Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Despre cei ce ti se adreseaza agresiv in viata de zi cu zi

- - - - -
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#37
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,526
  • Înscris: 15.06.2007

 Tsunnnami, on 01 octombrie 2022 - 20:59, said:



Who cares?

Eram intr-o zi la coada la cofetaie sa iau prajituri pentru mandra ca era ziua ei, sa duca la servici. La 2 persoane in fata, un tupeist dupa vorba, dupa port.
Cand sa incheie aia cu platoul, ba pune-mi si d-aia, si d-aia etc.
Inchide si vanzatoarea aseapta sa plateasca.
Mitocanu' incepe o discutie pe telefon.

Dupa 1 minut ii zic,
"A terminat de impachetat, platiti? Mai suntem si noi care asteptam dupa dvs.!"
"Da! o sa platesc, care e treaba?"
"Nici una, vreau sa ies mai repede atata tot!"
"Asa si? Ai vazut ca stau?" intreba in timp ce platea
"Ah nu scuze!"
"Pai, ce e lipsa asta de respect, chiar nu aveti putina rabdare?"
"Nu domnule, probabil ca-s eu putin exagerat!"
"Pai da, ia-uite domne nu are loc de mine..." in timp ce pleca.

Dupa ce pleaca o gagica de era dupa mine, "Dar cum ii permiteti sa va vorbeasca asa?"
"Ati observat ca m-am luat de el sa plateasca mai repede?"
"da"
"Si? A platit si a plecat?"
"Da"
"Okay e TOT ce ma interesa!"
"Si totusi e lipsa de repect!"
"Ei bine, nu-mi pasa, vreau doar sa plec mai repede, mi-am atins scopul, si asta e!"

Daca iesi din casa cu scopul sa fii respectat, parerea mea, ramai in casa
eu am patit odata la magazin, aveam vreo 3 articole pe banda. M-am dus 5 metri sa-mi iau si o doza de cola, si cand ma intorc supa nici 10 secunde, o cucoana si-a pus cumparaturile pe banda si mi le-a dat pe ale mele la o parte, desi  inca nici nu terninase la casierie cel care era inaintea mea.  La care tot cucoana ofuscata ca " ea n-are timp dupa altii".  
Am rumegat putin in mintea mea, si am concluzionat ca mai bine ignor vita decat sa ma cobor la nivelul ei. M-am prefacut ca nu o vad.

#38
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,813
  • Înscris: 15.08.2014

 Friskey, on 01 octombrie 2022 - 16:06, said:

Agresiunea asta vine din frustrari. Calmul din Occident vine de la calmante si droguri consumate la greu.
Solutia e sa ii ignori.
Wtf ?

#39
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,237
  • Înscris: 29.12.2006

 andreic, on 01 octombrie 2022 - 20:49, said:

testele de IQ sunt foarte subiective pentru ca presupun o educatie si un mod de gandire pregatit pentru a le parcurge pe care nu toata lumea le are... sunt sigur ca se gasesc oameni care se descurca in viata fara probleme dar la care daca le pui un test dinala in fata nu iinteleg nimic din el si nu scoreaza nimic... nu inseamna ca are IQ 0.

La drept vorbind, sunt mai puține țări în Europa unde n-am fost decât unde am fost, de-a lungul anilor, și am tras anumite concluzii: din felul în care oamenii vorbesc, se comportă, gândesc, muncesc, tind să cred aceste evaluări. Sigur, ceea ce vedem pe hartă e media pe națiuni. Și, se știe, unde e o medie, unii indivizi sunt mai sus, alții mai jos, și din adunarea tuturor și apoi...împărțirea, unele nații sunt mai jos, altele mai sus. Fiecare e acolo unde-o duce media IQ-ului. Posted Image

Și..."chesti-asta nu-i de-acuș, asta-i de la Cărăbuș", vorba lu' Florin Piersic. Adică, se vede din istoria fiecărei națiuni.

Edited by lupini, 02 October 2022 - 02:17.


#40
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

 Tsunnnami, on 01 octombrie 2022 - 20:59, said:



Who cares?

Eram intr-o zi la coada la cofetaie sa iau prajituri pentru mandra ca era ziua ei, sa duca la servici. La 2 persoane in fata, un tupeist dupa vorba, dupa port.
Cand sa incheie aia cu platoul, ba pune-mi si d-aia, si d-aia etc.
Inchide si vanzatoarea aseapta sa plateasca.
Mitocanu' incepe o discutie pe telefon.

Dupa 1 minut ii zic,
"A terminat de impachetat, platiti? Mai suntem si noi care asteptam dupa dvs.!"
"Da! o sa platesc, care e treaba?"
"Nici una, vreau sa ies mai repede atata tot!"
"Asa si? Ai vazut ca stau?" intreba in timp ce platea
"Ah nu scuze!"
"Pai, ce e lipsa asta de respect, chiar nu aveti putina rabdare?"
"Nu domnule, probabil ca-s eu putin exagerat!"
"Pai da, ia-uite domne nu are loc de mine..." in timp ce pleca.

Dupa ce pleaca o gagica de era dupa mine, "Dar cum ii permiteti sa va vorbeasca asa?"
"Ati observat ca m-am luat de el sa plateasca mai repede?"
"da"
"Si? A platit si a plecat?"
"Da"
"Okay e TOT ce ma interesa!"
"Si totusi e lipsa de repect!"
"Ei bine, nu-mi pasa, vreau doar sa plec mai repede, mi-am atins scopul, si asta e!"

Daca iesi din casa cu scopul sa fii respectat, parerea mea, ramai in casa

Te rog sa nu te superi dar aici ai fost egoist ( asta pe lângă faptul ca ești las ) ... te-ai gândit și și obținut punctual un pseudoavantaj strict punctual ... omul a plătit și a plecat intradevar poate mai repede dacă nu intervenea tu ... dar nu a învățat nimic ... și data viitoare va face la fel.
Dacă tot ajungi sa faci reproșuri altora nu vad de ce sa te oprești "doar" dupa ce obtii o minima satisfacție ... fără rezultate concrete ulterioare.
Eu în situații de acest gen, când am multe chestii de cumpărat și știu ca durează mult îmi cer scuze anticipat fata de cei din spatele meu la coada, și chiar invit pe cei care au puțin de luat sa comande înaintea mea, dacă cumva suna telefonul în timp ce aștept la coada, resping apelul sau răspund scurt și rog interlocutorul sa ne auzim mai târziu. În nici un caz însă nu ma apuc sa reproșez altora dacă nu procedez în acest fel ... oricine are dreptul sa cumpere ce dorește (chiar dacă trebuie sa aștepte alții dupa el) sau/și sa răspundă la telefon.
Nu vad de ce sa ieși din casa dacă nu ești dispus sa i lași pe alții sa și vadă de viata, oricât de mai puțin sociali ar fi.

Edited by Tarzy, 02 October 2022 - 06:16.


#41
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Si ma apostrofati cind tot zic ca cei din rural mai bine dadeau la sapa la ei acolo,decat sa vina la oras.Orasenii de bine de rau aveau instruire,educatie,scoala,si procentual erau ok.De ce sa stau la oras unde e plin de tarani(oraseni wannabe)cind pot sa stau la tara unde nu mai ravneste nici un taran sa locuiasca?

#42
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,853
  • Înscris: 20.10.2015

 tfmercedez, on 01 octombrie 2022 - 21:55, said:

eu am patit odata la magazin, aveam vreo 3 articole pe banda. M-am dus 5 metri sa-mi iau si o doza de cola, si cand ma intorc supa nici 10 secunde, o cucoana si-a pus cumparaturile pe banda si mi le-a dat pe ale mele la o parte, desi  inca nici nu terninase la casierie cel care era inaintea mea.  La care tot cucoana ofuscata ca " ea n-are timp dupa altii".  
Am rumegat putin in mintea mea, si am concluzionat ca mai bine ignor vita decat sa ma cobor la nivelul ei. M-am prefacut ca nu o vad.

corect, eu imi ceream si scuze

 Tarzy, on 02 octombrie 2022 - 06:07, said:

Te rog sa nu te superi dar aici ai fost egoist ( asta pe lângă faptul ca ești las ) ... te-ai gândit și și obținut punctual un pseudoavantaj strict punctual ... omul a plătit și a plecat intradevar poate mai repede dacă nu intervenea tu ... dar nu a învățat nimic ... și data viitoare va face la fel.
Dacă tot ajungi sa faci reproșuri altora nu vad de ce sa te oprești "doar" dupa ce obtii o minima satisfacție ... fără rezultate concrete ulterioare.
Eu în situații de acest gen, când am multe chestii de cumpărat și știu ca durează mult îmi cer scuze anticipat fata de cei din spatele meu la coada, și chiar invit pe cei care au puțin de luat sa comande înaintea mea, dacă cumva suna telefonul în timp ce aștept la coada, resping apelul sau răspund scurt și rog interlocutorul sa ne auzim mai târziu. În nici un caz însă nu ma apuc sa reproșez altora dacă nu procedez în acest fel ... oricine are dreptul sa cumpere ce dorește (chiar dacă trebuie sa aștepte alții dupa el) sau/și sa răspundă la telefon.
Nu vad de ce sa ieși din casa dacă nu ești dispus sa i lași pe alții sa și vadă de viata, oricât de mai puțin sociali ar fi.

Las de ce?
Egoist, corect

Repros? Nope, am manat mitocanul sa se grabeasca. Scopul MEU era sa plec mai repede nu sa-l dresez.
Da, si data viitoare va face la fel, pentru ca nesimtitii astia trebuie sa iasa in evidenta sa arate ce importanti sunt ei. Ii gasesti si-n trafic. Acolo ii pot masura mai bine.
Stii ce multi sunt? Peste 50%. Da, langa astia traim.
In vest, America, Canada, cred ca sub 5%

Si eu la coada ma uit sa observ cate pachete are cel din spate, procedez identic, nu pentru ca vreau statuie.
In general apreciez si ajut oamenii cu bun simt, dar pe nesimtiti nu am nici o dorita sa-i educ eu. Asta duce la cearta si bataie, iar scopul meu pe lumea asta e altul. EU.
Apropo ca s-a inteles gresit, cand am zis "discutie pe telefon" ma refeream la text nu convorbire

#43
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
Las pentru ca te ai oprit atunci cand omul, in mod clar nesimtit, ti a replicat tu te ai oprit ... "ah, nu scuze" ....
Ca acel om sa primeasca cu adevarat o lectie ar fi trebuit sa constientizeze ca el este cel care greseste ... asa este ferm convins ca tu esti un frustrat care l ai inoportunat nejustificat.
Daca tot se ajunge la conflict / repros atunci eu zic ca e mai constructiv sa se transeze fara echivoc situatia.
Cineva cu "ouale" la locul lor la replica "ai vazut ca stau" ar fi explicat ca vorbitul la telefon/scris mesaje in timp ce altii asteapa la coada e chiar mai rau decat a sta .... si ca daca sufera de lipsa de bagat in seama este dispus sa i ofere atentie indeaproape.  
Atitudinele nesimtite nu sunt musai facute cu intentie ... exista oamenii care pur si simplu nu realizeaza ca gresesc ... prin tinetete si eu am facut gafe in relatia cu altii (una relevanta este cand nu am acordat prioritate fetelor la vestiar la locul de munca - aveam 15 ani ma grabeam sa plec cat mai repede) ... si multumesc celor care m au tras de maneca si mi au explicat ce gresesc, ideea este sa trecem prin viata invatand si sa nu persistam in greseala.

Edited by Tarzy, 02 October 2022 - 08:33.


#44
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,829
  • Înscris: 17.08.2022
Doi elevi vin beti la un liceu
Fac scandal, tipa, injura, bruscheaza.
Este chemata politia.
Cei doi ataca si politistii, se opun arestarii,  politistii ii pun la podea.
Evident in timpul asta toata clasa filmeaza.....
Cei doi elevi turmentati sunt dusi la politie.
Amendati.
Cei doi politisti anchetati si audiati pentru folosirea excesiva a fortei


Putem prevede urmatoarea treapta a violentei ?
eu cred ca da, poate fi atac cu arma sau chiar omor......

 Melteanu, on 02 octombrie 2022 - 07:05, said:

Si ma apostrofati cind tot zic ca cei din rural mai bine dadeau la sapa la ei acolo,decat sa vina la oras.Orasenii de bine de rau aveau instruire,educatie,scoala,si procentual erau ok.De ce sa stau la oras unde e plin de tarani(oraseni wannabe)cind pot sa stau la tara unde nu mai ravneste nici un taran sa locuiasca?

Dar la faptul ca orasul a stricat caracterul si comportarea satenilor ce au inceput sa-l populeze te-ai gandit ?

Edited by vio69c, 02 October 2022 - 09:51.


#45
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 Matrix40, on 01 octombrie 2022 - 16:20, said:

Oricat ai incerca sa ignori, e imposibil sa nu te afecteze mediul social in care traiesti. La un moment dat ajung sa ma enervez si eu, iar apoi imi dau seama ca am fost prost, nu am facut decat sa le dau satisfactie celor ce incercau sa ma scoata din sarite.
Dar aici nu incerc sa ma plang, ci pur si simplu incerc sa inteleg mecanismul de gandire al acestor oameni.
De ce te-ai purta urat cu o persoana care se poarta frumos cu tine si te respecta?
Din frustrari. Au fost perioade in viata mea cand nimic nu imi mergea bine si eram foarte irascibil.

#46
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Orasul strica caracterul oricui.Cei din rural au migrat la oras sperand la bani mai multi,si mizeria orasului vine odata cu acele beneficii.

#47
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022

 Melteanu, on 02 octombrie 2022 - 07:05, said:

Si ma apostrofati cind tot zic ca cei din rural mai bine dadeau la sapa la ei acolo,decat sa vina la oras.Orasenii de bine de rau aveau instruire,educatie,scoala,si procentual erau ok.De ce sa stau la oras unde e plin de tarani(oraseni wannabe)cind pot sa stau la tara unde nu mai ravneste nici un taran sa locuiasca?

Cum ziceam si mai sus, cei de la sat au mai degraba modestia, bunul simt al omului modest si simplu.
Mitocania s-a nascut mai degraba la oras, nu la sat.

#48
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,953
  • Înscris: 30.11.2021
Cred ca cei de la tara au migrat la oras cu bani parintilor.
Parinti sunt capsunari, plecati din tara, aduc odraslele la oras si se bucura de viata buna pana trebuiesc la randul lor sa produca bani.

#49
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 10.08.2005

 Tarzy, on 02 octombrie 2022 - 06:07, said:

oricine are dreptul sa cumpere ce dorește (chiar dacă trebuie sa aștepte alții dupa el) sau/și sa răspundă la telefon.
Nu vad de ce sa ieși din casa dacă nu ești dispus sa i lași pe alții sa și vadă de viata, oricât de mai puțin sociali ar fi.
Este de porc sa raspunzi la telefon cand esti la casa de marcat.
Dar intradevar, este dreptul omului sa fie porc.

Edited by MarianG, 02 October 2022 - 12:56.


#50
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,829
  • Înscris: 17.08.2022

 MindArchitect, on 02 octombrie 2022 - 12:43, said:

Cred ca cei de la tara au migrat la oras cu bani parintilor.
Parinti sunt capsunari, plecati din tara, aduc odraslele la oras si se bucura de viata buna pana trebuiesc la randul lor sa produca bani.

Ceea ce este azi "migrant", acum 50-60 de ani era altceva.

Si nu cu banii parintilor, nu cu banii capsunarilor (care nu trebuie sa fie un cuvant jignitor)
Acum 50-60 de ani era o sansa.
De a capata calificare, meserie, de lucru .
Desi tara agrara, munca la camp nu a fost niciodata visul populatiei rurale.
Totdeauna au aspirat sa ajunga la oras.

#51
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,237
  • Înscris: 29.12.2006

 vio69c, on 02 octombrie 2022 - 09:55, said:

Doi elevi vin beti la un liceu
Fac scandal, tipa, injura, bruscheaza.
Este chemata politia.
Cei doi ataca si politistii, se opun arestarii,  politistii ii pun la podea.
.
.
Cei doi politisti anchetati si audiati pentru folosirea excesiva a fortei


S-a schimbat cultura violenţei în ultimii cel puţin 25 de ani. Dacă până atunci, în filmele hollywood-iene infractorul era prins şi băgat la închisoare, sau omorât, în filmele de după 2000 cam aşa, infractorii sunt prezentaţi ca oameni inteligenţi, căteodată mânaţi să făptuiască răul din cauza unor nedreptăţi care li s-a făcut, şi, în multe cazuri...scapă. Sigur, totul condimentat cu înjurături.

Cultura actuală, mai ales cea promovată de Hollywood, e una de neam prost, cu exprimări de felul: "Yes like, it's like...like, like that...like". Atâta e cultura noilor ţoape hollywood-iene: prost gust, incultură, violenţă. Societatea nu are cum să nu urmeze mass media, că doar asta e Dumnezeul ei: mass media !





 Matrix40, on 02 octombrie 2022 - 12:11, said:

Mitocania s-a nascut mai degraba la oras, nu la sat.

De fapt, mitocănia s-a născut oriunde acolo unde "şcoala vieţii" are o însemnătate mai mare decât şcoala academică.

Edited by lupini, 02 October 2022 - 14:39.


#52
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,559
  • Înscris: 12.10.2005

 vio69c, on 02 octombrie 2022 - 09:55, said:

[...] Dar la faptul ca orasul a stricat caracterul si comportarea satenilor ce au inceput sa-l populeze te-ai gandit ?

Uite m-am gandit eu, de fapt stii ce-i strica pe noii-veniti de pe sate, odata ajunsi la oras? Altii de pe sate, veniti la oras cu cativa ani mai devreme, in orasele mari deja sunt majoritari. Aere de oras dar obiceiuri de unii cu WC in fundul curtii. E plin de ghertoi, eu n-am nimic cu oamenii veniti din alte parti ci doar cu comportamentul lor, daca lasa de dorit, aia e, n-o sa stau sa invelesc rahatu' in zahar.

#53
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,853
  • Înscris: 20.10.2015

 Tarzy, on 02 octombrie 2022 - 08:32, said:

Las pentru ca te ai oprit atunci cand omul, in mod clar nesimtit, ti a replicat tu te ai oprit ... "ah, nu scuze" ....
Ca acel om sa primeasca cu adevarat o lectie ar fi trebuit sa constientizeze ca el este cel care greseste ... asa este ferm convins ca tu esti un frustrat care l ai inoportunat nejustificat.
Daca tot se ajunge la conflict / repros atunci eu zic ca e mai constructiv sa se transeze fara echivoc situatia.
Cineva cu "ouale" la locul lor la replica "ai vazut ca stau" ar fi explicat ca vorbitul la telefon/scris mesaje in timp ce altii asteapa la coada e chiar mai rau decat a sta .... si ca daca sufera de lipsa de bagat in seama este dispus sa i ofere atentie indeaproape.  
Atitudinele nesimtite nu sunt musai facute cu intentie ... exista oamenii care pur si simplu nu realizeaza ca gresesc ... prin tinetete si eu am facut gafe in relatia cu altii (una relevanta este cand nu am acordat prioritate fetelor la vestiar la locul de munca - aveam 15 ani ma grabeam sa plec cat mai repede) ... si multumesc celor care m au tras de maneca si mi au explicat ce gresesc, ideea este sa trecem prin viata invatand si sa nu persistam in greseala.

Fara discutie ca ai dreptate
Si din nou fara discutie ca sunt egoist.
Am in vedere doar scopul MEU, restul nu ma intereseaza.
Daca as stii ca marlanul nu e rau intentionat si deschis criticilor, poate l-as fi indreptat, dar asa, nefiind singur, in Romania, sansele sa degenereze discutia sunt extraordinar de mari..

Iti mai zic una.
Imi lasasem masina la relarat si, mergeam in statie sa iau tramvaiul, un mijloc de transport cam necunoscut pentru mine, dupa 12 ani de Canada si 1an de Germania si Franta
O gagica cu fi-si de vreo 6-7 ani, mananca o napolitana si lasa sa-i cada ambalajul.

M-am dus l-am ridicat si pus la cos.
30 de sec liniste...

"Da ce mah', e hartia ma-tii?"

#54
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022

 Tsunnnami, on 02 octombrie 2022 - 19:54, said:



Fara discutie ca ai dreptate
Si din nou fara discutie ca sunt egoist.
Am in vedere doar scopul MEU, restul nu ma intereseaza.
Daca as stii ca marlanul nu e rau intentionat si deschis criticilor, poate l-as fi indreptat, dar asa, nefiind singur, in Romania, sansele sa degenereze discutia sunt extraordinar de mari..

Iti mai zic una.
Imi lasasem masina la relarat si, mergeam in statie sa iau tramvaiul, un mijloc de transport cam necunoscut pentru mine, dupa 12 ani de Canada si 1an de Germania si Franta
O gagica cu fi-si de vreo 6-7 ani, mananca o napolitana si lasa sa-i cada ambalajul.

M-am dus l-am ridicat si pus la cos.
30 de sec liniste...

"Da ce mah', e hartia ma-tii?"

De faza cu lasitatea si egoismulvma vad vinovat si eu, recunosc.
Trec pe trecerea de pietoni cu copilul in brate si sotia in dreapta, pe langa mine si alti pietoni.
Bulevard cu 4 benzi, totul bine si frumos pana ajung la ultima banda de circulatie, pe unde accelera un X6 pana la vreo 100, apoi franeaza in tromba pana ajunge la un metru de mine, cu copilul de 1 an in brate.
Tot el deschide geamul si imi spune agresiv: " ce te uiti ba asa". Ii zic ca acolo e trecere de pietoni, la care el ca ce, doar a franat...
Imi pare rau ca in acel moment m-am intors si am plecat ca un las, cand poate ar fi trebuit sa dau copilul sotiei si sa ma duc sa ma bat cu el, indiferent de consecinte.
In al doilea rand imi pare rau ca m-am intors in Romania crezand ca lucrurile se schimba in bine aici...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate