Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Intrebare legata de autorizatia de constructie

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,357
  • Înscris: 24.06.2008
Va salut….
Sper ca am postat bine aici, ca nu prea stiu unde s-ar incadra subiectu,aici sau la case.
Problema e una simpla…Vreau sa montez o casuta de gradina 5x4m si pentru a face asta trebuie sa  torn o placa subtire de beton de dimensiunea aia deoarece casuta nu are podea.E din aia care se vinde in magazinele mari de bricolaj si pe care o montezi tu acasa si are doar pereti laterali si acoperis.Totusi vreau sa ii mai adaug un wc si o chiuveta.
Am in teren si as vrea sa fac o constructie din asta mica sa mai stau la un gratar cu prietenii vara.Si containerul nu imi place….
Acum intrebarea evidenta, am nevoie de autorizatie de constructie pentru ea?
Multumesc anticipat!

Edited by george_eu25, 03 October 2022 - 11:56.


#2
cetces

cetces

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 10.08.2022
Nu ai nevoie de autorizatie pentru asa ceva.

#3
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 12.01.2018
și nu turna beton ci pune dale prefabricate

#4
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,664
  • Înscris: 08.10.2004
daca toarna beton are nevoie de autorizatie.
daca pune dale - nu cred, desi e interpretabil.

Quote

este necesară obținerea unui aviz de construcție pentru toate anexele gospodărești care au:
    fundație, pereți și acoperiș;
    acces la utilități;
    rol de adăpost pentru animale, cu precizarea că, pentru amenajarea acestora, sunt obligatorii și avizele de mediu.


#5
cetces

cetces

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 10.08.2022
A turna o placa de beton nu inseamna ca e fundatie.
Daca vrea sa fie mai catolic decat papa, pune doi piloni laterali (pot fi niste stalpi culcati), face un cofraj, pune armatura intre si toarna beton.

#6
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,357
  • Înscris: 24.06.2008
Pai daca iau un container cu baie completa in el nu am nevoie de nimic….Doar ca nu imi place containerul

#7
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,664
  • Înscris: 08.10.2004
revin - pt dale nu e nevoie.

conditia e - constructia sa fie usor demontabila
placa de beton e considerata legare la sol...si are nevoie de autorizatie.

#8
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 21.06.2012
Salut.Ai nevoie de aviz de amplasament.De ex.:https://www.primarie3.ro/index.php/informatii_publice/detaliu_act/eliberare-aviz-de-amplasament/

#9
realnick

realnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 22.10.2007
Eu mi as lua un container cu ceva factura, ca sa poti lua autorizatie de amplasament. Si ti-l aranjezi un pic la exterior, eventual ii pui un acoperis si o terasa in fata si nu te deranjeaza nimeni de la primarie.

#10
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,357
  • Înscris: 24.06.2008
Ceva de genul asta vreau !

View Postrealnick, on 03 octombrie 2022 - 14:47, said:

Eu mi as lua un container cu ceva factura, ca sa poti lua autorizatie de amplasament. Si ti-l aranjezi un pic la exterior, eventual ii pui un acoperis si o terasa in fata si nu te deranjeaza nimeni de la primarie.
Am incercat,dar toate containere pe langa ca au un pret nesimtit de mare (un 5x3m cu baie e undeva la 5000e cu tot cu tva) ,sunt facut din profile subtiri si tabla ambutisata.Si chiar nu imi place cum arata!

Attached Files


Edited by george_eu25, 03 October 2022 - 15:31.


#11
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,415
  • Înscris: 06.01.2014
Dacă e la sat, e mai simplu, intelegi ?

#12
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,984
  • Înscris: 20.06.2005

View PostC63AMG, on 03 octombrie 2022 - 14:08, said:

Salut.Ai nevoie de aviz de amplasament.De ex.:https://www.primarie3.ro/index.php/informatii_publice/detaliu_act/eliberare-aviz-de-amplasament/
Pai el nu desfășoară nici o activitate, de ce ar avea nevoie de asa ceva? O pune că hoby...

#13
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 25.04.2007

View PostC63AMG, on 03 octombrie 2022 - 14:08, said:

Salut.Ai nevoie de aviz de amplasament.De ex.:https://www.primarie3.ro/index.php/informatii_publice/detaliu_act/eliberare-aviz-de-amplasament/

View PostwolfydRg, on 03 octombrie 2022 - 19:01, said:

Pai el nu desfășoară nici o activitate, de ce ar avea nevoie de asa ceva? O pune că hoby...

Nu e vorba de faptul ca nu desfasoara nici o activitate, ci de faptul ca avizul de amplasament se elibereaza cand vrei sa pui o constructie din asta pe spatiul public - adica domeniul public al primariei - ceea ce nu e cazul.

Raspunsul care iti trebuie se afla la Primaria de care apartii. Le zici alora de la urbanism ce vrei sa faci, si o sa iti zica ei ce vor de la tine: autorizatie sau nu. Oricum ei sunt cei ce te vor controla pe tema asta.

Spor.

#14
cetces

cetces

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 10.08.2022

View PostC63AMG, on 03 octombrie 2022 - 14:08, said:

Salut.Ai nevoie de aviz de amplasament.
De unde tot apareti, parca e concurs care gaseste pe google o informatie mai falsa.

View PostBatranelul, on 04 octombrie 2022 - 05:46, said:

Le zici alora de la urbanism ce vrei sa faci, si o sa iti zica ei ce vor de la tine: autorizatie sau nu.
In mare parte ii intrebi degeaba. E plin de incompetenta la birouri, dupa ce o sa iti dea un raspuns dupa ureche, adica strict o parere personala nebazata pe nici o lege, trebuie sa insisti sa vorbeasca si cu juridicul, poate macar acolo dai de o minte mai luminata si cu chef de munca.
O zic ca om care a avut experiente cu multiple primarii, si nu numai. E plin de incompetenta si de practici impuse de angajatii de jos sau chiar de mai sus din cadrul acelor institutii/companii care nu au o acoperire legala, dar de multe ori sunt impuse pentru ca le e lor mai usor si nici n-au fost invatati mai mult. Fara scandal nu faci nimic nicaieri in lume. Daca vrei sa se respecte legea trebuie sa faci scandal, altfel se respecta doar interpretarile angajatului sau sefului privind directivele de mai sus.

#15
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,357
  • Înscris: 24.06.2008
Eu stiu ca o constructie demontabila sau mobila nu are nevoie de autorizatie de constructie.De asta am zis sa va intreb si pe voi....
Ideea e ca daca intreb la primarie aia o sa zica ca am nevoie,pentru ca in felul asta o sa mai platesc niste bani (autorizatie,urbanism,impozit anual.....etc).

#16
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,109
  • Înscris: 16.04.2007
Daca torni o alee, si pentru aia iti trebuie autorizatie?
Sau daca torni pentru a parca masinile in curte, iar ulterior iti amplasezi acolo si doi pereti, si un acoperis din structura usoara?!?

#17
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 21.06.2012
Avizului de amplasament se emite pentru amplasarea de tonete, pupitre acoperite sau închise etc pe domeniul public/privat pentru activitati sezoniere, care sunt amplasate direct pe sol, fără fundaţii / platforme şi care nu determină congestionarea sau blocarea traficului pietonal pe trotuar, fără racorduri şi/sau branşamente la utilităţi urbane, cu excepţia energiei electrice.
Eu in continuare iti zic ca trebuie.Dar cel mai bine mergi la primarie si intreaba la urbanism.

#18
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,822
  • Înscris: 06.01.2008

View Postgeorge_eu25, on 04 octombrie 2022 - 07:03, said:

Eu stiu ca o constructie demontabila sau mobila nu are nevoie de autorizatie de constructie.De asta am zis sa va intreb si pe voi....
Ideea e ca daca intreb la primarie aia o sa zica ca am nevoie,pentru ca in felul asta o sa mai platesc niste bani (autorizatie,urbanism,impozit anual.....etc).
Pai oricum ai nevoie de A.C., si daca intrebi, si daca nu.
Tu amplasezi o constructie considerata permanenta, mai ales ca va avea si toaleta si chiuveta, care sigur vor fi racordate la canalizare sau o fosa septica, si alimentate cu apa din retea/fantana.

View Postdem3ntor, on 04 octombrie 2022 - 07:22, said:

Daca torni o alee, si pentru aia iti trebuie autorizatie? - da, in cazul in care nu e la tine pe teren.
Sau daca torni pentru a parca masinile in curte, iar ulterior iti amplasezi acolo si doi pereti, si un acoperis din structura usoara?!? - da, se considera constructie permanenta si necesita autorizatie.

Edited by Hider141, 04 October 2022 - 09:23.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate