Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg
 Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...
 navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 

Boxa Portabila - buget ~1.500 RON

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
floryanm

floryanm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 12.02.2004
Salutari tuturor!

As dori sa achizitionez o boxa portabila in jurul sumei de 1.500 RON, plus/minus.

Ca si zona si utilizare, boxa va fi folosita in prealabil la un Desktop (conectivitate prin Bluetooth), insa ocazional va fi mutata poate prin alte camere, pentru piese ascultate de pe telefon (camere de ~25m patrati).

Ca si parte de "sunete", boxa va fi utilizata in 90% cazuri pentru redare muzicala (pentru jocuri sau altceva exista casti).

Ce ma intereseaza:
- sunetul sa fie clar, curat
- bass-ul sa fie bass - puternic, insa clar
- si o anumita autonomie, daca este posibil (nu ma astept la zile)

Ce nu ma intereseaza atat de mult:
- sa leg x boxe in serie/paralele
- greutatea/volumul boxei
- volumul/puterea: nu ma intereseaza atat de mult partea de facut megachef
- utilizare in medii cu apa, "acvatice"
- luminite, brizbrizuri
- microfon si alte chestii pentru conferinte

Acum, ca modele, ma gandeam la:

- Bose SoundLink Revolve Plus II
- Harman Kardon Go+Play (spre asta as inclina)
- Harman Kardon Onyx Studio 7
- Marshall Stanmore II (la asta am dubii ca e portabila, desi asa scrie)

So, orice plusuri, minusuri fata de modelele de mai sus sunt binevenite - si, bineinteles, iau in considerare si alte propuneri, cu mare drag!

Mersi fain! Posted Image Posted Image

PS As fi pus linkurile catre em@g, insa vad ca nu sunt luate

Edited by floryanm, 29 September 2022 - 23:25.


#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 floryanm, on 29 septembrie 2022 - 23:19, said:

PS As fi pus linkurile catre em@g, insa vad ca nu sunt luate

Sterge din link "ref" si ce este dupa si va merge.

#3
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Arunca un ochi si la Sony SRS-XG500. Eram chitit pe un JBL Boombox 2, dar sarea de 2000+ cam peste tot. Cand am prins Sony la 1450 l-am luat si n-am fost dezamagit. Ai putere, ai autonomie, ai un mini egalizator in aplicatie sa mai dregi sunetul dupa placul tau.
Acum este pe la 1600+, dar daca ai rabdare sa prinzi vreo reducere...

Mai mica, mai ieftina, ai de la Sony si noul SRS-XG300. Compara specificatiile, citeste review-uri si orienteaza-te. Spor!

#4
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 01.01.2010
Ia ceva Sony. Nu te uita la dimensiune. Au gasit niste artificii care fac orice gagalice sa sune ca un baiat mare.

Edited by YOUR_GOD, 30 September 2022 - 09:13.


#5
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,509
  • Înscris: 08.03.2017
Da un ochi si la jbl partybox encore , a aparut pe emag, bine cotata afara, e produs cald, nou pe piata - are sunet ca jbl 100 dar putin mai directional .

#6
Sasenoua

Sasenoua

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 16.11.2021
Ramai spre ce ai inclinat. De departe peste toate, fata de criteriile tale. Si nu te razgandi, in acesti bani nu sufera comparatie. Sunetul redat este mult peste banii platiti.

#7
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,001
  • Înscris: 09.01.2007
VIFA ?

#8
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,509
  • Înscris: 08.03.2017

 Sasenoua, on 30 septembrie 2022 - 10:26, said:

De departe peste toate,
E una din auzite si alta din teste ...
La raspuns in frecvente jbl ascunde bose (am luat doar un exemplu )
https://www.rtings.c...&threshold=0.10

#9
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 09.01.2007
Pe langa ce-ai listat, m-as uita si la niste reviewuri pe net la:
Sony SRS-XG300 / SRS-XG500 (500-le e prea bass-y pentru gusturile mele dar multi prefera asta)
Sonos Move
UE Hyperboom (asta cred ca iese din buget, si oricum nu prea se gaseste in Romania)

#10
Sasenoua

Sasenoua

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 16.11.2021

 ldpe, on 30 septembrie 2022 - 11:32, said:


E una din auzite si alta din teste ...
La raspuns in frecvente jbl ascunde bose (am luat doar un exemplu )
https://www.rtings.c...&threshold=0.10
Testele au valoare fix informativa. Ele sunt cu dedicatie sau cu partinire sau politically correct ca siteul respectiv sa fie apreciat de furnizori. De asta dau ca exemplu hi fi choice dau din 5 produse la trei din ele stema vietii. In ceea ce priveste Jbl, e un sistem care sta bine doar la bas si la conditii grele apa, ploaie, incarcate telefoane etc. Sub aspectul spectrului de frecvente, adica bas controlat si fara sa se suie pe medii, e sub Hk.
De ascultat am ascultat o duzina de Jbl, se adreseaza unui anumit tip de ascultator-tinerii si cei care vor sa impresioneze cu ceva. Adica bas mult si portabilitate adica flip5 in sus. Intre ascultarile mele daca ar fi sa fac un top pe primul loc ar fi primul model de partybox 100 si cam atat. De folosit in gradina. Fata de criteriile initiatorului am raspuns nu fata de preferintele tale sau ale mele. Prin urmare, conteaza sa asculti intai si apoi sa iti dai cu parerea.
Sunetul lui Go play este unul rafinat in lumea portabilelor, cu destula putere si cu claritate foarte buna, nu e muddy deloc. De asemenea conteaza mai putin ca am boxa de vreo 3 ani alaturi de alte Hk, dar am ajuns la ele, dupa ce am ascultat altele in show roomuri. Au plusuri si minusuri dar muzicalitatea este un plus la ele.

#11
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,509
  • Înscris: 08.03.2017
E prea nou encore, l-am raportat la 100 pe care am ascultat-o .
Personal nu suport boxele mici portabile, am un anker pentru casa de 30W dar de ascultat cabana/afara/intalniri merg pe LD systems cu dif de 10 inch, sub 17 cm mi se par ca "inghit" muzica ...

Edited by ldpe, 30 September 2022 - 12:09.


#12
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,001
  • Înscris: 09.01.2007

 TehCube, on 30 septembrie 2022 - 11:41, said:

UE Hyperboom (asta cred ca iese din buget, si oricum nu prea se gaseste in Romania)

Eu sunt fan UE, am Megablast si balesc la Hyperboom, il ai cumva ? cum se aude ?

#13
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
JBL Partybox 110

#14
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 09.01.2007

 overseas, on 30 septembrie 2022 - 12:32, said:

Hyperboom, il ai cumva ? cum se aude ?

Si mie imi plac pe partea de boxe portabile. Nu il am, nu l-am vazut in Romania, abia a aparut, am vazut doar reviewuri online.

#15
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,509
  • Înscris: 08.03.2017
Nou pe olx https://www.olx.ro/d...st-IDfDbpT.html

#16
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,001
  • Înscris: 09.01.2007
Mi-e jena sa va spun la cat am luat Megablast nou sigilat o l x. Doar concluzia, la 1600 no way, bagati banii in scule mai clasice.

#17
pacapaca

pacapaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 28.07.2017
Eu pot recomanda HK Aura Studio 2. Cu toate ca am 3 acum vers 2 mi se pare mai ok

#18
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,851
  • Înscris: 24.11.2006

 floryanm, on 29 septembrie 2022 - 23:19, said:

Salutari tuturor!

As dori sa achizitionez o boxa portabila in jurul sumei de 1.500 RON, plus/minus.

Ca si zona si utilizare, boxa va fi folosita in prealabil la un Desktop (conectivitate prin Bluetooth), insa ocazional va fi mutata poate prin alte camere, pentru piese ascultate de pe telefon (camere de ~25m patrati).

Ca si parte de "sunete", boxa va fi utilizata in 90% cazuri pentru redare muzicala (pentru jocuri sau altceva exista casti).

Ce ma intereseaza:
- sunetul sa fie clar, curat
- bass-ul sa fie bass - puternic, insa clar
- si o anumita autonomie, daca este posibil (nu ma astept la zile)


Eu te intreb un lucru: de ce ai nevoie sa aiba baterii (acumulatori) daca o folosesti in casa? Mie imi cam da cu virgula. Pe langa faptul ca respectivii acumulatori se vor face praf in maxim doi ani de zile nu te vor ajuta la nimic. In ceea ce priveste muzica, daca n-ai mari pretentii merge sa iei ce ai zis si tu. Aaaa, si bluetooth, intr-adevar, comod, distanta relativ mare, dar calitatea sunetului va avea de suferit, oricum dupa cum am zis, daca n-ai mari pretentii si vrei ca muzica sa fie doar de ambienta e ok.

Edited by un_el, 30 September 2022 - 16:22.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate