Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Despre cei ce ti se adreseaza agresiv in viata de zi cu zi

- - - - -
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#19
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022

View PostMihai097, on 01 octombrie 2022 - 15:38, said:


Ma enerveaza intrebarea aia. Prima mea reactie e sa spun concret ce fac in momentul ala. Intrebarea corecta e "cum o duci?" sau ceva pe acolo.

Pe noi romanii ne enerveaza prea repede multe.
Stam cam prost la partea de inteligenta emotionala, ne aprindem prea repede din orice chestie minora.

#20
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Agresiunea asta vine din frustrari. Calmul din Occident vine de la calmante si droguri consumate la greu.
Solutia e sa ii ignori.

#21
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022

View PostFriskey, on 01 octombrie 2022 - 16:06, said:

Agresiunea asta vine din frustrari. Calmul din Occident vine de la calmante si droguri consumate la greu.
Solutia e sa ii ignori.
Oricat ai incerca sa ignori, e imposibil sa nu te afecteze mediul social in care traiesti. La un moment dat ajung sa ma enervez si eu, iar apoi imi dau seama ca am fost prost, nu am facut decat sa le dau satisfactie celor ce incercau sa ma scoata din sarite.
Dar aici nu incerc sa ma plang, ci pur si simplu incerc sa inteleg mecanismul de gandire al acestor oameni.
De ce te-ai purta urat cu o persoana care se poarta frumos cu tine si te respecta?


#22
Mihai097

Mihai097

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 09.07.2022

View PostMatrix40, on 01 octombrie 2022 - 15:40, said:

Nu prea inteleg cum ma poate considera cineva vinovat pentru insuccesul lui atata timp cat nu ma cunoaste, ma vede pentru prima data in viata lui...
Senzatia mea e ca o face dinadins pentru a-mi strica si mie ziua, daca a lui e stricata deja. O face parca dinadins sa ma enerveze si sa ma simt si eu mizerabil, ca si el.
Momentele de stres, nefericire sunt cumulative, il incarca pisic pe om si reactioneaza prost din cauza incarcarii pisicului. Nu ca vrea el neaparat, dar nici nu face efortul sa se abtina.

Mai e si cazul celor care la lucru spun sau fac acelasi lucru de nenumarate ori si la un moment dat se satura. De ex. casierii care au aceeasi formula standard de intampinare a clientului, care in 99% din cazuri nu are mare importanta; normal ca se satura sa tot salute sau sa te intrebe de card sau cupon. Ei trebuie intelesi.

A popos de asta, o casierita de la Profi ma intreaba ceva de genul: "Cavitatie Profi aveti?" Huh? Suntem pe submarin, face apa cavitatie pe elice? Si pe cel din fata tot asa l-a intrebat. Sunt sigur ca n-am inteles bine, dar nu stiu la ce se referea; cupon Profi cumva? In fine, i-am raspuns ca "nu" pentru ca oricum ala e raspunsul mei la cereri de carduri si cupoane. Parea ca a inteles exact. De la atata repetat, a ajuns sa spuna ceva fara sens.

#23
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

View PostMatrix40, on 01 octombrie 2022 - 15:40, said:




Senzatia mea e ca o face dinadins pentru a-mi strica si mie ziua, daca a lui e stricata deja. O face parca dinadins sa ma enerveze si sa ma simt si eu mizerabil, ca si el.

Puțini sunt cei care fac asta intenționat.

Cei mai mulți nici nu te vãd, sunt pur și simplu supãrați/nervoși de problemele pe care le au, iar lipsa educației îi face sã nu își controleze comportamentul în momentele în care interacționeazã cu alți indivizi.

#24
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,192
  • Înscris: 24.07.2022

View PostMatrix40, on 01 octombrie 2022 - 10:39, said:

Cred ca v-ati gasit si voi in situatia in care sa va treziti dimineata cu chef de viata si sa ajungeti in trafic, la magazin, la ghiseul de bilete, la munca etc si sa vi se adreseze unul agresiv desi tu ii zimbesti si i te adresezi in mod respectuos.
Nu pot intelege de ce iti raspund multi romani in mod urat, agresiv, desi tu i te adrsezi cu bunavointa si nici macar nu te cunoaste. Parca ar vrea sa te enerveze si sa te incarce negativ si pe tine.

In societatea occidentala am vazut ca oamenii sunt mult mai pozitivi, zambitori, si iti raspund politicos chiar daca au probleme acasa si lipsa de bani.
asa sunt romanii, mai ales cei care asculta si manele, parerea mea desigur. Posted Image scoala..
in strainatate sunt doar mai "autisti", initial. dar pe la spate sau daca ii "obosesti" un pic vor reactiona la fel, fiindca si scoala lor are o limita..

Edited by Punter, 01 October 2022 - 16:40.


#25
IncredibleWiring

IncredibleWiring

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.02.2021

View PostMatrix40, on 01 octombrie 2022 - 15:59, said:

Ciufuti mi se par mai degraba cei mai in varsta, trecuti de 40 ani, tinerii mi se par mult mai relaxati, toleranti si zambitori.
Unii dintre batrani cer respect de la tineri, desi ei nu sunt capabili sa ofere respect tinerilor.

Odata trecuti de o anumita varsta, oamenii nu mai au rabdare si nu ii main tin nervii. Nu conteaza daca e o persoana cunoscuta sau nu, cand se umple paharul, tabara pe cine prinde. Dar ai mare dreptate, se cere respect dar nu se ofera.

View PostMatrix40, on 01 octombrie 2022 - 15:45, said:

Prefer oricand un zambet fals, cred ca tine de igiena sociala.
Necunoscutii de pe strada nu sunt vinovati pentru frustrarile si problemele tale de acasa.
Vad ca primariile marilor orase baga bani grei in modernizarea parcurilor, trotuarelor, etc.
Dar cred ca mai degraba ar investi in educatia si inteligenta emotionala a locuitorilor acelor orase. Degeaba ai banci noi, marmura, borduri noi daca oamenii din jur te deprima...

+1. Calitatea oamenilor conteaza foarte mult. Chiar daca ai foarte multi bani, si esti implinit din toate punctele de vedere, oamenii din jurul tau te vor trage in nefericirea lor.

View PostMatrix40, on 01 octombrie 2022 - 15:42, said:

Cred ca acele persoane se comporta urat cu toti cei din jur, inclusiv cu familiile lor.
Sau poate se comporta asa doar cu cei care par fericiti, multumiti cu viata lor.

Corect. Am in familie cazuri care exact asa se comporta, nu conteaza daca e familie, cunoscut, strain..
Si da, asta cu fericirea ai pus punctul pe I. Pe unii, cand te vad multumit, ii scoate din minti.. Am trait-o, si in familie, si-n afara. Unii sunt atat de frustrati de orice ai zice, ti se da o replica taioasa.

#26
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,192
  • Înscris: 24.07.2022
acum un secol(ca ieri) ne-am fi impuscat(si nu doar in cluburi)..tot e ceva evolutie.. Posted Image

Edited by Punter, 01 October 2022 - 16:57.


#27
IncredibleWiring

IncredibleWiring

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.02.2021
Singura "arma" pentru astfel de oameni este doar sa fii calm si bun. Ii. Scopul lor este sa te provoace, si le place cand le raspunzi cu aceasi moneda. Dar cand ramai calm, ii enerveaza si mai tare si cauta continuu mijloace sa te forteze sa iesi din acel calm. Bine.. presupun ca daca-l enervezi destul de mult se poate ajunge si agrevisitate fizica odata ce trece de cea verbala.

#28
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,067
  • Înscris: 02.09.2009

View Postvio69c, on 01 octombrie 2022 - 12:46, said:

in general problemele personale nu marcheaza emotional populatia in afara casei.
La intrebarea : -"ce faci" ? Raspunsul este invariabil,
-"Bine...Sa fim sanataosi ca asta este important"
Rar in lume oamenii se plang  in public

In unele locuri in lume insa, tensiunea intretinuta voit de conducatorii natiunilor, frecusurile politice,
ambitiile si denigrarile trec gardul si ajung in populatie..
Alimentate si de asa zis activisti sociali, nationalisti, etc....
Asa ca fiecare scantaie in loc sa se stinga, declanseaza explozia.
Oamenii se catalogheaza si se suspecteaza si apoi izbucnesc.

DAR,
In Romania inca predomina amabilitatea, rabdarea de a asculta si dorinta de a raspunde.
Cazurile pomenite, nu multe ca numar,  sunt din lipsa de educatie si buna crestere.
Sau proasta functionare a sistemului legislativ si judiciar.
P  . S   .D

#29
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Cred ca singura problema este educatia precara.
Am intalnit casiere la supermarket care cand iti urau sa ai o zi buna, adaugau un zambet. Intamplator sau nu, era vorba despre persoane trecute de 40 de ani.
Sunt constient ca era un zambet profesional dar recunosc ca ma facea sa ma simt mai bine. Poate si din cauza ca ma bucuram de existenta unor oameni amabili.

#30
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,224
  • Înscris: 29.12.2006

View PostMatrix40, on 01 octombrie 2022 - 16:04, said:

Stam cam prost la partea de inteligenta emotionala, ne aprindem prea repede din orice chestie minora.


Mai jos e o hartă a Europei care prezintă media coeficientului de inteligență (IQ) a națiunilor continentului nostru, în anul 2012 (o hartă din 2019 prezintă situația chiar mai rău). Studiul e făcut de Institutul din Ulster pentru Studii Sociale (Ulster Institute for Social Research). Fiecare trage concluziile pe care le crede de cuviință.



[ https://jakubmarian.com/wp-content/uploads/2014/06/iq-europe.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Edited by lupini, 01 October 2022 - 18:32.


#31
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,423
  • Înscris: 10.08.2005

View PostChayah, on 01 octombrie 2022 - 16:32, said:

Cei mai mulți nici nu te văd, sunt pur și simplu supărați/nervoși de problemele pe care le au, iar lipsa educației îi face să nu își controleze comportamentul în momentele în care interacționează cu alți indivizi.
educatia in care "umilinta te caleste"

Edited by MarianG, 01 October 2022 - 18:31.


#32
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,192
  • Înscris: 24.07.2022

View PostIncredibleWiring, on 01 octombrie 2022 - 17:12, said:

Singura "arma" pentru astfel de oameni este doar sa fii calm si bun. Ii. Scopul lor este sa te provoace, si le place cand le raspunzi cu aceasi moneda. Dar cand ramai calm, ii enerveaza si mai tare si cauta continuu mijloace sa te forteze sa iesi din acel calm. Bine.. presupun ca daca-l enervezi destul de mult se poate ajunge si agrevisitate fizica odata ce trece de cea verbala.
si mai bine sa-i zambesti cu subinteles sau un raspuns mai sarcastic. daca doar stai calm, in mintea lui te-a dominat...depinde cum reusesti sa-i transmiti mai usor ca nu vrei atitudinea aia a lui..

de multe ori adultii par niste copii mai prostuti....

Edited by Punter, 01 October 2022 - 19:19.


#33
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

View PostNaijax, on 01 octombrie 2022 - 12:22, said:

Lasa-ma sa ghicesc
Snowflake generation Posted Image
E Iron Snowflake Posted Image

View PostNaijax, on 01 octombrie 2022 - 12:22, said:

Sangele nostru latin
Asta e o teorie Posted Image

View Postlupini, on 01 octombrie 2022 - 13:02, said:

O cugetare spune aşa: "Pacea sau războiul din mintea fiecăruia, se vădeşte în comportament".
True.

View PostMatrix40, on 01 octombrie 2022 - 15:40, said:

Nu prea inteleg cum ma poate considera cineva vinovat pentru insuccesul lui atata timp cat nu ma cunoaste, ma vede pentru prima data in viata lui...
Senzatia mea e ca o face dinadins pentru a-mi strica si mie ziua, daca a lui e stricata deja. O face parca dinadins sa ma enerveze si sa ma simt si eu mizerabil, ca si el.
Pai nu ai cum sa-l intelegi pentru ca nu e rational... el vede intr-o persoana pe oricine vrea...

View PostFriskey, on 01 octombrie 2022 - 16:06, said:

Agresiunea asta vine din frustrari. Calmul din Occident vine de la calmante si droguri consumate la greu.
Ei hai ca n-au toti bani de droguri sa consume la greu Posted Image Aia emo sunt cu drogurile..

View Postlupini, on 01 octombrie 2022 - 18:24, said:

Mai jos e o hartă a Europei care prezintă media coeficientului de inteligență (IQ) a națiunilor continentului nostru,
Studiul ala nu e pe natiune ci pe studentii care au particitat la diverse testari gen PISA... daca ar fi pe natiuni generic scorurile ar fi in jos.
In plus testele de IQ sunt foarte subiective pentru ca presupun o educatie si un mod de gandire pregatit pentru a le parcurge pe care nu toata lumea le are... sunt sigur ca se gasesc oameni care se descurca in viata fara probleme dar la care daca le pui un test dinala in fata nu iinteleg nimic din el si nu scoreaza nimic... nu inseamna ca are IQ 0.

Edited by andreic, 01 October 2022 - 20:55.


#34
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,789
  • Înscris: 20.10.2015

View PostMatrix40, on 01 octombrie 2022 - 10:39, said:

Cred ca v-ati gasit si voi in situatia in care sa va treziti dimineata cu chef de viata si sa ajungeti in trafic, la magazin, la ghiseul de bilete, la munca etc si sa vi se adreseze unul agresiv desi tu ii zimbesti si i te adresezi in mod respectuos.
Nu pot intelege de ce iti raspund multi romani in mod urat, agresiv, desi tu i te adrsezi cu bunavointa si nici macar nu te cunoaste. Parca ar vrea sa te enerveze si sa te incarce negativ si pe tine.

In societatea occidentala am vazut ca oamenii sunt mult mai pozitivi, zambitori, si iti raspund politicos chiar daca au probleme acasa si lipsa de bani.

Who cares?

Eram intr-o zi la coada la cofetaie sa iau prajituri pentru mandra ca era ziua ei, sa duca la servici. La 2 persoane in fata, un tupeist dupa vorba, dupa port.
Cand sa incheie aia cu platoul, ba pune-mi si d-aia, si d-aia etc.
Inchide si vanzatoarea aseapta sa plateasca.
Mitocanu' incepe o discutie pe telefon.

Dupa 1 minut ii zic,
"A terminat de impachetat, platiti? Mai suntem si noi care asteptam dupa dvs.!"
"Da! o sa platesc, care e treaba?"
"Nici una, vreau sa ies mai repede atata tot!"
"Asa si? Ai vazut ca stau?" intreba in timp ce platea
"Ah nu scuze!"
"Pai, ce e lipsa asta de respect, chiar nu aveti putina rabdare?"
"Nu domnule, probabil ca-s eu putin exagerat!"
"Pai da, ia-uite domne nu are loc de mine..." in timp ce pleca.

Dupa ce pleaca o gagica de era dupa mine, "Dar cum ii permiteti sa va vorbeasca asa?"
"Ati observat ca m-am luat de el sa plateasca mai repede?"
"da"
"Si? A platit si a plecat?"
"Da"
"Okay e TOT ce ma interesa!"
"Si totusi e lipsa de repect!"
"Ei bine, nu-mi pasa, vreau doar sa plec mai repede, mi-am atins scopul, si asta e!"

Daca iesi din casa cu scopul sa fii respectat, parerea mea, ramai in casa

#35
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,448
  • Înscris: 15.06.2007

View Postvictor29cr, on 01 octombrie 2022 - 12:10, said:


Nu prea putem sa comparam.

In occident sunt mai pozitivi, pana se supara si se apuca sa traga cu automata prin scoli.
Mai bine ca noi sa ne descarcam zilnic energiile
da-le automate la romani, si atunci sa te tii..

#36
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View PostMatrix40, on 01 octombrie 2022 - 10:39, said:

Cred ca v-ati gasit si voi in situatia in care sa va treziti dimineata cu chef de viata si sa ajungeti in trafic, la magazin, la ghiseul de bilete, la munca etc si sa vi se adreseze unul agresiv desi tu ii zimbesti si i te adresezi in mod respectuos.
Nu pot intelege de ce iti raspund multi romani in mod urat, agresiv, desi tu i te adrsezi cu bunavointa si nici macar nu te cunoaste. Parca ar vrea sa te enerveze si sa te incarce negativ si pe tine.

In societatea occidentala am vazut ca oamenii sunt mult mai pozitivi, zambitori, si iti raspund politicos chiar daca au probleme acasa si lipsa de bani.
Societatea in ansamblu este una de rahat. Multi au crezut ca asta nu conteaza.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate