Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

Honda Civic 2012 1.8

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006

View PostMelteanu, on 26 octombrie 2022 - 05:49, said:


Daca pe Volvo ai pus Debica atunci pe Dacia ce mai pui?Ca sub Debica nu mai e nimic....
Asa am cumparat masina. De curiozitate te-ai uitat sa vezi ce chinezarii pun unii pe masini de 300+ cai?
E plina piata de anvelope low cost, iar lumea le cumpara din greu. Majoritatea nu-s bune nici ca ghiveci de flori.
@initiator- Ia in calcul si o verificare geometrie.

Edited by uhu10uhu, 26 October 2022 - 06:58.


#38
dannvlas

dannvlas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 16.07.2022
Jante otel potrivite: KFZ8067 gaura centrala 64.1, piulite semisferice. In 4 ani au ruginit si am preferat sa iau altele, de aliaj, odata cu schimbarea cauciucurilor. Pe cele vechi le-am donat.
Jante aliaj potrivite: OXXO PICTUS Silver ET45 5/114.3 64.1, piulite tronconice. Baietii de la Autobon au fost finuti si mi-au trimis si piulitele potrivite, gratuit.
Cauciucuri de iarna foarte bune (dar cred ca au trecut la o generatie mai noua): Michelin ALPIN 5 205/55 R16 91H.

#39
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,197
  • Înscris: 13.07.2005

View Postdannvlas, on 26 octombrie 2022 - 07:26, said:

...
Cauciucuri de iarna foarte bune (dar cred ca au trecut la o generatie mai noua): Michelin ALPIN 5 205/55 R16 91H.

Yeap !
Am avut Michelin Alpin pe 3 dintre masinile mele din ultimii 5-6 ani. Excelente !

@initiator - ma vad nevoit sa repet: indiferent ce masina ai, cu ce sisteme de siguranta sau de tractiune, singurul tau contact cu drumul sunt anvelopele !
Deci acolo-i ultimul loc in care sa faci economie !
In rest - nu pot spune decat ca te felicit pentru achizitie !
Am avut un Civic cu motorul asta ( e drept ca sedan) pentru un an si 25k km. Am fost super incantat de masinuta dar mai ales de motor. Am renuntat la Civic din motive ce nu tin de eventuale lipsuri ale masinii ci din motiv de ... Subaru !

Raferitor la benzina - eu de muuulti ani, la toate masinile mele, alimentez exclusiv cu OMV Maxx Motion 100 si ocazional cu aia de 98 de la Rompetrol.
Nu-i vorba de putere/curatare/ etc - desi simt diferenta de la o benzina la alta - si nici macar de consum (desi, pe testate, cu benzina de 100 consumul este ceva mai mic) - pur si simplu masinilor le place benzina asta si mie-mi place cum se comporta agregatele alimentate cu asa ceva !

#40
howdy

howdy

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 01.10.2022

View Postcosmin147, on 26 octombrie 2022 - 04:01, said:


https://www.anvelope...0-et55-ho516005 Modelul asta il am, utilizate, dar in stare f buna. Daca ziceti ca sunt prea rele o sa imi iau altele originale. Iar despre cauciucuri, o sa imi iau scumpe si totul o sa fie bine. Astept parere despre jantele alea, chiar nu ma pricep la capitolul asta Posted Image. Multumesc mult!

Edited by Dany_Darke, 26 October 2022 - 09:43.


#41
cosmin147

cosmin147

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 16.02.2013
Aaasa, coleguțule, masina te vrea cu ratiunea intacta, dar si cu ceva principii automobilistice.

Nu stiu nimic de jantele alea, dar sper sa te ajute colegii.
Ceea ce stiu insa, este ca majoritatea jantelor de tabla aftermarket sunt chinezarii (nu se echilibreaza cum trebuie, se indoaie usor, ruginesc repede etc), deci, grija.


#42
dannvlas

dannvlas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 16.07.2022

View Posthowdy, on 26 octombrie 2022 - 08:53, said:

https://www.anvelope...0-et55-ho516005 Modelul asta il am, utilizate, dar in stare f buna. Daca ziceti ca sunt prea rele o sa imi iau altele originale. Iar despre cauciucuri, o sa imi iau scumpe si totul o sa fie bine. Astept parere despre jantele alea, chiar nu ma pricep la capitolul asta Posted Image. Multumesc mult!
Jantele din link au ET55, din ce stiu eu Civicul are standard ET45, ceea ce inseamna ca rotile tale vor fi cu 10 mm mai in interior. Nu stiu sa evaluez ce impact poate avea chestia asta, eu am cautat sa iau exact ce corespundea cu originalul. La prima vedere, dreptunghiul format de anvelope va fi mai ingust, ceea ce poate pune probleme in virajele mai stranse. Dar uita-te in cartea masinii, tu ai generatia precedenta si nu sunt 100% sigur daca rotile sunt identice.

#43
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,197
  • Înscris: 13.07.2005
Referitor la jante - la fostul meu Civic, tin minte ca i-am cumparat pentru rotile de iarna un set de jante din aliaj RIAL (nu mai retin modelul dar tin minte ca erau funurii si aratau foarte bine pe masina).
Daca nu ma insel, au fost in jur de 4-500 lei/bucata (pe 16).
Am avut jante RIAL pe rotile de iarna la inca 2 masini si am fost foarte multumit de ele.

PS: Vad ca tot pe la 500 lei/bucata sunt si acum.
PPS: Vad ca nu au ET45, dar sunt cu 40. Eu am avut un ET mai mic (nu mai retin daca 40 sau 38) - asta inseamna ca anvelopa iesea putin in afara si masina se murdarea ceva mai mult.
La primul meu Forester aveam o diferenta mai mare de ET - 10-15 mm si-mi arunca jeg si zloata inclusiv pe oglinzile retrovizoare !

Edited by marr, 26 October 2022 - 12:13.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate