Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Info Coronavirus/Vaccinare vs Fake News

Încheiere penala dezinvestire

Traducere limba spaniola

Family Sharing "Ask to buy...
 CI+ (Telekom) și TV JVC

Umiditate Beci

Ariston decupleaza incalzire calo...

Retea interioara CATV proasta. So...
 Acte masina de firma la vama

Same Silver 100.4 Position Sensor...

Transfer asigurare auto

PNI CT36 wireless forum schimbare...
 Problema cu un card microSD Samsung

Unde se gasesc piese de schimb MB?

Placa de baza Gigabyte B660M, und...

Portare abonament la Digi

De la Căsuța de pe deal la Căsuța din vis

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

JustMona

JustMona

Junior Member

• Grup: Members
Salutare tuturor, revin pe forum pentru cei care stiu proiectul meu Căsuța de pe deal, https://forum.softpe...sua-de-pe-deal/, cu noul proiect mult visat, Casuta din vis. O casa pe parter, cu multe ferestre pentru ca imi place sa admir gradina, cu spatiu generos la living, sufragerie si bucatarie pentru ca imi plac serile petrecute cu familia si prietenii. Am primit AC in august si de atunci incerc sa gasesc echipe de constructori. Locatia este pe dealurile frumoase din Oradea, acolo unde stau de 7 ani in Casuta de pe deal. Sunt un pic derutata pt ca nu prea gasesc echipe de constructori disponibili, cam toti au de lucru si cei care sunt dispusi e o diferenta f mare de pret de la unul la altul. In timp ce un constructor imi face casa la 60 mii euro la rosu, altul imi spune 23 mii doar manopera. Intre timp am urmarit si materialele de pe youtube ale lui Soflete care iti face un calcul actualizat al constructiei unde spune ca as iesi cu 160 mii euro la cheie. Oare care este adaosul de manopera al constructorului? Am cerut un deviz de pret pe vindem ieftin (in luna iunie) si mi-a iesit un cost de 60 mii doar la materiale la rosu. Atasez si planul casutei si voi atasa si imaginile 3D cand le voi primi.

Attached Files

• Attached File  Plan.jpg   1.13MB   292 downloads

richi_e

richi_e

Senior Member

• Grup: Senior Members
eu am vrut sa cumpar cate ceva de la vindem ieftin si era mai scump decat la mine in zona!
daca urmaresti cu atentie, in iarna se vor ieftini unele materiale de constructii

crocko.dilul

crocko.dilul

Senior Member

Bine ai revenit!

Vizualizare mesajJustMona, pe 03 octombrie 2022 - 14:52, a scris:

serile petrecute cu familia si prietenii.
Acestia unde vor dormi?
Cate persoane vor locui permanent in casuta?

adisz

adisz

Targu Mures

Draga Mona
De abia acum am citit despre proiectul tau Casuta de pe deal, spre rusinea mea. Sincer am ramas masca, in primul rand pentru simplitate si acuratetea proiectului. Sa nu iei in seama comentariile rautacioase sau ironice, fiecare scrie si/sau vorbeste exact atat cat il duce capul.

La experienta castigata, noul proiect va fi o bagatela. Esti cel mai potrivit diriginte de santier.
Din ce am citit pe celalalt topic imi dau seama cu tristete ca din punct de vedere mental suntem la ani distanta de normalitate

Jos cu palaria in fata ta, Mona!

JustMona

JustMona

Junior Member

View Postcrocko.dilul, on 03 octombrie 2022 - 16:13, said:

Bine ai revenit!

Acestia unde vor dormi?
Cate persoane vor locui permanent in casuta?
Permanent voi fi doar eu, de asta este doar un dormitor. Intentionez  sa pastrez Casuta de pe deal pentru oaspeti (fiica mea cu familia,rude sau prieteni)

cumparator

cumparator

Guru Member

Din pacate, acum este o perioada destul de dificila, preturile sunt sus, e scump sa construiesti.

crocko.dilul

crocko.dilul

Senior Member

View PostJustMona, on 03 octombrie 2022 - 17:16, said:

Permanent voi fi doar eu, de asta este doar un dormitor. Intentionez  sa pastrez Casuta de pe deal pentru oaspeti (fiica mea cu familia,rude sau prieteni)
Asa, da, are perfect sens!
Sănătate și spor!

crisstonne

crisstonne

Stoic™

Vizualizare mesajadisz, pe 03 octombrie 2022 - 17:12, a scris:

Jos cu palaria in fata ta, Mona!

Oho, am citit de două ori acel jurnal.
Jos pălăria și pentru tine, că ai înțeles și apreciat  :arigato:

Pentru @Mona, spor și reușite!  😍

bogdantu

bogdantu

Junior Member

Indraznet si aerisit!

De ce terasa spre nord? Acolo este cel mai interesant view?
Suprafata vitrata este enorma. Nu ca ar fi ceva rau dar va fi costisitor sa o incalzesti. Cei de la Sibotherm ar zice ca e mai potrivita in Miami Posted Image

JustMona

JustMona

Junior Member

Spre nord pentru ca acolo e view-ul frumos si da, geamuri multe pt ca vreau sa vad gradina si iarna. Ma va costa asta, sunt constienta, geamuri performante, montate bine si izolatie buna in fundatie, pereti si acoperis. M-am inarmat cu rabdare pt ca stiu ca va dura acest santier.

Attached Files

DIY

DIY

Senior Member

Bine ai revenit cu un jurnal pe care, ca si pe cel al casutei de pe deal, il voi urmari cu drag! Intre timp, spor la treaba! Si putere sa faci lucrurile asa cum ti le doresti; mai ales pe directiile in care ti-ai stabilit, clar, ce-ti doresti. Cum ar fi suprafetele vitrate, mari Posted Image
Acum, ca tot am pomenit de ferestre, permite-mi niste intrebari.
De ce F11 este de inaltimea camerei? Ma gandesc ca fiind in spatele canapelei ...
De ce cele doua F05 au dimensiuni diferite si inaltimi diferite ale parapetului?
De ce cele doua usi, F09 si F10 au, ambele, deschideri? Ma gandesc si la infitratiile de aer, si la $$
Esti sigura ca-ti doresti o fereastra cu parapet de numai 40cm in incinta dusului?
Si, daca tot veni vorba despre dus ... Imi pare cam inghesuit, cu usa aceea, care se deschide, spre interior. Daca tot te multumesti cu 70cm pentru accesul in interiorul dusului, de ce n-ai lua, in calcul, si varianta cu dus walk-in? Ai suficient spatiu si ar arata, dupa parerea mea, mai aerisit. In plus, ai mai putina stilca de curatat!!
Ce este chestia, din mijlocul casei, alipita semineului? Cea cu spatiu de depozitare dar si parapet? Cam banuiesc eu ce-ar fi, dar poate aflu, de la sursa Posted Image

Altminteri, planul imi place. Foarte mult! Imi plac orientarea, forma casei, felul in care ai un open-space (cu zonele, cumva, delimitate), spatiile de depozitare, dressingul din dormitor, chiuveta din camera tehnica. Nu sunt foarte impacata cu aranjamentul baii si nici cu cel al bucatariei dar banuiesc ca sunt bazate pe motivele / preferintele tale.

Inca o data, spor!

crocko.dilul

crocko.dilul

Senior Member

La ce foloseste decalarea aia de 80 cm intre axul F si G?

LE: in afara de cresterea costurilor :)

Edited by crocko.dilul, 03 October 2022 - 21:49.

roman_roman

roman_roman

Active Member

JustMona, on 03 octombrie 2022 - 14:52, said:

Atasez si planul casutei si voi atasa si imaginile 3D cand le voi primi.
Așteptăm. Terasa mi se pare mult prea generoasa. Iar sera nu ii vad locul acolo. Eu o prefer intre living și dinning pentru efect. In cazul tau acel spatiu se va transforma intr.unul de depozitare.

JustMona

JustMona

Junior Member

”La ce foloseste decalarea aia de 80 cm intre axul F si G? ” - Doar de design ma gandesc ca a facut-o asa
”De ce cele doua usi, F09 si F10 au, ambele, deschideri? Ma gandesc si la infitratiile de aer, si la $$” - doream sa am acces catre Casuta de pe deal
”Esti sigura ca-ti doresti o fereastra cu parapet de numai 40cm in incinta dusului?” - ma gandesc la fatada ca arata mai bine. Geamul il pot face mat eventual?
”Si, daca tot veni vorba despre dus ... Imi pare cam inghesuit, cu usa aceea, care se deschide, spre interior.” - sigur nu va fi asa. Voi pune o sticla si voi lasa un gol pt acces.
”De ce cele doua F05 au dimensiuni diferite si inaltimi diferite ale parapetului?” - Pt ca intre camara si dressing este o diferenta de nivel (treptele din living). Pe fatada laterala parapetul geamurilor se aliniaza, astfel ca geamul de la camara este cu fix 32cm mai mare ca geamul din dressing, adica cele 2 trepte diferenta. De altfel, toate intrebarile referitoare la dimensiunile golurilor care s-au pus au raspuns in modul in care se percepe fatada din exterior, alinierea golurilor si continuitatea liniilor

Attached Files

crocko.dilul

crocko.dilul

Senior Member

In baie chiuveta mi se pare nefericit amplasata lipita de peretele din stanga. E incomod, o sa dai mereu cu cotul in zid.
Insist cu decalarea aia de axe, mi se pare inutila. Cred ca o sa complice si acoperisul si nu cred ca aduce vreun beneficiu estetic.
Era buna o randare si de-acolo.

crisstonne

crisstonne

Stoic™

Arată frumos  ☺️

bogdantu

bogdantu

Junior Member

View PostJustMona, on 04 octombrie 2022 - 19:58, said:

”De ce cele doua F05 au dimensiuni diferite si inaltimi diferite ale parapetului?” - Pt ca intre camara si dressing este o diferenta de nivel (treptele din living).

Ai trepte in living? De ce ai renunta la posibilitatea de a merge cu trotineta in spatiul ala mishto deschis?

cumparator

cumparator

Guru Member

Sunt foarte incomode treptele in living. Si periculoase.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate