Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Probleme cu front speaker-ul

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010
Salut!
Am postat aici fiindca poate fi o problema comuna pentru mai multe telefoane.
Am un Mi8 si dimineata am vrut sa-i schimb folia. L-am curatat cu servetelul umed din colet, am pus folia si la primul apel am constatat ca se aude infundat si putin gajait. Cand am curatat partea frontala, am insistat si pe difuzor, mai ales ca am vazut ca are ca un fel de sita metalica si am zis ca nu afecteaza difuzorul.
Ce ma sfatuiti sa fac?

Attached Files



#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Să pui o picătură de alcool izopropilic și apoi să sufli bine cu un foehn... din ăla de păr, fără să încingi rău telefonul.
Dacă face la fel, alt difuzor.

#3
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 03.02.2005
Si eu la fel te-as sfatui sa pui alcool izopropilic cu o pipeta cateva picaturi si sa lasi cu fata in jos telefonul, pe un servetel sa se scurga mizeria.
Eventual intra in meniul de service: *#*#MIUI#*#* si lasa sa scoata sunete pe acel difuzor, cu volumul la maxim, cat timp lasi telefonul la "scurs".
Repeta operatiunea.

Edited by Ciubex, 29 September 2022 - 14:41.


#4
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010
In lipsa alcoolului izopropilic pot folosi altceva? Poate spirt sau acetona/dizolvant/diluant?

#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Nu.
Dacă n-ai așa ceva, ori cauți la un magazin, ori te duci cu el la service pentru curățare.

Doar alcool izopropilic.

Edited by waterman, 29 September 2022 - 15:41.


#6
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010
Am folosit un spray contact. Am infasurat putina vata pe o scobitoare si am sters sita. Acum se aude bine, sper sa nu fie doar o iluzie.

#7
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 03.02.2005
Alcoolul izopropilic e un lichid transparent si se evapora destul de repede, nu alti compusi ce se pot depune pe circuitele electrice.
Este ieftin si se gaseste de cumparat pe la toate magazinele de electronice si chiar si online. Nu strica sa-l ai prin casa :)
Nu stiu ce compusi are acel spray de contact. E poibil sa fie alcool izopropilic cu un gaz pentru a fi sub presiune.
Si mie mi-ar fi fost frica sa fi bagat cu presiune lichid sau aer in acea fanta pentru a nu strica membrana difuzorului, e ok cum ai procedat tu, ca ai folosit vata pentru a sterge. De asta ma gandeam sa fi lasat la "inmuiat" mizeria si sa o impinga afara doar vibratiile aerului generate de sunetul din difuzor.

Edited by Ciubex, 29 September 2022 - 16:53.


#8
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010

View PostCiubex, on 29 septembrie 2022 - 16:44, said:

Alcoolul izopropilic e un lichid transparent si se evapora destul de repede, nu alti compusi ce se pot depune pe circuitele electrice.
Da, fix asta este, doar ca la tub spray. E special pentru contacte electronice.

#9
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 03.02.2005
Atunci e ok :)
Eventual mai repeta procesul daca observi ca mai sunt mizerii ce infunda spatiile din acea grila.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate