Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Permis suspendat - intrebare

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 27.09.2006
unknown_35 s-a incurcat putin in valori ... E specificat in OG 1/2022 ca daca depasesti cu peste 70 km/h sa nu mai poti beneficia de reducerea suspendarii, dar si pentru OG aceea din pacate proiectul de lege privind aprobarea ordonantei e plimbat prin parlament fara sa fie aprobat. Deoarece avem multi parlamentari soferi, si nu vor sa isi dea singuri fault, incearca sa amane cat pot aprobarea legii.

#20
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

View Postcetces, on 30 septembrie 2022 - 07:58, said:

In jumatate din cazuri pe filmare nu se vede deloc clar numarul. Stiu si politistii asta, dar forteaza emiterea de PV pentru ca trebuie sa isi faca norma de amenzi, mizand pe faptul ca majoritatea nu se vor complica cu contestatii si vor plati.
Nu mai zic de faptul ca in jumatate din cazuri PV sunt nule din punct de vedere legal pentru ca politistii "uita" sa intrebe daca sunt obiectii si apoi completeaza pe PV in mod ilegal NU SUNT OBIECTII dupa ce s-a semnat PV de catre conducator, chestia asta atragand nulitate absoluta, orice adaugire dupa ce s-a semnat atrage nulitatea absoluta.

Nu se face nici o cerere pentru a participa la examenul de reducere perioada de suspendare.
Examenul de reducere se face dupa ce iti expira dovada inlocuitoare cu drept de circulatie.
Nu trebuie nici o cerere, doar te prezinti la centrul de examinare si aia e tot.
Dupa ce iei examenul te duci cu niste copii dupa documente la IPJ si le depui, dupa care, in functie de cat ai avut perioada de suspendare, scazi 1/3 din ea si te prezinti in ziua aia cu CI si Dovada si o.sa primesti permisul inapoi.
Pentru contestare nu iti trebuie bani, ca doar nu angajezi cea mai mare firma de avocatura pentru ceva atat de banal. Daca nu se anuleaza PV ramane ca si acum, cu cei 485 lei platiti si atat.


Posibil neacordare de prioritate
Si cum dovedesti ca a facut consemnari dupa ce l-ai semnat ? Si de ce ar face asta cand te intreaba inainte sa semnezi daca vrei sa faci mentiuni in rubrica respectiva ?

View Postarg, on 30 septembrie 2022 - 05:10, said:

ai dovada cu drept de corculatie?
poti sa te duci sa renunti la zielele alea, iar cele 60 zile incep de cand expira dovada sau de cand ai renuntat la ea. dai examenul, il poti da pana iei si aia e, reduci la 30zile.
Vezi ca s-au schimbat unele articole in codul rutier...

#21
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
sau schimbat? intre ele?

Edited by arg, 30 September 2022 - 15:39.


#22
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

View Postarg, on 30 septembrie 2022 - 15:39, said:

sau schimbat? intre ele?
Da,2 cu 7, 5 cu 8 si 6 cu 3.

#23
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
esti sigur?

#24
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Cf avocatului, am sanse 50-50%, deci el va depune contestatia si va plati taxa judiciara.

Urmeaza ca eu, pe drumul de intoarcere sa opresc la judecatoria respectiva si sa scot certificat de grefa, cu care ma duc la politia de acolo si imi iau carnetul de sofer inapoi, pana se judeca cauza.

#25
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 17.12.2019
Avocat care muncește gratis și plătește din banii lui taxa de timbru? Când auzi așa povești ce să mai crezi despre șansele de câștig? Măcar a spus ce motiv de nulitate va invoca?

Edited by exqusit_drunk, 01 October 2022 - 05:14.


#26
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007
Sigur ca e dreptul fiecaruia sa conteste, dar gandeste-te ca s-ar putea sa pierzi si sentinta sa fie data exact inainte de plecarea in concediu, atunci cand ai mai multa nevoie de permis.

#27
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013

View PostLuvRaluK, on 30 septembrie 2022 - 12:00, said:

unknown_35 s-a incurcat putin in valori ... E specificat in OG 1/2022 ca daca depasesti cu peste 70 km/h sa nu mai poti beneficia de reducerea suspendarii, dar si pentru OG aceea din pacate proiectul de lege privind aprobarea ordonantei e plimbat prin parlament fara sa fie aprobat. Deoarece avem multi parlamentari soferi, si nu vor sa isi dea singuri fault, incearca sa amane cat pot aprobarea legii.
Recunosc, nu prea le am cu numerele. De cand am ramas pieton pt o luna ( dupa examenul de reducere a pedepsei) incerc sa nu depasesc viteza legala cu mai mult de 30km/h .

Dar a fost un sofer care s-a plans pe Softpedia ca dupa ce a pierdut procesul nu a mai avut drept la examen.

In privinta parlamentarilor .. majoritatea au sofer. Si pentru ei se aranjeaza lucrurile ca se uita si politistii pe cine opresc. Doar traim in Romania.

#28
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006

View Postexqusit_drunk, on 01 octombrie 2022 - 05:12, said:

Avocat care muncește gratis și plătește din banii lui taxa de timbru? Când auzi așa povești ce să mai crezi despre șansele de câștig? Măcar a spus ce motiv de nulitate va invoca?
Cine a zis ca munceste gratis?
Costa 2000 lei afacerea = cost of doing business.

Planul meu teribil este urmatorul:
1. castig si se anuleaza PV.
2. pierd, dau examen si sper sa reduc la 40 de zile, dar mai ales sper sa ma prinda perioada de suspendare in iarna/primavara, cand plec in vacanta de schi sau in Maldive; asa am motivatie sa stau mai mult pe acolo :D

#29
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Avocatul a trimis actele la judecatorie, eu am platit prin ghiseul.ro taxa de timbru de 5 lei.
Dupa ce am avut numarul de dosar, am mers la Judecatorie cu cererea de extras de greva, copie CI si cererea.

Am primit extrasul de grefa, cu care am mers la Politie, de unde am primit inapoi carnetul de sofer + o hartie prin care ma anunta ca am intre 1-30 de zile de la produntare (daca pierd) ca sa depun carnetul de sofer, iar de atunci va incepe perioada de suspendare.
in primele 20 de zile pot da examenul ce permite sa se reduca 1/3 din perioada de pedeapsa (60->40 de zile).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate