Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Probleme distincte cu 2 vecini la bloc, rog ajutor expert

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
LaurentiuSerban2002

LaurentiuSerban2002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 29.08.2020
Se dau urmatoarele ecuatii :

Vecin numarul 1 : deasupra mea, sufla nasul in fiecare dimineata pe geam de nenumarate ori , obicei probabil adus de undeva de la sat, nu vreau sa ma gandesc unde isi imprastie dejectiile nazale de deasupra geamului meu. Asta se petrece in fiecare dimineata; cum il pot actiona legal sa opreasca acest obicei demn de mintea lui ?

Vecin numarul 2 : deasupra unui alt apartament unde locuiesc,  varsta minor 16-15 ani, locuieste singur, urla si loveste toata noaptea (probabil se drogheaza), deranjeaza non-stop, nu raspunde la usa, nu raspunde la politia chemata la usa, politia da din umeri cand vine la usa : nu avem mandat sa ii spargem usa. Cum il pot actiona (politie / protectia copilului ? ) pentru a fi tras la raspundere in mod legal pentru ca :

1. sta ilegal acolo fiind minor, singur in casa
2. nu respecta orele de liniste si politia nu a facut absolut nimic, am numarat : 8 ori am chemat politia la el

Va rog, fara mistouri, offtopic, post-hunting si alte prostii; vreau raspuns prompt, nu imi permit joburile sa stau la discutii si glume

Va multumesc

#2
Ursul_Polar

Ursul_Polar

    call boy - 9000 jpy\s

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,208
  • Înscris: 31.07.2006
https://www.europafm...casa-video/amp/
pare ca in instanta s-ar putea gasi o rezolvare pentru cazul 2
pentru cazul 1 nu vad ce anume s-ar putea face daca imprastiatul mucoasei nazale e singurul lucru pe care il face

#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,138
  • Înscris: 13.01.2011
Cred că glumești chiar tu!
A venit poliția și nu a rezolvat.
Ești pe bune, ce sfat vrei?

Cu ilegale nu avem voie pe forum, nu pistoale, nu bîte, nu bobardele”.
Dacă îl dai în judecată, pe oricare din cei doi, sau chiar pe amîndoi, nu ai cîștig de cauză.
Deci?!

Vrei să auzi de la noi că trebuie să te muți, că ești prea sensibil pentru bloc?!

Edited by crisstonne, 28 September 2022 - 23:39.


#4
FantasyLady

FantasyLady

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 25.07.2022
Mai dificil să rezolvi prima situație pentru că nu prea are nimeni ce să îi facă omului dacă își suflă nasul astfel...foarte enervant, te înțeleg și m-ar deranja și pe mine.
SIngura soluție e să vorbești cu el și să ii explici....dacă nu ești confruntațional, îi poți lipi un bilet pe ușă în care îi spui că te deranjează obiceiul său...dacă ai noroc să aibă bun simț, va lua în considerare ce ai scris, dacă nu...nu prea ai ce să îi faci. Poate la iarnă când e frig nu mai iese pe geam să facă așa.

Pentru situația doi, întrebarea e care e situația acelui minor? Are părinți plecați în străinătate sau cum de locuiește singur? Oare ai putea merge și vorbi cu șeful de la poliție sau să depui o plângere scrisă la poliție unde să prezinți situația? Mai ales dacă zici că se droghează.

#5
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 09.01.2007
Eu zic ca joaca chestii online si urla la coechipieri/inamici. Repede sariti la droguri, raspunsul la toate problemele societatii noastre. Majoritatea tinerilor nu prea au bani decat de iarba, si de la aia nu urli noaptea prin casa.
Dar da, daca nu intelege de vorba buna si politia nu face nimic, si eu as scoate siguranta generala, sa-l vezi dupa ce suparat o sa fie.

La chestia cu instanta e cu du-te vino, daca parintii/tutorele e de acord, probabil ii platesc si chiria, mancare, etc., copilul o duce bine-mersi, etc. atunci poate apela la chestia aia cu "emanciparea minorului" presupunand ca are 16 ani, adica daca-si pun mintea cu tine pe chestia asta tot nu scapi de el. Si nu stiu daca vrei sa-ti pui mintea cu un copil care oricum sta treaz noaptea. Deja nu-l suporti si el nici nu incearca sa te deranjeze.
Plus ca trebuie sa demonstrezi ca nu locuieste nimeni cu el, ceea ce e complicat mai ales daca-s 2 persoane la intretinere.
Ah, si mai e si loop-hole-ul cu casatoria, poate e casatorit si divortat deja, legal! Where's your god now?!

Da' serios, de unde stii cati ani are, de curiozitate?

Edited by TehCube, 29 September 2022 - 01:31.


#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 05.06.2009
Rezolvare problema nr 1: cumperi un set de batiste nazale (șervețele), suni la ușa vecinului și ii spui ca i le faci cadou, ca să aibă în ce să-și sufle nasul. Dacă nu e bătut în cap de tot, o sa înțeleagă apropoul.
Rezolvare problema 2 : depui reclamație în scris la secția de politie de care aparții cu domiciliul. Ar fi bine dacă ai găsi/convinge câțiva vecini care sa facă același lucru.

#7
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 12.01.2018
la nr 1 pune-i o plasă la geam.din aceea fixă

la cluj primești amendă dacă scuipi pe jos

il filmezi zilnic și faci reclamație la primărie

#8
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Parerea mea,muta-te la casa pe pamant.

#9
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,245
  • Înscris: 24.02.2017
Cred ca stii cat costa o casa .....

In plus, nu e neaparat o solutie. Am mers spre Comana la niste cunostinte Duminica. Vecinul de peste gard pusese manele. Si cica face asa in orice week-end de vara. Ramasesem traznit. Ma gandeam ca merg la liniste .  Nu, nici urma de asa ceva.

#10
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
La casa cind o cumperi sau o faci ai optiunea sa fie cu vecini indepartati.La bloc nu ai decat speranta ca vecinii sa nu faca galagie.

#11
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,887
  • Înscris: 17.01.2012
ha..., au apărut boxe și stații de mii de wați
la mine, peste deal (cam 200 de metri) sunt niște case de unde, din timp în timp, urlă muzică de muzică :)
la sesizare, poliția n-are ce le face, deoarece sunt în extravilan :)

#12
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,245
  • Înscris: 24.02.2017
Din pacate asta e realitatea in Ro.

In Elvetia niste amici au primit vizita politiei pentru ca un vecin i-a reclamat ca vorbeau prea tare. Atentie, vorbeau, nu ascultau muzica.

De asemenea daca stai la casa in Germania si nu iti strangi frunzele sau nu scoti tomberoanele la poarta in ziua Z , amenda.  Daca lasi cainele in curte legat si latra/urla.....  iar amenda.

#13
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,887
  • Înscris: 17.01.2012
hehe, în elveția a sosit poliția la ușă deoarece cumătra (româncă, cum altfel?) pusese varză la murat, iar vecinii au zis că miroase a cadavru!!! :P

#14
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,001
  • Înscris: 09.01.2007

View Postgushpi, on 29 septembrie 2022 - 09:14, said:

hehe, în elveția a sosit poliția la ușă deoarece cumătra (româncă, cum altfel?) pusese varză la murat, iar vecinii au zis că miroase a cadavru!!! Posted Image

Pai daca a pus varza ca sa acopere mirosul de cadavru ?!

#15
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,358
  • Înscris: 22.08.2012
E mai usor sa pui cadavru ca sa acopere mirosul de varza murata. Posted Image

#16
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

View PostLaurentiuSerban2002, on 28 septembrie 2022 - 23:04, said:

Se dau urmatoarele ecuatii :

Vecin numarul 2 : deasupra unui alt apartament unde locuiesc,  varsta minor 16-15 ani, locuieste singur, urla si loveste toata noaptea (probabil se drogheaza), deranjeaza non-stop, nu raspunde la usa, nu raspunde la politia

Te-ai gandit vreodata ca  acel minor este o persoana ce are nevoie de ajutor, poate sufera de AUTISM si manifestarile induc in eroare. Poti sesiza serviciul social sa se faca o ancheta si sa gaseasca ceva solutii.

Ce zic vecinii despre tine ca tragi basini toata noaptea ?
Sau ca te masturbezi violent pe sonor prea tare ?
Sau ca folosesti WC si tragi apa la ora 1-2 in noapte,?

Am uitat de asta ... Ai bormasina ?

Asta e viata la bloc.

Edited by keta, 29 September 2022 - 12:24.


#17
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,358
  • Înscris: 22.08.2012
Intr-o zi am ajuns acasa si am fost convins ca fiu-miu a fost atacat de o gasca de hooligans/armata de zombie/razboinici maori in camera lui.

Mi-am luat aruncatorul de grenate intr-o mana, ala de flacari in cealalta si am deschis usa.

Plm...se juca in retea cu colegii nush de joc de kkt.  La cum se auzeau, radeau, se injurau, tipau, etc, nu m-as mira ca vecinii sa considere ca copilul are probleme grave care necesita internare rapida.

I-am dat castile si problema s-a rezolvat.

#18
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,458
  • Înscris: 18.10.2011
Pentru 1, pui o prelata peste geam, si astfel dejectiile nu mai cad peste geamul tau, ci raman acolo, sa le vada...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate