Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Convertirea religioasa.

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
224 replies to this topic

#19
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,437
  • Înscris: 19.03.2022

View PostLex404, on 29 septembrie 2022 - 09:11, said:

Daca se increteste creierul cuiva, paraseste religia, oricare ar fi ea.
Uite ca Andrei Plesu se considera teolog si credincios fara sa aiba creierul neted.
Aia de schimba barca inselatorilor ortodocsi cu barca inselatorilor penticostali  cred ca se asteptau sa primeasca ceva.
Tu zici ca ai creierul incretit ? L-ai vazut in oglinda sau cum ?
Nu pierdeti nici o ocazie sa aruncati cu laturi in credinciosi. Posted Image

#20
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007


View Postvio69c, on 29 septembrie 2022 - 09:35, said:

Religia a devenit o casa de licitatii....
Se prezinta subiectul si ce se poate obtine odata cu el daca il cumperi.

Teoria....


View Postvio69c, on 29 septembrie 2022 - 09:43, said:

Te poti converti la prima parte a ei, la iudaism....
Te asigur ca e mult mai complexa si palpitanta
Demonstratia...

Edited by dan1980_25, 29 September 2022 - 09:58.


#21
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View PostPNX, on 29 septembrie 2022 - 08:59, said:

Acuma, o alta problema.

Nu-i nicio problema! Romania e o tara libera si fiecare poate face ce doreste, atat cat nu incalca legea. Ti se pare ceva anormal aici? :habarnam:

#22
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 17.08.2022
In Romania sunt recunoascute oficial 18 culte religioase foarte diferite una de alta
Asta este o treaba buna
Chiar si Martorii lui Iehova, interzisi in comunism, lasati afara de pe lista oficiala in 89, au revenit la legalitate

Dar
Mai sunt "Asociatiile religioase".
Al carui numar oficial este 36 dar pe teren mult mai multe
Ce este Asociatia religioasa?

Este o persoană juridică alcătuită din cel puţin 300 de membri, cetăţeni români sau rezidenţi în România, care se asociază în vederea manifestării unei credinţe religioase.

Deci nu se poate spune ca in Romania nu este o larga, foarte larga toleranta chiar
pentru cultele care nu sunt religia principala a tarii.

#23
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,548
  • Înscris: 21.03.2020
Avem o Constitutie conform Cartei Drepturilor Omului unde este garantata libertatea religiei... Nu e Romania toleranta ci este normala macar in actele oficiale, ca in realitate e plin de habotnici si de xenofobi religisi aia e alta daravela.

#24
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007

View PostSfantul Jakob, on 29 septembrie 2022 - 09:24, said:

Toate, dar cel mai mult la religia ateistă e valabilă treaba asta.
Ai vazut multi ateisti mergand la vreo biserica ateista? :D

#25
paul_bh

paul_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 05.03.2006
Asta cu religia principala a tarii este o aberatie din vremea imperiului roman can s-a incercat impunerea cu forta a unei religii in jumatate de imperiu. In primul rand toti astia in discutie se considera crestini, crestinismul e religia, forma de manifestare sunt cultele. Karl Marx spunea si avea mare dreptate ca religia e opiumul popoarelor. Adica majoritatea celor carora nu le pasa de Dumnezeu, de ce vrea el, aleg sa fie adepti ai unui cult pe hartie, cultul le furnizeaza servicii religioase, ei isi vad de viata linistiti si in momente de necaz se mai gandesc ca exista o divinitate care ar trebui imbunata daca vrea sa ii dea ajutor (considerand deoarece nu cunosc acea divinitate ca ea sta la panda sa omoare pe cei care pacatuiesc) si asa se apropie de adunarea (biserica locala) a cultului in care e pe hartie. cand problema e rezolvata se revine la situatia initiala. Uite asa religia iti induce (ca nu iti da in realitate) o stare de satisfactie ca s-a bifat si o manifestarea religioasa, ca probabil s-a imbunat divinitatea.
Adevaratul crestinism este cunoasterea lui Dumnezeu in asa masura incat sa iti pese de cine este El si ce vrea de la tine, nu pentru a-L imbuna, El fiind bun prin natura Sa ci pentru a deveni asemenea Lui, incercand sa faci numai binele si niciodata raul.

Edited by paul_bh, 29 September 2022 - 11:18.


#26
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007

View Postvio69c, on 29 septembrie 2022 - 09:43, said:

Te poti converti la prima parte a ei, la iudaism....
Te asigur ca e mult mai complexa si palpitanta

Am tras cu ochiul la final si wow... am trisat.

#27
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View Postutopium, on 29 septembrie 2022 - 11:13, said:

Ai vazut multi ateisti mergand la vreo biserica ateista? Posted Image
Prin alte tari sunt (cauta ''atheist church'').
Organizati-va si voi in Ro, ca nu va opreste nimeni...

#28
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,411
  • Înscris: 29.04.2008

View PostPNX, on 29 septembrie 2022 - 08:59, said:

Nu am înțeles de ce neoprotestanti țin cu înverșunare sa te convertească, iar atunci când pleacă cineva de la ei, îl reneagă, sau e o tragedie ca pierd pe cineva.

Normal ca e o tragedie: nu atat ca aplecat o oita, cat ca s-a dus cu ea si zeciuiala. It's about the money.

#29
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Mi-e greu sa inteleg fervoarea ateista militanta anti-religioasa. Pe baza premizelor lor, nu inteleg cu ce ii deranjeaza ca unul crede in Isus, Flacara Violet sau Iepurasul de Pasti. Si de ce se dau de ceasul mortii sa demonstreze ca o anume credinta e falsa (asumand ca este falsa). Ce obtin ei din chestia asta, mai ales in perspectiva nefiintei care urmeaza ? Adevarul ? Pai la atei adevarul e relativ, nu absolut, deci...

View Postiladi, on 29 septembrie 2022 - 11:38, said:


Normal ca e o tragedie: nu atat ca aplecat o oita, cat ca s-a dus cu ea si zeciuiala. It's about the money.

De foarte multe ori fin pacate religia e despre bani, da.
Dar cum ziceam, daca esti ateu cu ce te deranjeaza ca unul da bani pe un masaj, iar altul da bani la popa.

#30
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,411
  • Înscris: 29.04.2008

View Postoverseas, on 29 septembrie 2022 - 11:39, said:

Mi-e greu sa inteleg fervoarea ateista militanta anti-religioasa.

Asta pana in momentul in care clientul care asteapta sa-i dai lucrarea incepe "din senin" o conversatie despre Dumnezeu si te intreaba duios daca nu vrei sa vi la nu's ce biserica duminica. Practic, din acelasi motiv pentru care multi sunt si impotriva LGBT: prea multa reclama. Si prea putin realizari, dar astea nu-s interesante.

View Postoverseas, on 29 septembrie 2022 - 11:40, said:

Dar cum ziceam, daca esti ateu cu ce te deranjeaza ca unul da bani pe un masaj, iar altul da bani la popa.

Sa zicem ca ma deranjeaza faptul ca se cer* bani in numele lui Dumnezeu. Care atotputernic fiind, poate sa tipareasca la ela acolo cati si in ce valuta vrea. Nu c-ar avea nevoie, fireste. Mai pe romaneste la religie ma deranjeaza ipocrizia.


* te rog sa sesizezi diferenta: tu zici ca "se dau bani" eu zic ca "se cer bani". Nu e chiar acelasi lucru.

Edited by iladi, 29 September 2022 - 11:47.


#31
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 17.08.2022

View Postoverseas, on 29 septembrie 2022 - 11:40, said:

Mi-e greu sa inteleg fervoarea ateista militanta anti-religioasa. Pe baza premizelor lor, nu inteleg cu ce ii deranjeaza ca unul crede in Isus, Flacara Violet sau Iepurasul de Pasti.

Sa-ti spun despre mine.

Eu nu am ajuns si nu voi ajunge  la miezul credintei, care o fi ea, pentru ca ambalajul este dizgratios.
La toate cultele si gruparile religioase. Pentru mine.

Ce ne deranjeaza la comunitatea LGBT cu adevarat?
Nu atractia lor sexuala, caci cu putina Wikipedia si 2-3 articole pe tema intelegem fenomenul.
Ne deranjeaza marsurile, vulgaritatea si exhibitionosmul public.

Asa si cu cultele.
Desi aparent se straduiesc sa patreze aparentele si curatenia spirituala,


Si am sa dau un exemplu.....
Circula pe net imagini, clipuri cu diverse grupuri de turisti, scene de veselie, dans, galagie
si deranjarea locului public din aeroporturi diverse.
Sunt flacaii grupei ultrareligioase Breslav, care de anul nou au fost in pelerinaj la mormantul rabinului lor.
In orasul Breslav din Ucraina.
Cu tot razboiul, interdictia din Israel si recomandarile Ucrainienilor, 30.000 au plecat din Israel
si se intorc prin aeroporturi din Romania, Moldova, Grecia, Serbia, Bulgaria.
Si in fiecare fac mizerie, canta aiurea, danseaza, lasa in urma lor distrugere, gunoaie si oameni suparati......
si fac un rau imens turistului israelian normal, civilizat, care respecta regulile.

Cu toate astea.....aceste clipuri beneficiaza de mii de like-uri si aprobari, inimioare , bezele, Doamne ajuta,
Domnul e mare, si alte cimilituri ca asta
Automat...aiurea...are cineva vre-o explicatie la acest efect de turma ?

Care ar putea duce si la convertire -Doamne fereste......

Edited by vio69c, 29 September 2022 - 12:04.


#32
PNX

PNX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 02.03.2022

View Postiladi, on 29 septembrie 2022 - 11:46, said:



Asta pana in momentul in care clientul care asteapta sa-i dai lucrarea incepe "din senin" o conversatie despre Dumnezeu si te intreaba duios daca nu vrei sa vi la nu's ce biserica duminica. Practic, din acelasi motiv pentru care multi sunt si impotriva LGBT: prea multa reclama. Si prea putin realizari, dar astea nu-s interesante.



Sa zicem ca ma deranjeaza faptul ca se cer* bani in numele lui Dumnezeu. Care atotputernic fiind, poate sa tipareasca la ela acolo cati si in ce valuta vrea. Nu c-ar avea nevoie, fireste. Mai pe romaneste la religie ma deranjeaza ipocrizia.


* te rog sa sesizezi diferenta: tu zici ca "se dau bani" eu zic ca "se cer bani". Nu e chiar acelasi lucru.
No ca am ras și azi.
Treaba cu lgtb.
La ortodocși nu se cere asa de tare bani.
Sunt destule babe, care duc bani și bunătăți în cos la popa, încât nu le mai trebuie bani.
Apoi fiind religie majoritara, are balta peste.
Mai sunt popi avari care nu le ajunge pentru următorul x6 și cer.
Dar ca să te tragă de mănâncă, mai ales ca e mediatizata treaba la ortodocși, și îl mai avem și pe Calinic în zona, s-o cam dus treaba cu cerutul.
Cine vrea sa dea, va da.
Si slava domnului, ca se da de numa.
Nu se face o casa pe ntru copii sau azil de bătrâni pe lângă mănăstire, dar se pune tabla aurita pe turn.
Bine, eu sunt în religia ortodoxa, și îmi cunosc problemele, iar in localitatea mea, am cam pus niște întrebări.
Se pare ca să făcut liniște și pace și toată lumea e mulțumită.
Inclusiv, Popa al meu ortodox (am pus cu litera mare) taie curcani și da la familii sărace. Inclusiv cele penticostale.
Duce înghețată vara cu mașina la copii, inclusiv penticostali.
La orele de religie, nu bate apropouri și participa inclusiv copii penticostali.
Poate ca asta e un criteriu care atrage oamenii din alte religii în religia ortodoxa.
De ce zic Popa al meu, este ca de multe ori vorbim despre cum trebuie sa fim.
Nu neapărat religios.
A, ca religia are niște obiceiuri, tradiții, ritualuri care te apropie spiritual de Dumnezeu, asta e alta poveste.
Aci vorbim stric despre convertirea religioasa.
De ce, și cum?

Edited by PNX, 29 September 2022 - 12:10.


#33
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
MLM in plm... cat mai mult cotizanti , piramida creste si castiga bastanul de la varf.
FARA religie pina la 18 ani cand esti major si poti face ce doresti cu viata ta.

#34
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,099
  • Înscris: 03.07.2008

View Postdan1980_25, on 29 septembrie 2022 - 09:05, said:

Cum adica duminica asta sau peste o luna trec la ortodoxie? Se face cu petrecere, cu programare? Adica pana la ora 10 sunt penticostali, iar la 10 si 1 minut devin ortodocsi? Zici ca schimba angajatorul...
La asta s-a redus credinta?
Se caca Dumnezeu pe el de ras cand vede asa ceva.
In ce trib spui ca locuiesc aia?

Religia, nu credinta. Sunt lucruri diferite.

#35
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022

View Postvio69c, on 29 septembrie 2022 - 09:43, said:

Te poti converti la prima parte a ei, la iudaism....
Te asigur ca e mult mai complexa si palpitanta
Palpitatiile incep de la scurtarea pielii :P

#36
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Asta cu ambalajul e valabila, dar nu 100%.
Cand intalnesti un ortodox/musulman/ hindus decent si binecrescut ce faci, te (re) convertesti ?
De asemenea, ce vina are adevarul ca partial il mesteca si prostii.

View Postketa, on 29 septembrie 2022 - 12:15, said:

MLM in plm... cat mai mult cotizanti , piramida creste si castiga bastanul de la varf.
FARA religie pina la 18 ani cand esti major si poti face ce doresti cu viata ta.

Adica nu au voie nici sa fumeze iarba ?
Sau sa caute Pokemmoni pe sina de tramvai ?
Si daca e MLM care e problema, de aia nu ploua pe camp sau costa mult biletul la film ?!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate