Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Sfaturi achiziție pentru începător.

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
McGabby

McGabby

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 07.06.2021
Salutare
Am nevoie de câteva păreri, sunt începător și as vrea sa intru în acest domeniu începând cu ședințe de shooting / fotografii în natura și cine știe poate evenimente.

Am un buget de 3000-3500 , îmi puteți recomanda un aparat foto cu care as putea începe și învață toate cele necesare ?

#2
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,624
  • Înscris: 29.03.2006
Lei, Euro, USD ?

#3
McGabby

McGabby

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 07.06.2021

 loock, on 02 octombrie 2022 - 12:05, said:

Lei, Euro, USD ?
Lei.

#4
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 McGabby, on 02 octombrie 2022 - 13:10, said:

Lei.
la 3500 de lei îți iei un telefon decent.

#5
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,688
  • Înscris: 26.02.2008
Ce legatura are telefonul cu invatarea fotografiei?

#6
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,881
  • Înscris: 28.12.2006
Posibil sa ai nevoie de multe chestii pentru ce vrei tu acolo, poate nu acum dar pe viitor, astfel ca bugetul cam trebuie suplimentat cu un 0..la coada.
Cred ca ar fi util sa mergi pe un sistem care functioneaza in piata pe zona asta de pro. Daca e strict vorba de invatat merge orice body cu minim un obiectiv, orice aparut in ultimii sa zicem 10 ani.

Edited by crokodilu, 02 October 2022 - 23:01.


#7
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 edri, on 02 octombrie 2022 - 19:41, said:

Ce legatura are telefonul cu invatarea fotografiei?
bugetul.

Se poate învăța fotografie foarte bine cu un telefon ceva mai răsărit.

Edited by DaculScoril0, 02 October 2022 - 23:17.


#8
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,727
  • Înscris: 02.07.2011

 McGabby, on 02 octombrie 2022 - 10:51, said:

Am un buget de 3000-3500 , îmi puteți recomanda un aparat foto cu care as putea începe și învață toate cele necesare ?

Asta:

https://altex.ro/apa...LR250D1855ISBK/

Sau asta:

https://www.f64.ro/s...-wi-fi-si-nfc/p

Personal as alege Canon-ul dar nu vei da gres cu niciunul din ele.

Canon-ul are avantajul unei piete de obiective SH mai mare si mai variata, Sony-ul are avantajul ca daca te musca treaba asta cu fotografia ai o varietate mai mare de aparate avansate noi.

Si ar mai fi optiunea sa mergi pe piata SH. Acolo m-as uita la un Nikon D7200 (am vazut destule cu cadre putine in zona 2000-2500 RON) cu ceva gen 18-140mm si 35mm f1.8. Dar aici cam trebuie sa stii la ce sa te uiti si e destul de greu de explicat ce si cum in scris.

Edited by StefanSC, 02 October 2022 - 23:30.


#9
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 22.02.2014
Un  Nikon D7200 sh,este foarte bun pentru a invata fotografia.

#10
McGabby

McGabby

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 07.06.2021
Sunt începător, pentru ceva SH nu știu la ce sa ma uit sa nu fie defect, de asta optez pentru ceva nou .

#11
dusandragh

dusandragh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 17.07.2008
Pentax K10D
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Eo61t5fH6Qw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by dusandragh, 09 January 2023 - 00:09.


#12
andrei_turca

andrei_turca

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 16.09.2018
Eu am inceput cu un Sony a6000, e listat mai sus de StefanSC. E camera mirrorless mica care poate face multe. Eu o folosesc si acum dupa vreo 5 ani. Nu are o calitate foarte buna in comparatie cu camerele moderne si poate chiar putin mai slaba decat alte camere in aceeasi categorie. Insa are autofocus bun, face parca vreo 11 poze pe secunda, si ai o gama ok de lentile de unde sa alegi de la producatori precum Sigma, si are tot ce ai nevoie sa inveti fotografie. Poti forta si putin video cu ea daca vrei sa inveti ceva editare video.

Partea mea preferata e faptul ca poti instala aplicatii de la Sony care desi sunt cu plata le poti gasi si gratis daca ai chef sa faci cativa pasi sa le instalezi pe camera. Unele aplicatii sunt chiar utile. Eu am folosit cea mai des una care poti face fotografii cu expunere lunga pe timp de zi, care in mod normal necesita un ND filter. O folosesc mai mult pentru fotografii pe cu expunere lunga unde folosind un trepied poti face poze chiar profesionale (mai ales daca inveti tehnica de composite in photoshop si la facut poze). Am folosit-o cu succes si la creare de timelapses. Am ceva imagini postate pe IG dar cred ca e promovare daca postez aici.

Recomand sa cumperi doar body fara acea lentila kit lens de 16-50 care are o calitate a imaginii foarte slaba. Mai bine cumperi camera body + o lentila de producator precum un Sigma 18-50mm SH daca gasesti. Desi o lentila prime ar fi mai accesibila recomand pentru un incepator o lentila cu ceva zoom. Insa nu stiu daca ar fi mult peste bugetul tau.

O alta varianta ar fi sa gasesti doar body Sony a6000 + lentila Sony kit lens de 55-210 care are o claritate buna si merge destul de bine. Insa fara acces la ceva lentila sub 55mm ar fi putin ciudat sa inveti fotografie, desi te--ar ajuta sa ai si ceva precum si ceva mai lung precum acest 210mm.

In concluzie, Sony a6000 e mic bun si e mirrorless ceea ce cred eu ca e mai convenabil deoarece mirrorless-ul e destul de folosit si de profesionisti astazi. Problema e la lentila aici pentru ca ai nevoie de ceva sub 50 de preferat un zoom lens, iar acel kit lens de 16-50 te va face sa crezi uneori ca e ceva in neregula cu camera ta cand de fapt e lentila proasta.

Nu stiu cat te ajuta recomandarea mea, insa orice ai alege e bine ca vrei sa inveti fotografia. O sa se merite cu timpul daca te tii de asta.

#13
andrei_turca

andrei_turca

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 16.09.2018

View Postandrei_turca, on 10 februarie 2023 - 19:23, said:

Eu am inceput cu un Sony a6000, e listat mai sus de StefanSC. E camera mirrorless mica care poate face multe. Eu o folosesc si acum dupa vreo 5 ani. Nu are o calitate foarte buna in comparatie cu camerele moderne si poate chiar putin mai slaba decat alte camere in aceeasi categorie. Insa are autofocus bun, face parca vreo 11 poze pe secunda, si ai o gama ok de lentile de unde sa alegi de la producatori precum Sigma, si are tot ce ai nevoie sa inveti fotografie. Poti forta si putin video cu ea daca vrei sa inveti ceva editare video.

Partea mea preferata e faptul ca poti instala aplicatii de la Sony care desi sunt cu plata le poti gasi si gratis daca ai chef sa faci cativa pasi sa le instalezi pe camera. Unele aplicatii sunt chiar utile. Eu am folosit cea mai des una care poti face fotografii cu expunere lunga pe timp de zi, care in mod normal necesita un ND filter. O folosesc mai mult pentru fotografii pe cu expunere lunga unde folosind un trepied poti face poze chiar profesionale (mai ales daca inveti tehnica de composite in photoshop si la facut poze). Am folosit-o cu succes si la creare de timelapses. Am ceva imagini postate pe IG dar cred ca e promovare daca postez aici.

Recomand sa cumperi doar body fara acea lentila kit lens de 16-50 care are o calitate a imaginii foarte slaba. Mai bine cumperi camera body + o lentila de producator precum un Sigma 18-50mm SH daca gasesti. Desi o lentila prime ar fi mai accesibila recomand pentru un incepator o lentila cu ceva zoom. Insa nu stiu daca ar fi mult peste bugetul tau.

O alta varianta ar fi sa gasesti doar body Sony a6000 + lentila Sony kit lens de 55-210 care are o claritate buna si merge destul de bine. Insa fara acces la ceva lentila sub 55mm ar fi putin ciudat sa inveti fotografie, desi te--ar ajuta sa ai si ceva precum si ceva mai lung precum acest 210mm.

In concluzie, Sony a6000 e mic bun si e mirrorless ceea ce cred eu ca e mai convenabil deoarece mirrorless-ul e destul de folosit si de profesionisti astazi. Problema e la lentila aici pentru ca ai nevoie de ceva sub 50 de preferat un zoom lens, iar acel kit lens de 16-50 te va face sa crezi uneori ca e ceva in neregula cu camera ta cand de fapt e lentila proasta.

Nu stiu cat te ajuta recomandarea mea, insa orice ai alege e bine ca vrei sa inveti fotografia. O sa se merite cu timpul daca te tii de asta.

Edit: Arunca o privire la noul Canon R50. Pare camera perfecta pentru un incepator si a fost lansata acum cateva zile.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate