Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Parere seria 4.

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Deocamdata 60-70% din masinile folosite in oras au motor diesel.
Deocamdata, fabricantii de masini ori sunt prosti ori sunt cretini, avand in vedere ca toata, dar absoluta toata lumea avizata si care se pricepe zice ca motoarele diesel si-au trai traiul, vor fi interzise, etc. si aia se incapataneaza sa le fabrice.

Pentru initiator
Cumpara-ti masina care-ti convine si-ti place si pentru care ai bani. Ca-i diesel, electrica, hybrid sau pe benzina, totuna.Nu vei gasi o parere unanima, fiecare va povesti despre ce are in garajul personal.
Indiferent ce cumperi sa ai grija sa fie in regula cu actele si cu functionarea. Mici reparatii se pot face oricand.
Succes.

ps.
Sincer sa fiu eu n-as cere sfaturi pe forumuri. As cumpara-o si gata, insa sa fie in regula cu cele doua cerinte de mai sus.

#20
regeponurr

regeponurr

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 29.01.2021
Multumesc de parere.

Edited by althea, 03 October 2022 - 16:09.


#21
A_Stere

A_Stere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 06.01.2022
Salut @initiator !
Mi se pare dragut asa ceva: https://www.olx.ro/d...rt-IDgvMpI.html sau asa (nu la fel de "nervos") https://www.olx.ro/d...pe-IDeZLKa.html
Sau daca ai bani de Impozit si RCA mari: https://www.autovit....t-ID7H2fZg.html

Tine cont ca orice masina iei, daca o tii pe dreapta 7-8 luni pe an, bine nu-i va fi si vei avea bani de investit in ea recurent.
Cat despre diesel, in oras nu e ideal, doar daca mergi constant in afara. In oras se pot infunda mai multe chestii, si nici motorului nu-i place sa mearga sub-turat in oras.
La benzina in teorie sunt mai putine piese care se pot strica, dar tine si de modul de exploatare, atat al tau cat si ce a facut cel dinaintea ta.

#22
Cristi-c30

Cristi-c30

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.03.2018

View Postregeponurr, on 02 octombrie 2022 - 22:40, said:

Buna ziua. Onur ma numesc si as dori sa va cer o parere celor mai priceputi. Am 24 de ani si am un buget in jur de 22-23 de mii pentru o masina. Ma uitam la un seria 4 de la 2015 in sus,sau poate si un seria 3,la fel ca an de fabricatie, dar as prefera un seria 4. Se gaseste ceva ok la acest buget un seria 4? merita dieselul in oras?Masina o voi folosi in oras.

Precizez ca va fii prima masina. :) Stiu ca este cam de "neam prost" dar muncesc ca navigator 8 luni din 12 si as prefera sa imi iau ceva care imi place si ma simt bine sa conduc in astea 4-5 luni cand sunt acasa.

Multumesc frumos. Orice parere este bine venita.
Salut!
De aproximativ doi ani am un seria 4 420d folosit 70% in oras,consum mediu 8%.Iti recomand sa iti iei diesel fabricat dupa luna 05.2015 pentru a avea motorul cod b47 .Daca vrei benzina si gasesti in buget evita 420i/428i cele cu cod motor incepand cu litera n.Iarna in 2km se incalzeste motorul,intre timp poti sa folosesti incalzirea in scaune si in volan.Daca ai anvelope de iarna bune si nu te hazardezi pe drumuri greu accesibile nu vei avea probleme cu tractiunea spate.

#23
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
Eu cred ca am avut mai multe decat au vandut dealerii din unele orase si nu am gasit inca una cu probleme.
Dar probabil altfel stau lucrurile cand iei unul din cele mai ieftine exemplare dintr-o tara cu revizii incluse la 30k km si apoi incepi sa ii dai nori, cum se face de multe ori prin jurul nostru.
Altfel, dupa 2013 reviziile noi ale elementelor de distributie sunt bullet proof pentru o masina intretinuta normal. Printre ele, in tara asta e una din fostele mele masini care acum ar trebui sa fie binisor peste 300k km. Si o parte necunoscuta din ei a avut cateva zeci de cai in plus. Si incepe sa sufle cald in capatul strazii.

#24
regeponurr

regeponurr

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 29.01.2021

View PostCristi-c30, on 03 octombrie 2022 - 19:51, said:


Salut!
De aproximativ doi ani am un seria 4 420d folosit 70% in oras,consum mediu 8%.Iti recomand sa iti iei diesel fabricat dupa luna 05.2015 pentru a avea motorul cod b47 .Daca vrei benzina si gasesti in buget evita 420i/428i cele cu cod motor incepand cu litera n.Iarna in 2km se incalzeste motorul,intre timp poti sa folosesti incalzirea in scaune si in volan.Daca ai anvelope de iarna bune si nu te hazardezi pe drumuri greu accesibile nu vei avea probleme cu tractiunea spate.

Asa am mai citit si eu pe net ca motorul b47 e mai ok ca cel vechi. Cele pe benzina sunt la fel? Tot b47? Cu incalzirea in scaun si volan nu ma intereseaza asa tare.🙂 Sunt din Constanta,nu prea am pe ce drumuri de munte sau ceva sa ma duc. 😃

#25
Cristi-c30

Cristi-c30

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.03.2018
Avand in vedere ca este vorba de o masina veche de 5-7 ani te astepti sa aiba unele probleme si incerci sa alegi un cod de motor care nu este predispus la foarte multe probleme.E bine sa cauti motoarele revizuite,b47 la diesel si b48 la benzina.
Eu tot din Constanta sunt si iarna este utila incalzirea in scaune si volan,mai ales daca merg distante scurte.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate