Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Vaccin - alergie polen, ambrozie etc

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Exista un vaccin disponibil in Romania pt alergii? L-a facut careva, a fost eficient?
Multumesc anticipat. Informatia este probabil foarte pretioasa pt multi.

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 22.05.2003
Nu exista asaceva.
Pe masura ce in jurul oraselor mari suprafete de teren au ramas nefolosite, buruieni de toate felurile si tone de polen agreseaza organismul.

#3
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
știu pe cineva care facut ceva vaccin  nemțesc dar fara efect vizibil .vaccin facut pe termen mai lung cred ca lunar și adus tot de acolo și nu de la noi din farmacie.numele nu-l știu acum

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Vaccinurile sunt ptr virusi si bacterii. Invata corpul ( sistemul imunitar ) sa le invinga.

Alergia e o problema "interna" a corpului - reactioneaza gresit la stimuli externi - polen, praf...
Solutiile sunt altele - antihistaminice sau... masca.

Edited by eiffel, 02 October 2022 - 06:56.


#5
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,418
  • Înscris: 17.04.2006
Exista o schme injectabila care sa iti mai reduca din reactii insa trebuie sa te impungi in fiecare an si.... cam greu de gasit!

#6
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006
Nu in fiecare an, ci in fiecare saptamana pentru cateva luni, dupa aia din 2 in 2 saptamani, lunar si asa mai departe, vreo 3 ani. A facut fi-mea cand era mica pentru polen de graminee.
Au fost niste rezultate, s-a mai domolit putin alergia, credeam ca face astm.
Ambrozia se raspandeste extraordinar de rapid, e plin de ea. Am mai multi vecini care au alergie sau au inceput sa aiba in ultimii ani.

#7
dev2000

dev2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 27.09.2016
Vitamina D ajuta mult la diminuarea intensitatii simptomelor - am un prieten caruia i-a recomandat medicul vitamina D pentru alergie la ambrozie si a functionat

#8
Visatoru'

Visatoru'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 30.05.2006
Exista imunoterapie prin intermediul acelor picaturi de la Stallergenes. Picaturi care din pacate se gasesc cam greu sau chiar deloc in unele perioade.
Vaccinurile au cam disparut din RO, desi erau o varianta buna. Probabil se mai gasesc in alte tari.

#9
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

View PostMembruAnonim, on 01 octombrie 2022 - 23:19, said:

Exista un vaccin disponibil in Romania pt alergii? L-a facut careva, a fost eficient?
Stiu eu un vaccin eficient: iti iei 2 sau mai multe valize, le umpli cu haine de vara+toamna si te muti din tara, de exemplu in Grecia.
Am fost recent acolo in concediu, sotia mea a locuit aproape 10 ani in Grecia, si nu am vazut nicio urma de ambrozie. Inainte sa plecam sotia era non-stop cu pachete de servetele dupa ea, si uneori trebuia sa ia Aerius sa mai domoleasca macar un pic alergia, la cat de nasol era. Si cum am iesit din Ro, totul s-a domolit.
Sa nu mai spun de preturi, care sunt identice sau chiar mai mici decat la noi, produse mai ok, si clima perfecta, cel putin pentru noi 2.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate