Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 

Hartie igienica "parfumata"

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#37
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013

View Postpasilla, on 29 septembrie 2022 - 20:16, said:

Nu stiu. Zi tu !

Mirosurile si gusturile nu se discuta....Posted Image

#38
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Folositi curpapirul pe ambele parti si scapati de parfum. Pardon, il inlocuiti.

#39
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Off:
De pe vremea "impuscatului":
Schimb hartie igienica folosita o fata cu scobitoare folosita un capat!
Acu' ie posibil sa schimbam HI in functie de preferintele olfactive: levantica, piersica, flori de primavara, alea, alea!
Mai nasol ca si foile de caiet de la scolari au cam disparut! Deh, era digitala!
Oops! Digitala am zis?
Cum folosesti un bilet de tramvai pe post de HI?
Nah, ca si biletele de ITB au disparutPosted Image

#40
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003

View PostMarianG, on 29 septembrie 2022 - 07:16, said:

Bine, pai daca asta se gaseste asta se cumpără.
Asta este o competiție murdară.
E un concept de marketing foarte bun iar piata alege, are succes deplin. Pana sa se ajunga la parfumate se producea numai clasica... cand unii au introdus si la noi conceptul care exista demult in afara... au inceput sa vanda mai bine de aici cine facea fara parfum renunta sa mai faca pentru ca sta marfa pe raft si se vinde greu, face parfumat si vinde bine. E un exemplu "de manual" de economie.

De ce sistemele audio moderne nu le mai vezi cu CD ? Pentru ca nu mai exista interes, acum important e sa ai bluetooth si port usb Posted Image Aici avem chiar un exemplu de calitate versus compatibilitate si convenabilitate... este clar pentru orice cunoscator ca CD-ul este superior oricaror forme compresate de audio mai ales combinat cu convertoarele DAC destepte aparute in anii 90-2000 in sculele mid si hign end care imbunatatesc semnalul si mai mult dar lumaa nu mai cauta calitatea deplina, prefera materialele cu artefacte dar usor de folosit, pus, carat etc... ca atare dinastea se fac acuma.

Edited by andreic, 30 September 2022 - 07:53.


#41
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 10.10.2011
eu din acest topic am inteles ca ”cunnilingus” e activitate perversa. de ce?
eu iau ceva hartie zewa portocalie. nu stiu cat e dar cred ca e parfumata. e buna hartia parfumata, nu din cauza parfumului, din cauza texturii.

#42
IncredibleWiring

IncredibleWiring

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.02.2021
Din fericire, inca, se mai gaseste hartie igienica neparfumata. A ajuns in asa fel incat asta parfumata sa coste mai putin decat aia normala, ceea ce nu e firesc. LIDL si MegaImage au hartie igienica neparfumata, marca lor. Si pe eMag gasiti Pufina DIDI care e neparfumata.

Eu nu m-as incumeta la astea reciclate. Cumpar numai hartie cu 3 straturi cel putin, si 100% celuloza pura si fara parfum, evident.

Am cumparat odata un pachet de 60 de role de hartie igienica parfumata de la emag. Era inainte sa-mi dau seama ca am o problema cu mirosurile (anumite mirosuri nu le suport si imi fac rau). N-am mai putut sa stau in casa de miros - era atat de puternic ca din debaraua inchisa si pachetul intact, nedesfacut se simtea miros de parfum in toata casa. Ma rugam de Emag sa vina mai repede sa le ia pentru retur. Si de atunci nu m-am mai incumetat sa iau hartie igienica parfumata.

#43
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003

View PostIncredibleWiring, on 30 septembrie 2022 - 10:37, said:

Din fericire, inca, se mai gaseste hartie igienica neparfumata. A ajuns in asa fel incat asta parfumata sa coste mai putin decat aia normala, ceea ce nu e firesc.
E firesc, tocmai ce am explicat, vanzarile sunt mai slabe la alea neparfumate deci se scumpesc ca sa compenseze volumul mai scazut de vanzari.

#44
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,410
  • Înscris: 16.03.2011

View Postandreic, on 29 septembrie 2022 - 02:39, said:

E selectia pietei, se cumpara mai mult aia parfumata deci se face dinaia...
Prostia pietei

#45
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Nu prostia pietei, prostia CUMPARATORULUI PROST!
Sa crezi ca stergi mirosul de cacat cu hartie igienica parfumata e culme idioteniei.
Dar culmea si mai mare (pleonasm?) ie ca aia care cumpara ie aia care are bani si ii doare in partea dorsala a curului cat costa si ce!
Sa fie in "trend"!
Dap, hartia aia de la Lidl, la "metru", simpla, face exact acelasi lucru ca si ZEWA de 3 ori mai scumpa: te ajuta sa nu iti umpli exagerat degetele de cacat cand te speli la cur, ca omul civilizat.
Chiar si dupa "panusare" este necesara spalarea, ca sa nu se lipesca izmenele de cur si sa nu te iriti de la eventualele urizici din "compozitia" hartieie igienice folosite ad-hoc.
Parerea mea!
Fiecare face ce vrea pe curul lui!

#46
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,532
  • Înscris: 01.08.2006

View Postviceroy56, on 30 septembrie 2022 - 15:42, said:

Fiecare face ce vrea pe curul lui!
Citatul zilei! :))

#47
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postviceroy56, on 30 septembrie 2022 - 15:42, said:

Sa crezi ca stergi mirosul de cacat cu hartie igienica parfumata e culme idioteniei.
De acord, dar totusi care e scopul parfumarii hartiei ? Ce ii motiveaza pe oameni sa o cumpere ?

Am observat ca se face exces de parfum si dupa folosire este foarte greu sa scapi de acel miros, oricat te-ai spala.

#48
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Scuze, colegu' da' ai testat pe curul propriu si nu se "starge" parfumul dupa ce te speli? Sa ne spui cum te-ai mirositPosted Image
Io intreb: care parfum? Ca in pachetele de HI cumparate, la gramada, care ie mai ieftin, n-am gasit nici Paco Rabane, nici Gucci, nici Chanel.
Dupa deschiderea pachetului, in 15 minute miroase in baie exact ca inainte!

#49
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 10.08.2005

View Postandreic, on 30 septembrie 2022 - 07:42, said:

E un concept de marketing foarte bun iar piata alege, are succes deplin. Pana sa se ajunga la parfumate se producea numai clasica... cand unii au introdus si la noi conceptul care exista demult in afara... au inceput sa vanda mai bine de aici cine facea fara parfum renunta sa mai faca pentru ca sta marfa pe raft si se vinde greu, face parfumat si vinde bine. E un exemplu "de manual" de economie.

De ce sistemele audio moderne nu le mai vezi cu CD ? Pentru ca nu mai exista interes, acum important e sa ai bluetooth si port usb Posted Image Aici avem chiar un exemplu de calitate versus compatibilitate si convenabilitate... este clar pentru orice cunoscator ca CD-ul este superior oricaror forme compresate de audio mai ales combinat cu convertoarele DAC destepte aparute in anii 90-2000 in sculele mid si hign end care imbunatatesc semnalul si mai mult dar lumaa nu mai cauta calitatea deplina, prefera materialele cu artefacte dar usor de folosit, pus, carat etc... ca atare dinastea se fac acuma.
La "comoditati" precum hartia igienica se cumpara ce se gaseste.
intradevat a fost un moment in care hartia simpla pierdut "razboiul".

View Postpasilla, on 30 septembrie 2022 - 15:52, said:

De acord, dar totusi care e scopul parfumarii hartiei ? Ce ii motiveaza pe oameni sa o cumpere ?

Am observat ca se face exces de parfum si dupa folosire este foarte greu sa scapi de acel miros, oricat te-ai spala.
nici un scop special la cumparator
motivarea a fost "nevoia" de schimbare,
nu mai cumperi hartie gri, de tip doi (parca), "ca te zgarie"

acum lumea o sa schimbe mirosul,

View Postviceroy56, on 30 septembrie 2022 - 16:03, said:

Scuze, colegu' da' ai testat pe curul propriu si nu se "starge" parfumul dupa ce te speli? Sa ne spui cum te-ai mirositPosted Image
Hartia igienica nu are distinatie unica. Si orice ai face, o folosesti cu mana, chiar si intre picioare. Ca atare poti observa ca ramane miros.

View Postviceroy56, on 30 septembrie 2022 - 15:42, said:

Fiecare face ce vrea pe curul lui!
Unii au ales sa faca profit pe curul oamenilor.
https://en.wikipedia...ecunia_non_olet

Edited by MarianG, 30 September 2022 - 16:14.


#50
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Ramane miros DE CE?
Ca io n-am avut niciodata curiozitatea bolnava sa-mi miros degetele dupa ce ma sterg la cur.
Io stie ca ie si unii cu gusturi personale. Dar de gustibus non disputandum.
Chiar crede cineva ca acele chimical care dau "miros" fac bine pe pielea cuiva?
La fel cu "aromele" artificiale din orice produs mancabil pe care-l cumparati ca "arata BINE".
Azi se vinde IMPRESIA, nu produsul in sine.
Parerea mea!

#51
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002
v-ati gandit cumva sa va spalati pe maini inainte de a iesi din baie in loc sa dati banii pe hartie parfumata?

Edited by Fane, 30 September 2022 - 17:00.


#52
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Ca tot suntem la subiect; aveti idee de unde pot cumpara hartie igienica dizolvabila? (nu ma refer la tub) ati vazut in magazinele mari? de obicei comand online dar este incomod si scump (mereu platesc curierul)
La 3 km de Constanta, nu avem canalizare; Fosa ecologica este pretentioasa: produse de curatire eco, detergent eco, lichid pt. vase eco, hartie eco, etc...
Foloseam Scoot dar nu se mai gaseste:
Attached File  scoot.jpg   186.75K   7 downloads
Mai noi comand de aici dar uneori uit si de asta intreb daca ati vazut produsul in magazine gen Metro, Auchan, Cora, Carrefour:
https://www.emag.ro/...j/pd/DN1G50MBM/

#53
bbseptik2017

bbseptik2017

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 23.08.2017
ironic este ca 90% din cei care sustin pe forum sus si tare ca nu inteleg care este rostul hartiei cu parfum, cumpara fix asa ceva. Asta spune multe despre noi, ca natie..

Edited by bbseptik2017, 30 September 2022 - 18:18.


#54
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 10.08.2005
eu am spus, asta se găsește, asta a câștigat pe piața
să stai să cauți din ailaltă este pierdere de vreme

viceroy56 o să mai repet pentru tine
HI nu se folosește doar la fund, ca tu îți imaginezi lumea mirodindu-si degetele este doar un scenariu

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate