Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

COC scuter adus din Olanda de 50cc

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
1999bishop

1999bishop

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.09.2022
buna seara, am un scuter adus din Olanda acum o luna, in propria masina, povestea este ca eu am locuit in Olanda o perioada de 2 ani iar acum m am reintors sa mi termin studiile, cat am locuit acolo mi am cumparat un scuter de 50cc de la o companie de acolo care se numeste La Souris Scooters, nu stiu daca a auzit cineva de ea, scuterul a fost cumparat in 2020 iar eu nu l am inmatriculat deloc acolo, a stat pur si simplu in gradina din spate acoperit, luna trecuta am luat scuterul in tara cu duba mea personala crezand ca o sa ma ajute cu traficul din capitala, sa ma pot deplasa mai usor, acum doresc sa l inamtriculez aici, dar m am lovit de o problema, imi lipseste COC ul scuterului sau CVO ul cum i se zice in olandeza (certificat de origine) am luat legatura cu compania de la care l am cumparat iar ei mi au spus ca nu mi pot da COC ul scuterului pentru ca nu mai fac asa ceva, acolo nu se cere intr adevar, doar te duci la primarie si il inmatriculezi (5 min) am luat legatura cu diverse companii sa ma ajute, dar in zadar, cum pot proceda sa primesc un alt COC? pe eurococ am incercat dar nu fac marca asta, practic am ramas blocat cu scuterul in tara si nu il pot folosi si nici vinde, iar cei de la RAR dau din umeri cand le spun de asta, au spus ca e bun de aruncat, asta a fost raspunsul, va rog daca aveti ceva sfaturi sa ma ajutati, chiar sunt disperat, multumesc mult

#2
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.02.2007
Prin Justitie!

#3
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 26.05.2022
Ii pui un numar la misto, oricum nu cred c-a oprit nimeni niciodata vreun scuter.

#4
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 19.09.2005
https://www.rarom.ro/?p=657

coc-ul e ceetificat de confidmitate. si se elibereaza de producatorul autovehiculului.

deci iei legatura cu producatorul.

#5
1999bishop

1999bishop

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.09.2022

View PostChifteluta, on 29 septembrie 2022 - 05:36, said:

Prin Justitie!

poti fii mai clar? ce justitie mai exact?

View Postarg, on 29 septembrie 2022 - 07:47, said:

https://www.rarom.ro/?p=657

coc-ul e ceetificat de confidmitate. si se elibereaza de producatorul autovehiculului.

deci iei legatura cu producatorul.

producatorul este si dealerul

#6
Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,911
  • Înscris: 08.02.2022

View Post1999bishop, on 29 septembrie 2022 - 02:16, said:

…am luat legatura cu compania de la care l am cumparat iar ei mi au spus ca nu mi pot da COC ul scuterului pentru ca nu mai fac asa ceva…


mhm, usualul business olandez mizerabil, tip-of-the-spear…
deci, ai factura original? daca afirmativ: este mentionat numele cumparatorului pe factura? daca afirmativ: contactezi compania via e-mail, atasezi o copie factura si ceri COC pentru produsul mentionat in factura. daca vor raspunde ca nu au un COC vei replica ca tu ai fost cumparator de buna vointa si buna incredere, respectiv ai avut incredere cum ca respectivul produs a fost omologat conform legislatiei. continui prin a spune ca esti trist sa constati ca nu este cazul, dat fiind absenta COC, si vei face apel la un avocat in linie cu legislatia UE.



#7
1999bishop

1999bishop

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.09.2022

View PostMasutatsu-Oyama, on 29 septembrie 2022 - 10:13, said:


mersi de raspuns, am facut si chestia asta, sa vedem ce raspuns imi dau acum

Edited by althea, 29 September 2022 - 11:48.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate