Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Boxa Portabila - buget ~1.500 RON

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
Sasenoua

Sasenoua

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 16.11.2021

View Postun_el, on 30 septembrie 2022 - 16:13, said:



Eu te intreb un lucru: de ce ai nevoie sa aiba baterii (acumulatori) daca o folosesti in casa? Mie imi cam da cu virgula. Pe langa faptul ca respectivii acumulatori se vor face praf in maxim doi ani de zile nu te vor ajuta la nimic. In ceea ce priveste muzica, daca n-ai mari pretentii merge sa iei ce ai zis si tu. Aaaa, si bluetooth, intr-adevar, comod, distanta relativ mare, dar calitatea sunetului va avea de suferit, oricum dupa cum am zis, daca n-ai mari pretentii si vrei ca muzica sa fie doar de ambienta e ok.
Nu toate boxele de acest gen redau ca heos7. Si apropo heos 7 e gandita sa lucreze in sistem cu suratele ei mai mici. In ceea ce priveste sunetul Hk Go play iti recomand calduros sa auzi o boxa de asta rodata. Sa mi spui unde vezi tu sunet mediocru. In ceea ce priveste de ce ai folosi in casa asa ceva, pot sa ti spun ca are un wife factor ridicat. Pleaca cu ea la birou, bucatarie etc, mai ales cu lucratul on line. Faptul ca s-a intamplat sa faci o alegere proasta dar nu neaparat, pentru ca boxa aia livreaza ce trebuie daca ai sistemul complet, ghinion.

#20
pedros_2005

pedros_2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 03.12.2007
La un mic chef, desfasurat intr-o incapere destul de mare (peste 30 mp, de voie), am auzit si eu o HK Go Play "rodata" bine. Face toti banii, nu cred ca poti gasi ceva mai bun pina in 2000 lei...

Edited by pedros_2005, 01 October 2022 - 10:37.


#21
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,902
  • Înscris: 31.03.2003

View PostSasenoua, on 30 septembrie 2022 - 10:26, said:

Ramai spre ce ai inclinat. De departe peste toate, fata de criteriile tale. Si nu te razgandi, in acesti bani nu sufera comparatie. Sunetul redat este mult peste banii platiti.
De acord.
Am una de cativa ani, intre timp i-am schimbat acumulatorul.

#22
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,099
  • Înscris: 24.11.2006

View PostSasenoua, on 01 octombrie 2022 - 10:33, said:

Nu toate boxele de acest gen redau ca heos7. Si apropo heos 7 e gandita sa lucreze in sistem cu suratele ei mai mici. In ceea ce priveste sunetul Hk Go play iti recomand calduros sa auzi o boxa de asta rodata. Sa mi spui unde vezi tu sunet mediocru. In ceea ce priveste de ce ai folosi in casa asa ceva, pot sa ti spun ca are un wife factor ridicat. Pleaca cu ea la birou, bucatarie etc, mai ales cu lucratul on line. Faptul ca s-a intamplat sa faci o alegere proasta dar nu neaparat, pentru ca boxa aia livreaza ce trebuie daca ai sistemul complet, ghinion.

Cine a spus ceva de Heos 7 in topicul asta? Tu poti sa-mi recomanzi cat de calduros orice ai vrea, oricand, oricum! Eu iti respect parerea, doar ca nu sunt de acord cu ea. Posted Image Sunt subiectiv, ghinion, sa te citez. Tu esti domnu' pres'edinte?

Edited by un_el, 02 October 2022 - 05:29.


#23
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

View Postfloryanm, on 29 septembrie 2022 - 23:19, said:

Salutari tuturor!

As dori sa achizitionez o boxa portabila in jurul sumei de 1.500 RON, plus/minus.

Ca si zona si utilizare, boxa va fi folosita in prealabil la un Desktop (conectivitate prin Bluetooth), insa ocazional va fi mutata poate prin alte camere, pentru piese ascultate de pe telefon (camere de ~25m patrati).

Ca si parte de "sunete", boxa va fi utilizata in 90% cazuri pentru redare muzicala (pentru jocuri sau altceva exista casti).

Ce ma intereseaza:
- sunetul sa fie clar, curat
- bass-ul sa fie bass - puternic, insa clar
- si o anumita autonomie, daca este posibil (nu ma astept la zile)

Ce nu ma intereseaza atat de mult:
- sa leg x boxe in serie/paralele
- greutatea/volumul boxei
- volumul/puterea: nu ma intereseaza atat de mult partea de facut megachef
- utilizare in medii cu apa, "acvatice"
- luminite, brizbrizuri
- microfon si alte chestii pentru conferinte

Acum, ca modele, ma gandeam la:

- Bose SoundLink Revolve Plus II
- Harman Kardon Go+Play (spre asta as inclina)
- Harman Kardon Onyx Studio 7
- Marshall Stanmore II (la asta am dubii ca e portabila, desi asa scrie)

So, orice plusuri, minusuri fata de modelele de mai sus sunt binevenite - si, bineinteles, iau in considerare si alte propuneri, cu mare drag!

Mersi fain! Posted Image Posted Image

PS As fi pus linkurile catre em@g, insa vad ca nu sunt luate

Daca ai ocazia, mergi si asculta boxa din link

https://www.avshop.r....html#resp-tab1

#24
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017
Am ascultat modelul stereo pe picioare de lemn ...demential , o calitate superioara plus firma .

#25
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

View Postldpe, on 02 octombrie 2022 - 18:08, said:

Am ascultat modelul stereo pe picioare de lemn ...demential , o calitate superioara plus firma .

Probabil te referi la Ruark R7 . Eu am ascultat R2i, R4 MK3 si R5 si m-au impresionat, astfel am hotarat sa iau boxele MR1 MK2 de la acest producator si sincer nu-mi doresc mai mult, sunt excelente, din toate punctele de vedere.
Doar ca un R7 MK3 costa 14.000 de lei si te cam gandesti daca nu e mai nimerit sa-ti faci un setup stereo cu amplificator si boxe la banii aia. Astea merita "vanate" cand mai apar la preturi bune pe piata SH, in Anglia sunt sanse mari sa le gasesti, dar mai costa si transportul, taxele

Edited by titoo, 02 October 2022 - 19:00.


#26
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017
"R7 MK3 costa 14.000 de lei"
Persoana in cauza este bassist intr-o trupa rock  , detine un sistem Nexo TS 2400 cu amplif dedicat pe fiecare boxa HK VX 2400 ajutate de un procesor Nexo ts 2400- in VIATA mea nu am auzit ceva mai perfect ! , se zguduia pamantul sub tine nu casa, casa pleaca la plimbare Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate