Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 

Permis suspendat 3 luni

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 RealThing, on 30 septembrie 2022 - 18:51, said:

Daca nu il dai deloc, ti se prelungeste perioada de suspendare cu 30 zile.
Nu cred ca e cazul de fata:

Articolul 106^1
(1) Titularul unui permis de conducere eliberat de către o autoritate română sau străină susține, în mod obligatoriu, până la expirarea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce autovehicule, tractoare agricole sau forestiere ori tramvaie stabilită prin procesul-verbal de constatare a contravenției, un test de verificare a cunoașterii regulilor de circulație, atunci când suspendarea a fost aplicată pentru:
a) conducerea sub influența băuturilor alcoolice;
b) nerespectarea regulilor privind prioritatea de trecere, depășirea sau trecerea la culoarea roșie a semaforului ori circulația pe sens opus, dacă prin aceasta s-a produs un accident de circulație din care au rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale.
(2) Testul de verificare a cunoașterii regulilor de circulație se susține, în mod obligatoriu, și în cazurile în care s-a dispus suspendarea exercitării dreptului de a conduce autovehicule, tractoare agricole sau forestiere ori tramvaie pentru o perioadă de 180 de zile, potrivit art. 103 alin. (1) lit. c) și d), până la expirarea perioadei acesteia.

(3) Perioadele de suspendare a exercitării dreptului de a conduce prevăzute la alin. (1) și (2) se prelungesc, de drept, fără vreo altă formalitate, cu 30 de zile, dacă titularul permisului de conducere nu promovează testul de cunoaștere a regulilor de circulație sau nu se prezintă pentru susținerea acestuia până la expirarea perioadei de suspendare.

Edited by pasilla, 30 September 2022 - 19:00.


#20
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
E posibil sa fi inteles eu gresit.

#21
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 rexx, on 30 septembrie 2022 - 17:08, said:

asta daca vrea sa iti acorde comandantul.
Eu  nu gasesc asemenea prevedere. Poti te rog sa precizezi articolul de lege ?

#22
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 15.08.2005

 terratec, on 30 septembrie 2022 - 18:29, said:


Judecaţi prea repede şi prea aspru, din cauza asta nu sunteţi comandanţi. Posted Image

Voi îndreptaţi omul doar prin pedeapsă. Ar trebui să înţelegeţi că în lumea civilizată există şi educare pentru cei care au greşit.
pai exista: 90 zile suspendare a permisului :D

#23
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 15.08.2005

 pasilla, on 30 septembrie 2022 - 19:05, said:

Eu  nu gasesc asemenea prevedere. Poti te rog sa precizezi articolul de lege ?
tine de procedura: cu rezultatul testului 13/15 depui o cerere la cmd sectiei care ti-a retinut plasticul roz si ala tb sa iti aprobe reducerea perioadei. daca ala nu iti aproba asta e, stai toata perioada
stiu asta de la cineva care a ramas la sf lui 2021 fara permis si a trimis intai pe mail cererea, apoi a sunat la ei si in cele din urma s-a dus pana la cmd sectiei in audienta dar i-au refuzat reducerea perioadei asa ca a stat pe bara 90 zile. chiar faceam haz de el ca nu a fost cuminte si Mos Nicolae l-a pedepsit. daca e cuminte si ia testul 13/15 ii aduce Mos Craciun permisul inapoi, iar daca nu e cuminte ii aduce Iepurasul permisul inapoi (adica il ia de Pasti)
a fost cuminte, a dat si a luat testul 13/15 dar nu i-a aprobat cererea, asa ca Iepurasul i-a adus permisul inapoi

#24
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,966
  • Înscris: 06.04.2007
Nu i-o aprobat-o pt ca o mai avut probabil abateri cu reexaminare in ultimii 3 ani.
Altfel cum vine asta asta la latitudinea lui Garcea pe cine cruta si pe cine taie capu?

Eu l-am avut de doua ori suspendat pe 3 luni. A doua oara m-au lasat la test, dar nu mi-o aprobat ca nu trecusera 3 ani de la ultima suspendare, e cf legii, nu cf subiectivismului lui Garcea.
N-am auzit asa ceva sa iei examenu 13 din 15 si sa nu iti reduca suspenadarea ca asa vrea neuronu lu Garcea , niciun temei legal, i s-o parut lui asa ca nu merita reducere

Dar ce p...  e Dzeu ?

Edited by Octavian___, 30 September 2022 - 20:44.


#25
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

 Fjell, on 30 septembrie 2022 - 17:46, said:

Mi-ar fi placut sa ai patania asta pe la mine. Nu iti mai puneai intreabarea despre cand vei putea redobandi permisul ! Foloseai autobuzul tot restul vietii, asta dupa ce executai ceva luni sau ani de puscarie, plus o amenda pe care o puteai plati doar de faceai credit la banca sau la un FNI.

Pe bune?

Sincer sa fiu si eu as gandi cam asa, dar mi-am adus aminte ca exista unele zone denumite "localitati" (in fapt sunt niste campuri in stanga si dreapta soselei) unde limita e de 50 sau 70. Si da, daca nu esti din zona poti fi furat de "pieisaj" sa zicem asa si sa crezi ca s-a terminat demult localitatea. Ce sa vezi...ca fix acolo stau baietii cu radarul.

Eu acum ma gandesc ca se refera la zona asta: https://www.google.r...84!8i8192?hl=ro

Este din judetul Galati, cand am trecut ultima data pe acolo mergeam si eu cu vreo 75...ba... ce sa vezi ma depaseau toti si ma si claxonau. Astia care ma depaseau mergeau  lejer cu vreo 100km/h. Unii se mai intreceau si intre ei.  Tot pe acolo, in fata mea un TIR statea in spatele unei doamne soferite, vreo 10km, i-a dat vreo 10 claxoane si s-a apropiat la 2m de masina aia. Pai PLM....ca eu in cazul ala ii dadeam 100 si scapam de bou, asa ca mai lasa-ma cu respectarea intocmai a legii.

#26
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

 pasilla, on 30 septembrie 2022 - 16:45, said:

Asa este.
In plus poate da examenul teoretic prin care poate reduce cu 1/3 perioada de suspendare.
Când am dat eu in 2018 se reducea la 30 zile ,acuma s-au prins ....

#27
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 15.08.2005

 Octavian___, on 30 septembrie 2022 - 20:42, said:

Nu i-o aprobat-o pt ca o mai avut probabil abateri cu reexaminare in ultimii 3 ani.
Altfel cum vine asta asta la latitudinea lui Garcea pe cine cruta si pe cine taie capu?

Eu l-am avut de doua ori suspendat pe 3 luni. A doua oara m-au lasat la test, dar nu mi-o aprobat ca nu trecusera 3 ani de la ultima suspendare, e cf legii, nu cf subiectivismului lui Garcea.
N-am auzit asa ceva sa iei examenu 13 din 15 si sa nu iti reduca suspenadarea ca asa vrea neuronu lu Garcea , niciun temei legal, i s-o parut lui asa ca nu merita reducere

tocmai asta e, ca nu a avut nici o abatere si in ultimii ani nu a mai avut permisul suspendat. sau cel putin asa sustine cunoscutul meu care a ramas fara permis

#28
cetces

cetces

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 10.08.2022

 Excelsior01, on 30 septembrie 2022 - 16:24, said:

Permisul efectiv intra in suspendare de pe 15/16 octombrie? Pana pe 15 decembrie il am suspendat?
Asta ar fi trebuit sa iti explice politistul. Si anume cac dovada e valabila inclusiv pe data inscrisa la rubrica PANA LA DATA de pe Dovada cu drept de circulatie. Daca astazi 30 sept ti-a fost luat, dovada a fost eliberata pe 15 zile incepand cu data 30/09 pana la data de 15/10.
Permisul va fi suspendat 90 de zile incepand cu data de 16/10. Adica abia la jumatatea lui ianuarie 2023 o sa il primesti inapoi. La jumatatea lui decebrie o sa il primesti doar daca te duci si iei testul de cunostinte pentru reducerea perioadei de suspendare de la 90 zile la 60 zile.

 Excelsior01, on 30 septembrie 2022 - 16:24, said:

Mi s-a zis ca pot merge la redobandire, insa nu stiu cand o sa am timp,aici trebuie sa stau la munca pana pe 10,apoi pe 13 plec 2 saptamani din Ro,dupa ma intorc si mai stau vreo 10 zile la munca in Romania...
Andrei
Da, poti merge la testul de cunostinte pentru reducerea perioadei de suspendare dupa ce intra in vigoare suspendarea (adica incepand cu 16 octombrie). Poti da de mai multe ori, dar in provincie de obicei se da doar o data pe saptamana, adica vei putea da de maxim doua ori testul, legea spunand ca testul se da in maxim 20 de zile de la inceperea perioadei de suspendare.
Te vei duce la locatia testului cu buletinul si dovada si vei da testul. Dupa promovarea testului te vei duce la IPJ cu copii dupa CI/Dovada/PV si apoi te vei prezenta la IPJ peste 60 de zile de la inceputul perioadei de suspendare sa ridici permisul.

 Naijax, on 30 septembrie 2022 - 16:31, said:

Suspendarea se aplica de pe 15 Octombrie ora 0:00 timp de 3 luni
Adica pana pe data de 15 Ianuarie ora 0:00
Gresit. Suspendarea incepe de la 16 Octombrie ora 00:00. Dovada conform legii trebuie sa se emita pe 15 zile de la data de 30/09 pana la data de 15/10 timp in care ai dreptul sa circuli cu ea.

 arg, on 30 septembrie 2022 - 16:40, said:

eu stiam ca poti renunta la dovada, ai termenul curge de cand duci dovada la politie.
Corect. Se poate renunta, iar perioada de suspendare decurge de la data aceea.

 terratec, on 30 septembrie 2022 - 18:29, said:

Judecaţi prea repede şi prea aspru, din cauza asta nu sunteţi comandanţi. Posted Image
Extremisti fara minte.

 Excelsior01, on 30 septembrie 2022 - 18:57, said:

Clar, m-au terminat...Nu am cum sa il dau...
Ai cum. Conform calendarului tau pe data de 25 esti in tara, deci poti da exeamenul atunci fara probleme daca mentii dovada (examenul il poti da pana la 4 noiembrie, dar ai grija ca in provincie se organizeaza doar intr-o anumita zi din saptamana examenul, te interesezi si vezi cum faci sa te incadrezi. In caz de nevoie poti renunta la dovada si poti da examenul mai devreme, cum ar fi saptamana viitoare.
Examenul e simplu, intrebarile sunt identice cu cele de la examenul de obtinere permis. Vor fi doar intrebarile text si doar intrebarile cu un singur raspuns corect. Trebuie sa faci 13/15 corecte.

 RealThing, on 30 septembrie 2022 - 18:51, said:

Daca nu il dai in cele 20 zile, nu mai poti reduce perioada de 90 zile. Daca nu il dai deloc, ti se prelungeste perioada de suspendare cu 30 zile.
Dezinformezi masiv. Nu se prelungeste nici o perioada de suspendare.
Daca pica testul il poate da si alta data, dar in termenul acela de 20 de zile. Daca pica testele, indiferent de cate ori se duce, nu se va prelungi perioada de suspendare ci doar vor ramane doar acele 90 de zile.

 missionnad, on 30 septembrie 2022 - 21:42, said:

Când am dat eu in 2018 se reducea la 30 zile ,acuma s-au prins ....
Anul acesta s-a modificat legea iar.
Inainte se reducea perioada suspendarii la o treime, acum au modificat si se reduce perioada suspendarii cu o treime.
O prostie, trebuia lasata cum era inainte.

#29
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,045
  • Înscris: 02.03.2003

 rexx, on 30 septembrie 2022 - 20:00, said:

pai exista: 90 zile suspendare a permisului Posted Image

Asta este pedeapsă.

Posibilitatea de a reduce timpul de suspendare prin susţinerea unui examen reprezintă educare pentru contravenien. Acesta va învăţa pentru examen.
Eu aş mai introduce nişte cursuri la seral pentru o reducere suplimentară a pedepselor.
Acolo s-ar studia prevenţia, condusul defensiv, consecinţe ale accidentelor, despre costurile spitalizării, costurile asigurărilor, etc.

Cei care au greşit ar avea posibilitate ca după 40 de zile de studiu să capete din nou permisul.  Cu siguranţă efortul depus şi informaţiile asimilate îi vor face să înţeleagă că nu are nicun rost să greşească din nou.

Ce rost are să ţii blocat un om trei luni când îl poţi pregăti temeinic un timp scurt şi toată lumea va fi mulţumită ?

#30
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,966
  • Înscris: 06.04.2007

 rexx, on 30 septembrie 2022 - 22:40, said:

tocmai asta e, ca nu a avut nici o abatere si in ultimii ani nu a mai avut permisul suspendat. sau cel putin asa sustine cunoscutul meu care a ramas fara permis
Ciudatenie...
Inainte de examinare 13 din 15 am vazut ca au fost soferi la care li s-a refuzat examenul, la intrare sta politaiu si verifica PV la fiecare. Sunt niste chestii pt care nu intri in examen (alcool cred si ce o mai fi)
Dupa examinare daca l-ai luat si depui cererea, ti-o refuza in temei legal. Eram acolo la depuneri cereri de reducere pedeaspa o gramada, la nimeni n-a refuzat...doar la mine, mi-a deschis cartea cu legea si mi-a aratat negru pe alb de ce nu-mi poate aproba cererea (nu trecusera 3 ani de la ultima abatare cu suspendare, aveam 2 ani si 9 luni )

3 luni pieton, o experienta si cu parti bune  (pt ca nu am depins de permis cum e colegul) mers pe jos, bicicleta, am descoperit ceva tramvaie, autobuze/microbuze care de duc si aduc gratis la unele super marketuri...si parca am ramas cu ceva bani mai multi in buzunar. ...si jur ca am fost mai sanatos, oboseam mai greu, inima nu mai dadea palpitatii.. :))

#31
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

 terratec, on 01 octombrie 2022 - 00:33, said:

Ce rost are să ții blocat un om trei luni
Ca să-l pedepsești , să-l înveți minte .

Edited by missionnad, 01 October 2022 - 09:02.


#32
baubig

baubig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 15.10.2010

 Fjell, on 30 septembrie 2022 - 17:46, said:

Mi-ar fi placut sa ai patania asta pe la mine. Nu iti mai puneai intreabarea despre cand vei putea redobandi permisul ! Foloseai autobuzul tot restul vietii, asta dupa ce executai ceva luni sau ani de puscarie, plus o amenda pe care o puteai plati doar de faceai credit la banca sau la un FNI.
eu zic mai mult  sa i taie si piciorul cu care a apasat pe acceleratie ce catolici sunteti pe aici  mai mult decat papa....in fine pentru initiator te invat eu mai bn ceva te duci frumos la tribunal scoti un certificat de grefa costa 25 de lei prin care faci contestatie la P-V si dupa te duci la politia rutiera si iti iei permisul inapoi pe toata durata procesului ce va dura cel putin 1 an...

#33
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,877
  • Înscris: 22.12.2005

 denisbirda1, on 30 septembrie 2022 - 17:14, said:

Asta patesti daca mergi cu viteza. Si eu l-as lasa fara carnet, ba chiar si 6 luni. Inveti din greseli.

fara sa stim si contextul nu putem sa judecam.
Pe un DN este o (una) casa parasita de ani de zile. Ce sa vezi - e localitate 50 m inainte si vreo 50 dupa. Ghici unde se sta la "permise"? Linie dreapta, nicio alta motivatie sa pui acolo radar.
Daca era in oras, central, printre oameni  - trebuia anulat.

so..masuram cu masura corecta nu cu cea "imaginara"

#34
ElcapoMafia

ElcapoMafia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 12.01.2011

 cetces, on 30 septembrie 2022 - 23:06, said:


Dezinformezi masiv. Nu se prelungeste nici o perioada de suspendare.
Daca pica testul il poate da si alta data, dar in termenul acela de 20 de zile. Daca pica testele, indiferent de cate ori se duce, nu se va prelungi perioada de suspendare ci doar vor ramane doar acele 90 de zile.



Daca nu stii mai bine te informezi decat sa dezinformezi.
Daca pici testul in acele 20 de zile ti se prelungeste cu inca 30 de zile perioada de suspendare, am un coleg de serviciu care a avut permisul suspendat la data de 29 martie anul acesta, nu a luat testul si a stat 120 de zile fara permis, deci stiu sigur.

#35
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 ElcapoMafia, on 01 octombrie 2022 - 14:18, said:

Daca pici testul in acele 20 de zile ti se prelungeste cu inca 30 de zile perioada de suspendare,
Nu pentru viteza.
Vezi ca am pus textul de lege mai sus.

#36
Excelsior01

Excelsior01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.07.2019

 cetces, on 01 octombrie 2022 - 17:35, said:

Eu zic sa incepi sa te informezi tu inainte de a dezinforma omul. Poate daca ai fi citit si tu legea si nu doar primul rezultat google de la cautare cu care doreai sa te dai mare destept in drept.
Toti care dati o cautare google si cititi niste articole din presa de chiloti deja va credeti doctori in drept si contraziceti oamenii desi habar nu aveti ce scrie in lege.
Cat despre povestea cu colegul, cred ca i-au prelungit din cauza ca era baut, si cand a primit PV si cand s-a dus la test.

Sa stea linistit cel ce intreaba pentru situatia lui, nu ii va fi prelungita perioada suspendarii, nu exista asa ceva pentru el, cei de mai sus dezinformeaza din cauza ca nici ei nu sunt informati si inevitabil propaga dezinformari preluate de la altii la fel ca ei.


Va multumesc pentru raspunsurile la obiect, va multumesc frumos.Pentru colegii cu hate,cu multa ura si venin, nu pot decat sa...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate