Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Honda Civic 2012 1.8

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
dannvlas

dannvlas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 16.07.2022
Recomandarea mea e sa nu mai arunci banii pe benzina scumpa. Motorul e proiectat sa mearga cu benzina de 95, tot ce e peste inseamna bani aruncati.

#20
cosmin147

cosmin147

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 16.02.2013
Bravo, @howdy, s-o stapanesti sanatos!

- cand o deschizi (de pe butonul usii sau din telecomanda), la prima apasare deschide usa soferului, iar la a doua apasare se deschid toate cele 5 usi, citeste manualul (daca vrei, ti-l dau eu in pdf in limba romana, eu il am printat si il am mereu in masina, e cu musai).
- geamurile si oglinzile pot fi inchise/deschise/rabatate din telecomanda si apoi, cand deschizi usa soferului, oglinzile se deshid singure sau le poti rabata permanent din butonul de pe usa.
Citeste manualul si nu te astepta sa le stii pe toate din prima saptamana. Si nici nu trebuie, de ce ai vrea sa mananci toata ciocolata dintr-un foc.

Masina nu e perecta dar este cu totul diferita fata de piața si de concurentele ei, are cel mai mic CX din clasa si generatia ei (0,27), iar uratenia ei inginereasca ce o face sa fie frumoasa trebuie sa iti placa doar tie.

Bravo c-ai avut curajul sa iei o masina cu caracter ce nu se incadreaza in norme si "turma".
Si sa stii ca e sigura si tanc (aprpape 1,4 tone): cand au realizat-o, exact inainte sa o puna in fabricatie, euroncap a inasprit testele, dar masina a luat tot 5 stele. ;)
Iar rotile 225/45/R17 contribuie si ele la tinuta de drum.
E peste generatia precedenta, chiar daca Civic 8 e cel mai iubit si este modelul de referinta care a revolutionat piata si care a uluit presa.
Civic 9 ia tot ce a fost bun de la Civic 8 si ii elimina lipsurile: interior de calitate mai buna, insonorizare, suspensii confortabile etc - Civic 9 este evolutie in loc de revolutie, dar pastreaza nebunia si unicitatea Honda Civic.
E spatioasa, se sta foarte bine in ea si daca se conduce cu cap, poate sa consume cu usurinta 5,5 extern/8 intern, ceea ce nu e rau pt o benzinara aspirata de 1.8, 1,4 tone si roti 225/45/17.
Si lumea se intreaba de ce e scumpa.

Chiar daca are o buna tinuta de drum, nu are punte independenta pe spate, insa portbagajul de 467 de litri si magic seat-ul merita cu varf si indesat acest compromis.

Drumuri bune!


#21
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006
Drumuri bune si km multi fara probleme.

A fost scumpa, dar asta este un pret normal pt o masina intretinuta, buna. Multi romani nu inteleg asta.

#22
howdy

howdy

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 01.10.2022
Multumesc mult pt recomandari, sfaturi si felicitari. Nu prea ma intereseaza de cativa lei economisiti cu benzina de 95 daca stiu ca cea de 100 ajuta un pic la acceleratie si curata motorul. Am gasit manualul in engleza pe net, e arhisuficient. Multumesc mult pt ajutor, chiar apreciez! Daca voi avea vreo problema, ne auzim pe alt topic😂, dar sper sa nu fie nevoie. Am cauciucuri de vara pe jante de 17. Pt iarna sa imi iau jante de 16 si cauciucuri de 205 pe 55 sau cum ar trebui sa procedez? Multumesc mult!

#23
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,696
  • Înscris: 23.04.2007

View Postcosmin147, on 22 octombrie 2022 - 11:12, said:

uratenia ei inginereasca
La ce anume te referi cind spui treaba asta ?

#24
cosmin147

cosmin147

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 16.02.2013

View Postadrian_r5, on 22 octombrie 2022 - 20:54, said:


La ce anume te referi cind spui treaba asta ?

Protuberanta agresiva si nebuna, dar de ordin ingineresc a lampilor spate.
Aerodinamicitate da, frumoasa nu, hidoasa da.  Cam asa a fost perceputa de public, spatele a fost, este si va ramane calcaiul lui Ahile al acestei masini pentru ca i-a distrus vanzarile.
De aceea toata lumea o vrea facelift, pt ca acolo au mai dres-o la spate dar i-au stricat complet fata, e kitsch.

Insa acel spate a creat un precedent, vedem similaritati la Eclipse Cross, i20 3, Ch-r, Yaris 2020 etc.

As fi putut lua si varianta facelift, dar eu p-asta am vrut-o neaparat pt ca mie imi place cap-coada si tocmai ciudateniile si urateniile ei ma atrag cel mai mult deoarece stiu ca sunt acolo de ordin ingineresc, nu grile false si stupide precum vedem la Civic 10. Sau esapamente false cum vedem astazi peste tot.
Nu-mi plac masinile care mint, imi ajunge ca sunt mintit de oameni, nu vreau sa fiu mintit si de masini sau obiecte.

#25
dannvlas

dannvlas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 16.07.2022

View Posthowdy, on 22 octombrie 2022 - 20:40, said:

Multumesc mult pt recomandari, sfaturi si felicitari. Nu prea ma intereseaza de cativa lei economisiti cu benzina de 95 daca stiu ca cea de 100 ajuta un pic la acceleratie si curata motorul. Am gasit manualul in engleza pe net, e arhisuficient. Multumesc mult pt ajutor, chiar apreciez! Daca voi avea vreo problema, ne auzim pe alt topic��, dar sper sa nu fie nevoie. Am cauciucuri de vara pe jante de 17. Pt iarna sa imi iau jante de 16 si cauciucuri de 205 pe 55 sau cum ar trebui sa procedez? Multumesc mult!
Cifra octanica nu ajuta la acceleratie si nu curata motorul. CO arata doar rezistenta benzinei la auto-detonatie.

#26
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006
Benzina cu CO mare face un pic de diferenta la motoarele turbo de la 200 CP in sus. In rest, castigul este aproape 0. Ti se pare ca trage un pic mai bine, dar de fapt, masurabil castigi maxim 1% putere/cuplu pentru 10% pret platit in plus. Eu cred ca nu merita, dar astea fiind spuse, la al meu 1L turbo 125, pun ocazional petrom 99 pentru ca e un motor sensibil la dilutie ulei, si o detonatie scazuta inseamna o ameliorare a situatiei, mai ales iarna. As face insa schimb cu motorul tau oricand! :)

Asta ca "curata motorul" "da mai multa putere" e marketing pentru a vinde un produs aditivat puternic, pentru beneficii simbolice.

Edited by bluesnake, 23 October 2022 - 11:24.


#27
howdy

howdy

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 01.10.2022
Am inteles legat de benzina, multumesc pt clarificari. Legat de cauciucuri, cum imi recomandati sa procedez? Sa iau de iarna pt jantele pe care le am deja de 17 sau sa cumpar set de 16 si sa pun cauciucuri corespunzatoare pt iarna?

#28
cosmin147

cosmin147

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 16.02.2013

View Posthowdy, on 22 octombrie 2022 - 20:40, said:

Multumesc mult pt ajutor, chiar apreciez!
Am cauciucuri de vara pe jante de 17. Pt iarna sa imi iau jante de 16 si cauciucuri de 205 pe 55 sau cum ar trebui sa procedez? Multumesc mult!

Cu placere, sa traiesti!

Cand o sa mai ai intrebari, eu n-o sa fiu aici, dar poate vor fi alti colegi. Desi, ma indoiesc, pe cei cu aceasta masina nu prea i-am vazut scriind pe aici. Insa ai hondafan.ro.

In legatura cu rotile de iarna, da, ai scris bine, 205/55R16. Zici ca ai manualul in engleza. Foloseste-l, scrie acolo.

Eu nu merg decat cu roti de vara pt simplul fapt ca eu nu circul pe zapada/polei/gheata/ploi torentiale, am facut-o cand eram mai tanar, dar m-am mai desteptat intre timp si am realizat ca nu am ce sa caut pe sosele in acele zile.
Sau noaptea, prin tara, ca sa ajung in sant sau sa iau caprioare, caini si porci mistreti in bot. Sau sa intre vreun "meserias" in mine si s-ajung pe scaunul cu rotile in loc sa am norocul sa mor pe loc.
Am destula experienta ca sa stiu lucrurile astea.

Sunt doar cateva zile de iarna, atat. E extrem de periculos sa circul fix in acele zile si-n plus, nu am de gand sa adun SARE si NISIP pe sub masina urmand ca apoi, peste cativa ani, sa ma intreb de ce am rugina la masina.

Dar nu ma baga in seama pe mine, eu tratez masina ca pe o NECESITATE, NU ca pe un MOFT.

Spre exemplu, in Bucuresti, eu merg mult pe jos si cu bicicleta pentru ca EV-istii si hibridizatii salvatori de planete sa aiba 5 metri in plus cand stau ei bara la bara, singurei in masina.

Eu sunt eu si nu functionez pe norme si "asa se face", eu caut sa gandesc critic si sa fac si ceva, pt ca multe obiceiuri/traditii sunt de-a dreptul ritualuri stupide si d-aia ajungem pe de-o parte la stirile de la ora 5 si pe cealalta parte sa avem un trafic pur si simplu blocat.

Stam ca zombii bara la bara singuri in custi de fier pt distante ridicol de scurte de 2-3-5-10 km, urmand ca apoi tot noi sa ne intrebam cum de s-a ajuns aici. Daca asta nu e prostie, nimic nu e.
Îi vad aproape zi de zi. Daca macar un sfert dintre ei ar lua metroul, traficul ar mai respira un pic, insa romanu' e prea grandoman si prea ignorant ca sa se "coboare" la acest nivel, sa gandeasca si sa lase lenea.
"Cum baaa, sa merg EU cu metroul?!?".
In New York se suie in metrou inclusiv milionarii. Romanii? Nu-nu-nu, e prea degradant pentru ei!
Saptamana trecuta am strabatut capitala cu metroul in 40 de minute. Ma intreb cat timp mi-ar fi luat cu masina. Fara sa mai spun de uzura mea, a masinii si cheltuiala aferenta.

Romanul a ajuns in asa hal, incat se duce cu masina la supermarket pentru un bax de apa, in loc sa cumpere de la magazinul romanesc, de la un bloc distanta si sa-l sustina p-ala. De piețe ce sa mai spun, ca bate vantul prin ele?!?
Viitorul nostru va fi conform alegerilor noastre de astazi. Copiii nostri vor avea de ce sa ne rupa urechile.

Daca nu faci nimic, nimic nu se schimba.

#29
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006
Recomand set separate cauciucuri+jante, pot sa fie si pe 16. Mai usor de schimbat, nu iti distrugi jantele.

#30
howdy

howdy

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 01.10.2022
Multumesc mult. Am achizitionat niste jante de tabla de 16 care sunt facute special pt Honda Civic (de 114,3 si 6.5). Le-am gasit pe olx cu 300 de lei:D si arata f ok. Voi cumpara si 4 cauciucuri noi, ma gandesc sa iau Debica FrigoHP2 205/55 R16 91H. Multumesc din nou pt sfaturi!:)

#31
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
Fix modelul asta de Debica il am acum montat pe Volvo. Asa bune sunt ca-s deformate. Nu au inca un an.

#32
dannvlas

dannvlas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 16.07.2022
Sa fii atent ce fel de piulite se potrivesc la jantele noi. Cele originale de pe masina sunt semisferice, e posibil ca la jantele de tabla sa trebuiasca piulite tronconice.

#33
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Poate te ajuta in luarea deciziei corecte.Am un amic ce are asa ceva si a cedat un senzor pe cremaliera, ce nu poate fi inlocuit,si de care depinde servodirectia.Cremaliera completa costa noua cam 2000 euro.

#34
howdy

howdy

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 01.10.2022

View PostMelteanu, on 25 octombrie 2022 - 09:15, said:

Poate te ajuta in luarea deciziei corecte.Am un amic ce are asa ceva si a cedat un senzor pe cremaliera, ce nu poate fi inlocuit,si de care depinde servodirectia.Cremaliera completa costa noua cam 2000 euro.
Va referiti ca tipul asta de cauciucuri i-a cauzat aceasta problema?

Voi lua atunci un brand cunoscut, cum ar fi michelin. Multumesc pt avertizari!

Edited by Dany_Darke, 25 October 2022 - 09:36.


#35
cosmin147

cosmin147

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 16.02.2013

View Posthowdy, on 25 octombrie 2022 - 09:18, said:


Va referiti ca tipul asta de cauciucuri i-a cauzat aceasta problema?


A vrut sa spuna altceva insa nu trebuie bagat in seama, e troll profesionist, cu respect il ignoram total.
------------

Fratioare roman de-al meu, cum sa pui Debica pe Civic, ai innebunit la cap? N-o fi M3, da' nu e Dacia Super Nova?!?
Uita cuvantul "Debica". La un loc cu Matador. De chinezarii, ce sa mai zic?

Ai luat luat Civic full de 10 ani vechime cu 12 mii de euro, bagi benzina de nu stiu care iar acum ii pui jante de 300 lei si gume Debica?!? Ce s-antamplat intre tmp, te-ai lovit la cap?!?

Pune mana si investeste un minimum de 2000 de lei in anvelope, ca altfel zau daca te mai inteleg.

Si ce jante ai luat acolo??
Citeste cu atentie ceea ce scriu colegii, informatii de aur, in special ceea ce spune @danvlas, verifica piulitele si conicitatea lor, apoi vezi sa nu fie janta cu inele de centrare, du-te la un vulcanizator adevarat, cinsteste-l si roaga-l sa te-ndrume. Or direct la reprezentanta cu tine!

Daca nu te pricepi, trebuia sa fi luat jante facute de Honda, iar daca vrei ieftin, ai optinea jantelor de tabla de asemenea originale Honda,  tot de pe olx, de la un alt hondar, ceva...

Nu te juca cu rotile!!!
Dumnezeu stie ce ai luat tu acolo cu 300 de lei setul!?! Sper sa fie bine.

Asta cu 12 mii pe masina si 300 de lei pe jante + Debica e gandire de EV-ist: da 40 de mii p-o baterizata in speranta ca va incarca masina la hypermarket asa cum incarca el gratis telefonul la ikea.


#36
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022

View Postuhu10uhu, on 25 octombrie 2022 - 08:58, said:

Fix modelul asta de Debica il am acum montat pe Volvo. Asa bune sunt ca-s deformate. Nu au inca un an.
Daca pe Volvo ai pus Debica atunci pe Dacia ce mai pui?Ca sub Debica nu mai e nimic....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate