Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Despre cei ce ti se adreseaza agresiv in viata de zi cu zi

- - - - -
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#1
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022
Cred ca v-ati gasit si voi in situatia in care sa va treziti dimineata cu chef de viata si sa ajungeti in trafic, la magazin, la ghiseul de bilete, la munca etc si sa vi se adreseze unul agresiv desi tu ii zimbesti si i te adresezi in mod respectuos.
Nu pot intelege de ce iti raspund multi romani in mod urat, agresiv, desi tu i te adrsezi cu bunavointa si nici macar nu te cunoaste. Parca ar vrea sa te enerveze si sa te incarce negativ si pe tine.

In societatea occidentala am vazut ca oamenii sunt mult mai pozitivi, zambitori, si iti raspund politicos chiar daca au probleme acasa si lipsa de bani.

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,602
  • Înscris: 07.02.2003
Asa sunt unii, frustrati pe propriile insuccese si se revarsa pe altii pe care ii vad responsabili de incompetenta lor, un inceput de sociopatie. In general oamenii cu filozofie de viata optimista si bogata, cu motivatii nobile nu se adreseaza urat niciodata, doar ca acestia sunt in minoritate.
Evident sunt si diferente geografice, sunt locuri unde oamenii au o educatie mai buna si sunt mai putin incruntati si se uita mai mult la partile bune gen Japonia unde si pe strada oamenii sunt zambitori si calmi si tari sau locuri unde toti sunt amarati, distrusi si vad numai deceptii si partea goala a paharului, n-au nicio motivatie de viata... te vad ca un dusman bla bla.
Restul e treaba de psihologie...

Edited by andreic, 01 October 2022 - 12:19.


#3
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

View PostMatrix40, on 01 octombrie 2022 - 10:39, said:

Cred ca v-ati gasit si voi in situatia in care sa va treziti dimineata cu chef de viata si sa ajungeti in trafic, la magazin, la ghiseul de bilete, la munca etc si sa vi se adreseze unul agresiv desi tu ii zimbesti si i te adresezi in mod respectuos.
Nu pot intelege de ce iti raspund multi romani in mod urat, agresiv, desi tu i te adrsezi cu bunavointa si nici macar nu te cunoaste. Parca ar vrea sa te enerveze si sa te incarce negativ si pe tine.

In societatea occidentala am vazut ca oamenii sunt mult mai pozitivi, zambitori, si iti raspund politicos chiar daca au probleme acasa si lipsa de bani.
Nu prea putem sa comparam.

In occident sunt mai pozitivi, pana se supara si se apuca sa traga cu automata prin scoli.
Mai bine ca noi sa ne descarcam zilnic energiile

#4
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,435
  • Înscris: 10.08.2005

View PostMatrix40, on 01 octombrie 2022 - 10:39, said:

Nu pot intelege de ce iti raspund multi romani in mod urat, agresiv, desi tu i te adrsezi cu bunavointa si nici macar nu te cunoaste. Parca ar vrea sa te enerveze si sa te incarce negativ si pe tine.
Pana la urma este vorba despre "ei" sau "despre tine" ?

Sau acelasi persoane se adreseaza urat doar tie ?

Edited by MarianG, 01 October 2022 - 12:14.


#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Lasa-ma sa ghicesc
Snowflake generation Posted Image

Sangele nostru latin e un pic mai fierbinte dar, indiscutabil, este mult mai OK decat zambetul fals occidental

#6
denisbirda1

denisbirda1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 07.03.2022
Si eu am patit asta de multe ori. Si la femei si la barbati. Vorbeau urat cu mine, dar nu i-am bagat in seama. M-am facut ca ploua. Oamenii din ziua de azi sunt rai.

#7
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,815
  • Înscris: 17.08.2022
in general problemele personale nu marcheaza emotional populatia in afara casei.
La intrebarea : -"ce faci" ? Raspunsul este invariabil,
-"Bine...Sa fim sanataosi ca asta este important"
Rar in lume oamenii se plang  in public

In unele locuri in lume insa, tensiunea intretinuta voit de conducatorii natiunilor, frecusurile politice,
ambitiile si denigrarile trec gardul si ajung in populatie..
Alimentate si de asa zis activisti sociali, nationalisti, etc....
Asa ca fiecare scantaie in loc sa se stinga, declanseaza explozia.
Oamenii se catalogheaza si se suspecteaza si apoi izbucnesc.

DAR,
In Romania inca predomina amabilitatea, rabdarea de a asculta si dorinta de a raspunde.
Cazurile pomenite, nu multe ca numar,  sunt din lipsa de educatie si buna crestere.
Sau proasta functionare a sistemului legislativ si judiciar.

Edited by vio69c, 01 October 2022 - 12:47.


#8
stteven

stteven

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 12.02.2022

View Postvictor29cr, on 01 octombrie 2022 - 12:10, said:

Nu prea putem sa comparam.

In occident sunt mai pozitivi, pana se supara si se apuca sa traga cu automata prin scoli.
Mai bine ca noi sa ne descarcam zilnic energiile
Daca ar fi automate pă Romania nici nu-ti imaginezi Posted Image

Edited by stteven, 01 October 2022 - 12:49.


#9
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,235
  • Înscris: 29.12.2006
O cugetare spune aşa: "Pacea sau războiul din mintea fiecăruia, se vădeşte în comportament".

Naţia română face parte din cele în care starea psihică a indivizilor şi grupurilor nu e aşezată. Membrii acestor naţii nu au o stare psihică aşezată care să le permită să fie calculaţi, siguri, cu o atitudine binevoitoare. Acest fel de comportament reprezintă o stare de nesiguranţă, de conflict interior. Aceasta e explicaţia care ne arată de ce mulţi şoferi români depăşesc oriunde, fără motiv; de ce în numeroase cazuri nu se stă la culoarea roşie a semaforului, tot fără motiv; de ce nu se respectă regulile sociale de pe stradă, fără motiv; şi multe astfel de exemple.

#10
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Lipsa celor 7 ani de acasa e vizibila la multi si cred ca explicatia ar fi ca majoritatea sunt la prima sau a doua generație care si-a lasat opincile la bariera. Incepand cu industrializarea forțată a tarii, s-a mutat in orase foarte multa populatie din mediul rural si din pacate fiind atat de multi, comportamentul lor a devenit norma si nu exceptia.

#11
Comandorul

Comandorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 12.09.2021
Să nu uităm și alt aspect, la noi, majoritatea populației trăiește de la un salariu la altul, abia se descurcă. E vorba și de nivelul de trai și de cum face fiecare față. La nemți de exemplu, omul de rând nu are probleme de genul "oare îmi ajung banii de mâncare luna asta? , ah, trebuie să plătesc și curentul electric" etc. La noi oamenii sunt mult mai stresați, așa că nu te mira prea tare dacă o caseriță din Profi sau vreun paznic de la supermarket, ce lucră pe mărunțiș și au o groază de probleme să-ți zâmbească cuceritor, vorba trupei Paraziții "Pe român îl doare-n p#*ă unde aruncă o hârtie când n-are ce pune-n farfurie..."

#12
Mihai097

Mihai097

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 09.07.2022

View Postvio69c, on 01 octombrie 2022 - 12:46, said:

La intrebarea : -"ce faci" ? Raspunsul este invariabil,
-"Bine...Sa fim sanataosi ca asta este important"
Ma enerveaza intrebarea aia. Prima mea reactie e sa spun concret ce fac in momentul ala. Intrebarea corecta e "cum o duci?" sau ceva pe acolo.

#13
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022

View Postandreic, on 01 octombrie 2022 - 12:09, said:

Asa sunt unii, frustrati pe propriile insuccese si se revarsa pe altii pe care ii vad responsabili de incompetenta lor, un inceput de sociopatie. In general oamenii cu filozofie de viata optimista si bogata, cu motivatii nobile nu se adreseaza urat niciodata, doar ca acestia sunt in minoritate.
Evident sunt si diferente geografice, sunt locuri unde oamenii au o educatie mai buna si sunt mai putin incruntati si se uita mai mult la partile bune gen Japonia unde si pe strada oamenii sunt zambitori si calmi si tari sau locuri unde toti sunt amarati, distrusi si vad numai deceptii si partea goala a paharului, n-au nicio motivatie de viata... te vad ca un dusman bla bla.
Restul e treaba de psihologie...

Nu prea inteleg cum ma poate considera cineva vinovat pentru insuccesul lui atata timp cat nu ma cunoaste, ma vede pentru prima data in viata lui...
Senzatia mea e ca o face dinadins pentru a-mi strica si mie ziua, daca a lui e stricata deja. O face parca dinadins sa ma enerveze si sa ma simt si eu mizerabil, ca si el.

#14
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022

View PostMarianG, on 01 octombrie 2022 - 12:14, said:

Pana la urma este vorba despre "ei" sau "despre tine" ?

Sau acelasi persoane se adreseaza urat doar tie ?

Cred ca acele persoane se comporta urat cu toti cei din jur, inclusiv cu familiile lor.
Sau poate se comporta asa doar cu cei care par fericiti, multumiti cu viata lor.

#15
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022

View PostNaijax, on 01 octombrie 2022 - 12:22, said:

Lasa-ma sa ghicesc
Snowflake generation Posted Image

Sangele nostru latin e un pic mai fierbinte dar, indiscutabil, este mult mai OK decat zambetul fals occidental

Prefer oricand un zambet fals, cred ca tine de igiena sociala.
Necunoscutii de pe strada nu sunt vinovati pentru frustrarile si problemele tale de acasa.
Vad ca primariile marilor orase baga bani grei in modernizarea parcurilor, trotuarelor, etc.
Dar cred ca mai degraba ar investi in educatia si inteligenta emotionala a locuitorilor acelor orase. Degeaba ai banci noi, marmura, borduri noi daca oamenii din jur te deprima...

#16
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022

View Postvio69c, on 01 octombrie 2022 - 12:46, said:

in general problemele personale nu marcheaza emotional populatia in afara casei.
La intrebarea : -"ce faci" ? Raspunsul este invariabil,
-"Bine...Sa fim sanataosi ca asta este important"
Rar in lume oamenii se plang  in public

In unele locuri in lume insa, tensiunea intretinuta voit de conducatorii natiunilor, frecusurile politice,
ambitiile si denigrarile trec gardul si ajung in populatie..
Alimentate si de asa zis activisti sociali, nationalisti, etc....
Asa ca fiecare scantaie in loc sa se stinga, declanseaza explozia.
Oamenii se catalogheaza si se suspecteaza si apoi izbucnesc.

DAR,
In Romania inca predomina amabilitatea, rabdarea de a asculta si dorinta de a raspunde.
Cazurile pomenite, nu multe ca numar,  sunt din lipsa de educatie si buna crestere.
Sau proasta functionare a sistemului legislativ si judiciar.

Nu cred ca tine de educatie, badaranismul asta l-am vazut mai accentuat in centrele urbane mari, unde lumea desi e mai educata e mai pusa pe scandal si mahalagisme.
La sat oamenii parca sunt obisnuiti sa se salute, sa vorbeasca frumos unii cu altii.

#17
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022

View PostFreddy12, on 01 octombrie 2022 - 13:57, said:

Lipsa celor 7 ani de acasa e vizibila la multi si cred ca explicatia ar fi ca majoritatea sunt la prima sau a doua generație care si-a lasat opincile la bariera. Incepand cu industrializarea forțată a tarii, s-a mutat in orase foarte multa populatie din mediul rural si din pacate fiind atat de multi, comportamentul lor a devenit norma si nu exceptia.

Mie mi se pare ca e fix invers, oamenii veniti de la sat sunt mai degraba cu bun simt, mai cu capul plecat. In timp ce orasenii cu multe generatii la oras sunt aia mofturosi, cu ifose de mari vedete carora nimeni si nimic nu le intra in voie, sunt nemultumiti de toti din jurul lor.

#18
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022
Ciufuti mi se par mai degraba cei mai in varsta, trecuti de 40 ani, tinerii mi se par mult mai relaxati, toleranti si zambitori.
Unii dintre batrani cer respect de la tineri, desi ei nu sunt capabili sa ofere respect tinerilor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate