Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Stocare ieftina si consistenta pe disc optic

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,233
  • Înscris: 05.01.2004
Firma Folio Photonics a anuntat realizarea unei tehnologii de stocare pe disc optic multilayer cu o capacitate de 1TB, initial, dar cu perspective de marire a capacitatii, inclusiv prin folosirea unui sistem cu mai multe discuri.
https://blocksandfil...nology-is-real/
Ceea ce mi se pare interesant este ca tehnologia seamana izbitor cu cea inventata de Eugen Pavel in 1999, pentru care a luat si marele premiu la salonul de inventii de la Bruxelles
https://en.wikipedia...ki/Hyper_CD-ROM
si, desigur, nu exista niciun fel de recunoastere. De altfel, si BluRay se bazeaza pe aceeasi inventie.
Astept cu interes momentul cand va intra pe piata acest nou mediu de stocare...

Edited by sorin61, 02 October 2022 - 09:29.


#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,151
  • Înscris: 07.02.2003
Un fel de BR pe steroizi cu straturi multiple. Chestia e ca nu va ajunge in productie de masa. Sunt solutii mai ieftine si solid state care vor fi viitorul chiar daca deocamdata stabilitatea in timp nu e asa grozava la vnanduri, se vor gasi metode de refresh.

Edited by andreic, 02 October 2022 - 09:42.


#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003
E un risc sa tii datele 100 ani pe un mediu in speranta ca vor putea fi refolosite! Chiar daca tin discurile, cine stie daca vei mai avea dispozitivele ori daca le vei mai putea cupla la sistemele de atunci.
Mai sigur e sa le tot transferi pe echipamentele anilor actuali.

Edited by neagu_laurentiu, 02 October 2022 - 09:54.


#4
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,233
  • Înscris: 05.01.2004

View Postneagu_laurentiu, on 02 octombrie 2022 - 09:54, said:

E un risc sa tii datele 100 ani pe un mediu in speranta ca vor putea fi refolosite! Chiar daca tin discurile, cine stie daca vei mai avea dispozitivele ori daca le vei mai putea cupla la sistemele de atunci.
Mai sigur e sa le tot transferi pe echipamentele anilor actuali.

Sunt total in dezacord. Ia gandeste-te, ca exemplu, la dischetele anilor '90, sau la HDD-urile cu interfata IDE (care mai pot fi folosite, deocamdata, dar trebuie sa gasesti adaptor - cat mai gasesti).

#5
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,827
  • Înscris: 15.04.2019

View Postsorin61, on 02 octombrie 2022 - 09:28, said:

Ceea ce mi se pare interesant este ca tehnologia seamana izbitor cu cea inventata de Eugen Pavel in 1999, pentru care a luat si marele premiu la salonul de inventii de la Bruxelles
https://en.wikipedia...ki/Hyper_CD-ROM
si, desigur, nu exista niciun fel de recunoastere. De altfel, si BluRay se bazeaza pe aceeasi inventie.
Hyper CD-ROM-ul care rezista 5.000 de ani. In teorie; ca-n practica n-avea evident cum s-o probeze. Cautandu-l pe E.P., caruia i-au furat toti inventiile (desi are destule patente si brevete; de ce nu i-a dat in judecata, daca are dreptate?) am dat de alti fantastici conationali https://www.redescop...rbeste-nimeni/:
- Sandu Popescu din Oradea este primul fizician din lume care a reusit teleportarea unei particule;
- Ion Scripcaru, strungar şi lăcătuş mecanic din satul Uzunu (Giurgiu) nu găsește de 4 ani, 15.000 USD pentru a-şi realiza invenția epocală (până la proba practică): motorul care nu consumă nimic!
si multi alti nazdravani.
Sa mai si filtram, zic.

View Postneagu_laurentiu, on 02 octombrie 2022 - 09:54, said:

E un risc sa tii datele 100 ani pe un mediu in speranta ca vor putea fi refolosite! Chiar daca tin discurile, cine stie daca vei mai avea dispozitivele ori daca le vei mai putea cupla la sistemele de atunci.
Mai sigur e sa le tot transferi pe echipamentele anilor actuali.
E discutabil si cui vor mai fi utile. Istoricilor de atunci poate. Toate personajele vor fi moarte, evenimentele de mult depasite, majoritatea teoriilor infirmate.
P.S. Cine dracu' va mai dori sa vada Top Gun sau sa asculte Salam? Vor mai avea curent si timp pentru asta sau vor fi prea ocupati vanand cu sulita gandaci mutanti?

Edited by __Dan__, 02 October 2022 - 10:31.


#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003

View Postsorin61, on 02 octombrie 2022 - 09:59, said:

dar trebuie sa gasesti adaptor - cat mai gasesti
Pai incet incet imi confirmi ce spuneam.

#7
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,183
  • Înscris: 24.02.2007

View Postsorin61, on 02 octombrie 2022 - 09:59, said:

Sunt total in dezacord. Ia gandeste-te, ca exemplu, la dischetele anilor '90, sau la HDD-urile cu interfata IDE (care mai pot fi folosite, deocamdata, dar trebuie sa gasesti adaptor - cat mai gasesti).

Bafta la a putea citi in 2022 de pe o discheta scrisa in 1990 Posted Image

#8
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,936
  • Înscris: 28.10.2006

View Postdani.user, on 02 octombrie 2022 - 11:18, said:


Bafta la a putea citi in 2022 de pe o discheta scrisa in 1990 Posted Image

Iete ca io am citit acu' 2 saptamani nu una, ci zece dischete de 1,44 MB. scrise prin anii '94 - '95.
Am refacut un PC antic si am testat toate componentele, inclusiv unitatea floppy.
Am gasit o cutie de dischete Verbatim si le-am citit pe toate, fara erori.
Daca gasesc si setul de dischete de Windows 95, ma bag la o instalarePosted Image Sper sa gasesc pe net sau prin arhivele mele si drivere pentru componente.
HDD pe IDE inca mai am, chiar si unitati optice pe IDE (si CD Writer si DVD Writer), ambele 100% functionale.
Nu ca ar exista vreo utilitate in a folosi dischete, dar la muzeu trebuie ca totul sa fie functional si sa ai cum sa demonstrezi asta.

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,151
  • Înscris: 07.02.2003

View Postneagu_laurentiu, on 02 octombrie 2022 - 09:54, said:

Mai sigur e sa le tot transferi pe echipamentele anilor actuali.
Asta este intr-adevar cea mai buna idee, cand ai ceva de pastrat refreshuiesti datele in ce variante ai la dispozitie si convenabile la pret, monitorizezi la un interval calitatea citirii lor ca sa prinzi de veste de eventualele viitoare probleme.

View Postviceroy56, on 02 octombrie 2022 - 12:36, said:

Iete ca io am citit acu' 2 saptamani nu una, ci zece dischete de 1,44 MB. scrise prin anii '94 - '95.
Am refacut un PC antic si am testat toate componentele, inclusiv unitatea floppy.
Am gasit o cutie de dischete Verbatim si le-am citit pe toate, fara erori.
E normal, nu stiu de ce se sperie lumea de mediile magnetice flexibile, odata scrise corect cu o unitate bine calibrata pai le ai decade fara probleme, semnalul magnetic nu se degradeaza per se ci datorita mediului si a folosirii in unitati proaste cu capete care zgarie sau pline de praf.

#10
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 05.04.2011

View Postsorin61, on 02 octombrie 2022 - 09:59, said:

Sunt total in dezacord. Ia gandeste-te, ca exemplu, la dischetele anilor '90, sau la HDD-urile cu interfata IDE (care mai pot fi folosite, deocamdata, dar trebuie sa gasesti adaptor - cat mai gasesti).
Dar când si când va trebui sa le recopiezi; altfel le pierzi prin fading magnetic (chiar asta fac eu azi)

#11
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,360
  • Înscris: 10.08.2005

View Postneagu_laurentiu, on 02 octombrie 2022 - 09:54, said:

E un risc sa tii datele 100 ani pe un mediu in speranta ca vor putea fi refolosite! Chiar daca tin discurile, cine stie daca vei mai avea dispozitivele ori daca le vei mai putea cupla la sistemele de atunci.
Mai sigur e sa le tot transferi pe echipamentele anilor actuali.

View Postsorin61, on 02 octombrie 2022 - 09:59, said:

Sunt total in dezacord. Ia gandeste-te, ca exemplu, la dischetele anilor '90, sau la HDD-urile cu interfata IDE (care mai pot fi folosite, deocamdata, dar trebuie sa gasesti adaptor - cat mai gasesti).

View Postdani.user, on 02 octombrie 2022 - 11:18, said:

Bafta la a putea citi in 2022 de pe o discheta scrisa in 1990 Posted Image
Problema in sine este ca iti trebuie "echipamentele" anilor respectivi.
Dar intr-un viitor care poate stoca informatie pe fir de par, nu vad de ce nu ar fi posibila reproducerea echipamentelor si a standardalor vechi folosind electronica moderna.

Edited by MarianG, 02 October 2022 - 13:43.


#12
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,360
  • Înscris: 10.08.2005

View Postandreic, on 02 octombrie 2022 - 09:39, said:

Un fel de BR pe steroizi cu straturi multiple. Chestia e ca nu va ajunge in productie de masa. Sunt solutii mai ieftine si solid state care vor fi viitorul chiar daca deocamdata stabilitatea in timp nu e asa grozava la vnanduri, se vor gasi metode de refresh.
Eu nu inteleg daca aceste discuri sunt ROM ca majoritatea discurilor.

#13
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 02.09.2006

View Postandreic, on 02 octombrie 2022 - 12:56, said:

Asta este intr-adevar cea mai buna idee, cand ai ceva de pastrat refreshuiesti datele in ce variante ai la dispozitie si convenabile la pret, monitorizezi la un interval calitatea citirii lor ca sa prinzi de veste de eventualele viitoare probleme.
......................
Ce le faci???

#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,151
  • Înscris: 07.02.2003
Adica procesul prin care iti tragi toate datele si le transferi ori reinsciptionezi pe/catre o medie de stocare noua asigurandu-le continuitatea integritatii.

Edited by andreic, 02 October 2022 - 17:29.


#15
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,233
  • Înscris: 05.01.2004

View PostMarianG, on 02 octombrie 2022 - 13:52, said:

Eu nu inteleg daca aceste discuri sunt ROM ca majoritatea discurilor.

Au posibilitatea de a fi scrise si rescrise de multe ori. De cate ori... ramane de vazut.

#16
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,073
  • Înscris: 27.10.2007
din cand in cand apare stirea asta. nu stiu cine a descoperit nu stiu ce si stocarea nelimitata va deveni accesibila tuturor!
in realitate, premiul Nobel pentru stocare nu s-a mai luat demult.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate