Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Exploziile la North Stream - Sabotaj?

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
682 replies to this topic

#289
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,057
  • Înscris: 30.07.2006

View PostPatefon, on 15 octombrie 2022 - 14:22, said:

Suedia sustine ca are dovezi ca sabotajul a fost produs de Rusia dar nu vor sa spuna cum au obtinut aceste dovezi pentru a nu sti Rusia cum au obtinut acele dovezi.

https://www.reuters....nal-2022-10-14/

E clar pentru orice om intreg la cap ca Rusia e in spatele acestui sabotaj

#290
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,820
  • Înscris: 01.09.2006
In legatura cu acel HUB de gaze pe care i-a propus Putin lui Erdogan sa il faca in Turcia pentru a aproviziona Europa cu gaze, cei de la UE au transmis deja ca nu are niciun sens sa il construiasca, pentru ca UE intentioneaza sa nu mai cumpere deloc gaz rusesc, nu sa il cumpere pe cai ocolite.

#291
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

View Posta_user, on 15 octombrie 2022 - 17:11, said:



Adica aia din Poseidon au tras dupa submarin si au nimerit conductele?

Fara misto…e atat de…..explicatia asta incat n o inteleg.
nu colegu, eu am spus doar ca acele dispozitive pot sparge fara proeme conductele, ca doar sunt facute sa sparga submarine, care tot niste "tevi" sunt.
nu am zis ca ar fi vanat submarine ci doar ca daca ar fi tintit tevile le puteau sparge fara probleme.

View Postech, on 15 octombrie 2022 - 17:37, said:

..
s-au prins arabii ca daca miscoreza un pic prodictia creste pretu si isi dubleaza profitul.

#292
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,820
  • Înscris: 01.09.2006

View Postarg, on 15 octombrie 2022 - 18:20, said:

s-au prins arabii ca daca miscoreza un pic prodictia creste pretu si isi dubleaza profitul.
Ce legătură are asta cu hub-ul de gaz de care vorbeam eu?

Dacă vorbești de petrol și OPEC, s-ar putea sa se cam termine cu cartelul asta care stabilește producția ca să influențeze prețul la petrol. Ai auzit de discuțiile despre legea NOPEC?
Oricum, mi se pare incredibil ca exista un asemenea cartel, când în orice alt domeniu e interzis asa ceva.

#293
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
doar ca aia sint arabia saudita nu tari membre eu.

p.s. legatura e ca ue este pe un noruletz roz.
america nu are monopol pe tot petrolul, iar companiile americane (ce au la baza fonduri de investitii, sa nu zic capital) nu pot face legea oriunde.

us si eu sunt piete de desfacere iar productia e relocata in asia, india, etc.

daca aia sunt dispusi sa plateasca mai mult pe gaz si petrol e clar ca restul vor ramane fara.

eu vad ca europa se da smechera dar depinde de resurse de la altii. iar sistemul cu bursa de energie e o idiotenie care isi arata acum coltii.

Edited by arg, 15 October 2022 - 18:37.


#294
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,820
  • Înscris: 01.09.2006
Despre legea aia NOPEC se vorbeste de vreo 20 de ani, dar de-abia acum favorabilitatea populatiei SUA in aceasta directie e pe la 2/3, deci e mult mai probabil sa fie data si sa se termine cu acest cartel care stabileste productiile si va fi o piata libera.
Plus ca perspectiva ca SUA sa isi retraga sprijinul militar si instalatiile instalatiile AA din Arabia Saudita si sa ajunga aia la mana rachetelor yemenitilor si iranienilor si sa se transforme Arabia Saudita intr-un soi de Liban sa nu le prea convina sauditilor.
Asa ca s-ar putea ca sauditii sa aplece mai putin urechea la Putin care le spune sa reduca productia.

#295
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,610
  • Înscris: 07.02.2003
https://adevarul.ro/...in-2213484.html

"Primele imagini cu avariile de la Nord Stream, după scurgerile cauzate de „explozii puternice“ - FOTO / VIDEO"

[ https://cdn.adh.reperio.news/image-7/7d0582c2-e766-43af-b41b-242ce6b1d71e/index.png?p=a%3D1%26co%3D1.05%26w%3D1000%26h%3D563%26q%3D91%26r%3Dcontain%26f%3Dwebp - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://pbs.twimg.com/media/FfVQ33RXgAIKgaG?format=png&name=small - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Explozia a fost foarte puternica, 15m din teava lipsesc...  Trebuie spus ca jurnalistii au primit permisiunea de a filma acolo cu un rover subacvatic dar anchetatorii nu au dat imagini cu ce au gasit, e posibil ca ei sa fi prelevat teava lipsa pentru studiu si ca dovada pe care deocamdata nu le publica.

Edited by andreic, 18 October 2022 - 12:21.


#296
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,501
  • Înscris: 30.10.2003
Mi se pare ca e taiat cu flexul :D

#297
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,504
  • Înscris: 30.08.2017

View Postandreic, on 18 octombrie 2022 - 12:11, said:


Explozia a fost foarte puternica, 15m din teava lipsesc...  

E de fer...daca nu pun paza, o sa tot lipseasca :lol:

#298
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,501
  • Înscris: 30.10.2003
Parca vad un Logan cu aripioare cum patruleaza pe langa tzeava :D

RoSecurity

#299
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,024
  • Înscris: 20.06.2005

View PostBursul, on 18 octombrie 2022 - 12:42, said:

Mi se pare ca e taiat cu flexul :D
Probabil au folosit "DEMOLITION AND STEEL CUTTING CHARGES", dar traducerea in rusește nu o știu.

#300
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,955
  • Înscris: 03.12.2005
Singurul motiv pentru care americanii inca n-au plecat dintre arabi e faptul ca au aliati in restul lumii care depind de petrolul lor. Adica SUA sunt la un decret distanta de a interzice din nou exportul de petrol, asa cum a fost din 1975 pana in 2015. Asa ca americanii se pot izola cu un pix de piata petrolului, iar tehnologia de care depind se muta cu pasi repezi inapoi pe continent, mai ales cea high tech.

Intrebarea e, daca pleaca dintre sauditi si iranieni, noi din restul lumii de unde obtinem petrol ca sa astupam golul de cca 25%? Primii trei producatori ramasi daca dam la o parte statele golfului sunt, Rusia si Canada si hai sa zicem China. Niciuna nu are potential sa acopere mai mult de 10% din productia curenta. Am vorbi de o lume in care petrolul e minim triplu fata de pretul de acum.

#301
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

View PostBursul, on 18 octombrie 2022 - 12:42, said:

Mi se pare ca e taiat cu flexul :D
aia 100bari din interior ce crezi ca au facut?

#302
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,641
  • Înscris: 26.03.2008

View PostBursul, on 18 octombrie 2022 - 12:42, said:

Mi se pare ca e taiat cu flexul :D
Dipa cum arata marginile rasfrante catre, exterior a fost o incarcatura bagata prin interiorul tevii care a explodat.

#303
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,820
  • Înscris: 01.09.2006
Se mira Prelipceanu la digi cum or fi aruncat in aer rusii o conducta cu pereti de 10 cm grosime de otel.
Asta s-ar putea angaja lejer la latrina.

#304
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View Postech, on 18 octombrie 2022 - 19:02, said:

Se mira Prelipceanu la digi cum or fi aruncat in aer rusii ..
Technic vorbind e aruncata in apa nu in aer...

#305
elef

elef

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 03.10.2014
Banuiesc ca hanalisti politici nu au auzit de shaped charges.

#306
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

View PostPatefon, on 15 octombrie 2022 - 14:22, said:

Suedia sustine ca are dovezi ca sabotajul a fost produs de Rusia dar nu vor sa spuna cum au obtinut aceste dovezi pentru a nu sti Rusia cum au obtinut acele dovezi.

https://www.reuters....nal-2022-10-14/

Unde scrie cele afirmate de tine, ca in articol sau sunt eu orb, sau nici macar nu este pomenita Rusia sau altcineva.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate