Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Passat B8

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,660
  • Înscris: 24.10.2015

 Mihai_mb, on 01 octombrie 2022 - 19:53, said:

Tocmai am cumparat eu unul, din Germania de la o reprezentanta VW, nu am apucat inca sa ii fac topic pe jurnal de bord.

Am luat unul din 09.2018, dsg, 4motion, cu AdBlue, 190 cai putere, 150000 km, masina de firma iesita din leasing. Am preferat cu adblue, e mai putin solicitat filtrul de particule din cate stiu. 18800 euro a fost, m-a mai costat platforma cateva sute. Are faruri led full cu faza lunga automata, roata de rezerva, display mare cu navi ( i-am activat ulterior la reprezentanta la noi si android auto), scaune comfort cu masaj la sofer, clima 3 zone, camera spate, senzori, roata rezerva etc. I-am facut revizie full ulei si filtre, dsg are facut acu 40000 km, mai las 20 mii, ii fac revizie la haldex cu curatare pompa si am mai avut de schimbat bujiile incandescente ca dadeau eroare. Pe parametri filtru de particule e ca noua, incarcare fff mica, daca iei una rulata la noi la km astia e bucati deja, dar acolo vad doar autostrada astea noi cu rulaj maricel si se cunoaste.
Atata ca merge un detailing, spălătoriile lor cu perii is niste porcarii si matuiesc vopseaua, dar e valabil pt 90% din masinile din DE.

Sfatul meu: ia serii de sasiu la cele care te interesează pe mobile sau vw gebrauchtwagen sau unde vrei tu sa cauti ( le ceri pe mail pe whatsapp sau telefonic, vezi ca unii is handicapati pe la reprezentante, ca asa is nemtii, cu nasul pe sus, daca o dai mai pe engleza te flituiesc. Aia e, sa-si vanda masinile cand o zbura porcu, ca gasesti Passaturi berechet). Cu seriile mergi la o reprezentanta la noi si roaga frumos pe cineva de la service sa te ajute cu istoricul: rulaj, revizii, daune. Da si un carvertical si Doamne ajuta! Daca ai si pe cineva sa o verifice sau te duci si tu cu un tester de vopsea, odb, si mai bine.

Nu crede NIMIC din ce zic ei, mint toti, si arabi, si turci, si nemti sadea. La a mea a avut schimbata bara fata si parbrizul, ei ziceau ca n-a avut nimic schimbat, cand le-am zis, au lasat 200 de euro. Si era reprezentanta. Mi-au dat oricum garantie la ea 12 luni in orice reprezentanta din Europa.

Ai grija ca la turci/arabi multe au fost dauna totala si reimportate de prin Lituania sau te miri unde, le da si carverticalul.

Spor!

Deci ai luat Passat pana la urma. Sa-l stapanesti sanatos. Ma uit si eu la ele in ultima vreme :) dar deocamdata mai trag de batran.

#20
Mihai_mb

Mihai_mb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,570
  • Înscris: 23.09.2016

 vinciun, on 03 octombrie 2022 - 07:08, said:



Deci ai luat Passat pana la urma. Sa-l stapanesti sanatos. Ma uit si eu la ele in ultima vreme :) dar deocamdata mai trag de batran.

Mersi! S-ar putea sa iasa cu scantei, dar dupa ce am mers cu un w212 facelift 2.2 cdi (mai chelut ce-i drept) am fost convins ca e decizia buna sa iau Passat. Diferentele s-au cam redus, au plusat si producatorii de buget, au scazut si cei premium, nu mai ai cine stie ce insonorizare in plus sau materiale sau dinamica sau feeling sa te dea pe spate la Mercedes vs Passat si sa te simti rasfatat intr-una versus banal in alta (e vorba doar de cum te simti, nu de perceptia de marca, gen daca acoperi sigla cu banda izolanta). Da, e mai bun mertul, dar nu mai e atat de mai bun incat sa merite in aceeasi bani sa iei un E mai vechi cu 4-5 ani, mai hartanit si pe urma sa te coste si mai mult sa-l tii. Cumperi mai mult siglă acum decat comfort. Chiar si ca fiabilitate s-au cam redus din diferente. Cu w212 a inceput generatia de plastic si la ei.

Edited by Mihai_mb, 03 October 2022 - 12:21.


#21
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,660
  • Înscris: 24.10.2015
E classe devine interesant cand ai motor si echipare, altfel e normal sa nu te impresioneze.

Din ce ma uitam eu, si la Passat daca aleg motor potent, pachet sport, piele si tot felul de optiuni, pretul urca aproape de un e classe. Deci nu prea poti spune ca iei in aceiasi bani passat cu 5 ani mai nou. Ca sa fie cu 5 ani mai nou inseamna ca bagi comparatie merc v6 echipat si passat 4 cilindri aproape chel.

#22
Mihai_mb

Mihai_mb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,570
  • Înscris: 23.09.2016
Astazi s-au schimbat :
Amortizoare ( toate 4) kyb, flanse, bucse bascula fata, bielete antiruliu, rola intinzatoare (gates) si curea accesorii (conti)
+ facut update soft cutie de viteze si infotainment.

Masina sta acum lipita de drum cum trebuie, anterior la o denivelare mai adanca luata pe la 60 la ora am harsait un pic de pamant, moment in care am decis schimbarea amortizoarelor cu tot ce mai era uzat pe acolo. Nu mai am deocamdată nici un zgomot de la suspensie, stiu ca e doar pentru un an - doi tacerea, dar se simte ca o masina noua din punctul asta de vedere.

La cutie dupa update de soft s-a îmbunătățit mult cat de lin schimba vitezele la decelerare in modul sport ( in special din 4 in 3 si din 3 in 2), in drive si in sport accelerare nu erau probleme. Acum nu se mai simte nici un schimb de viteza, parca e hidramata.
La infotainment am facut update-ul ca s-a blocat de vreo 2 ori pe connecting to Android Auto si a ramas asa pana la reset, vedem daca se rezolva.

Edited by Mihai_mb, 04 November 2022 - 17:57.


#23
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Dai 18800 euro pe un Passat ca apoi sa declari ca ai pus imediat cele mai ieftine gunoaie de amortizoare ce se pot pune pe acea masina KYB.Si eu sunt hater si des denumit generator de flame?Posted Image

#24
Mihai_mb

Mihai_mb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,570
  • Înscris: 23.09.2016
Mi le-au recomandat cei de la reprezentanta skoda, au zis ca monteaza des si se comporta foarte ok.
Ca fapt divers, vin in echipare OEM la foarte multe masini, nu-s vreun no-name.

Dar da, scuze, data viitoare o sa pun amortizoare suflate cu aur la o masina SH ce o tin probabil 3 ani (daca e sa ma iau dupa anterioarele), ca sa se bucure Melteanu de pe forum.

L. E. : acuma mi-am dat seama ca n-am postat pe jurnal de bord, pe telefon fiind, am incurcat topicele ( deh, a fost o saptamana lunga). Numai bine raman frustrarile tale aici si jurnalul curat :))

Edited by Mihai_mb, 05 November 2022 - 01:37.


#25
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Frustrari generate de ce anume?Ce ai tu si nu-mi pot permite?Posted Image Un Passat de 19000 euro,da,nici beat nu as cumpara.....asta da...Cind vei avea oua sa porti o discutie barbateasca fara sa fugi la report dupa primul adevar ce il citesti mai stam de vorba.Pina atunci,in aceiasi termeni civilizati iti amintesc ca acum vreo 25 de ani vindeam Kayaba,in patrie.Si exista oameni ce au pareri formate cind cumpara ceva,nu o fac dupa raspunsul la intrebarea CE RECOMANDATI?

#26
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 12.09.2013
Nu-i o rusine sa vizi piese auto...pana la urma.Da tu meltene ce supermasina ai de zici ca nu ai cumpara Passat nici beat?

#27
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Eu nu am spus ca nu as cumpara-o,ci doar ca nu as da acea suma pe asa ceva.Eu merg cu vechituri....

#28
Mihai_mb

Mihai_mb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,570
  • Înscris: 23.09.2016

 Melteanu, on 05 noiembrie 2022 - 07:40, said:

Frustrari generate de ce anume?Ce ai tu si nu-mi pot permite?Posted Image Un Passat de 19000 euro,da,nici beat nu as cumpara.....asta da...Cind vei avea oua sa porti o discutie barbateasca fara sa fugi la report dupa primul adevar ce il citesti mai stam de vorba.Pina atunci,in aceiasi termeni civilizati iti amintesc ca acum vreo 25 de ani vindeam Kayaba,in patrie.Si exista oameni ce au pareri formate cind cumpara ceva,nu o fac dupa raspunsul la intrebarea CE RECOMANDATI?

Reporturile alea n-o prea avut saracele legatura nici cu ouale, nici cu barbatii, nici cu adevaruri minunate si greu de demontat spuse de tine, ci cu niste fabulatii incredibile gen ca s-ar fi schimbat jumate din masina prin bara fata si ca as vinde vreo masina cu probleme facand paguba altuia si alte asemenea, care n-aveau sens pe jurnalul ala.

Acuma dupa cum vezi n-ai nici un report ca nu-ti plac amortizoarele kayaba ( desi si-aicea ai trantit gogorita ca ar fi cele mai ieftine gunoaie, ai vreo 5 marci mai ieftine la prima strigare pe piata) ,e dreptul tau sa nu-ti placa. Ba chiar daca is proaste si se tuf peste un an o sa fiu primul care zice asta si le schimba.
Deocamdata par in regula si nu au cedat inca la drumul dinspre service spre casa, desi am oprit si la cumparaturi pe drum.

Edited by Mihai_mb, 05 November 2022 - 09:18.


#29
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Daca pentru tine e fabulatie ca in service de altceva decit Dorel se schimba ce am enuntat prin fata,esti cel putin nestiutor.Nu aveau sens pe jurnalul ala inutil de ce?Acel juranal e supus doar urarilor,unde scrie?Cit despre Ky,acum multi ani erau primele gunoaie pe piata,apoi timpul a trecut si sunt si altele aparute,pentru cine nu are bani.Faptul ca te astepti sa cedeze pina acasa explica mult....Posted Image Greseala mea ca am postat pe topicul tau si initiat conversatie cu tine.Nu numai ca esti pe dinafara subiectului dar mai ai si tupeu sa te contrazici aiurea,fara o argumentare.Ma retrag,morala-ar fi trebuit sa nu intru in ORICE discutie cu cine da 19000 euro pe un Passat.O zi buna si tie....

#30
Mihai_mb

Mihai_mb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,570
  • Înscris: 23.09.2016

 Melteanu, on 05 noiembrie 2022 - 12:10, said:

Faptul ca te astepti sa cedeze pina acasa explica mult....
Sunt trolari mai reusite pe lume decat sa te prefaci ca nu intelegi sarcasmul, daca tot vrei sa-ti asumi un personaj si sa faci teatru, fa-l misto, sa starnesti un zambet, nu doar o spranceana ridicata.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate