Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Uzucapiune teren in posesie

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
AXS88

AXS88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 15.12.2018
Buna ziua,

Am nevoie de un sfat va rog.
Este vorba de un teren de 3000 mp, mai exact curtea pe care se afla si casa parintilor mostenita de la bunici.
Undeva prin anii `70 bunicul avand nevoie de bani a vandut jumatate din aceasta curte unui prieten, insa respectivul nu a folosit niciodata acest teren el ramanand in continuare in posesia noastra chiar si in prezent.
Probabil au facut o chitanta de mana, insa nu exista, pentru ca in perioada respectiva am inteles ca nu existau titluri de proprietate.

In anul 1995 prietenul bunicului primeste/isi face titlu de proprietate pentru cei 1500 mp.
In anul 2003 isi face si bunicul titlu de proprietate pentru 2500 mp din suprafata.
Stiu, ceva da cu virgula, suprafata totala de 3000 mp, unu are 1500 mp, altu 2500 mp, insa chiar asa sunt.

Prin 2005, respectivul prieten moare, la fel si sotia acestuia, singurul mostenitor fiind o nepoata.
In prezent nepoata se prezinta acasa la parinti, solicitand eliberarea terenului sau cumpararea acestuia.

Ma repet, terenul respectiv nu a fost folosit nici macar o secunda de prieten, sotie sau nepoata din `70 si pana in prezent.
Acesta a facut si face parte din curtea parintilor, muncit si ingrijit de parinti.

Se poate folosi uzucapiunea? Sau exista o alta lege prin care suprafata respectiva poate ramane in posesia parintilor?
Este indreptatita respectiva sa solicite eliberarea sau vanzarea terenului?

Multumesc.

#2
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 19.05.2005
Are titlu de proprietate, nu prea vad cum sa-l furi pur si simplu.

#3
cetces

cetces

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 10.08.2022
Daca a avut titlul de proprietate inseamna ca a platit impozit pe proprietate, deci nu va face eligibili pentru uzucapiune, chiar daca voi ati fost acceptati de catre proprietar sa folositi terenul fara sa ii platiti in schimb pentru asta.

Mostenitoarea e indreptatita sa ceara eliberarea proprietatii personale mostenite de la defunct. La fel de indreptatita e sa vanda acea proprietate, ori catre voi, ori catre alt om, e libera sa faca ce vrea cu terenul.

Si noi am avut un teren intr-un sat, le-am permis vecinilor sa il foloseasca, fara sa le cer un ban pentru asta. A functionat intelegerea asta peste 20 de ani. Eu eram multumit ca nu mai trebuia sa platesc pe cineva sa intretina terenul astfel incat sa nu ajunga o jungla, ei erau multumiti ca aveau teren gratis unde sa planteze diverse chestii de subzistenta.
Acum ceva ani le-am cerut sa evacueze terenul si le-am dat termen dupa ce termina ciclul de productie la ce plantasera acolo deoarece aveam alte planuri cu el... un nepot mai "corporatist" care daca lucra la ghiseu intr-o multinationala se credea mare avocat le-a bagat in cap aceeasi idee ca e terenul lor, vazand ca acestia se lasa influentati de el si vor sa luptam ca talharii, am strans echipa de baieti, le-am pus la dispozitie utilajele pe care oricum le transportam prin zona la o alta lucrare si intr-o ora s-au ocupat baietii si au ras tot in curte, eliberand terenul mai devreme decat le-as fi permis daca nu faceau scandal la influenta nepotului, si am lasat acolo un muncitor de paznic.
A incercat apoi nepotul niste sicane, dar nu i-au mers.

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,873
  • Înscris: 07.11.2006
Sa recapitulam:
In anii 70 bunicul vinde 1500 mp de teren catre un prieten si incaseaza banii de la acesta pe aceasta vanzare.
In 1995, prietenul bunicului intra si legal in posesia celor 1500 mp de teren.
Intre timp prietenul moare, iar conform succesiunii dreptul de proprietate se transfera unei nepoate de-a prietenului bunicului.

Teoretic, de peste 50 de ani acel teren nu mai este al vostru (bunic/tatic/cine o fi)
Practic, de 27 de ani, nu mai aveti nici macar dreptul sa folositi acel teren (n-ai amintit nimic de vreo intelegere sau vreun contract in acest fel).

Si atunci de unde titlul de uzucapiune teren in posesie, cand tu/voi n-ati nici un drept/posesie asupra acelui teren?
De asemenea, solicitarea nepoatei prietenului bunicului este indreptatita, legala si de bun simt, iar voi n-aveti decat sa va conformati. Asta-i tot.

#5
gushpi

gushpi

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,878
  • Înscris: 17.01.2012
uzucapiunea se-ntâmplă în lipsa unui act de proprietate...
așa că fă rost de 7500 de euro și cumpără parcela!

#6
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Ce mârlanie din partea cuiva să și gândească așa ... iar legal nici într-un caz.

#7
sbanica

sbanica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 14.09.2006
Uzucapiunea se întâmplă și dacă există act de proprietate însă proprietarul din act este decedat și nu are moștenitori iar terenul a fost folosit peste 20 ani altcineva. În acest caz acel altcineva poate solicita uzucapiune. În speța prezentată nu este cazul.

#8
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 08.02.2007
Mai citisem undeva despre ceva asemanator...
Un chirias care a stat 15 ani intr-o locuinta, era ferm convins ca e casa lui, ca doar a achitat-o timp de 15 ani...

#9
AXS88

AXS88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 15.12.2018
Intelegere intre bunic si prieten a fost, verbala.
Daca cerea 7500 de euro maine il cumparam, doar ca doamna cere 30.000 euro. Iar valoarea lui este undeva la 10.000, adica asta ar fi pretul din zona.

#10
gushpi

gushpi

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,878
  • Înscris: 17.01.2012
nu știu ce să zic, cum putea pretenu' să obțină act de propetate pe o înțelegere verbală
e posibil să nu știi ceva? :o

#11
AXS88

AXS88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 15.12.2018
Intelegere verbala de a folosi bunicul terenul.
Pe langa asta cum e posibil ca din toata suprafata de 3000 mp ea sa aiba pe titlu 1500 si noi 2500?
Este posibil sa fie unul din titluri gresit? Si daca da, cum putem afla care?

#12
gushpi

gushpi

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,878
  • Înscris: 17.01.2012
în actele de proprietate trebuie să fie schițe cu dimensiuni și vecini
verificați!

#13
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 12.01.2018

 AXS88, on 04 octombrie 2022 - 13:06, said:

cum putem afla care?
adică din 3000 ati vândut 1500 și te întrebi care titlu este greșit?

#14
gushpi

gushpi

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,878
  • Înscris: 17.01.2012
până nu găsește schița, greșeala poate fi la ambele capete!

#15
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 15.08.2005
vorbeste cu aia sa vina cu actul de proprietate, vii si tu cu actul tau si va uitat pe schite. e posibil ca una din schite sa fie gresite sau aia sa aiba pur si simplu terenul langa al tau.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate