Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Oras sau sat?

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 24.02.2011
Domiciliu la casă în oraș, munca la țară, de subzistență cum se spune Posted Image  Tocmai ce-am strâns vreo 100 kile de prune și 4 lăzi de nuci.

#20
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 07.05.2018
Cei care stati la tara si lucrati remote, cum o duceti? M-ar bate gandul sa incerc si eu

#21
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,065
  • Înscris: 15.08.2005

View PostMelteanu, on 28 septembrie 2022 - 19:32, said:

Parintii mei sunt divortati de multi ani.Recent am descoperit ca tatal meu traieste pe Valea Prahovei,in casa pe pamant,m-a chemat sa imi lase mostenire....Dar avantajul aerului de acolo il platesti prin consum pe incalzire cam tot anul..Acolo seara si vara e frig......Si ceva ursi bonus....
stiu, in afara de iulie si august in rest e doar frig si foarte frig. adica noi am facut focul si in luna iunie iar de vreo 2 sapt am inceput sa facem iar focul ca noaptea e frig
chiar faceam haz ca la munte avem doar 2 luni de vara, asta in timp ce restul tarii se topea de caldura. adica vara trecuta am avut max 30-31 grade ziua, iar noaptea scadea la 12-15 grade. in acelati timp in sudul si vestul tarii erau ziua +40 grade iar noaptea de-abia daca scadea pe la 22-23 grade

View Postcarturarulobosit, on 28 septembrie 2022 - 20:52, said:

Cei care stati la tara si lucrati remote, cum o duceti? M-ar bate gandul sa incerc si eu
daca te muti la tara trebuie sa fii apt de munca si sa te pricepi sa faci diverse, ptr ca vei gasi foarte greu meseriasi prin zona: majoritatea care se pricepeau au plecat in afara iar restul care au ramas si mai stiu cate ceva fie sunt batrani si nu mai lucreaza, fie cer si luna de pe cer ptr legat 1 sarma.
plus ca va trebui sa tai iarba de cel putin 4 ori/vara, plus avut grija de gradina si de casa.
partea misto e ca e mai liniste (de duminica seara pana vineri dupa amiaza ma plimbam doar eu cu prietena si cateii de prin zona sau doar eu cu cateii) si nu e poluarea din orase.
in rest de orice ai nevoie (magazin, doctor, o hartie de la primarie) trebuie sa te deplasezi. iar fara masina esti mancat !!!

Edited by rexx, 28 September 2022 - 22:51.


#22
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
lucrez remote in Iasi. dar daca ar fi sa aleg acum as ramane sa lucrez remote dar dintr-o comuna de langa Iasi (Miroslava), efectiv ai toate nevoile de la oras aduse intr-o comuna relativ linistita. e super bine.

#23
mariustm32

mariustm32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 10.11.2015
Intr-un oras mai mic la bloc. Sannicolaul Mare

#24
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 12.09.2011
Cer scuze, eu cred ca lipseste a treia varianta, intermediara. Suburbanul.  Nici oras nici sat. Case cu curti mici, sau chiar fara, si bloculete mici, noi, plantate nesimtit intre case.

#25
cetces

cetces

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 10.08.2022
Depinde de individ.

View PostMelteanu, on 28 septembrie 2022 - 16:42, said:

Viata e anosta,ciripit de pasarele,caprioarele vin pina aproape.
Sunt unii atat de idioti pe la oras incat pun otrava si omoara pasarelele pe motiv ca fac galagie, iar de caprioare sunt speriati de moarte ca saracii mai mult nu pot, sunt indoctrinati de sistem sa urasca tot in jurul lor.

View Postrexx, on 28 septembrie 2022 - 18:56, said:

la mine la munte vin ursii, nu caprioarele
Si mai bine... ursii sunt ceva si mai rar, facand astfel ceva mai special.

#26
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 07.05.2018

View Postasiodf, on 29 septembrie 2022 - 03:08, said:

Cer scuze, eu cred ca lipseste a treia varianta, intermediara. Suburbanul.  Nici oras nici sat. Case cu curti mici, sau chiar fara, si bloculete mici, noi, plantate nesimtit intre case.
As adauga a patra varianta. Oras in care te simti ca la tara. Tin minte ca taica-miu avea porc la bloc. Vecinii au si acum gaini+straturi.

#27
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
De unde iti procuri banii nu are nici o relevanta aici.Ideea topicului este unde suntem stabiliti.

#28
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,506
  • Înscris: 13.06.2004
La oraş. Din fericire. Şi locuiesc într-o zonă din Bucureşti unde găseşti destule şi ai legături directe cu multe zone ale oraşului. Din păcate stau la bloc (încă).

#29
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Casa la oras o consider varianta optima pentru ca fiind pasionat meteo, ma gandesc la locatiile in care poti ramane fara energie electrica si in care nu poti ramane, din cauza vremii. Oricum la tara nu ai gaze si canalizare, cu butelie, lemne, peleti si fose septice nu vreau.

Deci lucru remote de la tara? Sa ai o varianta de rezerva la oras, ramai fara curent, daca pana se prelungeste, si fara 4 G.

View Postrexx, on 28 septembrie 2022 - 22:50, said:

stiu, in afara de iulie si august in rest e doar frig si foarte frig. adica noi am facut focul si in luna iunie iar de vreo 2 sapt am inceput sa facem iar focul ca noaptea e frig
chiar faceam haz ca la munte avem doar 2 luni de vara, asta in timp ce restul tarii se topea de caldura. adica vara trecuta am avut max 30-31 grade ziua, iar noaptea scadea la 12-15 grade. in acelati timp in sudul si vestul tarii erau ziua +40 grade iar noaptea de-abia daca scadea pe la 22-23 grade


daca te muti la tara trebuie sa fii apt de munca si sa te pricepi sa faci diverse, ptr ca vei gasi foarte greu meseriasi prin zona: majoritatea care se pricepeau au plecat in afara iar restul care au ramas si mai stiu cate ceva fie sunt batrani si nu mai lucreaza, fie cer si luna de pe cer ptr legat 1 sarma.
plus ca va trebui sa tai iarba de cel putin 4 ori/vara, plus avut grija de gradina si de casa.
partea misto e ca e mai liniste (de duminica seara pana vineri dupa amiaza ma plimbam doar eu cu prietena si cateii de prin zona sau doar eu cu cateii) si nu e poluarea din orase.
in rest de orice ai nevoie (magazin, doctor, o hartie de la primarie) trebuie sa te deplasezi. iar fara masina esti mancat !!!
Depinde si de cat de frigurosenie este fiecare.

Da, la Miesti ca sa montez o camera video pe magazie de lemn a trebuit sa fug cand era la matusa un electrician din Dragasani. Imi trebuia om cu bormasina, nu puteam lua instalatorul de la oras. Ala a fost in martie cand a facut instalatia de irigat gradina.

Traiul la tara ar fi cel mai ieftin, ai si impozitul cel mai mic, dar si minusuri gramada.

#30
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View PostNeaceasca85, on 29 septembrie 2022 - 09:28, said:

Oricum la tara nu ai gaze si canalizare,

Nu generaliza, sunt o multime de localitati rurale cu gaze si canalizare.
Depinde de cat de gospodar sau cat de puturos si incompetent e primarul.

#31
edi100000

edi100000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 02.08.2022
Stau la oraș, prefer la sat dezvoltat. Din cate am văzut, sunt sate în Ro mai dezvoltate economico-social că orașele mici. In Occident nu prea contează, ai acces la aceleași servicii și infrastructură.

#32
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View PostNeaceasca85, on 28 septembrie 2022 - 16:37, said:

La casa la oras, cea mai convenabila varianta, doar ca in ultima vreme scumpirea gazelor si impozitului incep sa ma faca sa ma gandesc, dupa 22 de ani de casa, ca poate voi reveni la bloc candva.

Maica-mea vrea sa faca si o casa mica la sat, sa mai stea ea pe acolo. Sat de sat, ce nu a avut asfalt pana in 2018 si telecomunicatii pana in 2021.

Slatina e tot sat, doar că îi zice pompos oraș

#33
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
As indrazni sa ii dau dreptate lui Flat,cu precizarea ca si Pitesti intra in aceeasi oala.

#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mie incepe sa mi se para orasul perfect. Astept doar sa deschida bazinul si ma declar complet implinit.

Casa in zona de case la marginea unui oras mediu, mi se pare ideal. Casa intre blocuri in oras e sinistru, la bloc oriunde nu m-as mai muta decat la 80 de ani.

Edited by MembruAnonim, 01 October 2022 - 16:01.


#35
Mihalciuc

Mihalciuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.08.2019

View PostMembruAnonim, on 01 octombrie 2022 - 15:59, said:

Mie incepe sa mi se para orasul perfect. Astept doar sa deschida bazinul si ma declar complet implinit.

Casa in zona de case la marginea unui oras mediu, mi se pare ideal. Casa intre blocuri in oras e sinistru, la bloc oriunde nu m-as mai muta decat la 80 de ani.
Atata ca un teren la un oras mediu costa undeva la 5000 euro aria,asa ca fapt divers.Aici ma refer fara pretul casei.

#36
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008

View PostKarhu, on 29 septembrie 2022 - 11:37, said:

Nu generaliza, sunt o multime de localitati rurale cu gaze si canalizare.
Depinde de cat de gospodar sau cat de puturos si incompetent e primarul.
Sau de cati banii are parte in alocarile, rectificarile bugetare, programe de dezvoltare locala (PNDR, Anghel Saligny).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate