Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Românii și mașinile de spălat vase

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
218 replies to this topic

#37
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004

View PostNinja, on 29 septembrie 2022 - 15:51, said:

Punem pariu ca i le spala mami?

Ai pierdut pariul.   :)

#38
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,078
  • Înscris: 16.10.2018

View Postdjl, on 29 septembrie 2022 - 14:55, said:

Iniţiatorul nu-şi doreşte maşină de spălat vase, dar nu din motive de economie.   Posted Image

Nu ne mai fierbe... Cam care ar putea fi motivul de nu ți-ai dori așa ceva?

#39
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,432
  • Înscris: 07.08.2007
Trebuie sa fi malefic ca in secolul 21 sa ai posibilitatea sa iti cumperi masina de spalat vase si sa vrei sa speli manual.
Numai cine nu are o astfel de masina nu stie ce pierde

#40
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

View Post_R_A_D_U, on 29 septembrie 2022 - 16:37, said:

A dracu plăcere - sadică- mai ai... Mă rog, fiecare cu plăcerile lui.

Imi aduce aminte despre gluma aia cu Agatha Christie care a fost intrebata cum ii vin ideile criminale din romane
- Simplu, a raspuns ea, spaland vase Posted Image

#41
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Folosesc zilnic masina...vasele ies tot timpul curate. Probabil n-ar iesi curate daca le-as lasa cateva zile, sa se intareasca mancarea. Dar folosita zilnic, scoate vasele mai curate decat daca le-as spala de mana.

View Post_R_A_D_U, on 29 septembrie 2022 - 16:43, said:

Nu ne mai fierbe... Cam care ar putea fi motivul de nu ți-ai dori așa ceva?

E ceva modern, ii strinca feng shui-ul.

#42
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007

View PostFlat, on 29 septembrie 2022 - 15:00, said:

- nu e necesară, vase prea puține să merite dacă nu ai familie mare
- nu e loc, ocupă spațiu inutil
- nu e igienic, pt a spăla trebuie să "strângi" multe vase, dacă le bagi acolo se împut, deci trebuie oricum clătite înainte, ce rost mai are atunci dai direct și cu buretele cu detergent și gata
- mâncăm de la glovo sau la restaurant, nu există vase murdare
In apartamentele vechi nu au fost gandite spatii pentru ea ... in apartamentele mai noi multi le-au incastrat in mobila de la inceput.
Nu pui vase acolo cu straturi de mancare pe ele, nu lasi oricum mancarea sa se usuce pe vase, le treci pe sub un jet de apa inainte de a le pune ... si nici nu le lasi prea mult in masina, la noi se strang destule vase cat pentru un spalat chiar si zilnic, daca nu macar la 2 zile. In primii ani nu o foloseam prea des, dar nici nu mancam asa de mult acasa ca acum (fiica-mea manca la pranz la semi la scoala sau la gradinita, eu mancam la restaurant cu colegii in pauza de masa, etc). Acum insa ne e chiar utila.

View Postvestale, on 29 septembrie 2022 - 15:40, said:

Nu au loc si pentru ca in complexele noi, bucataria e unita cu sufrageria, scuze livingul, in acest mirific open-space.
Eu am apartament nou (construit in 2015) si bucataria e separata de sufragerie ...

Edited by utopium, 29 September 2022 - 17:00.


#43
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 07.12.2002

View Postdjl, on 29 septembrie 2022 - 16:37, said:

Ai pierdut pariul.   Posted Image

Cuuuuuum? Nu esti NEET?

#44
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005

View Postutopium, on 29 septembrie 2022 - 16:59, said:

le treci pe sub un jet de apa inainte de a le pune

FFS, no. Debarasezi atat cat poti impinge cu tacamurile in gunoi sau in chiuveta daca ai cu tocator si atat. Le arunci in masina, apesi pe buton, job done.
Daca o arzi studenteste cu spalat peste 3 zile, tot mai simplu le dai o clatire cu functia masinii, dar ca sa le scoti curate de la spalat nu e necesar.

#45
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,622
  • Înscris: 01.10.2002

View Posthorhescu, on 29 septembrie 2022 - 15:37, said:

la casa se preteaza bine o masina de spalat vase, in schimb in cutiile de chibrituri nu ai loc in bucatarie de asa ceva.
M-am mutat de curand la casa, cu bucatarie de 13mp, dar nu am montat in mobila si masina de spalat (dar totusi am prevazut spatiu). Doua persoane si un copil mic, cel mai des doar masa de seara mancata acasa, deci 5 vase de spalat in fiecare seara. Nu merita bataia de cap cu o masina de spalat.

#46
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007

View PostmihaiC1, on 29 septembrie 2022 - 15:55, said:

Msv e rentabila pt. familii de peste 4 persoane ( 2 adulti si cel putin 2 copii minori).
La mine suntem 3 adulti si mancam acasa doar 1 data/zi Posted Image
PS stau la bloc si am bucatarie+ living de 25 mp ...
Bucatarie + living 25 mp nu prea inseamna ca ai mult spatiu pentru nevoile din bucatarie ... la mine cele doua impreuna au 40 mp (tot la bloc) si tot mi-ar prinde bine niste spatiu extra prin bucatarie. Si suntem doar 3. Adica mi-e clar ca la urmatoarea locuinta voi dori spatiu pentru un frigider "dublu", un frigider separat de vinuri/bauturi si o debara dubla.

Edited by utopium, 29 September 2022 - 17:13.


#47
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,634
  • Înscris: 12.08.2008
Am prevazut si loc pt. msv.. dar nu e rentabila investitia, imi trebuiesc 20 ani sa se amorseze Posted Image

View Postmercur68, on 29 septembrie 2022 - 16:44, said:

Trebuie sa fi malefic ca in secolul 21 sa ai posibilitatea sa iti cumperi masina de spalat vase si sa vrei sa speli manual.
Numai cine nu are o astfel de masina nu stie ce pierde

Ca ideie stii ce bine se inmoaie si curata unghiile cand speli vase ?! Sau tu esti "malefic" si iti faci la manichiurist Posted Image

Edited by mihaiC1, 29 September 2022 - 17:12.


#48
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007

View Postsebulbus, on 29 septembrie 2022 - 17:04, said:

FFS, no. Debarasezi atat cat poti impinge cu tacamurile in gunoi sau in chiuveta daca ai cu tocator si atat.
Eu cand iau un vas de pe masa, il clatesc cu un jet de apa cateva secunde. Deci resturile de mancare mai grosiere se duc oricum inainte de a le pune in masina de spalat vase.

#49
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
Tu poti sa faci ce vrei, dar nu e necesar, si (stiu ca aici te doare) nici macar eficient chiar si daca, prin absurd, ar fi vreo activitate relaxanta.

Un intreg program de clatire consuma cativa litri de apa (la fel si unul de spalare, dar o incalzeste). Un robinet oarecare are un debit normal de cativa litri pe minut. Si la final te alegi cu mizeria aia in scurgerea chiuvetei, sau cu inca un lucru de spalat cu mana. Cand ai masina de spalat vase. But you do you.

#50
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007

View Postsebulbus, on 29 septembrie 2022 - 17:15, said:

Tu poti sa faci ce vrei, dar nu e necesar, si (stiu ca aici te doare) nici macar eficient
Nu stiu daca e necesar, dar cu siguranta eviti intarirea unor resturi de mancare pe farfurii, deci e eficienta o clatire a vaselor imediat dupa ce mananci/gatesti din punctul meu de vedere. Si nu, nu vreau ca resturile de mancare sa mi se adune prin scurgerea masinii de vase. Nu stiu cata apa se consuma daca clatesc 2 secunde o farfurie, dar cu siguranta e o cantitate neglijabila, nu cred ca se aduna 1 mc din asta intr-o luna intreaga (daca ai folosi 0.5 litri ar insemna ca trebuie sa faci 2.000 de clatiri intr-o luna ca sa se adune 1 mc, ceea ce evident e foarte putin probabil).

Iar manualul masinii zice ca e bine sa le clatesti inainte, eu asa tin minte, e recomandarea celor de la Whirpool care cred ca stiu mai bine decat tine ce e bine si ce nu Posted Image Ca nu vreau sa le pun pe program de spalare de 1+ ore, ci pe ala scurt, de 30 de minute.

Edited by utopium, 29 September 2022 - 17:31.


#51
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,634
  • Înscris: 12.08.2008
Si grasimea/murdaria + detergent = dop in scurgere...

#52
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007

View Postsebulbus, on 29 septembrie 2022 - 17:15, said:

Si la final te alegi cu mizeria aia in scurgerea chiuvetei
Pentru asta exista la chiuvetele de bucatarie un extra filtru la scurgere, care retine resturile de mancare.

#53
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,995
  • Înscris: 01.08.2005
Cand am comandat mobila de bucatarie, am pus si masina de spalat vase, sotia nu a fost incantata de idee, nici nu a folosit-o, spala tot la mana ce era de spalat... tot pe principiul miturilor ca trebuie spalate inainte, ca oricum nu se spala bine, ca oricum suntem numai doua persoane, etc...

la scurt timp am ramas singur acasa cateva zile, si am zis ca fii serios, nu ma pun eu sa spal vasele cu masina de spalat vase in casa...
Am bagat singur vasele in masina, i-am dat drumul... cand a venit acasa si a vazut ce fain le spala, a inceput si ea sa o foloseasca.

Dupa cateva luni imi zicea ce mult ii place masina de spalat vase, ca nu stie ce s-ar fi facut fara ea. Posted Image

Si la doua persoane, odata pe zi, maxim odata la 2 zile, tot ii dam drumul, desi nu mancam nici noi mereu acasa... Se aduna si cani de cafea, mai pui ceva pe-o farfurie, mai mananci odata si murdaresti 4-5 vase, tacamuri...

Au fost situatii in care am avut 4-5-6 invitati, plus noi doi, imediat se murdaresc o groaza... dupa aceea stai si dai la manivela cu buretele? Posted Image

Ba mai mult, cand au vazut ai mei ce misto este o masina de spalat vase, i-am convins si pe ei sa-si ia.

Salveaza atat de mult timp, si creeaza atat de multa ordine, incat nici eu nu o pot incadra la lux... ah, ca poti spala si la mana... si parintii nostri cand eram noi mici ne spalau hainele la mana, asta nu inseamna ca masina de spalat rufe este un lux pentru ca exista si posibilitatea manuala.

Si eu sunt curios de ce @djl nu este de acord cu MSV. Oare daca existau MSV acum 100 ani, ar fi vrut si el una? Posted Image  (dar veche musai)

#54
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,630
  • Înscris: 28.11.2001

View Postsgn30, on 29 septembrie 2022 - 15:37, said:



La cat de ieftine sunt pastilele de spalat vase nici nu merita efortul sa te chinui sa o rupi in 2... e 45-50 RON cutia cu 100 buc de Finish(cel mai bun detergent dpmdv), iese 0.45-0.5 RON/spalare.

Si daca speli zilnic 0.45 x 30 = 13.5 RON, iesi mai ieftin decat dai pe detergentul lichid...

https://www.emag.ro/...reviews-section

Masina fiind de mica capacitate se intampla sa nu dizolve total pastila intreaga, de accea obisnuiesc sa pun jumatate .... si oricat de ieftine ar fi ... la cum folosesc eu reiese si mai ieftin.
Eu folosesc pastile de la Lidl nu ca ar fi musai mai bune ci ca sunt la indemana .... varianta emag o fi mai ieftina dar trebuie facut comanda, eventual plata trandport, asteptat dupa curier (sau mers la box) etc ....
De cateva ori pe an tot ajung in lidl ... iar o cutie ajunge ptr minim 3 luni.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate