Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Secolul XXI sună (1964)

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
djl

djl

    Resursele sunt făcute pt. a fi consumate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,120
  • Înscris: 13.06.2004
Pe un foarte interesant canal (vă invit să vedeți videoclipurile postate, care conțin chestii de arhivă) am (re)găsit acest material promoțional din 1964 în ceea ce privește viitorul telecomunicațiilor. Parte din ele - de exemplu aia cu hold când ești anunțat(ă) că te sună cineva au fost aplicate... mai cu succes la telefonia fără fir.   :)  Redirecționarea apelurilor a fost aplicată însă destul și la telefonia fixă.
Ce mi-ar fi plăcut să poți folosi aia cu comanda de la distanță a aparatelor și via telefonia fixă. Fără aplicații și alte chestii. Dar neparolat, vreun von Hacker putea să se joace.   :D
Cât despre agendă, în cele din urmă, o dată cu evoluția electronicii, a fost stocată în telefon și uneori nici nu aveai nevoie de prea multe butoane pentru a o accesa.   :)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/klwqChqLsaQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,183
  • Înscris: 24.02.2007
Adica iti place viitorul imaginat in 1964 dar respingi categoric prezentul in acelasi timp?

#3
djl

djl

    Resursele sunt făcute pt. a fi consumate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,120
  • Înscris: 13.06.2004
Din păcate tehnologia a depăşit nivelul la care ajuta oamenii (deşi e mai ieftin să ţii legătura azi decât în trecut) şi a trecut la nivelul la care ajută la răspândirea prostiei şi cocalarismului. De asta nu mă atrage. Iar oamenii, deşi au totul mai uşor, au devenit mai ... apatici. Aşa că îmi place să visez la un viitor frumos care ar fi putut fi.   :)  Măcar acest cadou să-l am când pot.   :)

Edited by djl, 03 October 2022 - 18:50.


#4
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,726
  • Înscris: 26.08.2008

View Postdjl, on 03 octombrie 2022 - 18:49, said:

Din păcate tehnologia a depăşit nivelul la care ajuta oamenii (deşi e mai ieftin să ţii legătura azi decât în trecut) şi a trecut la nivelul la care ajută la răspândirea prostiei şi cocalarismului....

Doar daca nu ai un intelect ratat, un grad de discernamant extrem de scazut si valori [sanatoase] ZERO.
Pe destul [suficient] de multi (m-as hazarda sa afirm) tehnologia ii ajuta totusi!

______

Nu mai da [atat de mult] vina pe tehnologie!
Cu si / sau fara tehnologie oamenii tot aia ar fi fost!

Nici pe tine nu te-a ajutat prea mult, DESI te folosesti de ea!

Edited by BlueKing-69, 03 October 2022 - 19:34.


#5
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,826
  • Înscris: 28.11.2006
Pe vremea aia puteai sa faci farse la telefon fara sa stie nimeni de pe ce numar ai sunat. Foarte inteligent, ce sa zic...

#6
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,138
  • Înscris: 13.01.2011

View Postdani.user, on 03 octombrie 2022 - 17:45, said:

Adica iti place viitorul imaginat in 1964 dar respingi categoric prezentul in acelasi timp?

Un fel de amețeală, ca în ,,Înapoi în viitor "  🤷😂

#7
gushpi

gushpi

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,878
  • Înscris: 17.01.2012

View Postdjl, on 03 octombrie 2022 - 18:49, said:

Din păcate tehnologia a depăşit nivelul la care ajuta oamenii (deşi e mai ieftin să ţii legătura azi decât în trecut) şi a trecut la nivelul la care ajută la răspândirea prostiei şi cocalarismului.

uite cum ești în eroare! :(
alea două se răspândesc mai ceva decât covidu', INDIFERENT de tehnologia înconjurătoare!!!

#8
djl

djl

    Resursele sunt făcute pt. a fi consumate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,120
  • Înscris: 13.06.2004
S-ar fi răspândit. Dar depinde şi de mijloacele de răspândire. Pe vremea presei tipărite se răspândea. Televiziunea a devenit un mediu mai facil. Interentul a devenit cel mai propice mediu - că nu stai de exemplu după un program, dai click când vrei, se poate vedea aproape în toată lumea. Personal mă bucur că Americanii au inovat în telecomunicaţii - că de la telegraf la internet cam totul le datorăm lor, că nu aş fi avut acces la unele informaţii, dar îmi pare rău să văd că de la om obişnuit la marile companii, se foloseşte pentru răspândirea prostiei.

#9
gushpi

gushpi

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,878
  • Înscris: 17.01.2012
păi DOAR proștii nu utilizează tehnologia pt a se informa bine.
deci nu văd problema.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate