Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Acoperis mansarda - am nevoie de sfaturi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
chertarea se faca ca acolo unde reazema lemn pe lemn sa nu fie o linie de contact ci o suprafata.

#38
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,825
  • Înscris: 23.05.2013
Da, nu merge ca ceilalti sa ii chetez ca o sa fie mai jos si o sa arate acoperisul ca naiba.

Am inceput as pun coltare la capriorii montati deja si o sa le pun la toti.

Ieri am bagat si cate doua scoabe la fiecare pereche de capriori. Scoabele sunt de 8, subtirele, iar lemnul e partial ucat ca e din primavara pregatit pentru casa si lasat la zvantat.

la sageac  pun lambriu de 19 mm iar mai departe merg cu astereala.

Am facut ieri treaba asta ca sa am front de lucru pana vin oamenii sa puna restul de capriori.

Ieri am luat si dulapii pentru clesti. Am cerut dulapi de 2 de lat cu 5...ce sa vezi...

standardul nu mai e standard...in loc de 5 grosime e...4.5
in loc de 20 latime....e 19...

10 bucati de 6 mx0.2*0.45 =>810 lei ( 1500 lei metrul cub de cherestea)

ca sa pot pune clestii am luat dulapi la 6 metri lungime..caci am nevoie de 4.20..iar din diferenta de 1,8 intentionez sa fac o masa pentru terasa..cand m-oi plictisi...

la clesti daca ii prind cu cuie de 10 e ok, sau trebuie sa bag musai suruburi?

Attached Files


Edited by bogdanhbc, 07 October 2022 - 06:00.


#39
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,825
  • Înscris: 23.05.2013
Va salut!

Dupa doua saptamani de la ultima postare pe topic, am zis sa va arat ce a iesit pana la urma ( poate inspira si pe altii care o sa fie in situatia mea)

1. am luat BCA si am umplut golurile de la calcane( parca asa li se zice centurilor turnate oblice) - un cost destul de mare pentru BCA, adeziv...timp
2. Acoperisul din fata a fost facut altfel...si l-am stricat ca arata ca naiba... si l-am facut sub forma asta.. ( a fost sfatul a 5 persoane din 8 care se pricep sau lucreaza in constructii ( constructori, diriginte de santier, proiectant)

Acu am o problema de rezolvat..capriorii nu sunt taiati cum trebuie..insemnat la boloboc, dar taiat stramb cu drujba de muncitori...trebuie sa ii corectez si sa le bat o scandura in bot pe care va veni tabla si apoi carligele

Mai astept o oferta la tabla dupa care iau decizia cu cine merg mai departe sa monteze folie, sipci, tabla, frontoane samd

P.S. Am bagat doua zile cate 12 ore cu un vecin sa bat lambriul pe terasa si astereala ( pe care am fost nevoit sa o mai curat de coaja ca nu era calitatea 1)

Pareri?

Attached Files



#40
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Căpriorii ăia trebuiau tăiați înainte de montarea pe casă. E greu să îi tai drept pe casă.

#41
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,825
  • Înscris: 23.05.2013

 PoeOvidiu, on 25 octombrie 2022 - 16:22, said:

Căpriorii ăia trebuiau tăiați înainte de montarea pe casă. E greu să îi tai drept pe casă.
da ...tre' sa fii meserias bun ca sa ii tai de jos, nu?

unghiul trebuia calculat...

#42
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,878
  • Înscris: 17.10.2003
La ce avem în tara la ora actuala, da, aia care ii taie de jos și ii nimeresc cum trebuie pot fi numiți meseriași buni.
Exista și versiunea intermediara: lăsați la lungimea inițială, bătut astereala și apoi barbieriti cu drujba la nivelul ultimei scânduri. Apoi se bate pazia (adică scandura aia din botul lor) și gata, nu mai vede nimeni cum a fost.
La mine au nimerit-o, eu am problema cu chertarea care e mult mai nașpa.

#43
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014

 bogdanhbc, on 26 octombrie 2022 - 06:51, said:


da ...tre' sa fii meserias bun ca sa ii tai de jos, nu?

unghiul trebuia calculat...
Nu se calculează nimic, se face jos șablonul acoperișului apoi toate lemnele se taie după șablon.

  Pe șablon vei vedea unghiuri, chertări, lungimi, număr de rânduri de țiglă, tot.

  Nu sunt de meserie, dar am lucrat în tinerețe vreo 2 ani cu un unchi dulgher, acolo am învățat că e mult mai ușor să lucrezi la sol decât pe casă, și am învățat și cum să fac șabloanele.

  Ca idee, la un acoperiș pe un saivan 400mp amprentă la sol, vreo două săptămâni doar am tăiat lemne prin curtea fermei, apoi într-o zi, 3 oameni am pus tot acoperișul sus, a doua zi am pus țigla.

  Viteza de lucru este aproape dublă față de atunci când lucrezi pe casă, la sol te miști mult mai repede si mai în siguranță.

Edited by PoeOvidiu, 26 October 2022 - 09:02.


#44
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006

 PoeOvidiu, on 26 octombrie 2022 - 08:55, said:

Nu se calculează nimic, se face jos șablonul acoperișului apoi toate lemnele se taie după șablon.

  Pe șablon vei vedea unghiuri, chertări, lungimi, număr de rânduri de țiglă, tot.

  Nu sunt de meserie, dar am lucrat în tinerețe vreo 2 ani cu un unchi dulgher, acolo am învățat că e mult mai ușor să lucrezi la sol decât pe casă, și am învățat și cum să fac șabloanele.

  Ca idee, la un acoperiș pe un saivan 400mp amprentă la sol, vreo două săptămâni doar am tăiat lemne prin curtea fermei, apoi într-o zi, 3 oameni am pus tot acoperișul sus, a doua zi am pus țigla.

  Viteza de lucru este aproape dublă față de atunci când lucrezi pe casă, la sol te miști mult mai repede si mai în siguranță.

La noi nu mai gasesti oameni sa stie faca un gard corect si voi vreti sa taie toata lemnariaa de acoperis pe sablon. :)

#45
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,951
  • Înscris: 17.01.2012

 bogdanhbc, on 07 octombrie 2022 - 05:56, said:

...iar lemnul e partial ucat ca e din primavara pregatit pentru casa si lasat la zvantat.

ești copil, dacă crezi că lemnul (mai ales cel gros de 10 cm) se usucă-n 5 luni...

 PoeOvidiu, on 26 octombrie 2022 - 08:55, said:

...dar am lucrat în tinerețe vreo 2 ani cu un unchi dulgher,

nu că aș lua apărarea unora care nu cunosc noțiunea de echer, dar în tinerețea aia acoperișul nu trebuia să urmeze forma unor centuri de beton... era mult mai simplu.

#46
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Ba fix forma unor centuri de beton o urma acoperișul. Era mult mai complicat, nu mai simplu, singurele organe de asamblare erau cuiele si scoabele, deși scoabe foloseam rar. In rest chertări, gaură+cep si cui în cep.

Tinerețea mea nu e chiar așa departe, am doar un pic peste 40 😊 dar am avut ocazia să lucrez cu o persoană care a făcut școală de dulgherie, nu calificată la locul de muncă, am dobândit cunoștințe care le-am folosit din plin când mi-am construit casa în 2006-2007.

Edited by PoeOvidiu, 26 October 2022 - 09:51.


#47
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,825
  • Înscris: 23.05.2013
nu zic ca se usuca in 5 luni..dar totusi pierde multa apa..

ieri mi-au venit 6 scanduri de 20 cm latime pe care vreau sa le pun in capul capriorului si 4 erau usurele, iar doua parca erau inmuiate in apa...duble la greutate

#48
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,573
  • Înscris: 12.06.2010
Sa zicem ca ai dres-o cu aplecatoarea... Dar vazand ultimele poze sunt de parere ca ai prea putine ferestre, prea putina lumina naturala.

#49
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,825
  • Înscris: 23.05.2013

 lucianburjuiul, on 26 octombrie 2022 - 14:33, said:

Sa zicem ca ai dres-o cu aplecatoarea... Dar vazand ultimele poze sunt de parere ca ai prea putine ferestre, prea putina lumina naturala.
hmmm...

pai spre nord la parter nu am facut ferestre pentru ca sunt la 1 metru fata de limita de proprietate si ar fi trebuit sa respect distanta minima, plsu nu ma ajuta spre nord ferestre...
in fata am la bai goluri de 70x140 h parca si la hol ceva similar pentru aerisire.
Cele mai mari de 2x2 metri sunt la living - 2 buc

iar la dormitoare am undeva la 1,4 x 1,4 metri ..in rest nu as avea unde pune datorita formei si amplasarii terasei ( da, am si la bucatarie care da spre terasa)

ramane varianta ca la mansarda sa pun unu doua veluxuri...dar ma amagesc cu gandul ca in viitor poate voi pune panouri solare... si sa folosesc suprafata sudica a acoperisului maxim posibil...

la un 7 kw putere fotovoltaica instalata.../450 wati panoul..inseamna vreo 15 -16 panouri

apa sudica a acoperisului are un 5,50 x 9,8 metri  = > deci intra doua sau maxim 3 randuri a cate 7-8 panouri pe rand...

#50
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008

 bogdanhbc, on 26 octombrie 2022 - 14:52, said:

hmmm...

pai spre nord la parter nu am facut ferestre pentru ca sunt la 1 metru fata de limita de proprietate si ar fi trebuit sa respect distanta minima, plsu nu ma ajuta spre nord ferestre...


Daca ai acord  notarial cu vecinul de ce nu se putea obtine autorizatie de construire cu geamuri acolo?

#51
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,825
  • Înscris: 23.05.2013
Salutare!

Ieri am reusit sa ii pun caciula!..de acu poa' sa ploua...

Per total sunt multumit de executie, insa la urma bajetii au calcat pe cutele tablei de pe terasa si au indoit-o in cateva locuri.

E vreo varianta sa pot indrepta indoiturile respective? Eu am incercat cu un magnet, dar nu functioneaza

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate