Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Capcane pentru șoareci

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
lipiciul e nasol din toate punctele de vedere, e poate cea mai rapida metoda, ca se poate prinde instant, daca ai unul in casa care roade si nu poti dormi, pui lipici pe traseu si il prinzi. insa pt mai multi si pe termen lung, caramelele pt sobolani sunt cele mai eficiente. Sunt 100% garantate iar soarecul se stafideste si nu pute. La grausor, daca s eascunde pe undeva si moare, pute.

#20
chflorin

chflorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 11.01.2011
Asa ceva , are reviewuri bune si costa 50 lei (fara recipient , numai capacul) [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pHwvVPT202Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Gasesti aici https://nurca.ro/pro...ASABEgKOIvD_BwE

#21
x1yz

x1yz

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 93
  • Înscris: 28.08.2022

View Postx1yz, on 01 octombrie 2022 - 18:35, said:

Una bucata gresie(nu e musai). Una farfurie de ciorba(sa nu fie plata). O nuca. O scobitoare. O bucatica de șorici. Infingi soriciul in scobitoare ,iar celalat capat al scobotirii in nuca(acolo unde era codita nucii). Pe mijlocul placii de gresie asezi farfuria cu fundul in sus, sprijinita de nuca, cu scobitoarea in interior. Garantat in cateva zile ii prinzi pe toti. Evident ca poti pune mai multe capcane si ca poti inlocui soriciul cu altceva care sa stea bine in scobitoare. Cand soricelul e prins, fie aduci cu tine o pisica dragalasa Posted Image , fie iesi cu placa de gresie afara din casa si apoi ridici farfuria.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9szkzr5A1lg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Spor la prins soricei!

#22
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012
tocmai ce am pus sapt trecuta " caramele" ( pasta raticida). Deja au murit mare parte din ei unde tin cerealele. Partea proasta e ca ar trebui sa ii cauti sa ii scoti pt ca mor pe unde stau ei...Eu am unul unde nu am acces si miroase ca naiba, dar trece in timp :))

#23
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001
Eu folosesc lipici .... este cam dura metoda dar are avantajul de a fi eficienta ... am prins pe aceeasi placa ai cate 6 bucati pe cand la capcanele clasice o dafa ce ai prins un exemplar ceilalti le vor evita ... si cel mai important ai cum se te debarasezi de cadavre ... nu raman sa putrezeasca prin locuri inaccesibile.


#24
b107

b107

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 02.01.2011
Dacă ai de unde, pune pelin, un braţ de plante să zicem, în zona cu şoareci.
Mirosul plantei îi va ţine departe.

#25
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 01.09.2021
Prima dată când am avut de a face cu șoarecii/ sobolanii  era la bunici, casa cam la fel, cu lut. Am băgat pernuțe raticide prin toate magaziile din jurul casei și Intr o săpt doua mirosea tot a cadavru. A fost cam nasol dar eficient, i am stârpit. Pliculețele le pui ori la interior, ori în locuri unde pisică și câinele nu pot intra, in crăpături, prin lemne, etc. Atenție, că de curând UE a impus înjumătățirea concentrației substanței active, trebuie întrebat la magazin să ți de-a din alea bune.  "Otrava" din pernuțe e un anticoagulant, trebuie ingerat și destul de mult sa pățești ceva. Un cățel de 3 luni a mâncat un pliculeț și nu a pățit nimic, i am dat și lapte. Doza fatală e raportată la greutatea corporala.
Deci pernuțe ți as recomanda. Lipiciul merge la cei mici, pui in centrul unui carton mare. Atenție, când da de căldură se întinde foarte mult și pătează ireversibil.

Eu acum am peste tot prin curte țevi  de 1 m, suficient de înguste sa nu încapă pisica, iar in mijloc cate o pernuță. Le schimb la 2-3 luni, se vede mâncat puțin din ele și sper ca țin populația sub control.

View Postb107, on 01 octombrie 2022 - 20:31, said:

Dacă ai de unde, pune pelin, un braţ de plante să zicem, în zona cu şoareci.
Mirosul plantei îi va ţine departe.
Eu citisem că menta ar avea același efect. Am incercat cu menta, dar fara rezultat.

#26
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,565
  • Înscris: 10.01.2012
lipiciul e prea sadic, se chinuie o grămadă. Sunt clipuri pe youtube cu capcane simple. După ce intra 90% sau toți dacă sunt puțini, pui apă și-i înneci, sau bagi un cablu electric.
De exemplu.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7vPkCYEpnsw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by NelsonMandela, 01 October 2022 - 21:16.


#27
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,567
  • Înscris: 31.01.2010
E o poveste asta ca daca maninca pernutele alea nu miros dupa ce moare, pute a hoit ca orice hoit, daca e sobolan e traznet mirosul!
Am avut la bunici sobolani ca tineau animale si era singura casa in hotar, veneau de pe cimp si se aciuau la ei.
Ani de zile s-au chinuit cu otravuri, si prin anii 70 erau nu gluma otravurile dar tot n-au scapta de ei pina nu au adus o catelusa specializata in sobolani.
La fel am patir si eu la casa, vecinii aveau animale dar si ciini, la noi era liniste, nimeni si nimic nu-i deranja, n-aveau nimic de mincat dar stateau linistiti prin magazie.
Aveam un motan da ala nu se dadea la ei, am primit un catel Tecke si ala a fost inceputul linisti in curte, nimic nu mai mica fara sa stie, prinde soareci, sobolani, serpi, sopirle, tot ce misca, acuma are si ajutoare, o catea tot Teckel si un pui de la el, sper sa fie la fel de bun!
Cu otrava ii stirpesti pe moment insa trebuie ceva sa-i tina sub control, aia doar pisica o face la soareci iar la sobolani cateii de meserie.

#28
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 15.04.2007
https://www.dedeman....re-t2/p/7032733

#29
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,474
  • Înscris: 06.01.2014

View Postodastramosilor, on 01 octombrie 2022 - 18:49, said:

lipiciul e nasol din toate punctele de vedere, e poate cea mai rapida metoda, ca se poate prinde instant, daca ai unul in casa care roade si nu poti dormi, pui lipici pe traseu si il prinzi. insa pt mai multi si pe termen lung, caramelele pt sobolani sunt cele mai eficiente. Sunt 100% garantate iar soarecul se stafideste si nu pute. La grausor, daca s eascunde pe undeva si moare, pute.
Care sunt aceste " caramele" ?

#30
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,859
  • Înscris: 30.11.2021
Hai sa o spun pe a sincera. Am intrebat si eu pe forum despre capcane de soareci. Aveam deja 2 modele de capcane de soareci, cred ca zic bine. Am pus mancare, le-am armat.
Am incercat cu boabe, otrava, problema este ca iti mor prin perete.

Lipiciul este varianta a mai umana, daca esti om si omori soricelul ala, nu-l lasi sa se chinuiasca.

Pui lipici pe o bucata de parchet, gresie, plastic, pui ceva mancare, dulciuri.

#31
Mickeydutza

Mickeydutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 08.02.2016
Bucket Mouse Trap | Best Mouse Trap - DIY Homemade mouse trap
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/03xMecBdVvk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#32
Mickeydutza

Mickeydutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 08.02.2016
How to catch mice without a mouse trap. A simple trick that works! Mousetrap Monday
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8Ze7Fjjuses?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#33
x1yz

x1yz

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 93
  • Înscris: 28.08.2022
Daca ma gandesc putin, tipul asta specializat in capcane pentru soricei, seamna chiar binisor cu un soricel.

#34
the_northpole

the_northpole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,798
  • Înscris: 10.01.2010
sunt fix in aceasi situatie. doar ca e jale in momentul acesta atâția sunt(nu doar cateva), au atacat porumbul de nu mai pot. personal o sa incerc variant asta:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TBeySuYvdbY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#35
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,348
  • Înscris: 22.10.2007
Am avut niste soareci ce isi facusera casa in pamant asa ca am luat niste d-astea: Mouse Traps Mice Traps, 6 Pack Mouse Traps For Indoors That Kill Instantly, Rodent Trap, Mice Kill Mouse Control https://amzn.eu/d/2w3U0wX
Si am pus putin unt de arahide ca momeala, cica le place f mult, in orice caz au mers perfect, 6 Stuart Little au plecat pe lumea cealalta, altii n-au mai aparut.

#36
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,422
  • Înscris: 05.02.2009
Vin și eu cu o idee .
Am văzut un clip interesant și metoda mi se pare foarte bună !!!
O capcană, într-o cutie de conservă, de smîntînă ... etc, se pune în cantități egale, spre exemplu ... 100 g făină (sau mălai) + 100 g ciment (sau ipsos).
Se mai adaugă ptr aromă 10-20 boabe de grîu (sau porumb spart) + 1-2 linguri de cașcaval ras (sau brînză rasă).
Se amestecă ingredientele și ... cine mănîncă din cutia aceea ... în maxim 2 zile ceapă.

Ideea ar fi că cimentul (ori ipsosul) odată ingerat ... ajuns în mațe, nu mai iese pe "dos", ci se întărește acolo !

Dacă "haita" e mai mare, se mai reface stocul din cînd în cînd.

Ieftin și practic !
Succes !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate