Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Contestatie amenda anulata in instanta primaria nu accepta

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Mark70

Mark70

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 16.02.2020
Buna ziua tuturor !

Am o problema si inainte de a lua vreo decizie poate este cineva avizat si ma poate indruma .
Eu platesc taxele si impozite pe ghiseul.ro ca multi dintre voi presupun , in ianuarie 2021 am inmatriculat o masina la care politia locala Craiova in noiembrie 2021 mi-a tras o amenda cum ca nu am platit taxa de parcare taxa pe care eu am platit-o in februarie prin ghiseul.ro in procesul verbal mister politist local spune ca a folosit o aplicatie prin care a zis el ca nu figurez in baza de date a directiei taxe si impozite Craiova cu taxa platita , m-am dus prima data la directia taxe  si la primul ghiseu bugetara pusa acolo sa lamureasca pe cei ca mine imi spune pur si simplu ca nu poate sa-mi spuna unde sunt banii platiti deja si m-a aruncat la alt ghiseu la care o alta bugetara imi zice atat : ca nu poate sa-mi spuna unde sunt banii si-mi tranteste una ca de ce platesc online si nu vin ca toti berbecii sa platesc fizic ca uite ce patesc si ma indruma la bugetara sefa care mi-a spus linistita ca nu are ce sa-mi spuna si sa contest amenda care in final am contestat-o si castigat in instanta anularea procesului verbal.
Partea ciudata este ca azi vine la 3 luni dupa decizia de anulare a procesului verbal o comunicare de la Judecatorie  ca primaria Craiova contesta decizia instantei cum ca ar fi dat o solutie cu nerespectarea legii pe scurt .

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ok. Si ?
Probabil ca acea hotarare a instantei nu a fost definitiva.
Primaria a facut apel, urmeaza judecarea apelului si vezi care va fi hotararea definitiva.

Edited by pasilla, 03 October 2022 - 16:13.


#3
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 04.07.2007
Ei, ca institutie publica, sunt obligati sa conteste pt ca la un eventual control al Curtii de Conturi vor fi trasi la raspundere ca au acceptat rezolutia si au ~pagubit~ institutia fara a folosi toate mijloacele legale.
In ceea ce proveste pățania ta e valabilă sintagma: Formularele online se depun la etajul 2

Edited by Ditian, 03 October 2022 - 16:42.


#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,963
  • Înscris: 01.12.2001
Verifici pe just.ro cand e urmatorul termen.

#5
Mike1alike

Mike1alike

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 02.08.2020
Au depus apel cei de la primărie. Au 30 de zile după ce le-a fost comunicată decizia, termen să depună apel. Probabil au depus în termen (înainte să treacă mai mult de 30 de zile) şi între timp a fost 2 luni vacanța judecătorească, iulie şi august. Nu s-a sinchisit nimeni să îți comunice mai repede apelul depus.
Dar în comunicatul de la Judecătorie (sigur nu e de la Tribunal?), ce ți-au spus mai exact? Ți-au cerut să depui întâmpinare? Te-au anunțat cumva şi ceva de genul... "sunteți citat în data de... la ora ... în sala... în calitate de...?!

Edited by Mike1alike, 03 October 2022 - 19:31.


#6
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021

 pasilla, on 03 octombrie 2022 - 16:12, said:

Ok. Si ?

Ok si .... esti limitat in gindire :D


Deci eu platesc si statul considera ca nu am platit. Si o gramda de gimpanzei cosidera ca este normal. Cind ne mai facem bine ?

#7
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,764
  • Înscris: 22.12.2006
depui la dosar extrasul de pe ghiseul.ro

nu trebuie sa faci alte demersuri. O sa castigi la apel si prin neprezentare, dar trebuie sa depui dovada platii. DEscarci PDF din ghiseul.ro, la sectiunea Plati anterioare.....

Este document legal. Sa se spele pe cap cu el. Insa verifica tu sa fii sigur ca ai platit ce trebuie.

#8
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021
Mda ... deci ca de obicei, in Ro eu trebuie sa dovedesc ca nu sint hot :D
Pentru ca de regula "legea" ma considera din start hot :D
(si din pacate sunt multi compatrioti carora li se pare normal, pentru ca asa zice legea, sa fim catalogati hoti din nascare :D si eu trebuie sa-mi dovedesc nevinovatia cin cineva ma acuza nejustificat)

#9
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,975
  • Înscris: 14.03.2013

 reborn_21, on 03 octombrie 2022 - 23:20, said:

Mda ... deci ca de obicei, in Ro eu trebuie sa dovedesc ca nu sint hot Posted Image
Pentru ca de regula "legea" ma considera din start hot Posted Image
(si din pacate sunt multi compatrioti carora li se pare normal, pentru ca asa zice legea, sa fim catalogati hoti din nascare Posted Image si eu trebuie sa-mi dovedesc nevinovatia cin cineva ma acuza nejustificat)
Nu este normal dar suntem in Romania, practica bate intotdeauna teoria. De acolo si catalogarea by default.

Edited by jm2010, 04 October 2022 - 03:51.


#10
gushpi

gushpi

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,878
  • Înscris: 17.01.2012
la naiba... am plătit o amendă prin ghișeul..., oare când voi fi chemat în judecată? :o

Edited by gushpi, 04 October 2022 - 10:27.


#11
Mark70

Mark70

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 16.02.2020

 andrei_221, on 03 octombrie 2022 - 22:56, said:


in instanta am depus dovada platii

 Mike1alike, on 03 octombrie 2022 - 19:28, said:


Este '' COMUNICARE ADRESA ''in care spune sa ma prezint sa depun din nou o serie de acte la tribunal si restul de la primarie in care spune ca nu sunt de acord cu decizia pentru ca in opinia lor aplicata gresit legea de catre judecator

Edited by Dany_Darke, 04 October 2022 - 19:49.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate