credeam ca zici ca ti le taie pentru rama pe care o cumperi cu primul set de lentile, adica sa le ai "de schimb", ceea ce mi se parea aproape complet inutil.

#20
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010
Mi-au sosit ochelarii.
Ce sa zic, ceva nu este in regula...parca am campul vizual cam neclar, in sensul ca punctul de focus este foarte mic, comparativ cu cei degresivi de dinainte, cu care vad clar mult mai mult. Ma refer aici la  privitul la monitor. Problema pare a fi doar la monitor, in rest nu am nicio problema.
Oare sa fie vorba de obisnuinta? Adica la asta se refera majoritatea cand se refera la obisnuinta?

Edited by ekoly, 15 October 2022 - 18:53.


#21
Ev_eee

Ev_eee

    Smochină Înghețată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 12.07.2022
Păi e firesc. Degresivul este o lentilă de lucru, de birou, pe când progresivul este o lentilă destinată all day.

Pe semidistanță te vei simți mult mai bine cu degresivii pt că vei avea culoar mai larg, confortabil.

#22
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010
Da, asa este. Acum trebuie sa vad ce pot face ca sa rezolv problema.

#23
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
La ce am spus că am eu, mai în urmă, a fost MAI bine din prima, la distanță am văzut perfect, fără jena enervantă din trecut, pentru aproape, perfect, nu am mai văzut în ceață.

Zero timp de acomodare, satisfacție maximă.

#24
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010
La mine problema e doar la pc fiindca am zone de aberatie mari, desi lentila este Varilux E, adica a doua din varf.

#25
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Vezi să nu fie un defect de execuție, poate au greșit centrarea.
Am impresia că nici tehnicieni ca lumea, nu mai avem, pe optică.

La cei de distanță mi-au dat ochelarii cu o lentilă prost așezată, ieșea pe lîngă ramă într-un loc.

Am rezolvat eu, că am trusă de șurubelnițe de ceasornicar.
După un timp, am pierdut un șurub la ramele pentru aproape, aceleași rame folosite cîțiva ani cu alte lentile, fără probleme.

@Dorel de la optică probabil că a lăsat nestrînse șuruburile.
Rezolvat tot eu, cu șurubele din colecția mea de microșuruburi.

#26
Ev_eee

Ev_eee

    Smochină Înghețată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 12.07.2022
@crisstonne, vorbești ca să nu taci. Omul are o lentilă progresivă, adică 3 ochelari într unul singur. Dumneata ai monofocal. Sunt două lucruri fff diferite.


#27
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Da da, pe ăla nu poate să îl greșească, la tăiere.

#28
Ev_eee

Ev_eee

    Smochină Înghețată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 12.07.2022
Ba se poate greși la montaj, desigur.

Dar Inițiatorul n ar fi văzut nici la distanță, nici la aproape. Ori el are probleme doar pe intermediar, asta înseamnă că nu este nicio greșeală de montaj. Asta înseamnă că este obisnuit cu lentila degresiva care are un culoar mult mai generos pe semidistanță spre deosebire de lentila progresivă.

Haideți să nu mai aberăm dacă nu ne pricepem!

#29
Elysium

Elysium

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 16.06.2016

 ekoly, on 17 octombrie 2022 - 10:02, said:

La mine problema e doar la pc fiindca am zone de aberatie mari, desi lentila este Varilux E, adica a doua din varf.
Bun găsit,
Mi-am făcut prima dată progresivi Varilux acum 4 ani și au fost foarte buni! OptiBlue mi-a făcut și o măsurare/testare cu un aparat (nu cel de măsurat dioptriile) care îmi urmărea modul de a privi la distanțe lungi, medii și scurte. Adică la citit o carte ținută în mână, la un monitor și la o distanță mai mare. Au măsurat cât mișc capul și cât mișc ochii atunci când privesc în situații diferite. Rezultatul a fost unul foarte bun. La prima mea pereche de ochelari progesivi m-am adaptat foarte repede.
Acum 2 ani, mi-au crescut dioptriile pentru citit. Din păcate OptiBlue lucrează acum doar cu Hoya, măsurarea a fost una manuală și am avut probleme încă de la început, dar am crezut că o să se rezolve și o să mă adaptez, o să-mi creez un nou mod de a privi.
Am probleme în special la calculator, ar trebui să-mi mișc capul foarte mult și să privesc doar printr-o secțiune foarte mică a lentilei, cam cât un gât de sticlă. Am ales atunci a doua cea mai bună lentilă de la Hoya, care avea specificat faptul că zona intermediară este una mare.
De 2 ani mă tot chinui să-mi ridic, să-mi cobor ochelarii să-mi tot rotesc capul. Am fost la control, nu mi-au mai crescut dioptriile și nu știu ce să fac.

Îmi puteți recomanda un optometrist bun care lucrează cu Varilux? Nu mă zgârcesc când vine vorba de sănătate, dar nici nu pot să arunc bani pe fereastră făcând încercări. Lucrez mult la calculator și nu vreau să mă mai chinui 9-10 ore pe zi.

Mulțumesc!

#30
Ev_eee

Ev_eee

    Smochină Înghețată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 12.07.2022
Bună, să știi că lejeritatea câmpului vizual o dă și adiția. :) Cu cât adiția se mărește,  cu atât ți se va îngusta câmpul vizual, indiferent de design ul lentilei progresive.

Dacă ai adiție peste 2, îți recomand o lentilă de lucru, un degresiv. Progresivii rămânând ochelarii tăi de toată ziua, dar nu și de lucru.


#31
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 23.03.2008

View PostEv_eee, on 13 aprilie 2023 - 06:31, said:

Bună, să știi că lejeritatea câmpului vizual o dă și adiția. Posted Image Cu cât adiția se mărește,  cu atât ți se va îngusta câmpul vizual, indiferent de design ul lentilei progresive.

Dacă ai adiție peste 2, îți recomand o lentilă de lucru, un degresiv. Progresivii rămânând ochelarii tăi de toată ziua, dar nu și de lucru.
Te ajuta degresivii cand ai nevoie sa vezi si persoanele din jurul tau, nu numai ecranul si tastatura?
Cum sunt lentilele progresive de interior din gama Hoya occupational lenses? In teorie ar trebui sa ofere un camp mai larg decat progresivii de toata ziua.
Le recomanzi ?

#32
Ev_eee

Ev_eee

    Smochină Înghețată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 12.07.2022
Da, le recomand cu încredere. Îți oferă un câmp vizual mult mai confortabil la semi distanță.  Și da, vezi și oamenii din jur. Bineînțeles,  depinde f mult și de adiție și de tipul de lentilă pe care îl alegi. Când îți dai comanda de ochelari, să spui și până unde ai nevoie să vezi în jur.

#33
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 23.03.2008
Am spus ca vreau sa vad la calculator, unde petrec cea mai mare parte din timp, si sa vad persoanele din jur cand ridic ochii din ecran.
Din pacate ochelarii cu lentile  "Hoyalux ID Workstyle Business" pe care i-am primit nu imi permit sa vad decat la citit si la calculator. Nici macar la colega care are biroul la mai putin de 1.5m nu ma pot uita cu ei.
Asa trebuie sa fie aceste lentile sau cei care au tradus cerintele mele in comanda catre Hoya au gresit ceva?
Am aditie 2.25 (+1, +3.25).

#34
Ev_eee

Ev_eee

    Smochină Înghețată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 12.07.2022
Există 2 variante de lentilă de interior, una cu care vei putea vedea până la 2 m și alta cu care vei putea vedea până la 4 m. Ideea este că cu cât vei alege să vz în profunzime cu tipul acesta de design, cu atât îți vei ingusta câmpul vizual pe intermediar.  Acum nush ce înseamnă,  ca distanță, să vz oamenii din jur. Dacă ai ales o p aia de 2 m, evident că nu vei vedea dincolo de 2 m.

Mai există WorkStyle 3 cu 3 variante: Space, vedere până la 6 m, Screen/ 2m și Close/ 1m.


Edited by Ev_eee, 21 June 2023 - 07:47.


#35
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 23.03.2008

 Ev_eee, on 21 iunie 2023 - 07:42, said:

Dacă ai ales o p aia de 2 m, evident că nu vei vedea dincolo de 2 m.

Nu am ales nimic pentru ca nu mi-a cerut nimeni sa fac o alegere :(
Iar eu nu vad nici macar la 1,5m, ce sa mai vorbim de "dincolo de 2m"?
Pentru mine e clar ca cei care mi-au vandut lentilele nu cunosc acest produs si nu au stiut sa traduca cerintele mele in solicitarea catre producator.
Am fost ieri sa le cer inlocuirea lentilelor si le-a "scapat" ca ei nu mai recomanda acest tip de lentile dupa ce au patit cu comanda mea.
Asadar, in opinia lor, tipul de lentile e de vina...

#36
Ev_eee

Ev_eee

    Smochină Înghețată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 12.07.2022
Îmi poți spune în privat despre ce optică susține așa ceva? Mulțumesc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate