Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Rabla pentru becuri.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,212
  • Înscris: 05.06.2002
Se adreseaza celor care n-au facut-o pana acu, scopul e economia de energie la nivel de tara in contextul crizei energetice. Ma uitam serile trecute la mine in oras au stins din becurile iluminatului stradal. Am sa urmaresc sa vad daca le-au stins cu totul sau le tin aprinse doar pana la o anumita ora cat e oarecare circulatie si dupa aia le sting si lasa mai mult centrul si intersectiile.

#20
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
mai fiabil e sa puna led-uri si la iluminatul stradal. la Iasi au pus de vreun an pe toate bulevardele

#21
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,212
  • Înscris: 05.06.2002
M-am uitat acu. Se pare ca seara le aprind pe toate, dar dupa o anumita ora le sting selectiv. Asta in oras la mine.

#22
PNX1

PNX1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 30.09.2022
Acuma ,cati nu au leduri in toata casa?
adica cine nu are led?
Am gasit intro casa parasita vro 20 de becuri si cateva din alea de veioza.
Nu le-am aruncat.

#23
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,067
  • Înscris: 02.09.2009
OfertaPosted Image
Leroy,bec led 1500lm 4,8lei
Bec led 450lm 1,9lei

#24
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013

View Posthorhescu, on 30 septembrie 2022 - 19:30, said:

mai fiabil e sa puna led-uri si la iluminatul stradal. la Iasi au pus de vreun an pe toate bulevardele


Attached File  Bucharest-by-night.jpg   144.72K   14 downloads
La Bucuresti se misca foarte incet la inlocuirea becurilor stradale cu sodiu...Posted Image Posted Image Posted Image

Edited by xmanyacs77, 01 October 2022 - 06:56.


#25
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,427
  • Înscris: 23.12.2015
nu stiu de ce trebuie sa fie asa de complicat! Peste ocean au fost ani de zile campanii cand la magazine se gaseau cupoane pentru oricine si puteai cumpara becuri LED cu $1.

#26
PNX1

PNX1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 30.09.2022
Da, dar sunt și leduri de 100 de lei.
Inteligente.
Eu am luat led cu senzori, 2 bucăți la 25 de lei bucata și sunt foarte mulțumit.
Nu știu cât consuma în stand bi.

#27
PNX1

PNX1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 30.09.2022
Sunt și becuri la 100 de lei.

#28
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 25.12.2016
Conditii descurajante pentru eventualii doritori: prea multa birocratie, hartii de adus si de semnat.


Ce condiții trebuie să îndeplinească solicitantul
Astfel, poate beneficia de finanțare solicitantul care îndeplinește cumulativ următoarele condiții:
a) este persoană fizică cu domiciliul în România;
b) nu are obligații restante la bugetul de stat și la bugetul local, conform legislației naționale în vigoare, la data achiziționării becurilor cu led;
c) are vârsta de minimum 18 ani împliniți în momentul înscrierii în aplicația informatică;
d) este posesor al unui/unei buletin/cărți de identitate valabil(e) în momentul înscrierii în program;
e) se obligă să predea comerciantului, în momentul achiziționării becurilor cu led, un număr echivalent de becuri convenționale;
f) își dă acordul cu privire la prelucrarea de către AFM a tuturor datelor și informațiilor furnizate, precum și cu privire la transmiterea acestora către terțe instituții sau persoane juridice în vederea verificării îndeplinirii tuturor obligațiilor și clauzelor prevăzute în ghid sau în scopul elaborării de situații și statistici.

La momentul utilizării voucherului la un comerciant validat, solicitantul aprobat va trebui să se asigure că declarația pe propria răspundere semnată și scanată și copia CI/ BI sunt încărcate în contul de utilizator din aplicația informatică, având obligația ca originalul declarației să fie păstrat pe o perioadă de un an de la data utilizării voucherului.
https://adevarul.ro/...ul-2209454.html

#29
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

View PostMembruAnonim, on 30 septembrie 2022 - 17:15, said:

Eu sunt curios cine mai are becuri cu filament.
o grămadă.mai ales penionarii de la țară.care este cel mai ieftin bec?

mai bine cumpărau 20 milioane de becuri și cu ceva voluntari le montau direct în casele bătrânilor.la sate cine cred ei că aplică pe net așa inepție.nici eu nu m-aș complica

View Postvladut01, on 01 octombrie 2022 - 07:09, said:

nu stiu de ce trebuie sa fie asa de complicat!.
ca să meargă treaba ca pe roate
îmbuibatul de bugetar din bani publici să aibă ce face o lună c-a stat degeaba până acum.le-a găsit ceva de lucru înafara de cafeluță

https://www.material...jgaAj47EALw_wcB

https://www.metaloch...NkaAlrQEALw_wcB

este concurs la vânzare

#30
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
@ PNX1 : posturile nu ti se aproba pentru ca sunt off topic. Adica cam la 'shto ( chestia cu 200 lei pe zii la lopata / sublinierea mea si citat din postarile tale pretioase  ) . Cand vei scrie ceva util pentru zona tehnica  vei fi binevenit.

#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostEMPP, on 02 octombrie 2022 - 07:14, said:


Nu era interzisa prin lege vanzarea becurilor cu filament?

#32
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Importul şi producţia erau interzise. Dacă aveai pe stoc rămase, puteai să vinzi. Numai că se importă încă din fericire.   :)

#33
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008

View PostMembruAnonim, on 30 septembrie 2022 - 17:15, said:

Eu sunt curios cine mai are becuri cu filament. In piata nu se mai gasesc de cel putin 5 ani. Si nu cred ca cine a avut bec cu filament acum 5 ani, inca ii mai functioneaza. De obicei viata becurilor cu filament era limitata, se ardeau repede.

Apropo de asta. Se ardeau tocmai pentru că erau făcute "să se ardă".
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/j5v8D-alAKE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#34
PNX1

PNX1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 30.09.2022
Eu știu ca in Anglia spre exemplu, un bec cu filament făcut la noi, ar fi funcționat 6000 de ani non-stop.
Nu mai țin minte unde am citit asta, dar oricum, am găsit și acum becuri cu filament la preturi foarte mici.
Moșnegii încă le mai iau, pentru ca spun ei, sunt mai ieftine și țin mai mult.
60 de wați, pentru ei, nu e tare mult.
Mai au un frigider și o mașină de spălat, plus un TV, și nu depășesc pe luna 150 de kwh în total.

Edited by ggelu, 04 October 2022 - 06:19.


#35
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009

View PostPNX1, on 04 octombrie 2022 - 06:05, said:

Eu știu ca in Anglia spre exemplu, un bec cu filament făcut la noi, ar fi funcționat 6000 de ani non-stop.
Nu mai țin minte unde am citit asta, dar oricum, am găsit și acum becuri cu filament la preturi foarte mici.
Postarea asta ti-am aprobat-o si am corectat-o ( vezi ce e cu rosu)  dar  la asta cu 6000 de ani te contrazic.  Nu era fabrica de becuri la Fieni pe timpul ala.
Ziceam bine mai sus, las-o cu aria tehnica si vezi  ce poti face pe aria de stiinta. si istorie.
Pentru postarile de pe alte  zone intreba-l pe moderatorul ariei.

Edited by ggelu, 04 October 2022 - 06:27.


#36
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,850
  • Înscris: 25.01.2007

View PostMembruAnonim, on 03 octombrie 2022 - 22:31, said:



Nu era interzisa prin lege vanzarea becurilor cu filament?
Nu. E interzisa folosirea casnica, e permisa folosirea în mediul industrial. Se mai fabrica chiar  și la noi în tara, la Fieni.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate