Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Video playere și codec-uri în Windows 11

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#19
13YTe

13YTe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 25.11.2006
Pe un topic de windows voi va certati de la codecuri si playere...
Ca sa va tin companie si sa aibe de ce sa faca curatenie un moderator, va trimit eu niste fisiere media de va ... cu bolta pe playerele voastre ca fara codec dedicat nu o sa reusiti sa le deschideti...
Codecurile nu fac rau, chiar daca unii traiti cu impresia asta, functioneaza super ok klite in combinatie cu orice player doriti, BS.player, SMPlayer, VLC media player, MPlayer, etc. totul este sa casti ochii cand il instalezi.

#20
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Ai pus punctul pe "i". Dar nu ai cu cine!

On-Topic: Folosesc 22H2 de cateva zile. In afara de BS Player, nu au existat alte probleme. Pana acum.

#21
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
L-aș instala și eu manual, dar mi-e că iar stă să bulească ceva, în stilul Microsoft.

Edited by Vlad_22, 29 September 2022 - 19:53.


#22
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014

 13YTe, on 29 septembrie 2022 - 19:28, said:

va trimit eu niste fisiere media de va ... cu bolta pe playerele voastre ca fara codec dedicat nu o sa reusiti sa le deschideti...


Pai nu toți suntem haxxors edgy ca tine, cu fișiere c00l.
Mie îmi ajunge un h.265 care e suportat fără probleme de orice player cât de cât modern.

În altă ordine de idei, mi-am făcut și eu upgrade la w11 apoi downgrade.
Arată bine dar mai aștept. Am avut probleme cu drivere la căștile Bluetooth și imprimantă. W10 merge perfect.

#23
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
H.265 e un codec retardat!
AV01 si VP9 sunt codec-uri moderne, regandite complet.

Eu astept tab-uri pentru foldere. :) In Windows 11.

#24
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 25.01.2002

 13YTe, on 29 septembrie 2022 - 19:28, said:

Ca sa va tin companie si sa aibe de ce sa faca curatenie un moderator, va trimit eu niste fisiere media de va ... cu bolta pe playerele voastre ca fara codec dedicat nu o sa reusiti sa le deschideti...
Codecurile nu fac rau, chiar daca unii traiti cu impresia asta, functioneaza super ok klite in combinatie cu orice player doriti, BS.player, SMPlayer, VLC media player, MPlayer, etc. totul este sa casti ochii cand il instalezi.


evident, exista codecuri exotice, care nu pot fi redate la modul generic. insa alea nu fac parte din majoritatea codecurilor actuale. deci... ai pierdut o minunata ocazie sa nu amintesti de ele.
de acord cu tine, codecurile nu fac rau. codec packurile insa, da, FAC RAU.  mai ales cind sint instalate orbeste, asa cum mai toata lumea o face! ca NU TOATA LUMEA CASCA OCHII. in plus, NU (MAI) AI NEVOIE de ele! e asa de simplu!


 lost_in_a_dream, on 29 septembrie 2022 - 19:51, said:

Ai pus punctul pe "i". Dar nu ai cu cine! On-Topic: Folosesc 22H2 de cateva zile. In afara de BS Player, nu au existat alte probleme. Pana acum.

iar eu tocmai ti-am demonstrat cu o pagina in urma ca bs player functioneaza corect in win 11 22h2! deci despre ce vorbim?


 lost_in_a_dream, on 29 septembrie 2022 - 20:15, said:

H.265 e un codec retardat! AV01 si VP9 sunt codec-uri moderne, regandite complet.  

as vrea mai multe detalii. ca pina acum, defectele care i le gasesc ar fi ca dureaza mai mult pina se comprima filmul atunci cind folosesti h265 si ca are nevoie de oleaca de putere mai mare de procesare, atunci cind se reda un film codat cu acest codec. dar in timp, pe masura ce creste puterea de calcul (in general), aceste defecte vor disparea dela sine . in plus, cred ca este codecul viitorului, cu un bun compromis intre calitate si marimea fisierului rezultat.

#25
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Eu il percep ca pe codecul trecutului.
Este doar o prelungire a h263 si h264. S-a tras de ele pana s-a atins limita.

Daca te uiti pe trackere, lumea inca prefera h264.

#26
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Cind aud de codec si codec pack parca ma intorc in timp prin 1999, cam atunci am avut ultima data probleme cu cite un video. :lol:

#27
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
De multi ani Windows ofera functionalitate pentru captarea si redarea fisierelor audio si video: https://learn.micros...n-to-directshow

Nu-ti place Windows Media Player si vrei sa faci tu altul? Lasi Windows sa se ocupe de partile mai complicate iar tu doar desenezi niste butoane diferite si ii dai alt nume.

A aparut un format video nou de care Windows n-a auzit? Nici o problema, sistemul lor e foarte extensibil si te lasa sa scrii un codec.

In ultimii 20 de ani au inceput sa scrie unii playere video si pentru alte sisteme ce ofera alte sisteme pentru redare video, sau care nu ofera nimic si trebuie scris totul de la zero.

Prin urmare, azi ne bucuram de alternative. Avem playere cu infrastructura proprie ce nu depind de cea a Windows.

Vrem sa schimbam versiuni de Windows precum sosetele? Alegem playere cu risc mai mic de a fi afectate de schimbari in sistemul de operare.

 lost_in_a_dream, on 28 septembrie 2022 - 20:56, said:

Cum ar fi determinarea dimensiunilor reale ale unui videoclip.

O facilitate ce necesita inalte competente ingineresti.

Dar stai, ce sa vezi... s-au gandit si cei de la VLC la asta.

Attached File  Untitled.png   35.66K   23 downloads

#28
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 25.01.2002

 lost_in_a_dream, on 01 octombrie 2022 - 09:59, said:


Daca te uiti pe trackere, lumea inca prefera h264.

asta pentru ca piata este saturata de playere h264, si nu necesita o foarte mare putere de calcul pentru redare, astfel incit si cele mai slabe telefoane smart il pot ingloba. cu h265 e un pic mai complicat, are niste cerinte de redare un pic mai mari. pe de alta parte, de la h263, care suporta doar bitrateuri si rezolutii mici, la h264 care a adus rezolutiile hd+, h 265 aduce rezolutii si mai mari. iar asta e viitorul, nu trecutul!


 dani.user, on 01 octombrie 2022 - 11:02, said:

O facilitate ce necesita inalte competente ingineresti.
Dar stai, ce sa vezi... s-au gandit si cei de la VLC la asta.

si nu doar ei.
eu folosesc mediainfogui (standalone). playerul mpc-be (si nu e singurul) are inclus in el acest media info.

#29
WorstSpiderman

WorstSpiderman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 18.06.2019

 lost_in_a_dream, on 28 septembrie 2022 - 20:56, said:

Eu sunt de parere ca e si o chestiune de gust. Gust si obisnuinta.
Sunt chestii pe care pot sa le fac cu BS Player si doar cu BS Player. Cum ar fi determinarea dimensiunilor reale ale unui videoclip.

Greu gasesti un player care sa nu faca asa ceva.


 lost_in_a_dream, on 29 septembrie 2022 - 20:15, said:

H.265 e un codec retardat!
AV01 si VP9 sunt codec-uri moderne, regandite complet.
Eu il percep ca pe codecul trecutului.
Este doar o prelungire a h263 si h264. S-a tras de ele pana s-a atins limita.
Daca te uiti pe trackere, lumea inca prefera h264

Din cauza ca televizoarele nu stiu decoda h265. Marea majoritate.
Din aceeasi cauza cam dispare si DTS. Aici e vorba de licente.

Edited by WorstSpiderman, 01 October 2022 - 13:21.


#30
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007

 lost_in_a_dream, on 01 octombrie 2022 - 09:59, said:

Eu il percep ca pe codecul trecutului.
Este doar o prelungire a h263 si h264. S-a tras de ele pana s-a atins limita.

Daca te uiti pe trackere, lumea inca prefera h264.
Nonsens. Majoritatea continutului e codat cu h.265, ca vorbim de bluray 4k sau preluari de seriale 4k remux. Si sunt o multime de encodari 1080p cu 265. Cu vp9 sau AV1 sunt mai rare decat dintii gainii pe trackere, VP9 nu exista decat pe Youtube.
Majoritatea playerelor hw actuale sau TV stiu decodare asistata hw pentru 265, mai putin pentru VP9 si aproape deloc pentru AV1.

VP9 e mai slab decat 265.

Un mediaplayer bun asa cum e MPC-HC sau PMC-BE nu are nevoie de o tona de codecuri facute otova pentru a decoda asistat hardware (DXVA) si cu pastrare framerate original/bitstream de audio.

#31
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,531
  • Înscris: 21.12.2006
Incompatibilitatea e data de toate minunile instalate pe acel sistem (aplicatii, codecuri etc)
Incearca reinstalare Windows 11 pe curat, o sa ai o surpriza placuta

Altfel, exista aplicatii care nu au nevoie de codecuri suplimentare, chiar si Kodi e o solutie buna










#32
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

 WorstSpiderman, on 01 octombrie 2022 - 13:21, said:



Greu gasesti un player care sa nu faca asa ceva.




Din cauza ca televizoarele nu stiu decoda h265. Marea majoritate.
Din aceeasi cauza cam dispare si DTS. Aici e vorba de licente.
"Marea majoritate"... Am un TV Philips PUS7304, care are deja vreo 3 ani și știe HEVC (H.265).
Dacă dorești să nu dezinformezi, puteai spune că marea majoritate a TV-urilor, nu știu codec-ul AV.1. Ok, am un LG Nanocell 2020 care se pare că știe AV.1, dar e excepția, deși toate TV-urile LG post 2020 cunosc acest codec, în rest, cam jale, deși Google i-a obligat pe producătorii de TV-uri cu Android TV, să suporte AV.1 începând din 2021. Ce e amuzant, că nici dongle-ul Google TV cu Chromecast, apărut acum 1 an și ceva-2, nu știe acel codec.

Edited by Vlad_22, 02 October 2022 - 14:16.


#33
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,183
  • Înscris: 27.06.2007

 WorstSpiderman, on 01 octombrie 2022 - 13:21, said:

Din cauza ca televizoarele nu stiu decoda h265. Marea majoritate.
Din aceeasi cauza cam dispare si DTS. Aici e vorba de licente.
si DivX - care trebuie platita licenta

Quote

Sunt chestii pe care pot sa le fac cu BS Player si doar cu BS Player. Cum ar fi determinarea dimensiunilor reale ale unui videoclip.
zi un player care nu stie sa iti arate dimensiunea filmului/videoclipului

folosesc si recomand PotPlayer

#34
WorstSpiderman

WorstSpiderman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 18.06.2019

 Vlad_22, on 02 octombrie 2022 - 14:14, said:

"Marea majoritate"... Am un TV Philips PUS7304, care are deja vreo 3 ani și știe HEVC (H.265).
Dacă dorești să nu dezinformezi, .....

incearca un fisier nestandard de pe trackere
Ma rog, ca sa nu dezinformez, marea majoritate a Samsung urilor :)
Se stie ca sunt lideri de vanzari in RO la TV si telefoane

#35
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019

 STARTREK1, on 02 octombrie 2022 - 16:54, said:

zi un player care nu stie sa iti arate dimensiunea filmului/videoclipului

folosesc si recomand PotPlayer
VLC... MPC-HC... Cam toate, dupa stiinta mea. Evident, cu exceptia BS Player, care e cel mai bun.

#36
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Stiinta ta se mai actualizeaza din cand in cand? Ca ti-am pus poza acum cateva zile cu VLC aratand dimensiunea filmului...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate