Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Amplificatoare IPRS Baneasa (cod 8109 - Amplificator 10W) - sau celelalte variante - imbunatatiri si integrate amplificatoare la tensiune mare

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,007
  • Înscris: 28.10.2006
Io postez numai la misto, cred ca ai observat deja!
Si Brifcor a aparut la mult timp dupa Pepsi la sticla, 2 lei!
Era Cico si suc de fructe, diferite, la 1 leu sticla. Produse 100% romanesti.
Si daca chiar ai trait acele timpuri, au fost si "automate" cu racoritoare, ceva gen Mirinda, tin minte unul la Piata Universitatii.
Nu mai spun de siropul la pahar la 50 bani.
Asta asa, off topic!
Si aveam castofon Aiwa, Japan Made, cu microfonul aferent.
Daca le caut, mai exista si azi, nu le-am aruncat.
Mai citeste ce am postat aici, poate realizezi ce am afirmat despre IPRS 10W.

#20
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022
Pai cred ca decat braga-i mai veche decat Pepsi in ro. La mine in oras bagai coada pentru orice. Si la braga in piata. Eu n-am avut casetofon de firma. Am avut un spanac facut de mine mono cu amplificatorul asta de 10w. Poate de aia mi se pune de-a latul cand aud de el. Nici n-am mai avut alt casetofon vreodata.

#21
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022

View PostVictor5, on 01 octombrie 2022 - 13:18, said:


SN=siliciu negativ (NPN), SP=siliciu pozitiv (PNP); practic rebuturi

Eu am apucat nemarcați adică nemarcați in vreun fel. Gen EFT 323 cu germaniu însă nemarcați.

Printre ei erau rătăciți și cu 4 pini și aripioara de emitor. Cred că mai am vreo 2 neatinși, amintire.

Se zvonea că se vindeau ieftin prin București, eu ii primeam la Parcul Pionierilor.

Printre ei găseai și bunicei daca aveai timp sa i testezi.

Ce zici tu cu SN și SP sunt nepoții germaniului.

View PostPeerless, on 01 octombrie 2022 - 18:03, said:

Si tu pari serios cand zici ca rupeai dudu cu amplificatorul asta. Ok, ti-a placut brifcorul la cheful de 14 ani si v-ati dat dedicatii la microfonul cu carbune sutit din telefonul public cu montajul facut pe placaj la casa pionierului dar nici chiar asa.
Ce zici, oi fi prins vremurile alea?
Cat despre asta de 10w eu zic ca se imbunatateste aruncandu-l si luand orice alta chinezarie. E unul stereo de 10w la 13 lei. Daca-i dai Phoenix adevarat, fara distorsiuni, din vinilul prima editie...

Ăla stereo de 13 lei la 10W face poc după 18 V. Modulul IPRS cu ceva componente mai răsărite duce 100V pe alimentare, cu precauții. 80V , cu alte precauții. De la 60V in jos fara componente de mari fite.

La 40-50V mergeau lejer cu ce găseai la pachet, daca aveai noroc de BD și 2N sa tina tensiunea și electroliticii trebuiau schimbați.

#22
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022
Am gasit aici mai multe detalii despre ast amp. https://www.electrok...spect-8109/amp/
Eu nu mai tin minte ce modificare i-am facut eu pe vremuri, mai stiu doar ca modificarea aparuse in tehnium.
Va intreb, la asta originalul ce trebuie facut sa mearga, asa cum ati mai facut, la 100v?

#23
balauru23

balauru23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 17.08.2008
Modificarea pentru cel de 15W la 40W o gasesti aici http://blog.copcea.r...evista/8809.pdf

#24
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021

View Postmihaicozac, on 30 septembrie 2022 - 21:24, said:

Pe 6 Martie vizavi de jucării era un magazin de electronice, acolo un tranzistor gen BC107 costa 63,50 lei, iar pt. integratele TBA810S Tungsram aduse din Ungaria plăteam 150 de lei. Nu e de mirare că acest kit a avut mare succes, chiar dacă era de mai slabă calitate.
Problema lor era că doar tranzistorul de intrare amplifica în tensiune, şi etajul de ieşire era asimetric, adică partea superioară era Darlington (repetor de tensiune) şi cea inferioară super tranzistor sau cum se chema pe vremea aia, circuit care amplifica şi în tensiune şi în curent. Ca urmare reacţia negativă era mare pe o alternanţă şi mică pe cealaltă, de unde şi distorsiunile de neliniaritate la putere mai mare. Însă pt. audiţie la 2-3W erau ok, mai ales că incintele de atunci aveau randament acustic mult mai bun şi la nivelul ăla deranjai deja vecinii.
Au mai fost ceva îmbunătăţiri cu schimbarea lui  T1 cu BD135 sau chiar darlington BD681, creştea puterea şi scădeau distorsiunile.

O idee buna un darlington BD681, chiar sunt curios de diferenta, cred ca si finalii merg direct darlington din super dioda, Grundig are multe amplificatoare vechi pe topologia asta

#25
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022
Eu sunt dispus sa sustin pcbul si piesele. Cine face testele?

#26
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022
Da, nu?

Nu!
Hei!

Edited by Peerless, 13 October 2022 - 23:14.


#27
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021
O sa le fac eu cand am timp, chiar ma batea gandul, mai intai sa aleg niste piese sa reziste la 100V. Nu stiu daca darlington BD681 o sa mearga fara modificarea polarizarilor si marirea reactiei negative dar merita experimentat ce iese.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate